کاریزماتیک چیست؟ + ۱۰ خصوصیات افراد کاریزماتیک

شخصیت هرکسی می‌تواند بر شیوه زندگی و مسیر زندگی او تأثیرگذار باشد. شخصیت در افراد حالت ثابتی ندارد و می‌تواند بر اساس آموزش و تأثیرات محیطی تغییر کند. البته باید به خاطر داشت که برخی از افراد دارای شخصیت ثابتی هستند و از این رو نمی‌توان به‌طور قطعی در مورد ثابت یا متغیر بودن شخصیت نظر داد. هر انسانی می‌تواند در طول زندگی شخصیت خود را پرورش دهد تا مطابق با اهدافی که در زندگی دارد از شخصیت فردی و اجتماعی خود استفاده کند. شخصیت می‌تواند بر اساس یکسری از آموزش‌ها در کنار صفات ذاتی به فرد کمک کند تا در مسیر کاری یا هر مسیر دیگری موفق باشد. یک نوع شخصیت فردی که می‌تواند به افراد در رسیدن به اهداف مختلف کمک کند شخصیت کاریزماتیک است. کسانی که شخصیت کاریزماتیک دارند از قدرت جذب بالایی برخوردار هستند و می‌توانند افراد را به سمت خود بکشند. وقتی گفته می‌شود این فرد کاریزما دارد یعنی علاوه بر اینکه قدرت جذب داشته و دوست‌داشتنی است از قدرت نفوذ بالایی نیز برخوردار است.

معمولاً اغلب افراد دوست دارند که شخصیتی کاریزماتیک داشته باشند تا علاوه بر محبوبیت بتوانند بر اطرافیان خود تأثیر بگذارند. اغلب فکر می‌کنند که کاریزما چیزی کاملاً درونی است و نمی‌توان آن را به دست آورد. البته ممکن است تا حدودی این حرف درست باشد اما با پرورش یکسری از خصوصیات فردی می‌توان کاریزما را در خود پرورش داد. مدیریت کاریزماتیک می‌تواند از یک شخصیت کاریزماتیک نشئت بگیرد و معمولاً افراد با مدیریت کاریزماتیک موفقیت بیشتری را در کار و اهداف خود کسب می‌کنند. زیرا کاریزما آن‌ها موجب می‌شود تا افراد به‌نوعی حرف‌شنوی بیشتر از آن‌ها داشته باشند و با انگیزه بیشتر درخواست آن‌ها را انجام دهند. برای اینکه یک شخصیت کاریزماتیک داشته باشید باید ابتدا تعریف صحیح و ویژگی‌های رسیدن به آن را بدانید، همچنین برای اینکه شخصیت کاریزماتیک شما به بهترین شکل ساخته شود باید با رهبری و مدیریت کاریزماتیک آشنا شوید.

در این مقاله قصد داریم تا به‌صورت مفصل درباره شخصیت و کاریزما صحبت کنیم و به معرفی و بررسی شخصیت‌های کاریزماتیک و ویژگی‌های مشترک این افراد بپردازیم. سرفصل‌هایی که در این مقاله بررسی شده است شامل موارد زیر است :

 • کاریزما چیست ؟
 • شخصیت چیست و چگونه شخصیت خود را بسازیم؟
 • چگونه یک شخصیت کاریزماتیک داشته باشیم؟
 • ۱۰ ویژگی‌های مشترک افراد کاریزماتیک چیست؟
 • با انجام چه کارهای کوچکی می‌توانیم کاریزما بیشتری داشته باشیم
 • آشنایی با اصول رهبری و مدیریت کاریزماتیک

کاریزما چیست؟

کاریزماتیک

به‌طورکلی کاریزما را می‌توان یک ویژگی فردی دانست و خود کاریزما از یکسری ویژگی‌های رفتاری تشکیل می‌شود. کاریزما دارای تعریف مشخصی نیست اما می‌توان نوعی جذابیت و قدرت تأثیرگذاری را به کاریزما نسبت داد. به‌طور مثال ممکن است در یک مهمانی یا جمعی کسی وارد شود و شما مشاهده کنید که خود و بقیه افراد جذب او شده اید، به چنین شخصیتی که می‌تواند اغلب افراد را به سمت خود جذب کند و علاوه بر جذبه داشتن بتواند به افراد در مورد مسائل مختلف جهت دهد و روی آن‌ها تأثیر بگذارد فردی کاریزماتیک گویند. باید به این نکته توجه کرد که لزوماً هر فردی که دارای جاذبه است دارای کاریزما نبوده ولی فردی که کاریزما دارد حتماً قدرت جاذبه دارد.

معنی کلمه کاریزما در لغت جذابیت است که دارای ریشه یونانی بوده و از نام یک دختر در یونان باستان نشئت گرفته است. ممکن است افراد به‌واسطه ظاهر خوش‌قیافه یا لباس مناسب تا حدودی دارای جذابیت شوند اما تمام این موارد دلیل بر شخصیت کاریزماتیک آن‌ها نمی‌شود. وجود کاریزما در افراد مستقیماً به رفتار و نوع شخصیت هر کس مرتبط است که می‌تواند به‌صورت ذاتی یا به‌صورت اکتسابی به دست آید. همان‌طور که از تعریف و معنی کاریزما برمی‌آید، کاریزما یک خصوصیت مثبت در افراد است و بعید است که کسی از داشتن کاریزما ناراحت شود.

کاریزما در رشته‌های مختلف مطرح شده است و هر یک از رشته ها به‌صورت کاربردی به این بحث نگاه ویژه دارند. در سازمان و مباحث مدیریتی، رهبری سازمان و مدیریت کاریزماتیک جزء موضوعات مهم این حوزه است که به‌عنوان یکی از راهکارهای نجات سازمان در شرایط بحرانی کاربرد دارد. در مباحث بازاریابی و فروش کاریزما به‌عنوان یکی از پارامترهای متقاعدسازی و همچنین به‌عنوان یکی از عواملی که سبب قدرت در مذاکره شده، به کار گرفته می‌شود.

کاریزما به‌عنوان یکی از دلایل قدرت و مشروعیت در جامعه‌شناسی مورد بحث قرار می‌گیرد، همچنین روانشناسان تحقیقات گسترده‌ای را روی افراد که کاریزما دارند انجام داده‌اند و این موضوع در روانشناسی یکی از موضوعات مهم در بحث شکل‌گیری شخصیت است. کاریزما و شخصیت کاریزماتیک همیشه در علوم سیاسی جایگاه ویژه دارد زیرا رهبرانی که می‌توانند جامعه را تغییر دهند باید در مرحله اول دارای شخصیتی کاریزماتیک باشند.

وجود کاریزما در افراد مستقیماً به رفتار و نوع شخصیت هر کس مرتبط است که می‌تواند به‌صورت ذاتی یا به‌صورت اکتسابی باشد.

شخصیت چیست و چگونه شخصیت خود را بسازیم؟

شخصیت چیست

تعریف‌های گوناگونی در مورد شخصیت بیان شده است و حتی برخی از متخصصین بر این باور هستند که شخصیت نیازی به تعریف ندارد، اما بااین‌حال همه افراد در جامعه با انواع شخصیت‌ها برخورد دارند و در مورد آن‌ها اظهارنظر می‌کنند. طبیعتاً تعریف شخصیت و دانستن مدل‌های مختلف شخصیتی می‌تواند به فرد کمک کند تا برخورد صحیح‌تری نسبت به افراد داشته باشد. یکی از تعاریف کوتاه در مورد شخصیت را می‌توان این‌طور بیان کرد: شخصیت شامل مدل‌های خاص احساسات، رفتار و تفکر است که افراد را از یکدیگر متمایز می‌سازد. در تعریف شخصیت چیست؟ می‌توان تعریف فاندر از شخصیت را توضیح داد. فاندر معتقد است که شخصیت همان الگوهای خاص رفتاری، فکری و احساسی است که این الگوها بر اساس یکسری از سازوکارهای روانی پنهان یا آشکار در فرد جهت می‌گیرند.

با توجه به تعاریف شخصیت این سؤال پیش می‌آید که آیا شخصیت یک مورد درونی و ذاتی است یا در اثر آموزش و شرایط محیطی ایجاد می‌شود. و سؤال دیگر این است که آیا می‌توان شخصیت افراد را تغییر داد یا خیر. نظریه‌های مختلفی در ارتباط با این موضوع وجود دارد. نظریه‌های تیپ‌شناسی، نظریه‌های روان پویشی و نظریه‌های صفات به ذاتی بودن شخصیت اعتقاد دارند و نظریه‌های رفتاری و انسان گرایانه به آموزش پذیر بودن شخصیت و تغییر شخصیت با توجه به شرایط محیطی معتقدند. با توجه به این توضیحات می‌توان این‌گونه بیان کرد که شخصیت تا حدودی تحت تأثیر مسائل ژنتیکی، ضمیر ناخودآگاه و صفات ذاتی هر فرد است و همچنین تا حدودی به مسائل محیطی و ارتباط فرد با محیط پیرامون ارتباط دارد. کارل راجرز و مازلو بر این باورند که انسان دارای اراده آزاد بوده و تجربه‌های فردی در رشد شخصیت فرد تأثیرگذار است.

اما چگونه شخصیت خود را بسازیم؟ با توجه به مواردی که بیان شد ابتدا باید شخصیت فعلی خود را بررسی کنیم و مشخص کنیم که می‌خواهیم در چه قسمت‌هایی رشد شخصیتی داشته باشیم، یا اینکه می‌خواهیم چه خصوصیات شخصیتی را به خود اضافه کنیم. باید در نظر داشت که اگر رشد شخصیتی در جهت صفات ذاتی باشد طبیعتاً اجرای آن آسان‌تر است و اگر مطابق با صفات ذاتی فرد نباشد ممکن است فرد در رسیدن به آن با دشواری‌هایی روبه‌رو شود. تغییر شیوه تفکر و تغییر انجام برخی از کارها می‌تواند در شخصیت افراد مؤثر باشد و بعد از گذشت زمانی فرد دارای شخصیت جدیدی شود.

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که شخصیت کاریزماتیک کاملاً ذاتی است و نمی‌توان به‌مرورزمان صاحب شخصیتی کاریزماتیک شد. اما باید یادآور شد که فرد می‌تواند یک شخصیت کاریزماتیک برای خود بسازد که در ادامه آن را بیان می‌کنیم.

چگونه یک شخصیت کاریزماتیک داشته باشیم؟

چگونه یک شخصیت کاریزماتیک داشته باشیم؟

چگونه یک شخصیت کاریزماتیک داشته باشیم؟

تقویت و ایجاد برخی از ویژگی‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا یک شخصیت کاریزماتیک داشته باشید. اولین خصوصیتی که به شما کمک می‌کند تا شخصیت کاریزماتیک داشته باشید نشان دادن اعتمادبه‌نفس است. در نظر داشته باشید که وقتی از خودتان اعتمادبه‌نفس نشان می‌دهید توانایی‌های شما از طرف اطرافیان باورپذیرتر می‌شود و قدرت کاریزما شما افزایش پیدا می‌کند. برای اینکه بتوانید اعتمادبه‌نفس خود را نشان دهید باید برخی از رفتارهای زیر را انجام دهید.

سعی کنید مثبت به موضوعات نگاه کنید و در آغاز صحبت‌های خود موارد مثبت را بیان کنید و نظرات منفی و یا انتقادی را در ادامه بیان کنید. به خاطر داشته باشید که هرگز با جملات منفی سخن خود را شروع نکنید. اعتمادبه‌نفس را در خود باور داشته باشید زیرا اگر به اعتمادبه‌نفس خود باور نداشته باشید نمی‌توانید آن را به دیگران خوب نشان دهید. فراموش نکنید که همیشه با اعتمادبه‌نفس صحبت کنید. با آرامش صحبت کردن، شفاف بودن کلام و تغییر لحن در مورد موضوعات مهم گفت‌وگو می‌تواند از نشانه‌های اعتمادبه‌نفس در صحبت کردن باشد.

شاید درک این موضوع کمی سخت باشد اما شوخ‌طبعی و شوخ‌طبع بودن یک نکته مهم در مدیریت کاریزماتیک است و با شوخ‌طبعی می‌توانید به شخصیت کاریزماتیک نزدیک‌تر شوید. درواقع فرد با شوخ‌طبعی می‌تواند افراد را سر ذوق آورد و این موضوع در جذاب بودن فرد تأثیرگذار است. برای اینکه بتوانید شوخ‌طبع بودن را در خود تقویت کنید نیاز به این دارید تا با افراد مختلف معاشرت داشته باشید و با روحیات آن ها آشنا شوید. سعی کنید شوخ‌طبعی را از خودتان شروع کنید، هرگز برای خنداندن دیگران خود را به‌زحمت نیندازید زیرا نیاز نیست که مدام افراد در حال خندیدن باشند بلکه با یک شوخ‌طبعی به‌موقع می‌توانید جذابیت و کاریزما شخصیت خود را به‌خوبی نشان دهید.

کمک گرفتن از زبان بدن به شما کمک می‌کند تا شخصیت کاریزماتیک داشته باشید. در بحث شخصیتی و تست‌های رفتاری زبان بدن هیچ‌وقت دروغ نمی‌گوید. در نظر داشته باشید برای اینکه کاریزما شخصیتی شما افزایش پیدا کند باید زبان بدن خود را کنترل کنید تا بی‌اراده و خجالتی جلوه نکنید. محکم ایستادن و صاف نشستن می‌تواند نشان از وضعیت بدنی مناسب و اعتمادبه‌نفس بالا باشد. سعی کنید مصمم راه بروید ولی درعین‌حال انعطاف‌پذیر باشید تا افراد فکر نکنند شما فردی خشک و بی‌روح هستید. در زمان صحبت کردن به نوع قرار گرفتن پاها و دستانتان دقت کنید و توجه داشته باشید که زبان بدن با زبان گفتار هماهنگ باشد. زبان بدن فقط در همین موارد خلاصه نمی‌شود و نوع نگاه کردن به فرد مقابل نیز یکی از مهم‌ترین قسمت‌های زبان بدن است.

کمک گرفتن از زبان بدن به شما کمک می‌کند تا شخصیت کاریزماتیک داشته باشید. در بحث شخصیتی و تست‌های رفتاری زبان بدن هیچ‌وقت دروغ نمی‌گوید.

یک شخصیت کاریزماتیک همیشه به افراد دیگر احساس خاص بودن می‌دهد. این موضوع سبب می‌شود تا فرد مقابل، جذب او شود و برای او احترام بیشتری قائل شود. در برخورد با افراد مختلف بهتر است هم‌سطح آنان شوید تا فرد در جایگاه خود احساس احترام کند. باید با دقت به صحبت‌های افراد گوش داد و سعی کرد بدون کنجکاوی، سؤالاتی را در مورد زندگی‌شان پرسید تا آن‌ها احساس مهم بودن کنند. وقتی افراد حس کنند که از دید شما مهم هستند به‌صورت ناخودآگاه جذب شما می‌شوند و آنگاه شخصیت کاریزماتیک در شما بیشتر رشد می‌کند.

۱۰ خصوصیات مشترک افراد کاریزماتیک چیست؟

۱۰ خصوصیات مشترک افراد کاریزماتیک

۱۰ خصوصیات مشترک افراد کاریزماتیک

با بررسی افراد کاریزماتیک متوجه می‌شوید که برخی از آن‌ها در دوران کودکی و نوجوانی افرادی خجالتی بوده‌اند و نمی‌توانستند به‌خوبی با افراد دیگر ارتباط برقرار کنند. این موضوع نشان می‌دهد که کاریزما یک مهارتی است که می‌توان آن را آموخت اما به سطح تحصیلات، نوع شغل یا میزان درآمد افراد بستگی ندارد. در حقیقت کاریزما یک مهارت اجتماعی است که ارتباط برقرار کردن با مردم مهم‌ترین اصل آن است. ۱۰ ویژگی افراد کاریزماتیک در ادامه بیان می‌شود که هرکسی می‌تواند با کمک گرفتن از آن‌ها کاریزما درونی خود را بهبود بخشد:

 1. امید دادن یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های افراد کاریزماتیک است. معمولاً این افراد به دنبال آینده‌ای بهتر هستند و امید روزهای بهتر را به افراد می‌دهند. همواره به اطرافیان خود روحیه می‌دهند و آن‌ها را تشویق به تلاش بیشتر می‌کنند. معمولاً این افراد تسلیم شرایط نمی‌شوند و زندگی و آینده را پر از فرصت‌های بی‌نظیر می‌دانند.
 2. . شخصیت کاریزماتیک هیچ‌وقت ادا درنمی‌آورد، زیرا این کار سبب می‌شود تا عدم اعتماد برای افراد ایجاد شود. همچنین یک حرکت فریبکارانه کوچک می‌تواند تمامی رفتارهای صحیح یک شخصیت را با ابهام، شک و تردید روبه‌رو سازد.
 3. انسان‌های کاریزماتیک حواس جمعی دارند و به همه‌چیز توجه می‌کنند. این افراد هیچ‌گاه تمرکزشان را از دست نمی‌دهند و در صورت منحرف شدن فکرشان، می‌توانند به‌سرعت افکارشان را متمرکز کنند. معمولاً توجه و دقت در گوش دادن به صحبت‌های دیگران از ویژگی‌های مشترک این افراد است.
 4. کاریزماتیک ها انتظار بهترین چیزها را از اطرافیان خود دارند. آن‌ها افراد را به سمت موفقیت‌ها هل می‌دهند و به افراد طوری که لیاقتشان را دارند نگاه می‌کنند. این ویژگی مشترک کاریزماتیک ها سبب می‌شود تا دیگران جذب آن‌ها شوند.
 5. یکی دیگر از ویژگی‌های این افراد شریک کردن افراد دیگر در دارایی‌هایشان است. منظور از دارایی حتماً دارایی مادی نیست بلکه در اختیار قرار دادن دانش و علم خود در مورد موضوعات مختلف و سهیم کردن آن‌ها در ایده‌ها و فرصت‌های مختلف است. آن‌ها با این کار به اطرافیان خود احساس مهم بودن را منتقل می‌کنند و این سبب می‌شود تا افراد بیشتر جذب آن‌ها شوند.
 6. ویژگی مشترک دیگر در افراد کاریزماتیک این است که انسانیت را به هر چیزی برتری می‌دهند. اصولاً افرادی که انسانیت برای آن‌ها از اولویت بالایی برخوردار است از بقیه افراد قابل‌اعتمادتر هستند و همین قابل‌اعتماد بودن باعث می‌شود تا دیگران بیشتر جذب آن‌ها شوند.
 7. انسان‌های کاریزماتیک یک ویژگی برجسته دارند و آن تبدیل نقاط ضعف به نقاط قوت است. آن‌ها می‌توانند نقطه‌ضعف‌های افراد را به نقطه قوت تبدیل کنند. بیان کردن بخشی از زندگی و تجربیات خود به دیگران برای قدرت بخشیدن و برطرف کردن نقطه‌ضعف آن‌ها جزئی از مدیریت کاریزماتیک است.
 8. اگر بتوانید به‌طور صحیح و بدون ایجاد احساس دخالت و فضولی، انسان‌ها را از درونشان بیرون بیاورد، مطمئن باشید یکی از ویژگی‌های کاریزماتیک بودن را دارید. افرادی که کاریزما دارند اغلب به‌صورت صمیمانه صحبت‌های طرف مقابلشان را گوش می‌دهند و با پرسیدن سؤال و خوب گوش دادن، سعی در برقراری ارتباط بیشتر با دیگران دارند.
 9. ویژگی دیگر کاریزماتیک ها این است که معمولاً شاکی نیستند و عاشق زندگی کردن هستند. معمولاً برای حل مشکلات به دنبال راه‌حل هستند و همیشه با مسائل مختلف با انرژی برخورد می‌کنند. افرادی که کاریزما دارند محیط را پر از انرژی مثبت می‌بینند و معمولاً این انرژی‌ها را جذب خود می‌کنند.
 10. ویژگی بارز در تمام کاریزماتیک ها توجه به زبان بدن بوده و به بهترین شکل از زبان بدن خود استفاده می‌کنند. استفاده از ارتباط چشمی صمیمانه، صدا و لحن مناسب در زمان صحبت و اشاره‌های ساده اما مؤثر برخی از استفاده‌های زبان بدن است که افراد کاریزماتیک به بهترین شکل از آن بهره می‌برند.

با انجام چه کارهای کوچکی می‌توانیم کاریزما بیشتری داشته باشیم

کاریزما

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد افراد با یادگیری برخی از مهارت‌ها و دانستن یکسری از ویژگی‌ها می‌توانند شخصیتی کاریزماتیک داشته باشند بااین‌حال برخی نکات کلیدی و کارهای کوچک است که افراد می‌توانند با انجام آن میزان کاریزما شخصیتی خود را افزایش دهند. اولین نکته این است که باید یاد بگیرید که چطور با دیگران ‌همدردی کنید. همدردی با اطرافیان علاوه بر انتقال احساس آرامش می‌تواند به آن‌ها حس اعتماد را منتقل کند. سعی کنید در موضوعات جامعه‌شناسی و روانشناسی اطلاعات خود را افزایش دهید زیرا این کار سبب می‌شود تا روحیات و شخصیت‌های مختلف را بشناسید و نحوه صحیح برخورد با هرکدام را بدانید. این موارد سبب می‌شود تا احتمال به وجود آمدن سو تفاهم کم شود.

برای اینکه کاریزما بیشتری داشته باشید باید سعی کنید اطلاعات خود را در زمینه‌هایی مانند فلسفه، مذهب و تاریخ افزایش دهید. داشتن اطلاعات در این زمینه‌ها سبب می‌شود تا در مورد موضوعات مختلف بی‌اطلاع نباشید و همین امر سبب جلب‌توجه می‌شود. سعی کنید در جمع‌های مختلف سخنرانی کنید، در جمع دوستان یا خانواده سخنرانی کنید و نقاط ضعف خود را در سخنرانی شناسایی کنید بعد از مدتی متوجه جذابیت و کاریزمای خود خواهید شد. گذشت کردن و مهربانی یکی از خصوصیاتی است که می‌تواند شخصیت هرکسی را به سمت کاریزماتیک شدن سوق دهد. البته این گذشت و مهربانی در کنار وجود دیگر خصوصیات، می تواند به کاریزما شخصیتی کمک کند.

قدرشناس بودن به شما کمک می‌کند تا کاریزما بیشتری داشته داشید و خوش‌قول بودن و امیدوار بودن نیز جزء خصوصیاتی است که به افزایش این خصوصیت کمک می‌کند. پرسشگر بودن و دقیق بودن در کارها نیز به فرد کمک می‌کند تا کاریزما بیشتری داشته باشد. لازم به ذکر است که معاشرت با دیگران نیز جزء کارهایی است که می‌تواند میزان کاریزما را در افراد بیشتر کند.

آشنایی با اصول رهبری و مدیریت کاریزماتیک

مدیریت کاریزماتیک

اصول رهبری و مدیریت کاریزماتیک به عبارت ساده در یک‌چیز خلاصه می‌شود و آن‌هم خصوصیات رفتاری و شخصیت رهبر کاریزماتیک است و مبنای مدیریت کاریزماتیک مستقیماً به خود فرد برمی‌گردد و درگیر فرایند و ساختارهای رهبری نمی‌شود. در حقیقت مدیریت کاریزماتیک مبتنی بر جذبه و قدرت راضی کردن فرد است. قدرت رهبر کاریزماتیک از اعتقاد به اهداف نشئت می‌گیرد و رهبر کاریزماتیک در زمان بحران، به بهترین شکل اوضاع را تحت کنترل خود قرار میدهد. رهبری و مدیریت کاریزماتیک همیشه در تلاش است تا اوضاعی که در آن قرار دارد را بهبود بخشد. باید در نظر داشت که مدیریت کاریزماتیک بر جسارت کارکنان و ابتکار عمل آن‌ها تأکید دارد و همیشه به دنبال افرادی است که با او دارای هدف مشترک باشند.

رهبر کاریزماتیک معمولاً خوش‌صحبت است و از پذیرش ریسک‌های شخصی ترسی ندارد. او همیشه نسبت به کارکنان و محیط اطراف خود حساس است و به دنبال برطرف کردن نیاز آن‌ها است. لازم به ذکر است که در اصول رهبری کاریزماتیک استفاده از روش‌های غیرمعمول برای حل مشکلات کاملاً پذیرفته شده است. باید در نظر داشت که مدیریت کاریزماتیک می‌تواند باعث تمرکز سازمان بر یک هدف اصلی شود و افراد را برای انجام آن هدف مشترک تحریک کند.

باید در نظر داشت که مدیریت کاریزماتیک بر جسارت کارکنان و ابتکار عمل آن‌ها تأکید دارد و همیشه به دنبال افرادی است که با او دارای هدف مشترک باشند.

ممکن است برخی افراد از خود این سؤال را بپرسند که چگونه فردی با شخصیت باشیم. برای پاسخ به این سؤال باید نمونه شخصیت‌های مختلف را مورد بررسی قرار دهند و ابتدا برای سؤال “شخصیت چیست”، به دنبال جوابی باشند. یکی از تیپ‌های شخصیتی موردعلاقه اغلب افراد شخصیت کاریزماتیک است زیرا این نوع شخصیت از دید اطرافیان جذاب به نظر می‌رسد و افراد کاریزماتیک قدرت نفوذ و تأثیرگذاری زیادی بر اطرافیان خود دارند.

همیشه به خاطر داشته باشید که شخصیت کاریزماتیک از بدو تولد در افراد وجود ندارد و مهارتی است که می‌توان آن را به دست آورد. از ویژگی‌های افراد کاریزماتیک می‌توان به اعتمادبه‌نفس داشتن، شوخ‌طبعی، استفاده از زبان بدن، همدلی کردن و قدرشناس بودن اشاره کرد. در نظر داشته باشید که مدیریت کاریزماتیک همیشه انسانیت را در اولویت قرار می‌دهد و به اطرافیان خود امید می‌بخشد.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 6   میانگین:  4.3/5]

یک پاسخ به “کاریزماتیک چیست؟ + ۱۰ خصوصیات افراد کاریزماتیک”

 1. تجهیزیار گفت:

  جالب بود ! سپاس از اطلاعات تان !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *