معرفی انواع کسب‌وکار خانگی + ۲۲ کسب‌وکار خانگی

با ایجاد بحران‌های اقتصادی و کاهش مزایای پرداختی توسط کارفرمایان، بسیاری از مردم اقدام به راه‌اندازی کسب‌وکار خانگی کرده‌اند. از سال ۲۰۱۸ تقریبا ۳.۷ میلیون نفر در ایالات‌ متحده آمریکا کسب‌وکار خود را در خانه‌هایشان راه‌اندازی کرده‌اند. از هر ۱۰ کارگر آمریکایی، ۹ نفر تمایل دارند که کسب‌وکار جدید و خانگی خود را داشته باشند.

این نوع از امرار معاش یک روش امتحان شده و شیوه‌ای ساده و مقرون‌به‌صرفه برای کسب درآمد است، که امروزه توسط میلیون‌ها نفر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این بدان معنا نیست که سود به‌صورت خودکار، فوری یا آسان به دست می‌آید؛ اما اگر یک برنامه منظم و دقیق برای توسعه کسب‌وکار خود داشته باشید، می‌توانید به یک کارآفرین موفق در خانه تبدیل شوید. در این مقاله قصد داریم به مراحل راه‌اندازی یک کسب‌وکار خانگی را توضیح دهیم؛ سپس ۲۲ فعالیت اقتصادی را که می‌توان به‌عنوان یک کسب‌وکار موفق انجام داد معرفی و تشریح کنیم. با ما همراه باشید. سرفصل‌های عنوان شده در این مقاله عبارت‌اند از:

  • مراحل راه‌اندازی یک کسب‌وکار خانگی
  • معرفی ۲۲ کسب‌وکار خانگی

 

مراحل راه‌اندازی یک کسب‌وکار خانگی

اولین مرحله در شروع یک کسب‌وکار جدید، انتخاب ایده مناسب برای کسب‌وکار است؛ بسیاری از افراد برای دستیابی به سود سریع، روی انتخاب ایده صحیح به میزان لازم تمرکز نمی‌کنند. گرچه هدف نهایی، کسب پول و نقدینگی است؛ اما نباید تصمیمات خود را تنها براساس سودآوری محض اتخاذ کنید. نادیده گرفتن علایق یا ناسازگاری شخصیتی شما با کسب‌وکاری که شروع می‌کنید، ممکن است به شکست آن منجر شود. بهتر است ایده کسب‌وکاری را انتخاب کنید که نسبت به آن در خود شور و اشتیاق زیادی را حس می‌کنید. شما می‌توانید یکی از سرگرمی‌هایتان را به کسب‌وکار خانگی تبدیل کنید یا مهارت‌هایی را که از کارهای داوطلبانه به دست آورده‌اید، اکنون در مقوله کسب درآمد به‌کارگیرید.

مرحله‌ بعدی، تعیین نحوه‌ تبدیل ایده به درآمد است. اساسا سه‌ راه برای کسب درآمد وجود دارد؛ شما می‌توانید کالا بفروشید، مهارت‌های خود را به فروش برسانید یا دانش خود را در مقابل دریافت پول در اختیار تقاضاکنندگان آن قرار دهید. برای مثال، ممکن است یک فروشگاه آنلاین برای فروش غذا احداث کنید؛ به‌این‌ترتیب شما محصول یا کالا می‌فروشید. اگر در پخت غذا تبحر نداشته باشید، می‌توانید خدمات حاشیه‌ای پخت غذا را ارائه دهید؛ برای مثال ظروف پخت غذا را اجاره دهید. در این صورت شما خدمات خود را در مقابل دریافت پول به مشتریان ارائه می‌کنید. اگر به‌عنوان یک فرد مطلع از نحوه‌ پخت غذاها، دستور پخت آن‌ها را به مردم آموزش دهید؛ بنابراین شما دانش خود را می‌فروشید.

کسب و کار خانگی

کسب‌وکار خانگی

بعد از انتخاب ایده و تعیین نحوه‌ تبدیل آن به درآمد، در مرحله آخر باید نیازهای بازار بررسی شوند. بنابراین نیاز بازار هدف خود را تعیین کنید و مزیت رقابتی محصول خود را براساس این نیاز طراحی کنید. یک طرح کسب‌وکار جدید بنویسید، استراتژی بازاریابی خود را ایجاد کنید، نام تجاری خود را انتخاب کنید، در مورد ساختار کسب‌وکار خود تصمیم‌گیری کنید و به‌دنبال گرفتن مجوزهای لازم برای شروع کسب‌وکار جدید خود باشید.

سه نوع کسب‌وکار خانگی با سه شیوه درآمدزایی متفاوت وجود دارد؛ شما می‌توانید کالا بفروشید، مهارت‌های خود را به فروش برسانید یا دانش خود را در مقابل پول در اختیار تقاضاکنندگان آن قرار دهید.

معرفی ۲۲ کسب‌وکار خانگی

کسب‌وکارهای خانگی انواع مختلفی دارند و اکثر آن‌ها ارائه‌دهنده خدمات هستند. این خدمات می‌توانند در حوزه‌هایی مانند نظافت، نویسندگی، طراحی گرافیک، مدیریت شبکه‌های اجتماعی و… باشند. در این بخش سعی کردیم که در قالب ۲۲ مثال متنوع از هر سه دسته مذکور، کسب‌وکار خانگی را توضیح دهیم و روش‌های نوین کسب درآمد را به شما معرفی کنیم.

 

۱- محصولات خود را در سایت‌های اینترنتی بفروشید

بیش از دو دهه از آغاز فعالیت eBay می‌گذرد، با این‌حال هنوز قابل‌اعتمادترین پلتفرم برای مزایده و فروش اینترنتی است. در ایران هم سایت‌های مشابه eBay وجود دارند؛ بنابراین به‌عنوان فروشنده‌ یک محصول امکان فعالیت اینترنتی برای همه وجود دارد. تنها چیزی که اهمیت دارد قوانینی است که برای دستیابی به یک فروش خوب باید رعایت کنید. باید دراسرع‌وقت به تقاضای مشتریان پاسخ دهید و کالاهای درخواستی‌ آن‌ها را به‌سرعت ارسال کنید. موفقیت فروشنده‌ها در دستان کاربران این سایت‌ها است. اگر کاربران بازخوردهای منفی برای شما ثبت کنند و رتبه‌بندی شما منفی شود، حتی قبل از اینکه شروع به کار کنید، از عرصه رقابت حذف می‌شوید. نکته مهم بعدی نوع کالایی است که برای فروش انتخاب می‌کنید؛ اگر به‌عنوان واسطه فروش عمل می‌کنید و کالای تولیدی دیگران را می‌فروشید، بهتر است در انتخاب نوع کالا دقت کنید. تشخیص اینکه چه کالا و محصولاتی تقاضای بیشتری در بازار دارند، یک مهارت مهم است که با تجربه حاصل می‌شود.

۲- از کسب‌وکار خود عکس بگیرید و آن‌ها را بفروشید

این روزها هر فردی می‌تواند با گوشی هوشمند خود عکاسی کند؛ بااین‌حال عکاسی حرفه‌ای می‌تواند یک کسب‌وکار کوچک با مشتریان خاص خود باشد. این کسب‌وکار جدید دارای انواع و اشکال مختلفی است؛ عکاسی خبرنگاری، عکاسی پرتره، عکاسی از طبیعت و غیره. بسیاری از سایت‌های اینترنتی عکس‌های شما را برای فروش قرار می‌دهند و بعد از برداشتن درصد خود، پول آن را به حسابتان واریز می‌کنند. ایجاد یک حساب کاربری در اینستاگرام نیز راه خوبی برای جذب مخاطب برای عکس‌هایتان است؛ اگر تعداد فالوورهای شما زیاد شوند این نوع از شبکه‌های اجتماعی راه مناسبی برای کسب درآمد خواهند بود. پس اگر در عکاسی استعداد دارید بهتر است از دوربین گوشی خود شروع کنید و پس از دستیابی به درآمد مورد انتظار، حرفه‌ای‌تر فعالیت کنید.

کسب و کار خانگی : عکس بگیرید

کسب‌وکار خانگی: عکس بگیرید

۳- یک نانوایی یا شیرینی‌پزی خانگی احداث کنید

هیچ خاطره‌ای از بوی کیک دست‌پخت مادربزرگ در فر دل‌پذیرتر نیست. پخت‌وپز نان یا شیرینی خانگی یک ایده خوب برای راه‌اندازی کسب‌وکار خانگی است. صنایع بیکری در ایران همچنان دارای بازار تقاضای مطلوب و به‌اصطلاح دارای کشش است. منظور از صنایع بیکری تهیه، تولید و توزیع انواع نان، کیک، بیسکویت و هر خوراکی از این خانواده است؛ بنابراین پخت و ارائه خانگی این محصولات نیز بازار خوبی خواهد داشت و مورد استقبال قرار خواهد گرفت. تنها چیزی که باید به آن توجه کنید، سیستم توزیع آن است. اینکه قرار است نان و شیرینی‌های خود را کجا بفروشید؟ آیا سوپرمارکت‌ها این کار را برای شما انجام می‌دهند؟ یا بهتر است از یک سایت اینترنتی فروش مواد غذایی کمک بگیرید؟ راه‌اندازی یک پیچ در اینستاگرام چطور است؟ پاسخ دقیق به این سوالات راهگشای فرایند درآمدی شما خواهد بود.

کسب و کار : نانوایی یا شیرینی‌پزی خانگی

کسب‌وکار: نانوایی یا شیرینی‌پزی خانگی

۴- به‌عنوان یک نویسنده فعالیت کنید

شاید این روش کم‌هزینه‌ترین راه برای ایجاد یک کسب‌وکار خانگی باشد. اگر احساس می‌کنید به‌اندازه کافی در نوشتن استعداد دارید، شغل‌هایی مانند تولید محتوا برای سایت‌های اینترنتی و مجلات محلی مناسب شما هستند. از طرفی ایجاد یک صفحه در اینستاگرام یا یک اکانت در هر شبکه اجتماعی دیگری می‌تواند شما را با انبوه مخاطبان مواجه کند. اگر نویسنده خوبی باشید و اکانت شما پربیننده شود، یک‌راه درآمد عالی برای خودتان ایجاد کرده‌اید. تنها نکته‌ای که اهمیت دارد صبر و پشتکار است. این روش کسب درآمد خانگی، معمولا زودبازده نیست و نیاز به‌صرف زمان زیادی برای جذب مخاطب دارد.

۵- به‌عنوان مدیر یا ادمین شبکه اجتماعی فعالیت کنید

در عصر حاضر تقریبا تمام سازمان‌ها در شبکه‌های اجتماعی اکانتی دارند و از طریق آن به تعامل با مشتریان و اموری مانند بازاریابی فروش می‌پردازند. سازمان‌ها به افرادی نیاز دارند که با دسترسی به اینترنت، در این شبکه‌ها در نقش ادمین یا مدیر فعالیت کنند و اطلاعات را به‌روز نگه دارند؛ همچنین تعامل با مشتریان و پاسخ به سوالات آنان از دیگر وظایف ادمین شبکه‌های اجتماعی است. درصورتی‌که در کار با این شبکه‌ها مهارت دارید، می‌توانید یک مدیر خوب برای اکانت شبکه‌های اجتماعی سازمان‌های مختلف باشید. نکته‌ای که در این شغل مهم است، حضور مداوم در اینترنت و پاسخگویی آنلاین به سوالات کاربران و مشتریان است. نحوه پاسخگویی و مشتری‌مداری شما بر میزان موفقیت شما تاثیرگذار است و با درآمدی که می‌توانید از این کسب‌وکار خانگی به دست آورید رابطه مستقیم دارد.

۶- به‌عنوان طراح گرافیک فعالیت کنید

قطعا طراحان گرافیک زیادی در بازار کار وجود دارند، اما تعداد وب‌سایت‌ها، شرکت‌ها و سازمان‌هایی که به طراح گرافیک نیاز دارند بیشتر است. طراحی گرافیک به سطح معینی از تخصص و توانایی کار با  نرم‌افزارهای مختلف گرافیکی نیاز دارد. اگر به‌اندازه کافی برای این شغل خلاق هستید، می‌توانید به فعالیت در این رشته مشغول شوید.

۷- کار با کامپیوتر شخصی را آموزش دهید

اگرچه باور کردنش سخت است؛ اما جالب است بدانید، بسیاری از مردم هنوز نمی‌دانند چگونه باید از مایکروسافت آفیس (به‌خصوص پاورپوینت) استفاده کنند. شما می‌توانید این مهارت‌های اولیه را به افراد آموزش دهید؛ پس بهتر است یک برنامه بازاریابی برای کسب‌وکار جدید خود تهیه کنید و تصمیم بگیرید در چه مکانی باید به کارآموزان خود آموزش دهید. برای دروسی که آموزش می‌دهید جزوه آموزشی تهیه کنید و سپس با کسب درآمد از این راه لذت ببرید.

آموزش موضوعات مختلف در کامپیوتر همواره متقاضی زیادی دارد، کافی است به این کسب‌وکار خانگی فکر کنید و یک برنامه بازاریابی برای آن تدارک ببینید.

۸- معلم خصوصی شوید

رقابت شدید بین دانش‌آموزان برای قبولی در کنکور و رفتن به دانشگاه‌های عالی همچنان یکی از دغدغه‌های خانواده‌ها است؛ بنابراین والدین نگران مایل به پرداخت هزینه‌های کلان برای تدریس خصوصی فرزندان خود هستند. اگر در یک‌ رشته درسی تبحر دارید و قدرت انتقال مطالب و شیوه بیان خود را مناسب تدریس می‌دانید، بهتر است این کسب‌وکار خانگی را امتحان کنید. برای کسب مشتری، از نصب اطلاعیه در کافی‌شاپ یا کتاب‌فروشی‌های محل شروع کنید. مهم‌ترین نکته در این کار، اطلاع دقیق از قیمت تدریس‌های خصوصی است و پس از جذب دانش‌آموز، کیفیت تدریس تضمین‌کننده درآمد و ثبات شغلی شما خواهد بود.

کسب و کار : معلم خصوصی

کسب‌وکار: معلم خصوصی

۹- سایت اینترنتی طراحی کنید

طراحی وب نیز یکی از مهارت‌هایی است که کسب آن‌ ممکن است به ماه‌ها زمان نیاز داشته باشد؛ اما اگر آن‌ را فرا بگیرید، به بازار پر‌رونق ایجاد وب‌سایت‌های اینترنتی وارد خواهید شد و سود خوبی را به دست خواهید آورد. طراحان وب با کسب مهارت‌های به‌روز و آپدیت نگه‌داشتن اطلاعات خود، با یکدیگر رقابت می‌کنند و سعی می‌کنند که سهم بیشتری از تقاضای این بازار جذاب را به‌دست آورند.

کسب و کار : سایت اینترنتی طراحی کنید

کسب‌وکار: سایت اینترنتی طراحی کنید

۱۰- صنایع‌دستی خانگی بسازید

سبدهای گل تزئینی یا جعبه‌های کادویی اقلامی هستند که نمونه‌های کارخانه‌ای ندارند و حتما باید با دست ساخته شوند.برای شروع این کسب‌وکار، ابتدا به مقداری سرمایه نیاز دارید؛ اما اگر هنر ساخت این نوع صنایع را داشته باشید، در مدت زمان کوتاهی سود خوبی به‌دست خواهید آورد. کارهای هنری دستی معمولا آموزش‌های کوتاه، آسان و درعین‌حال مهمی دارند که اگر آن‌ها را یاد بگیرید، در زمان و هزینه‌های خود صرفه‌جویی کرده‌اید.

کسب و کار : صنایع‌دستی خانگی

کسب‌وکار: صنایع‌دستی خانگی

۱۱- مربی ورزشی خانگی شوید

بسیاری از افراد وقت یا امکان رفتن به باشگاه برای تمرینات ورزشی را ندارند و ترجیح می‌دهند که مربی خود را در خانه و سالن ورزشی شخصی خود ملاقات کنند. اگر در رشته ورزشی خاصی تبحر دارید، بهتر است پس از دریافت مدارک مربیگری مربوط به آن رشته، یک مربی خانگی شوید و در محله و شهر خود تبلیغ کنید. این کسب‌وکار جدید، به هزینه اولیه‌ای کمی برای دریافت مدرک نیاز دارد و در مدت کمی شما را به سود قابل‌توجهی می‌رساند.

۱۲- به‌عنوان یک محقق کارکنید

کار تحقیقی فقط جستجو در گوگل نیست؛ سازمان‌ها و شرکت‌ها محققان را استخدام می‌کنند تا از دقت و کیفیت آیتم‌های فعالیت خود مطمئن شوند. تحقیقات بازار، تحقیقات توسعه‌ای در زمینه محصولات، تحقیقات جامعه‌شناختی و… همگی مواردی هستند که برای ادامه فعالیت اقتصادی شرکت‌ها و سازمان‌ها، حیاتی می‌باشند. همچنین این سازمان‌ها به افرادی برای تهیه‌ آمار و سایر اطلاعات اولیه نیز احتیاج دارند تا طبق این آمار از محققان خود نتایج را درخواست کنند. اگر درزمینه‌ تحقیق و کارهای آماری تخصص دارید، بهتر است خود را به‌عنوان یک محقق به سازمان‌ها و شرکت‌ها معرفی کنید.

۱۳- یک کترینگ خانگی راه‌اندازی کنید

توسعه یک سرویس پخت و ارائه غذا، مانند احداث نانوایی خانگی کسب‌وکار موفق و پر‌رونقی در دنیای امروز است. برخی از افراد به علت مشغولیت کاری و کمبود وقت، معمولا زمانی برای پخت غذا در منزل ندارند؛ آن‌ها مشتریان بالقوه کسب‌وکار خانگی شما هستند. تنها کاری که باید انجام دهید گرفتن مجوزهای لازم و بعد از آن، پختن غذاهای خوشمزه است.

۱۴- یک پرستار بچه در خانه شوید

اگر ارتباط با بچه‌ها را دوست دارید، می‌توانید یک مرکز مراقبت روزانه از کودکان در خانه خود احداث کنید. والدین شاغل به‌دنبال محیطی امن و آرام برای نگهداری از فرزندان خود، در ساعت‌های کاری هستند. شما می‌توانید پس از اخذ مجوزهای لازم، کار خود را با دو یا سه بچه آغاز کنید و پس‌ از آن کارمند استخدام کنید و کسب‌وکار خود را توسعه دهید تا بتوانید از تعداد بیشتری کودک نگهداری کنید.

کسب و کار : پرستار بچه در خانه شوید

کسب‌وکار: پرستار بچه در خانه شوید

۱۵- بخشی از خانه‌تان را به مسافران اجاره دهید

در حال حاضر سایت‌های زیادی هستند که می‌توان در آن‌ها بخشی از خانه خود را برای استفاده کوتاه‌مدت مسافران اجاره داد. همچنین اگر یک خانه تفریحی دارید که در اغلب اوقات سال بلااستفاده است، می‌توانید با مراجعه به این سایت‌ها و ارائه عکس‌های باکیفیت از خانه خود، آن را برای اجاره به دیگران معرفی کنید.

۱۶- در خانه خود جواهرسازی کنید

با یادگیری روش‌های ساخت جواهرات، می‌توانید به‌صورت حرفه‌ای به طراحی و ساخت انواع زیورآلات بپردازید. لازم نیست با طلا شروع کنید؛ زیرا این کار هزینه مواد اولیه بالایی نیاز دارد. ابتدا به طراحی و کار با فلزهای تزئینی و سنگ‌های بدل بپردازید. مصنوعات چرمی نیز یک مواد اولیه‌ دیگر است که در حال حاضر برای ساخت دستبندها و گردنبندهای تزئینی از آن استفاده می‌شود. جالب است بدانید یکی از کالاهای مورد استقبال صادرکنندگان برای سایت‌هایی مانند eBay همین صنایع‌دستی زینتی است.

ساخت زیورآلات به‌عنوان یک صنعت دستی یکی از مشاغل خانگی پررونق است که در حال حاضر درآمدزایی بالایی برای افراد به همراه دارد و می‌تواند به کسب‌وکار خانگی گسترده‌ای تبدیل شود.

۱۷- یک فروشگاه کوچک صابون و لوسیون در خانه خود راه‌اندازی کنید

لوسیون‌ها و صابون‌های دست‌ساز که با گیاهان دارویی ساخته می‌شوند، به علت ارگانیک بودن طرفداران زیادی دارند. با یادگیری فرمولاسیون آن‌ها، که معمولا در همه کتاب‌های مراقبتی پوست یافت می‌شوند، به ساخت و فروش این نوع محصولات بپردازید. نکته‌ای که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، انتخاب بازار هدف است؛ برای مثال اگر نوجوانان را مخاطب هدف خود قرار دهید و لوسیون‌های مخصوص جوش صورت در دوران بلوغ را تولید کنید، به علت تمرکز بازار هدف از موفقیت فروش بیشتری برخوردار خواهید بود. دقت کنید که در صنعت زیبایی، فقط کمپانی‌های بزرگ می‌توانند تمام یک بازار را پوشش دهند؛ پس بهتر است با گروه محدودی از افراد کار خود را شروع کنید.

۱۸- یک شرکت کوچک خدماتی تاسیس کنید

تقریبا همه افراد برای شستن راه‌پله‌ها و نمای ساختمان، از شرکت‌های خدمات نظافتی استفاده می‌کنند. شست‌وشوی فرش و ماشین در محل زندگی مشتری نیز یکی از خدمات شرکت نظافتی است. در ابتدای کار لازم نیست تجهیزات پیشرفته شست‌وشو داشته باشید؛ از روش‌های سنتی برای ارائه خدمات استفاده کنید و بعد از رونق گرفتن کار، لوازم خود را ارتقا دهید. تبلیغات دهان‌به‌دهان تاثیر زیادی بر رونق کسب‌وکار شما دارد؛ پس بهتر است مشتریان را از خدمات خود راضی نگه‌دارید تا با جذب مشتری بیشتر، سود بیشتری به‌دست آورید.

کسب و کار : شرکت کوچک خدماتی

کسب‌وکار: شرکت کوچک خدماتی

۱۹- گل‌آرایی کنید

هنر گل‌آرایی نیز مانند ساخت جعبه‌های کادویی، به خلاقیت نیاز دارد؛ بنابراین این ایده برای افرادی مناسب است که استعداد این کار را دارند. می‌توانید با مراجعه به گل‌فروشی‌ها و ارائه نمونه‌کارهای خود، برای اجرای مراسم‌های مختلف مانند عروسی و مجالس ختم با آن‌ها همکاری کنید. اگر در این کار استعداد و سلیقه داشته باشید، مشتریان زیادی جذب خواهید کرد و کسب‌وکار پررونقی خواهید داشت.

کسب و کار : گل‌آرایی

کسب‌وکار: گل‌آرایی

۲۰- خانه خود را به محل پرورش گلدان‌های تزئینی تبدیل کنید

گل‌های تزئینی آپارتمانی معمولا کوچک هستند و فضای زیادی از خانه شما را اشغال نمی‌کنند. با پرورش و تکثیر این نوع گیاهان، می‌توانید به درآمد خوبی دست پیدا کنید. اگر با کسب دانش در مورد گیاهان کمیاب یا گران‌قیمت، به تکثیر این نوع از گیاهان بپردازید سودآوری شما دوچندان خواهد شد؛ برای مثال پرورش انواع بنفشه آفریقایی یکی از کسب‌وکارهای پررونق در این روزهاست.

کسب و کار : محل پرورش گلدان‌های تزئینی

کسب‌وکار: محل پرورش گلدان‌های تزئینی

۲۱- مرکز نگهداری حیوانات تاسیس کنید

نگهداری از حیوانات خانگی در سال‌های اخیر در کشور رواج پیدا کرده است؛ هر کسب‌وکاری که با این موجودات سروکار داشته باشد سودآور خواهد بود. می‌توانید در خانه از حیوانات خانگی دیگران نگهداری کنید و به آن‌ها غذا دهید. دقت کنید که مراقبت و نگهداری از حیوانات روحیه خاصی نیاز دارد که اگر این روحیه را در خود نمی‌بینید بهتر است قید این کسب‌وکار جدید را بزنید.

۲۲- یک تعمیرکار سیار شوید

این روزها تعمیر لوازم برقی، موبایل و کامپیوتر به یک حرفه پردرآمد تبدیل‌ شده است. بسیاری از افراد تمایلی به بردن وسایل برقی به تعمیرگاه و سپردن آن به تعمیرکار ندارند. در عوض حضور یک تعمیرکار در خانه، به آن‌ها امنیت خاطر بیشتری در مورد حفظ سلامت فیزیکی و حفاظت از اطلاعات داخل دستگاه می‌دهد. اگر در این امور سررشته‌ دارید، تراکت‌هایی برای تبلیغ کار خود پخش‌کنید و پاسخگوی تماس مشتریان باشید.

درمجموع می‌توان گفت که هر فرد با توجه به نوع علایق و مهارت‌های خود می‌تواند یک کسب‌وکار خانگی راه‌اندازی و کسب درآمد کند. در صورت نداشتن مهارت، هم می‌توانید با آموزش‌های اولیه و کمک گرفتن از متخصصان و مشاوران کسب‌وکار، یک بیزینس را آغاز کرد. تنها کاری که باید انجام دهید انتخاب حوزه مورد‌علاقه خود و برداشتن گام اول و اقدام کردن است.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 2   میانگین:  5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *