چگونه یک کسب و کار حرفه ای و موفق راه اندازی کنیم بدون شکست؟
کسب و کار

چگونه یک کسب و کار حرفه ای و موفق راه اندازی کنیم بدون شکست؟

[تعداد: 2    میانگین: 5/5]

هرکسی توانایی این را دارد که برای خود یک کسب و کار کوچک راه بیاندازد و برای این کار فقط به مقداری سرمایه‌ی اولیه، پر کردن چند فرم و ضمانت، تبلیغات و غیره نیاز دارد. اما به راه انداختن کسب و کار به شیوه‌ای موفق داستان دیگری دارد که نیازمند مشاوره‌ کسب و کار است. برای مثال در ایالات‌متحده‌ی آمریکا هر ساله ۹ درصد کسب و کار‌های جدید و قدیمی با شکست مواجه شده و تعطیل می‌شوند. شواهد نشان می‌دهد میزان شکست خورده های بازار در چنین مواردی خیلی بیشتر از آمار موفقیت است. همچنین آمار افراد جدید در کسب و کار نیز حدود ۵۰ درصد عدم موفقیت را نشان می‌دهد که به هیچ عنوان امیدوارکننده نیست. این آمارها با توجه به حوزه‌ی فعالیت متفاوت است. برای مثال توسعه‌ کسب و کار در حوزه‌های مراقبت بهداشتی و مددکاری اجتماعی نرخ موفقیت بیشتری نسبت به حوزه‌هایی نظیر ساخت‌وساز و حمل‌ونقل دارند.

با توجه به مسائل و آمارهای ذکرشده برای موفقیت، مشاوره‌ راه‌اندازی کسب و کار ضروری به نظر می‌رسد. به‌عبارت‌دیگر نیاز دارید اهداف خود و حرکتتان به سمت آن‌ها را مورد ارزیابی قرار دهید تا سود بیشتری به دست آورید. ما در این مقاله سعی کرده‌ایم اطلاعات لازم برای این منظور را در اختیار شما قرار دهیم و به‌نوعی مشاوره‌ راه‌اندازی کسب و کار موفق شما را تا حدودی به عهده بگیریم. پس با دقت مطالب زیر را دنبال کرده و آن‌ها را با شرایط خاص خودتان تطبیق دهید. سرفصل های عنوان شده در این مقاله عبارت اند از:

 • چرا ممکن است یک کسب و کار با شکست مواجه شود؟
 • نکات مهم و حرفه‌ای برای راه‌اندازی و توسعه‌ کسب و کار موفق
 • موفقیت در اداره و توسعه‌ کسب و کار کوچک
 • نبایدهایی برای اداره‌ی کسب و کار کوچک
کسب و کار موفق

کسب و کار موفق

چرا ممکن است یک کسب و کار با شکست مواجه شود؟

مطمئناً دلایل بسیاری برای شکست یک کسب و کار وجود دارد، اما با توجه به برخی از تحقیقات، برخی از عوامل نقش مهم‌تر و پررنگ‌تری دارند:

۱- عدم نیاز

خدمات یا کالای ارائه‌شده توسط شما هرچقدر هم که کامل باشد، ‌درصورتی‌که نیازی به آن در اجتماع وجود نداشته باشد به‌جایی نخواهد رسید. بنابراین برای توسعه‌ کسب و کار، انجام تحقیقات بازاریابی ضروری است. تحقیقاتی که سنجیدن خصوصیات و پتانسیل‌های بازار است و به شما در ارائه بهترین خدمات و کالاها یاری می‌رساند.

۲- سرمایه‌ی ناکافی

مشاوره‌ کسب و کار نشان می‌دهد که با فرآیندی پرهزینه سروکار دارید. شما به سرمایه‌گذاری، وام، زمان و انرژی زیادی برای سپری کردن دوران دشوار اقتصادی‌تان نیاز دارید.

۳- اعضای نامناسب

اصول مشاوره‌ راه‌اندازی کسب و کار بسیار بر این نکته تأکید دارد که اگر تیم خوبی در اطراف و در اختیار کسب و کار خود نداشته باشید، شانس شما برای موفقیت بسیار پایین خواهد آمد.

کسب و کار : اعضای نامناسب

کسب و کار : اعضای نامناسب

۴- رقابت دشوار

اگر بازاری که قصد فعالیت در آن را دارید از قبل اشباع شده باشد و پیش از شما کسب و کار‌های موفق دیگری در این زمینه مشغول ارائه‌ی خدمات باکیفیت به مخاطبین باشند، عاقلانه است که از ورود به این عرصه خودداری کنید.

رقابت دشوار

رقابت دشوار

۵- قیمت‌گذاری اشتباه

برخی از کسب و کارها قیمت‌های خود را بسیار بالا در نظر می‌گیرند و عملاً خدمات خود را به قشر خاصی از جامعه محدود می‌کنند. از طرف دیگر پایین بودن بیش‌ازحد نیز علاوه بر کاهش سود شما باعث از بین رفتن اعتبار کالا خواهد شد. قیمت‌گذاری مناسب یکی از اصلی ترین بنیان‌های توسعه‌ کسب و کار موفق است.

کسب و کار : قیمت‌گذاری اشتباه

کسب و کار : قیمت‌گذاری اشتباه

بااین‌حال این تمام ماجرا نیست. عوامل بسیار دیگری نظیر موقعیت‌یابی نامناسب، برنامه‌ریزی ضعیف، بازاریابی غیر مؤثر، گسترش زود هنگام و غیره نیز هر کدام به‌نوبه‌ی خود می‌تواند در شکست خوردن یک کسب و کار تأثیرگذار باشد. چیزی که هر مشاور‌ه‌ کسب و کار برای شما آشکار می‌کند این است که برای راه‌اندازی کسب و کار موفق به چیزی بیش از امید نیاز دارید. حقیقت تلخی است اما توسعه‌ کسب و کار موفق کار ساده ای نیست و برای رسیدن به آن باید مدام تلاش کنید. باید تحقیق کنید، مطالعه کنید و یاد بگیرید و همچنین همواره به افراد موفق در حوزه‌ی موردنظرتان توجه کنید و دلایل موفقیت آن‌ها را بیابید و به کار بگیرید.

برای راه‌اندازی کسب‌ و ‌کار موفق به چیزی بیش از امید نیاز دارید. حقیقت تلخی است اما برای توسعه‌ کسب ‌و‌ کار موفق باید مدام تلاش کنید، تحقیق کنید، مطالعه کنید و یاد بگیرید.

نکات مهم و حرفه‌ای برای راه‌اندازی و توسعه‌ کسب و کار موفق

بیایید مشاوره‌ راه‌اندازی کسب و کار را از ابتدا شروع کنیم. نکاتی که نه‌تنها در راه‌اندازی کسب و کار بلکه در دیگر تصمیمات شخصی نیز به شما کمک‌ خواهد کرد:

۱- در مورد چیزی که می‌خواهید به آن برسید شفاف و مطمئن باشید:

هرگز اهمیت رفتار محتاطانه و تحقیقات بازاریابی با جزئیات فراوان را دست‌کم نگیرید. نیاز است که اطلاعات زمینه‌ای کاملی از مشتریان، رقبا، میزان رشد و تقاضای بازار، کالاهای در بورس و غیره داشته باشید. این شکل از اطلاعات ارزش فوق‌العاده‌ای دارند و به شما کمک می‌کنند تصمیمات مهم در مسیر توسعه‌ کسب و کار را با موفقیت اعمال کنید. همچنین باید به ۴ مورد کالا، قیمت، تبلیغات و مکان، توجه ویژه داشته باشید. توجه به این موارد درواقع راهنمای خوبی برای تحقیقات آینده‌ی شما برای کسب و کار موفقتان، برنامه‌ریزی بازاریابی و یافتن ویژگی مشتریان خواهد بود. اگر از نقطه‌ی شروع خود مطمئن نیستید،‌ توجه به این ۴ گزینه و تحقیقات در این زمینه بهترین گزینه ‌است.

این ۴ مورد در بازاریابی مدرن به ۸ مورد کالا، قیمت، مکان، تبلیغات، مردم، فرآیند، عملکرد و دلایل عینی، بدل شده است و درواقع به شکلی پیشرفته‌تر و دقیق‌تر به شما در مشاوره‌ کسب و کار کمک می‌کند. در این میان و در زمانی که تحقیقات خود را تکمیل می‌کنید این نکته را فراموش نکنید که باید به موارد علاقه‌ی خود نیز توجه نشان دهید. دلیل اینکه در هواپیماها ابتدا ماسک اکسیژن در اختیار هر فرد قرار می‌گیرد این است که تا زمانی که به خودتان کمک نکنید نمی‌توانید به دیگران نیز کمک کنید. اگر برنامه‌ای برای سلامتی و موفقیت شخصی و روانی خود نداشته باشید نمی‌توانید در راه‌اندازی و توسعه‌ کسب ‌و کار نیز موفق باشید.

۲- برنامه‌های خود را بنویسید:

مهم نیست در مورد برنامه‌ی کسب و کار صحبت می‌کنیم یا اهداف حرفه‌ای، نقص‌های کار و یا هر چیز دیگری، این موارد باید نوشته شوند و با سرمایه‌گذاران و دیگر افراد دخیل در میان گذاشته شوند. در عصر دیجیتالی امروزی این‌ کار آسان‌تر از همیشه شده است. ایجاد یک پرونده‌ی زنده و به‌روز در یکی از سامانه‌های ابری که برای همگان قابل دسترسی است نه‌تنها همکاری و ثبات را تسهیل و تشویق می‌کند بلکه در طول زمان به موفقیت توسعه‌ کسب و کار منجر می‌شود. هدف ما از مطرح کردن این بحث در مشاوره‌ راه‌اندازی کسب و کار، تشویق شما به شفافیت است. این مسئله باعث می‌شود افراد مسئول بتوانند به‌راحتی تغییرات مدنظر خود را با مشورت دیگران اعمال کنند و آن‌ها را به‌طور مداوم در اختیار همگان قرار دهند.

کسب و کار : برنامه‌های خود

کسب و کار : برنامه‌های خود

درهرصورت هدف تنها نوشتن و ثبت کردن این اطلاعات است. اینکه تنها اهداف خود را تنظیم کنید کافی نیست، زیرا تحقیقات نشان داده‌اند زمانی که این مطالب نوشته می‌شوند احتمال بیشتری برای تحقق یافتن پیدا می‌کنند. همچنین یادگیری ما در هنگام نوشتن بسیار بالاتر خواهد بود. پس نکته‌ی مهم مشاوره‌ کسب و کار این است: برای کار خود برنامه‌ریزی کنید، اهداف را تنظیم کنید، نمودار جریان‌ کار را تهیه کنید و از همه مهم‌تر تمام آن‌ها را بنویسید.

۳- برای کسب و کار باید رهبر بهتری باشید:

یکی از مهم‌ترین توصیه‌های مشاوره‌ راه‌اندازی کسب و کار این است که کیفیت‌ها و خصوصیت‌های مربوط به رهبری کردن را در خود تقویت کنید تا چشم‌انداز طولانی‌مدت کسب و کار را بسازید. رهبران موفق از خود انسجام، مسئولیت، همدردی، شوخ‌طبعی، بصیرت، تأثیر و نظم به نمایش می‌گذارند و ایده‌ها را به سمت مسیر تکاملشان هدایت می‌کنند. حتی در مقام صاحب یک کسب و کار جدید و نوپا که کارمند دیگری ندارد، شما مسئول توسعه‌ کسب و کار کوچک خود خواهید بود.

کسب و کار : رهبر بهتری

کسب و کار : رهبر بهتری

۴- تیم خود را بسازید برای کسب و کار موفق :

تیم خود را بسازید اما نه هر تیمی – یک سوپر تیم!. این مسئله شاید مهم‌ترین مورد از توصیه‌های مشاوره‌ راه‌اندازی کسب و کار موفق باشد، بنابراین سعی می‌کنیم با دقت بیشتری به آن بپردازیم. هرچقدر که بودجه و شرایطتان اجازه‌ می‌دهد اطراف خودتان را از متخصصانی پرکنید که شما را تکمیل می‌کنند. یعنی افرادی که توانایی‌هایی دارند که شما واجد آن‌ها نیستید. از آن‌ها بخواهید که بازخورد خود را به‌طور مداوم اعلام کنند. برای توسعه‌ کسب و کار، آن‌ها را در تصمیمات مهم دخیل کنید تا سرمایه‌گذاری‌های مالی و روانی در ساختن کسب ‌و کار را افزایش دهید. با این هدف که تصمیمات را بهتر و با اطلاعاتی دقیق‌تر در کنار هم بگیرید. به‌این‌ترتیب وقتی برنده می‌شوید، همه برنده‌شده‌اید.

اما این تمام کار نیست. یکی دیگر از مسائلی که بسیار اهمیت دارد این است که استراتژی استخدام و رفتار شفافی را اتخاذ کنید و سیستمی برای ارزیابی نتایج داشته باشید. استفاده از این سیستم‌ها به شما کمک می‌کند شرایط خود را به‌درستی مورد ارزیابی قرار دهید و هنگامی‌که به‌سرعت در مسیر توسعه‌ کسب و کار قرار دارید، میزان کار و زمان مصرف‌شده را کاهش دهید. برای مثال یکی از اشتباهات متداولی که بسیاری از افراد در مسیر فعالیت‌های اقتصادی خود انجام می‌دهند این است که تلاش می‌کنند میزان کار خود را به‌شدت افزایش دهند. هرچقدر مرحله‌ی کار پیشرفته و حجم آن بزرگ باشد، همواره راهی کم‌هزینه‌تر و در دسترس تر وجود دارد تا مقداری از بار روی دوش شما بکاهد.

کسب و کار : تیم خود را بسازید

کسب و کار : تیم خود را بسازید

بسیاری از کسب و کارهای نوپا از توجه به کارمندان خود غفلت می‌ورزند. چیزی که مدیریت کسب و کار به‌درستی تشخیص نمی‌دهد این است که فرهنگ شرکتی زمانی که شرکت هنوز کوچک و نوپا است شکل می‌گیرد. موفق بودن و نتیجه دادن مشاوره‌ کسب و کار به این نکته‌ بستگی دارد که مدیریت همواره در مواقع لزوم اختیارات کافی به کارمندان،‌ فریلنسر‌ها و مشاوران خود بدهد.

هرچقدر که بودجه و شرایطتان اجازه‌ می‌دهد اطراف خودتان را از متخصصانی پرکنید که شما را تکمیل می‌کنند. برای توسعه‌ کسب‌ و ‌کار، آن‌ها را در تصمیمات مهم دخیل کنید تا بتوانید سرمایه‌گذاری‌های مالی و روانی در ساختن کسب و کار را افزایش دهید.

موفقیت در اداره و توسعه‌ کسب و کار کوچک

مشخصاً بخش عمده‌ی فعالیت‌های اقتصادی در هر منطقه‌ای مربوط به بنگاه‌های اقتصاد خرد است که ما به آن‌ها کسب و کار کوچک می‌گوییم و در ادامه‌ی این مقاله قصد داریم راه‌های موفقیت و نکات لازم برای افزایش سود در چنین شرایطی را با شما به اشتراک بگذاریم. همان‌طور که می‌دانید تنها درصد پایینی از شرکت‌های جهانی هستند که توانسته‌اند به بازارهای بین‌المللی راه پیدا کنند و مابقی افرادی که به این شکل به کار اقتصادی روی می‌آورند به دلیل سرمایه‌ی پایین و رقابت بالا، راه‌اندازی کسب و کار خود را در سطوح پایین‌تری پی می‌گیرند. اگر شما نیز ازجمله افرادی هستید که احساس می‌کنید کسب و کار کوچک شما به‌اندازه‌ی کافی سودرسانی ندارد و در مسیر درستی حرکت نمی‌کند با دقت به نکات مشاوره‌ کسب و کار زیر توجه داشته باشید. پنج کاری که برای موفقیت و توسعه‌ کسب و کار کوچک، باید انجام داد:

موفقیت در اداره و توسعه‌ کسب و کار کوچک

موفقیت در اداره و توسعه‌ کسب و کار کوچک

۱- بر روی ارائه‌ی خدمات مناسب به مشتریان تمرکز کنید:

مطابق یک نظرسنجی که توسط American Express انجام شد، ۷۸ درصد مشتریان به دلیل ضعف در ارائه‌ی خدمات، از خرید خود منصرف شده‌اند و یا در مورد آن دچار تردید گشته‌اند. تحقیقات دیگر هم نشان می‌دهد که برای رفع شدن یک بازخورد منفی نیاز به چندین بازخورد مثبت وجود دارد. به‌عبارت‌دیگر برای توسعه‌ کسب و کار باید توجه‌ زیادی به مسئله‌ی رابطه با مشتری داشته باشید. با توجه به این نکته که مشتریان قدیمی و وفادار بسیار راحت‌تر خرید می‌کنند، باید ارائه‌ی خدمات باکیفیت به مشتری را در اولویت قرار دهید.

بدین منظور مشاوره‌ راه‌اندازی کسب و کار پیشنهاد می‌کند که در ابتدا شیوه‌ی ارائه‌ی خدمات فعلی خود را مورد ارزیابی قرار دهید و سپس تغییرات لازم را برای رقابت شدید با رقبای اقتصادی خود انجام دهید. این مسئله می‌تواند به شکل آموزش کارکنان، تغییرات در قوانین فروش و پس گرفتن جنس فروخته‌شده و غیره باشد.

خدمات مناسب به مشتریان

خدمات مناسب به مشتریان

۲- نام برند کسب و کار خود را بر سر زبان‌ها بیاندازید:

مهم نیست که کسب و کار شما در یک منطقه‌ی کوچک و کم‌جمعیت تأسیس‌شده باشد و یا در قلب یک شهر بزرگ،‌ این روزها بر سر زبان‌ها بودن برای توسعه‌ کسب و کار از هر چیز دیگری مهم‌تر است. بسیاری از مشتریان قبل از اینکه تصمیم بگیرند خرید خود را از کجا انجام دهند،‌ سری به اینترنت و شبکه‌های اجتماعی می‌زنند و به نقد‌هایی که توسط مشتریان دیگر نوشته شده است توجه می‌کنند. پس نکته‌ی بعدی مشاوره‌ کسب و کار این است که ساختن یک شهرت خوب برای کسب و کار و توسعه‌ی آن ضروری است. اما چطور می‌توان کاری کرد که به‌خوبی از شما یاد شود؟ به‌وسیله‌ی ارائه‌ی خدمات خوب و حرفه‌ای، تحت نظر داشتن و ساختن تدریجی شهرت محلی و آنلاین و کسب محبوبیت.

۳- فعالیت‌های تبلیغاتی و بازاریابی خود را گسترش دهید:

بازاریابی مؤثر کلید افزایش فروش و توسعه‌ کسب و کار شماست. اما برای این‌که این کار را به بهترین شکل انجام دهید لازم نیست سرمایه‌ی زیادی داشته باشید. توصیه‌ی مشاوره‌ راه‌اندازی کسب و کار ما به شما این‌ است که از راه‌های ارزانی نظیر موارد زیر بهره ببرید:

 • ساخت و استفاده از کمپین تبلیغاتی
 • تبلیغات شخصی
 • عضویت در سازمان‌های اقتصادی و حرفه‌ای
 • برگزاری کارگاه‌های رایگان مربوط به حوزه‌ی فعالیتتان
 • همکاری‌ مشترک و برگزاری کمپین تبلیغاتی مشترک با کسب و کار‌هایی که پیش تر در این زمینه موفقیت کسب کرده‌اند.
تبلیغاتی و بازاریابی

تبلیغاتی و بازاریابی

۴- در فضای مجازی حضور مداوم داشته باشید:

امروزه ساختن یک وب‌سایت با ظاهر حرفه‌ای بسیار سریع و راحت انجام می‌شود و تأثیر زیادی در توسعه‌ کسب و کار شما خواهد داشت. تحقیقات نشان داده‌اند که بیش از ۷۰ درصد مردم تجربه‌ی خرید به‌صورت آنلاین را داشته‌اند. حداقل ویژگی‌هایی که وب‌سایت شما باید دارا باشد:

 • لوگو اختصاصی کسب و کار شما
 • نام رسمی کمپانی یا کسب و کار شما
 • خلاصه‌ای از کارهایی که انجام می‌دهید، کالاهایی که می‌فروشید و خدماتی که ارائه می‌دهید
 • اطلاعات تماستان
 • آدرس شامل نقشه‌ی گوگل و آدرس نوشتاری
 • شعار و مأموریتتان
 • نظرات مشتریان
فضای مجازی

فضای مجازی

۵- هزینه‌های خود را کاهش دهید:

با توجه به این‌که تورم در وضعیت خوبی قرار ندارد و راه‌اندازی و توسعه‌ کسب و کار به‌شدت به هزینه‌های آن وابسته است، تلاش برای پایین نگه‌داشتن میزان هزینه‌ها بسیار ضروری و حیاتی است. حساب هزینه‌ها را داشتن زمان‌بر و طاقت‌فرسا است به همین دلیل توصیه‌ می‌کنیم از هر تکنولوژی و نرم‌افزاری که می‌توانید برای پیشبرد کار خود بهره ببرید.

هزینه‌های سالانه و یا ۶ ماهه‌ی خود نظیر اجاره‌ی مکان، بیمه، پرداخت حقوق و حمل‌ونقل را بازرسی کنید. اگر در ناحیه‌ای قرار دارید که بسیار مرکزی و گران است و یا زمانی که نیازی به محل کار با ویترین بزرگ ندارید می‌توانید مکان خود را به خانه‌ای ارزان‌تر منتقل کنید. همواره مجرای اصلی هزینه‌های راه‌اندازی کسب و کار را به‌طور مرتب بررسی کنید و به دنبال تخفیفات و راه‌های مختلف برای ذخیره‌ی پول‌های خود باشید.

هزینه‌های خود را کاهش دهید

هزینه‌های خود را کاهش دهید

با توجه به این‌که تورم در وضعیت خوبی قرار ندارد و راه‌اندازی و توسعه‌ کسب‌ و ‌کار به‌شدت به هزینه‌های آن وابسته است، تلاش برای پایین نگه‌داشتن میزان هزینه‌ها بسیار ضروری و حیاتی است.

نبایدهایی برای اداره‌ی کسب و کار کوچک

اما برای اداره‌ی توسعه‌ کسب و کار کوچک نبایدهایی هم وجود دارند که باید موردتوجه قرار گیرند:

۱- برای شراکت در کسب و کار عجله نکنید:

از اصول مشاوره‌ کسب و کار این است که وقتی فردی بهترین دوست یا همکار شما بوده است دلیلی بر اینکه می‌تواند شریک خوبی برای راه‌اندازی کسب و کار باشد، نیست. این نکته از بحث‌برانگیزترین توصیه‌های مشاوره‌ راه‌اندازی کسب و کار است زیرا معمولاً به دلیل هزینه‌های بالای توسعه‌ کسب و کار بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که به مشارکت روی بیاورند. مسلماً نگه‌داشتن چنین شراکتی بسیار سخت‌تر از چیزی است که در ابتدا و هنگام هیجان تصمیم‌گیری تصور می‌کرده‌اید. شریک مناسب برای توسعه‌ کسب و کار کسی است که مهارت لازم را داشته باشد و مهارت‌های شما را تکمیل کند. این باعث می‌‌شود که بدون نیاز به استخدام کارکنان زیاد، بتوانید بخش زیادی از کار را به انجام برسانید.

عجله نکنید

عجله نکنید

۲- انگیزه‌ی خود را از دست ندهید:

اداره کردن یک کسب و کار هدف شما نیست، ‌بلکه مسیری طولانی و طوفانی است. فراز و نشیب‌های فراوانی هر روز یا هر هفته در انتظار شماست. به دلایل منصفانه و غیرمنصفانه مشتریان جدیدی به دست می‌آورید و مشتریانی را نیز از دست می‌دهید. اما همه‌ی این‌ها نباید باعث ناامیدی شما شود.

انگیزه‌ی

انگیزه‌ی

۳- فراموش نکنید که از ابتدا قصد‌تان برای راه‌اندازی کسب و کار چه بود:

آخرین توصیه یا پیشنهاد مشاوره‌ راه‌اندازی کسب و کار همین است. شما ممکن است به دلایل مختلف نظیر کسب استقلال اقتصادی، رسیدن به موفقیت و غیره راه‌اندازی یک کسب و کار را شروع کرده باشید اما هرگز نباید در طول مسیر توسعه‌ کسب و کار، هدف اولیه‌ی خود را فراموش کنید. این هدف همواره به شما انگیزه‌ی لازم برای ادامه کار را تزریق می‌کند.

حال که به پایان مقاله مشاوره‌ راه‌اندازی کسب و کار رسیدیم امیدواریم توانسته باشید به بسیاری از سؤالاتتان در مورد راه‌انداز‌ی کسب و کار و چگونگی پیمودن مسیر موفقیت پاسخ داده باشیم. نکاتی که در مورد انواع شیوه‌ی توسعه‌ کسب و کار ارائه کردیم بسیار اساسی و حائز اهمیت‌اند و به‌کارگیری آن‌ها تأثیر مستقیم و فراوانی بر روی نتایج فعالیت‌های شما خواهد گذاشت. بخشی از این نکات مربوط به مسائل انگیزشی است، برخی اقتصادی و برخی مستقیماً به شیوه‌ی مدیریت یک مجموعه اشاره دارد. شاید این نکات برای راه‌اندازی یک کسب و کار موفق تضمین‌کننده و کافی نباشند اما حتماً لازم و ضروری‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *