شروع یک کسب و کار جدید+ ۸ قدم تا موفقیت

همواره شروع یک کسب و کار جدید با استرس همراه است. اگرچه اغلب متخصصین توصیه می‌کنند که استرس می‌تواند مانع از اجرای صحیح کار شود اما این موضوع جزء لاینفک شروع یک کسب و کار است. شاید بهتر باشد در اولین قدم برای شروع یک کسب و کار جدید با یک کارآفرین یا صاحب یک کسب و کار صحبت کرده و از او مشاوره کاری بگیرید. مطمئن باشید اولین چیزی که از صحبت‌های او متوجه خواهید شد این است که یک کسب و کار جدید، نیاز به تلاش و کار زیاد دارد.

وجود یک ایده عالی برای کسب و کار جدید بسیار مهم است اما این ایده عالی بدون تلاش و رعایت یکسری نکات مهم به یک تجارت خوب تبدیل نخواهد شد. مشاوره راه‌اندازی کسب و کار کمک می‌کند تا افراد با تمام مراحل راه‌اندازی کار آشنا شوند و به آن‌ها کمک می‌کند هریک از مراحل را به بهترین شکل انجام دهند. معمولاً نکاتی مانند طراحی لوگو و تعیین نام یا برند تجاری برای افراد واضح است، اما برای تعیین ساختار کسب و کار یا یک استراتژی دقیق برای بازاریابی، به مشاوره کارآفرینی نیاز است.

ازآنجایی‌که هیچ فرمول ثابت و دقیقی برای شروع یک کسب و کار وجود ندارد بنابراین بهتر است از مشاوره‌ها راهنمایی گرفت. مشاوره راه‌اندازی کسب و کار را نباید به‌صورت مطلق ثابت و صحیح دانست بلکه باید آن را‌ به‌عنوان یک ابزار کمکی مورد استفاده قرار داد. باید در نظر داشت که مشاوره و راهنمایی‌های زیادی برای شروع یک کسب و کار وجود دارد و این موضوع ممکن است کمی گیج‌کننده باشد و فرد نتواند نقطه شروع را به‌خوبی پیدا کند. به همین منظور قصد داریم در این مقاله نکات کلیدی برای ایجاد یک کسب و کار جدید را به ترتیب بیان کنیم و آن‌ها را به‌صورت مختصر شرح دهیم. این نکات برای شروع یک کسب و کار جدید بسیار مهم بوده و می‌تواند کمک خوبی برای افراد باشد. ما هریک از این نکات کلیدی را در سرفصل‌های این مقاله شرح داده ایم. سرفصل های عنوان شده در این مقاله عبارت اند از:

  • ایده خود را مرحله به مرحله بهبود دهید
  • طرح کسب و کار خود را بنویسید
  • موارد مالی کسب و کار جدید را ارزیابی کنید
  • ساختار قانونی کسب و کار خود را مشخص کنید
  • کوچک شروع کنید و بر مشتری خود تمرکز داشته باشید
  • تیم کسب و کار خود را انتخاب کنید
  • برند خود را تبلیغ کنید
  • کسب و کار خود را توسعه دهید

گام اول :

ایده خود را مرحله به مرحله بهبود دهید

ایده خود را مرحله به مرحله بهبود دهید

ایده خود را مرحله به مرحله بهبود دهید

طبیعتاً برای شروع یک کسب و کار جدید نیاز به ایده‌ای مناسب دارید، داشتن ایده برای شروع لازم است اما کافی نیست. به قول افرادی که مشاوره کارآفرینی می‌دهند ایده خام است و باید با بهبود مرحله‌به‌مرحله، ایده موردنظر پخته شود. برای اینکه با ایده خود بتوانید محصول یا خدمت خود را بفروشید یا حداقل در بازار حضور داشته باشید، باید از وضعیت آن کسب و کار و شرکت‌های موجود در بازار باخبر باشید. باید مشخص کنید که چطور با ایده خود می‌توانید آن کار را بهتر انجام دهید و یا چگونه می‌توانید چیزی که ارائه می‌دهید را سریع‌تر یا ارزان‌تر از بقیه به دست مشتری برسانید. درواقع این موضوعات نکاتی هستند که می‌توانید با فکر کردن و جست‌وجو در مورد آن‌ها، ایده خود را بهینه کنید.

همیشه به خاطر داشته باشید که شروع هر چیزی با چراهایی همراه است. اگر می‌خواهید بهترین ایده را در کسب و کار خود عملی کنید چراهای متفاوت و مرتبط با کسب و کار را از خود بپرسید، این چراها به شما کمک می‌کند تا ایده‌های خود را بهینه کنید. در ایده‌های خود، درباره مفهوم موضوع مرتبط با کسب و کار جدید اطلاعات به دست آورید و آن را به‌صورت کامل شرح دهید. برخی از مواقع شکست در نوآفرینی به علت کاستی در مفاهیم و ارزش‌های یک ایده است، در نظر داشته باشید حرکت بدون تفکر محکوم به شکست است. هرچقدر هم ایده شما عالی باشد باید به آن فکر شود و همه جنبه‌های آن بررسی گردد. اغلب شکست افراد در یک کسب و کار جدید توجه نکردن به تمام جوانب است، افراد با یک ایده عالی سریعاً تصمیم به انجام آن کار می‌گیرند و این موضوع سبب شکست آن‌ها می‌شود.

گام دوم:

طرح کسب و کار خود را بنویسید

زمانی که تمام جوانب ایده را بررسی کرده اید و ایده را آماده تبدیل به یک کسب و کار دانستید باید چند سؤال از خود بپرسید: هدف از کسب و کار چیست؟ به چه کسانی می‌خواهید بفروشید؟ چگونه هزینه راه‌اندازی را تأمین می‌کنید؟ اهداف پایانی چیست و می‌خواهید به کجا برسید؟ این‌ها سؤالاتی هستند که می‌تواند در نوشتن یک طرح تجاری به شما کمک کند. انجام تحقیقات بازار و شناسایی مشتریان بالقوه و بالفعل بخش دیگری از طرح کسب و کار است. برای انجام تحقیقات بازار می‌توانید از سایت‌های مختلف کمک بگیرید، همچنین می‌توانید به کمک مشاوره راه‌اندازی کسب و کار از اشتباهاتی که در کسب و کارهای مشابه رخ‌داده مطلع شوید و طرح کسب و کار خود را با دقت بیشتری بنویسید.

یک طرح کسب و کار به شما کمک می‌کند تا مسیر کاری که می‌خواهید انجام دهید شفاف‌تر شود، می‌توانید در آن مشکلات احتمالی را پیش‌بینی کنید و راه‌حل‌هایی برای آن ترسیم کنید. درک نقاط قوت و ضعف و همچنین مهارت‌های موجود از دیگر فواید طرح کسب و کار است. سعی کنید در نوشتن طرح کسب و کار از افرادی که مشاوره کارآفرینی می‌دهند استفاده کنید.

انجام تحقیقات بازار و شناسایی مشتریان بالقوه و بالفعل بخشی از طرح کسب و کار بوده و درک نقاط قوت و ضعف و همچنین مهارت‌های موجود از دیگر فواید طرح کسب و کار است.

گام سوم :

موارد مالی کسب و کار جدید را ارزیابی کنید

موارد مالی کسب و کار جدید را ارزیابی کنید

موارد مالی کسب و کار جدید را ارزیابی کنید

شروع هر کسب و کار جدید دارای هزینه است و شما باید تعیین کنید که این هزینه‌ها از کجا تأمین می‌شوند و چگونه و بر اساس چه برنامه زمانی، منابع مالی به پروژه اختصاص می‌یابد. برای ارزیابی موارد مالی در کسب و کار جدید، باید شرایط مالی اولیه را مشخص کنید تا بتوانید بر اساس آن برنامه‌ریزی کاری انجام دهید. سؤالاتی که در مورد شرایط اولیه مالی باید به آن پاسخ داده شود عبارت است از: آیا دارایی برای تأمین مالی وجود دارد یا تأمین مالی به‌صورت قرض یا وام تأمین می‌شود؟ آیا برای شروع کسب و کار و تمرکز بر روی آن نیاز است که شغل فعلی خود را ترک کنید؟ چه مقدار پول برای شروع لازم دارید؟ چه مقدار پول نیاز است تا کسب و کار به اولین سود برسد؟ تمام این سؤالات در ارزیابی موارد مالی به‌عنوان اصل و پایه بوده و بر اساس پاسخ این سؤالات مشاوره راه‌اندازی کسب و کار می‌تواند به شما یک برنامه مالی ارائه دهد.

اغلب کارشناسان بر این باورند که دلیل شکست بیشتر کسب و کارها از عدم برنامه‌ریزی در منابع مالی نشات می‌گیرد. یعنی قبل از اینکه به سوددهی مناسب دست یابند منابع مالی خود را بیش‌ازحد استفاده می‌کنند. همواره باید سرمایه اولیه برای شروع یک کسب و کار را بسیار باارزش بدانیم و سعی کنیم استفاده صحیحی از آن داشته باشیم. مشاوره راه‌اندازی کسب و کار توصیه می‌کند که هرگز نباید در شروع یک تجارت بیش‌ازاندازه خرج کرد. به خاطر داشته باشید هرگز منابع مالی اولیه خود را صرف مواردی همچون خرید تجهیزات جدید و فانتزی نکنید، همچنین در شروع کسب و کار هرگز به سمت تبلیغات‌ گران قیمت نروید. این موارد سبب می‌شود تا منابع مالی شما در زمان بسیار کوتاهی به پایان برسد و در زمان مهم و اساسی منبع مالی خوبی نداشته باشید.

برای تأمین مالی کسب و کار خود چند راه پیش رو دارید. اولین گزینه گرفتن یک وام تجاری از بانک‌ها است. اگرچه این منبع مالی نقطه شروع خوبی است اما یک شروع امن نیست. اگر نمی‌توانید از بانک وام بگیرید بهتر است از اداره‌های کوچکی که از کسب و کارها حمایت می‌کنند درخواست وام کنید. راه دیگر برای تأمین مالی کسب و کار جذب سرمایه‌گذار است. در نظر داشته باشید که سرمایه‌گذاران پول خوبی در اختیار شما می‌گذارند اما انتظار برگشت پول با سود بالا را از شما دارند. راه دیگر تأمین مالی ایجاد کمپین تبلیغاتی و جذب سرمایه برای کسب و کار جدید است. فراموش نکنید انتخاب منبع مالی برای شروع کار و برنامه‌ریزی مالی، به نوع کسب و کار و نوع استراتژی فرد وابسته است.

مشاوره راه‌اندازی کسب و کار توصیه می‌کند که هرگز نباید در شروع یک تجارت بیش‌ازاندازه خرج کرد و به سمت تبلیغات گران قیمت رفت.

گام چهارم :

ساختار قانونی کسب و کار خود را مشخص کنید

همیشه به خاطر داشته باشید که ساختار قانونی کسب و کار شما بر همه چیز تأثیر دارد، نحوه پرداخت مالیات یکی از این موارد است. قبل از ثبت شرکت یا کسب و کار، باید نوع مالکیت آن مشخص شود. اگر مالکیت کسب و کار را به‌صورت شخصی می‌خواهید باید مسئولیت تمام موارد ازجمله بدهی‌ها و تعهدات را پذیرا باشید، در نظر داشته باشید که این مسیر می‌تواند به‌صورت مستقیم اعتبار شخصی شما را تحت تأثیر قرار دهد. اگر می‌خواهید کسب و کار را به‌صورت خصوصی اما چند نفره راه‌اندازی کنید می‌توانید از قوانین مشارکتی پیروی کنید، در این صورت تمام مسئولیت‌ها و تعهدات بر دوش یک نفر نیست. معمولاً ایده‌های خوب با کمک یک شریک تجاری به نتایج مثبتی می‌رسند. اگر می‌خواهید مسئولیت کسب و کار از مسئولیت شخص شما جدا باشد می‌توانید یکی از انواع شرکت‌ها را ثبت کنید. شرکت سهامی عام، شرکت سهامی خاص و شرکت مسئولیت محدود از انواع شرکت‌هایی است که می‌توانید کسب و کار خود را با یکی از این ساختارهای قانونی به ثبت برسانید.

ازلحاظ قانونی شخصیت شرکت از شخصیت صاحبان آن جدا بوده و در اصطلاح قانونی یک شخصیت حقوقی محسوب می‌شود. در حقیقت شرکت مسئول تعهدات، قراردادها، مالیات، شکایات و هر چیز دیگری است. معمولاً شرکت‌های مسئولیت محدود برای راه‌اندازی کسب و کارهای کوچک مناسب است.

باید در نظر داشته باشید که تعیین ساختار قانونی علاوه بر اینکه می‌تواند مسائل حقوقی و قانونی را شفاف سازد و شخصیت کسب و کار شما را شکل دهد، از دید بیرونی نیز برای کسب و کار اعتبار و ارزش ایجاد می‌کند. وقتی شما هیچ مجوز قانونی برای کسب و کار نداشته باشید ممکن است از دید افراد جامعه یا مشتریان کمی بدبینی ایجاد شود. بدبینی یا شک برخی از مشتریان یک کسب و کار، می‌تواند منجر به شکست کامل آن کسب و کار شود، پس باید توجه داشت که تعیین ساختار قانونی کسب و کار علاوه بر نظام‌مندی قانونی، تأثیرات مثبت روانی بر روی افراد و مشتریان دارد.

گام پنجم :

کوچک شروع کنید و بر مشتری خود تمرکز داشته باشید

کوچک شروع کنید و بر مشتری خود تمرکز داشته باشید

مشاوره کارآفرینی به این نکته اشاره می‌کند که شروع کار باید در مقیاس کوچک باشد. دلیل این موضوع کاهش ریسک و همچنین کاهش ضرر احتمالی و از دست رفتن منابع مالی است. سعی کنید در ابتدای کار خدمات و محصولات خود را در سطحی محدود ارائه دهید تا هم به منابع مالی کمتری نیاز پیدا کنید و هم بتوانید به‌موقع نیاز مشتریان اولیه خود را برطرف سازید. از طرفی وقتی کوچک شروع می‌کنید راحت‌تر می‌توانید بازخورد بازار را بررسی کنید و علاوه بر این، تغییرات در کسب و کار را آسان‌تر انجام می‌دهید. وقتی کوچک شروع کنید زمان برای تحلیل بازار و تحلیل رقبا دارید و می‌توانید نیاز مشتریان را مورد بررسی قرار دهید.

یکی دیگر از مزایای کوچک شروع کردن محاسبه دقیق حاشیه سود، میزان تراکنش‌های مالی و نقدی، میزان فروش و معیارهای خاص مربوط به کسب و کار است. این اطلاعات به شما کمک می‌کند تا هزینه‌ها را به‌درستی دسته‌بندی کنید و با تحلیل دقیق‌تر گام‌های بعدی کسب و کار را مشخص کنید. در نظر داشته باشید ابزاری مانند بازاریابی ایمیل و استفاده از رسانه‌های اجتماعی در تبلیغات می‌تواند هزینه‌های شما را کاهش دهد و ازلحاظ مالی به‌صرفه‌تر از روش‌های تبلیغاتی سنتی باشد.

هیچ‌وقت مشتری را فراموش نکنید و همواره بر آن تمرکز داشته باشید. مشاوره راه‌اندازی کسب و کار در صنایع بزرگ، وجود سیستم ارتباط مشتری را الزامی می‌دانند. تمرکز بر مشتری و درک کامل نیازهای مشتری جزء وظایف همیشگی کسب و کارها است. سعی کنید تمایز ایجاد کنید و مشتریان را به خرید محصولات و خدمات کسب و کار خود عادت دهید. ازنظر افرادی که مشاوره کاری می‌دهند، مشتری وفادار می‌تواند یک کسب و کار را قوی‌تر سازد. لازم به ذکر است که استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای دریافت بازخورد مشتری و تحلیل رفتار آن‌ها بسیار مفید است.

گام ششم :

تیم کسب و کار خود را انتخاب کنید

انتخاب تیم کسب و کار یکی از مهم‌ترین عوامل در موفقیت یک تجارت است. ازنظر افرادی که مشاوره کاری می‌دهند تیم کسب و کار می‌تواند رشد یک تجارت جدید را سرعت دهد و کمک کند تا کسب و کار در مسیر خود با مشکل کمتری روبه‌رو شود. باید توجه داشت که محصول یا خدمت یک تجارت به‌وسیله افراد ساخته یا ارائه می‌شوند، پس رضایت مشتری و فراگیر شدن یک کسب و کار مستقیماً به کارمندان و تیم کسب و کار بستگی دارد. بهتر است افراد تیم کسب و کار با توجه به نوع وظیفه و شخصیت هر فرد انتخاب شوند، به یاد داشته باشید اولین نفرات همیشه بهترین افراد نیستند.

بعد از انتخاب تیم باید وظایف بین افراد اولویت‌بندی شود و نوع انجام و زمان آن نیز مشخص گردد. نحوه همکاری باید به‌صورت شفاف توضیح داده شود و نقش‌ها و مسئولیت‌ها به‌طور واضح به افراد گفته شود. شاید در نگاه کلی این موضوعات بیشتر برای سازمان‌های بزرگ کاربرد داشته باشد ولی در نظر داشته باشید که این موضوع جزء نکات کلیدی در شروع یک کسب و کار است و بسیاری از کسب و کارهای جدید به‌واسطه رعایت نکردن این موارد با شکست مواجه شدند. به‌طور مثال در یک کسب و کار شرایط به‌صورت واضح برای یکی از افراد مهم تیم بیان نشد و بعد از مدتی آن فرد به دلیل قبول نداشتن شرایط، کار را ترک کرد. این موضوع سبب شد تا کسب و کار در مرحله اول با یک چالش بزرگ روبه‌رو شود و بعد به دلیل عدم تعادل در بین وظایف و افراد تیم، آن تجارت رو به ورشکستگی رود.

ازنظر افرادی که مشاوره کاری می‌دهند تیم کسب و کار می‌تواند رشد یک تجارت جدید را سرعت دهد و کمک کند تا کسب و کار در مسیر خود با مشکل کمتری روبه‌رو شود.

گام هفتم :

برند خود را تبلیغ کنید

برند، لوگو، تبلیغات و یک شعار قدرتمند از مهم‌ترین موارد شروع یک کسب و کار جدید است. قبل از شروع فروش خدمت یا محصول خود، یک نام تجاری برای کسب و کار خود انتخاب کنید، این نام تجاری می‌تواند به‌صورت مفهومی یا مستقیم به هدف کسب و کار شما مربوط باشد. شعار کسب و کار شما می‌تواند به هدف والای کسب و کارتان اشاره کند یا تمایز با رقبا را در خود بگنجاند. ایجاد یک لوگو می‌تواند به وب‌سایت، تبلیغات، شبکه‌های اجتماعی و موارد رسانه‌ای دیگر کسب و کارتان انسجام بخشد و یکی از ابزارهایی است که نقش مهمی در فراگیر شدن کسب و کار ایفا می‌کند. یک پیام یا شعار قدرتمند می‌تواند بسیاری از مشتریان بالقوه را به مشتریان بالفعل تبدیل کند. یک شعار خوب به‌سرعت در خاطر افراد می‌ماند و به‌مرورزمان افراد را ترغیب به استفاده از خدمت یا کالای کسب و کار می‌کند.

در مشاوره کاری تأکید می‌شود که برای انجام تبلیغات، طراحی لوگو، انتخاب نام تجاری و شعار کسب و کار هزینه زیادی انجام نشود و سعی شود این امور با دقت کافی صورت پذیرد. بهتر است در چنین مواردی با افراد حرفه‌ای مشورت شود. باید در نظر داشت که شرکت‌های بزرگ هزینه‌های زیادی در این زمینه صرف می‌کنند، اما این هزینه زیاد برای کسب و کار جدید منطقی نیست. در مشاوره کارآفرینی پیشنهاد می‌شود که برای تبلیغات از یک طرح بازاریابی مؤثر استفاده شود. تمامی موضوعات گفته‌شده، نکات مهمی در بخش برند سازی یک کسب و کار جدید است که باید حتماً اجرایی شود. در صورت عدم اجرا این نکات، کسب و کار به‌صورت ناشناخته باقی می‌ماند حتی اگر نسبت به رقبا دارای مزیت‌های بیشتری باشد.

گام هشتم :

کسب و کار خود را توسعه دهید

کسب و کار خود را توسعه دهید

کسب و کار خود را توسعه دهید

راه‌اندازی کسب و کار و فروش اولیه نقطه آغاز کار یک کارآفرین است و برای ماندگاری و سودآوری بیشتر باید همیشه در حال رشد و توسعه کسب و کار بود. رونق کسب و کار هم نیاز به زمان دارد و هم نیاز به تلاش بسیار زیاد. بسیاری از صاحبان کسب و کارهای کوچک که موفق بوده‌اند روزهای تعطیل را از دست نداند و مشغول به کار بودند. عدم ناامیدی و خستگی‌ناپذیری از نکات مهمی است که باید برای شروع یک کسب و کار جدید، آن را در خود تقویت کنید. در مشاوره راه‌اندازی کسب و کار پیشنهاد می‌شود که برای گسترش تجارت بهتر است با برندهای معتبر و شناخته‌شده همکاری کنید. برای شناخته شدن می‌توانید با سازمان‌های خیریه مشارکت کنید و برخی از محصولات یا خدمات خود را به‌صورت رایگان در اختیار آن‌ها قرار دهید. تمام این عوامل می‌تواند به شما کمک کند تا کسب و کار شما بیشتر شناخته شود و درنهایت گسترش بیشتری داشته باشد.

درمجموع برای شروع یک کسب و کار جدید باید نکات مهم و کلیدی را رعایت کنید تا در موضوعات پیش‌پاافتاده با مشکل مواجه نشوید. ازنظر افرادی که مشاوره کاری می‌دهند داشتن یک طرح کسب و کار و ارزیابی موارد مالی مرتبط با آن جزء نکات مهم در شروع یک تجارت است. پرورش و بهبود ایده به همراه تمرکز و توجه بر روی مشتری و شروع کوچک، از نکات مهمی است که مشاوره کارآفرینی به آن اهمیت می‌دهد. در نظر داشته باشید مشاور راه‌اندازی کسب و کار از شما می‌خواهد تا ساختار قانونی تجارت خود را مشخص کنید و همواره برند خود را تبلیغ کنید. در کنار تمامی این نکات سعی کنید همواره کسب و کار خود را رونق دهید. در نظر داشته باشید که تمام این نکات برای شروع کسب و کار لازم است اما وقتی در عمل کسب و کار خود را آغاز می‌کنید باید انتظار انواع تغییرات و اتفاقات غیرمنتظره را داشته باشید، هیچ موضوعی برای اولین بار، بر روی کاغذ و در واقعیت شکل یکسانی ندارد.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 2   میانگین:  5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *