کارهای ضروری برای کسب‌ و کارهای کوچک در پایان سال

کارهای ضروری برای کسب‌ و کارهای کوچک در پایان سال

پایان هر سال، زمانی مناسبی برای برنامه‌ریزی کارهای سال آینده است و کسب‌ و کار شما را به موفقیت‌های بزرگ نزدیک‌تر می‌کند. وقتی که تعطیلات پایان سال از راه می‌رسد، وقت آن است که استراحت کنید و برای سال بعد و رسیدن به موفقیت‌های بیشتر برنامه‌ ریزی کنید. صاحبان کسب ‌و کارهای کوچک افراد بسیار خوش‌بین و سخت‌کوشی هستند؛ برای مثال در سال ۲۰۱۸، ۹۰ درصد از صاحبان کسب ‌و کارهای کوچک گفته بودند: «فکر می‌کنیم امسال، سال موفقیت ‌آمیزی برای کسب ‌و کار ما خواهد بود.» 

این خوش‌بینی به دلیل وجود نوآوری و ریسک‌های حساب‌شده در این افراد است. به دلیل رشد خوب اقتصاد، نرخ بیکاری پایین و بالا رفتن ارزش سهام‌ها، سال ۲۰۱۸ برای اکثر کسب ‌و کارهای کوچک آمریکایی سال بسیار خوبی بوده است. 

حتی وقتی اوضاع خوب به نظر می‌رسد، پایان سال زمان مناسبی برای تامل در مورد وقایع و رویدادهای سال گذشته است.

حتی وقتی اوضاع خوب به نظر می‌رسد، پایان سال زمان مناسبی برای تامل در مورد وقایع و رویدادهای سال گذشته است. در این زمان می‌توانید برای رسیدن به اهدافی که در سال آینده دارید، برنامه‌ریزی کنید و مسیر پیشرفت در سال آینده را برای کسب ‌و کار خود هموارتر کنید. مسلما بین برنامه‌ریزی با اشتیاق برای استراتژی‌های اصلی، کمپین‌ها، تغییرات و اقدامات سال آینده و تقلای احمقانه برای انجام دادن کارهای ضروری پایان سال تفاوت زیادی وجود دارد.

همچنین بخوانید :  چگونه استراتژی رشد کسب و کار را بنویسیم؟

برای اینکه به شما کمک کنیم تا بین برنامه‌ریزی برای سال جدید و بررسی عملکرد سال گذشته و انجام دادن مسئولیت‌های قانونی سال گذشته تعادل برقرار کنید، ۵ مورد از مهم‌ترین مواردی را که در پایان سال باید به آن‌ها توجه کنید بررسی می‌کنیم: 

کارهای ضروری برای کسب‌ و کارهای کوچک

۱- معیارهای کلیدی کسب ‌و کار خود را تجزیه‌وتحلیل کنید

باید یک جست‌ و جو عمیق در اعداد و ارقام کسب ‌و کار خود داشته باشید تا مشخص کنید که در سال جدید باید روی چه مواردی تمرکز کنید. آیا درآمد باید سریع‌تر از آنچه در حال حاضر است رشد کند؟ آیا هزینه‌های شما کمی از کنترل خارج می‌شود؟ آیا امسال مشتری کمتری نسبت به سال قبل کسب کرده‌اید؟ میانگین ارزش مشتریان جدید در سال اول، نسبت به مشتریان قدیمی چه‌قدر است؟

پاسخ چنین سوالاتی برای کسب ‌و کارهای مختلف بسیار متفاوت است؛ اما چیزی که اهمیت دارد این است که با پاسخ دادن به این سوالات، شما در حال جمع‌آوری داده‌های ارزشمندی هستید تا عملکرد بهتری در سال جدید داشته باشید. 

برای مثال اگر یک وبلاگ راه‌اندازی کرده‌اید، می‌توانید روزی را در هر ماه مشخص کنید تا تغییرات مثبت و منفی در جریان درآمدی و ترافیک وبلاگ خود را بررسی کنید. هدف از این کار، کشف فرصت‌های جدید و تغییر مسیر توجه به سمت حوزه‌های مهم کسب ‌و کار است که احتمالا در طول سال به آن کم‌توجهی شده است. 

معیارهای زیر باید بیشترین اهمیت را برای کسب ‌و کار شما داشته باشند:

 • درآمد
 • هزینه‌ها
 • تعداد مشتری‌ها
 • میانگین ارزش مشتری (در یک سال)
 • میانگین زمانی که مشتریان اطراف کسب ‌و کار شما هستند
 • ترافیک وب‌سایت
 • ارزش طول عمر مشتری
 • تعداد مشترکین از طریق ایمیل یا لید 
 • نرخ تبدیل لید به مشتری

توجه داشته باشید که بهتر است نرخ رشد سالانه را برای این معیارها محاسبه کنید؛ نه اینکه تنها نگاهی به معیار در یک زمان مشخص داشته باشید. محاسبه این ارقام و ذخیره آن‌ها در یک فایل اکسل، فایده‌ای ندارد. خود را به چالش بکشید و ببینید که از این اعداد و ارقام، چه اطلاعاتی درباره سلامت کسب‌وکار خود می‌توانید به دست آورید و چه چیزهایی از آن‌ها یاد می‌گیرید؛ سپس زمان آن فرا رسیده است که یک برنامه ریزی عملی برای افزایش سرعت در بخش‌های خوب و اصلاح بخش‌های منفی ایجاد کنید.  

فقدان حس رضایت، افتخار و سپاس‌گذاری برای دستاوردهای کوچک و بزرگ، در نهایت می‌تواند منجر به فرسودگی و خستگی شود.

۲- موفقیت‌های خود را جشن بگیرید

این یک واقعیت غم‌انگیز است که اکثر کارآفرینان و صاحبان کسب‌وکارهای کوچک، حتی آن‌هایی که شرکت‌های بزرگ و سودآور دارند، هرگز از ته دل احساس موفقیت نمی‌کنند. دلیل این موضوع شاید تلاش مداوم ما برای رسیدن به موفقیت‌های بیشتر یا مقایسه جایگاه خودمان با کارآفرینان موفق‌تر باشد. فقدان حس رضایت، افتخار و سپاس‌گذاری برای دستاوردهای کوچک و بزرگ در وجود ما، در نهایت می‌تواند منجر به فرسودگی و خستگی شود. بنابراین، چگونه شروع به بازآفرینی این ذهنیت و تصحیح این رفتار آسیب‌ زا می‌کنید؟

فرصتی برای استراحت و کنار گذاشتن کارهای روزمره و روتین به خود بدهید و در این زمان به موفقیت‌هایی که در یک سال به دست‌آورده‌اید فکر کنید و آن‌ها را جشن بگیرید. این کار یک تمرین فوق‌العاده قدرتمند برای افزایش روحیه و انگیزه شما است. برخی از راهکارهای مناسب برای جشن گرفتن موفقیت‌ها و دستاوردهای کسب ‌و کار عبارت‌اند از:

 • یک روز مرخصی برای بیرون رفتن از منزل، کوهنوردی و امتحان کردن یک رستوران جدید
 • ولخرجی برای یک شام عالی یا گذراندن آخر هفته در یک هتل خوب
 • رفتن به یک کنسرت یا مسابقه ورزشی به همراه یک دوست
 • خرید یک گجت یا ابزار تکنولوژیک جدید برای خودتان یا کسب‌وکارتان

لازم نیست که فقط در انتهای هر سال این کار را انجام دهید. در برنامه کاری خود زمان‌های منظمی را برای جشن گرفتن یک معامله جدید، یک کمپین بزرگ و… برای خود مشخص کنید. هدف از این جشن‌ها این است که همواره به یاد موفقیت‌های خود باشید و برای کسب ‌و کارتان هیجان داشته باشید. 

همچنین بخوانید :  حقایقی درباره مدیریت که کسی به شما نمی‌گوید

مشخص کردن اهداف اصلی برای کسب و کارها

۳- اهداف اصلی خود را برای سال جدید مشخص و اولویت‌بندی کنید

بعد از اینکه تصویر واضحی از موفقیت‌ها و درآمد کسب ‌و کار خود به دست آوردید، زمان آن می‌رسد که تصمیم بگیرید کدام یک از فعالیت‌های کسب ‌و کار برای سال آینده در اولویت هستند و به تمرکز و توجه بیشتری نیاز دارند. سال آینده را برای کسب ‌و کار خود چگونه ترسیم می‌کنید؟ اهدافی که برای خود مشخص می‌کنید باید هوشمندانه، قابل دسترس، خاص، قابل اندازه‌گیری، مرتبط و دارای محدودیت زمانی باشند. 

به جای اینکه بگویید «می‌خواهم درآمد شرکت را در سال جدید ۲۰ درصد افزایش دهم»، باید یک هدف هوشمند به این صورت انتخاب کنید: «تا پایان سال بعد می‌خواهم ۲۰۰ میلیون تومان درآمد از طریق فروش محصولات به ۲۵۰ مشتری جدید و ۵ درصد فروش بیشتر به مشتریان گذشته به دست آورم.»

اهداف خود را دقیق تعریف کنید تا جای ابهامی باقی نماند.

وقتی هدف خود را به این صورت تعریف می‌کنید، هیچ جای ابهامی باقی نمی‌گذارید. این هدف بسیار خاص است و با آن می‌توانید اولویت‌های کسب ‌و کار خود در سال بعد را به طور دقیق مشخص کنید. باید مشخص کنید چگونه به مشتریان بیشتری دسترسی پیدا کنید و یک برنامه مشخص برای افزایش فروش به مشتریان قدیمی خود تنظیم کنید. 

بعد از مشخص کردن اهداف کسب ‌و کار برای سال آینده، باید آن‌ها را اولویت‌بندی کنید. با توجه به میزان اهمیت هر کدام از اهداف و زمانی که می‌خواهید به آن‌ها برسید، اولویت اهداف را مشخص کنید. بعد از اینکه اهداف خود را اولویت‌بندی کردید، باید اقدامات لازم برای رسیدن به آن‌ها را اولویت‌بندی کنید و تمرکز خود را روی کارهایی قرار دهید که شما را با سرعت بیشتری به این اهداف می‌رساند. از ابزارهای بهره‌وری مناسبی استفاده کنید تا بتوانید روی کارهای خود تمرکز بیشتری داشته باشید و نتیجه بهتری دریافت کنید. 

صاحبان کسب‌وکارهای کوچک همواره جریان عظیمی از فرصت‌ها و تقاضاها را در اختیار دارند؛ اما باید از فرصت‌هایی که با اهداف از پیش تعیین‌شده برای سال جدید، هم‌سو نیستند صرف نظر کنند. 

همچنین بخوانید :  0 تا 100 برنامه ریزی کاری ( بهترین روز کاری را داشته باشید)

تنظیم کردن اظهارنامه مالیاتی

 

در پایان سال باید تمام صورت‌ها و گزارش‌های مالی خود را سازماندهی و اظهارنامه مالیاتی خود را تنظیم کنید.

۴- اظهارنامه مالیاتی خود را تنظیم کنید

چه خوشتان بیاید چه خوشتان نیاید، همه کسب‌وکارها باید الزامات مالیات را رعایت کنند. ممکن است حسابدار داشته باشید یا از نرم‌افزارهای حسابداری برای مدیریت حساب‌های خود استفاده کنید. در هر صورت باید در پایان سال تمام حساب‌های خود را بررسی کنید؛ تمام صورت‌ها و گزارش‌های مالی خود را سازماندهی کنید و اظهارنامه مالیاتی خود را تنظیم کنید.

در اینجا یک چک‌لیست از کارهایی که باید قبل از پایان سال، برای وظایف و مسئولیت‌های مالیاتی خود انجام دهید آورده‌ایم:

 • قرار ملاقات با حسابدار خود تنظیم کنید.
 • همه صورت‌های بانکی و گزارش‌های مالی خود را سازماندهی کنید.
 • کارهایی را که در کل سال انجام داده‌اید بررسی کنید. 
 • تمام هزینه‌های کسب ‌و کار را که ممکن است با حساب شخصی خود پرداخت کرده باشید پیگیری کنید.

۵- در سال جدید از ابزارهای تکنولوژیک مناسبی استفاده کنید

زمانی که ارزیابی می‌کنید کسب ‌و کار شما در چه مرحله‌ای قرار دارد و می‌خواهید در ۱۲ ماه آینده به کجا برود، باید در نظر بگیرید که چه ابزارها، محصولات، افراد و خدماتی می‌توانند حرکت شما به سمت اهداف سال آینده را تسریع کنند. ابزارهای مناسب برای مدیریت پروژه به شما کمک می‌کنند که کارهای موجود در ماه‌های آینده را به خوبی انجام دهید و آن‌ها را مدیریت کنید. می‌توانید به‌جای صفحات اکسل، از نرم‌افزاهای خوب مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) استفاده کنید؛ از ابزارهای تسهیل ارتباطات تیمی مانند Slack استفاده کنید. 

در کل، سرمایه‌گذاری بر ابزارهای تکنولوژی به کسب ‌و کار شما کمک می‌کند تا در زمینه‌های مختلف رشد کند. در پایان سال می‌توانید لیستی از ابزارهای مورد نیاز خود برای سال آینده تهیه کنید و سال جدید خود را بهتر از قبل شروع کنید. 

همچنین بخوانید :  بهره وری فروش را چگونه افزایش دهیم؟
به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 3   میانگین: 3.7/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *