کتاب در استانبول ترکیه چه می‌کند؟

کتاب در استانبول ترکیه چه می‌کند؟

طبق آمار منتشرشده سرانه مطالعه کتاب در کشور ترکیه حدود ۵۵ دقیقه در روز است. رقمی که ترکیه را هم‌ردیف کشورهایی مثل هند، برزیل، مالزی و روسیه قرار می‌دهد. دسترسی به آمار دقیق سرانه مطالعه ایران چندان ساده نیست، چراکه آمار به‌شدت متفاوتی دراین‌باره ارائه‌شده است. برای نمونه در سال ٨٧ علی‌اکبر اشعری رییس کتابخانه ملی ایران سرانه مطالعه را ٢دقیقه و در صورت افزودن مطالعه کتاب‌های درسی،۶دقیقه اعلام کرد و به سیاه نمایی متهم شد. در همان زمان محمد سالاری، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و مطالعه فرهنگی و کتابخانه، آمار واقعی را ١٢٠ دقیقه دانست. عددی که می‌شد آن را کاملاً در جهت سفید نمایی قلمداد کرد. در سال٨١مرکز پژوهش‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سرانه مطالعه را ٧دقیقه در روز اعلام کرد.

در سال ٨٨شورای فرهنگ عمومی این رقم را اول ١٨دقیقه و سپس در آخرین اظهارنظر به ٧٩ دقیقه رسی.

کتاب‌خوانی و وضعیت اجتماعی در ترکیه

با گسترش تدریجی رسانه‌های تصویری و مطبوعات، میزان مطالعات کتاب در اوقات فراقت کاهش‌یافته است. سیاست‌گذاران این عرصه برای رفع این مشکل راه‌حل‌هایی را ارائه کرده‌اند که با توسل به آن‌ها می‌توان عادت به کتاب‌خوانی را در سطح معقولی حفظ کرد. یکی از این راه‌کارها به‌طور مشخص تأکید بر اهمیت مطالعه برای دستیابی به کشوری فرهیخته است. مهم نیست که رسانه‌های تصویری تا چه حد گسترده‌اند. بلکه این نکته اهمیت دارد که این رسانه هاله هیچ‌وجه جای مطالعه کتاب را نمی‌گیرند. وانگهی. رشد فردی نیز مستلزم مطالعه است.

وضعیت کتاب‌های اینترنتی در ترکیه

در نمایشگاه کتاب لندن در سال ٢٠١٣ ترکیه به‌عنوان بازار هدف شرکت داشت. در مجمعی که در ابتدای این رخداد فرهنگی برگزار شد، مهمت ایران، مقام ارشد اجرایی و مدیرکل کتاب‌فروشی‌های اینترنتی در ترکیه درباره حوزه نشرد راین کشور مطالبی را مطرح کرد. وی سرانه مطالعه کتاب در ترکیه را تقریب با سرانه مطالعه کتاب در کشورهای برزیل، روسیه، چین و هند برابر دانست. ایران گفت که هرساله نزدیک به 45000کتاب در ترکیه منتشر می‌شود که از این تعداد حدود ٢٠٠٠٠عنوان به حوزه فرهنگ و ادبیات تعلق دارد.

او همچنین اشاره کرد که حدود ١٨٠٠ بنگاه نشر کتاب در ترکیه فعالیت دارند. به گفته او صنعت کتاب‌های اینترنتی ٣درصد حوزه نشر در این کشور را به خود اختصاص داده و فروش اینترنتی کتاب در این کشور سالانه با افزایش ٣۵ تا 40درصدی روبرو بوده است اما از ١٨٠٠ بنگاه نشر کتاب تنها ٠۵٣ بنگاه فروش اینترنتی دارند و تا 600 کتاب اینترنتی در ترکیه در دسترس و قابل خریداری است.

نبض کافه کتاب‌ها به‌سختی میزند

اگر شما هم از شمار جمعیت کتاب‌خوان کشور محسوب می‌شوید احتمال در سالیان اخیر با پدیده‌ای به اسم کافه کتاب‌ها مراکز فرهنگی هستند که از اوایل دهه هشتاد در ایران به وجود آمدند تا علاقه‌مندان مقالات فرهنگی در فضایی عاری از ضوابط کتابخانه‌ها و به‌دوراز سروصدای حاکم بر محیط کافی‌شاپ‌ها تازه‌های نشر را ورق بزنند. احیاها فنجانی چای یا قهوه بنوشند و درعین‌حال از فضای فرهنگی که در محیط کافه وجود دارد برای تبادل‌نظر در خصوص مسائل فرهنگی اجتماعی استفاده کنند.

دلیل شکل‌گیری کافه کتاب‌ها در ایران نیاز فرهنگی بود که از سوی اهالی فرهنگی بود که از سوی اهالی فرهنگ احساس شد. در شرایطی که آمارها نشان می‌دهد مطالعه در ایران حال‌وروز خوبی ندارد، ایده ایجاد کافه کتاب بر مبنای نیازهای فرهنگی موجود در جامعه شکل گرفت تا خلأهای ناشی از نبود فضای گفت‌وگو از میان برود.

برای دانلود این مقاله به صورت pdf روی همین متن کلیک کنید.