۶ راهکار ساده برای کاهش استرس هنگام سخنرانی

کاهش استرس هنگام سخنرانی

برای خیلی از افراد صحبت کردن در یک جمع، کار بسیار سختی است و استرس شدیدی به آن‌ها وارد می‌کند. تصور اینکه در مقابل چندین نفر صحبت کنند آن‌ها را به وحشت می‌اندازد، دست‌هایشان عرق می‌کند، بدنشان سرد می‌شوند و می‌لرزند. این حالت اضطراب عملکردی یا ترس از صحنه نام دارد. در این مطلب، این مفهوم را بررسی می‌کنیم و راهکارهای کاهش استرس هنگام سخنرانی را بررسی می‌کنیم. 

افکار مثبت را جایگزین افکار منفی کنید و به چیزهای خوبی فکر کنید.

۱- افکار مثبت داشته باشید

افرادی که اضطراب عملکردی دارند، افکار منفی زیادی در ذهن آن‌ها به وجود می‌آید و هرچه به زمان سخنرانی خود نزدیک می‌شوند، این افکار منفی شدت می‌یابند. برای کنترل استرس، باید سعی کنید که افکار مثبت را جایگزین افکار منفی کنید و به چیزهای خوبی فکر کنید. حتی کلمه‌هایی با بار منفی، حال شما را بدتر می‌کند. برای مثال به‌جای آنکه بگویید «افتضاح میشه» بهتر است بگویید « تمام تلاشم را می‌کنم تا بهترین نتیجه را به‌دست‌آورم». حتی می‌توانید به بعد از سخنرانی فکر کنید؛ تصور کنید که بعد از سخنرانی شاد هستید، لبخند می‌زنید و از سخنرانی خود راضی بوده‌اید. 

۲- از استرس فرار نکنید

اکثر افراد برای سخنرانی کردن کمی استرس دارند، اما آن را کنترل می‌کنند. پس اصلا فکر نکنید که باید تمام استرس خود را از بین ببرید. هر چه بیشتر تلاش کنید که استرس نگیرید، میزان استرس شما بیشتر می‌شود. برای داشتن کمی استرس آماده باشید و با آن مقابله نکنید. در ابتدای سخنرانی کمی نفس عمیق بکشید و آرام‌تر صحبت کنید تا به محیط عادت کنید و کنترل استرس برایتان ساده‌‌تر شود.

۳- به واکنش شرکت‌کنندگان فکر نکنید

با فکر کردن به این موضوع که واکنش مخاطبان نسبت به رفتار و حرف‌های شما چگونه خواهد بود، استرس زیادی می‌گیرید. سعی کنید قبل از سخنرانی و حتی هنگام سخنرانی، به این واکنش‌ها فکر نکنید. از مهارت تفکر مثبت استفاده کنید و افکار منفی را از ذهن خود دور کنید. 

از قبل برنامه مشخصی برای سخنرانی خود آماده کنید و چندین بار جلوی آینه تمرین کنید.

۴- برنامه مشخصی برای سخنرانی طراحی کنید

از قبل برنامه مشخصی برای سخنرانی خود آماده کنید و چندین بار جلوی آینه تمرین کنید. با تکرار و تمرین مطالب استرس شما کم‌تر می‌شود و روز سخنرانی می‌توانید همه چیز را به‌راحتی کنترل کنید. اگر می‌توانید برای اعضای خانواده یا دوستان خود سخنرانی کنید؛ سپس از آن‌ها بخواهید تا نظر خود را درباره رفتارهای شما بگویند و به شما کمک کنند تا نقاط ضعف خود را برطرف کنید. 

۵- خوراکی‌های مناسب بخورید

قبل از سخنرانی از خوردن نوشیدنی‌های سرد پرهیز کنید؛ زیرا باعث گرفتگی تارهای صوتی شما می‌شود و ممکن است هنگام سخنرانی لرزشی در صدای شما ایجاد کند. بهتر است از نوشیدنی‌های گرم و دم‌نوش‌های آرام‌بخش استفاده کنید تا بتوانید استرس خود را کنترل کنید. 

۶- به خودتان پاداش دهید

بعد از اتمام سخنرانی، برای کاری که انجام داده‌اید به خود پاداش دهید؛ حتی اگر به‌اندازه دلخواهتان سخنرانی عالی نداشتید. این پاداش می‌تواند معاشرت با دوستان یا خرید یک وسیله موردعلاقه‌تان باشد. این پاداش باعث تقویت انگیزه شما می‌شود 

همچنین بخوانید :  ۱۴ راهکار تقویت فن بیان برای سخنرانی
به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *