کوچینگ فردی و آشنایی با انواع کوچینگ

کوچینگ فردی اصطلاحی است که معمولاً در زمینه‌های کسب‌وکار، زندگی، حرفه یا ارتباطات به کار گرفته‌شده تا این نوع از کوچینگ را از سایر انواع کوچینگ همچون کوچینگ ورزشی که شاخه شناخته‌شده‌ای است، جدا کند.

اگرچه کوچینگ ورزش و کوچینگ فردی از یک ریشه واحد نشاءت گرفته‌اند.

کوچینگ فردی رابطه‌ای است که با توافق اولیه میان یک کوچ و یک مراجعه‌کننده طراحی و تعریف می‌شود و بر اساس علایق، اهداف و مقاصد مراجعه‌کننده شکل می‌گیرد.

برای آشنایی بیشتر با انواع کوچینگ به‌ویژه کوچینگ فردی پیشنهاد می‌کنیم که این مقاله را مطالعه بفرمایید. آنچه ازنظر خواهید گذراند به‌این‌ترتیب است:

 • کوچینگ
 • کوچینگ فردی
 • انواع کوچینگ

کوچینگ

کوچینگ (coaching) از کلمه و واژه کوچ (coach) با تلفظ کُچ , در معنای مربی گرفته‌شده است.

این عبارت را معمولاً در محافل ورزشی شنیده‌اید. ورزشکاران حرفه‌ای یک مربی دارند که با استفاده از تخصص خود می‌تواند ورزشکار را راهنمایی کند و در کنار او تا زمان قهرمانی و گرفتن نتیجه حضور دارد. در کوچینگ روند مربی‌گری همانند دنیای ورزش نیست.

در کوچینگ مستقیماً به افراد گفته نمی‌شود که چه بکنند و چه نکنند. کوچینگ فرایندی است که می‌توان آن را در موقعیت‌ها و محیط‌های متفاوت و بر اساس نیازهای افراد ارائه کرد.اصطلاح کوچینگ معمولاً اشاره به روش‌های ره‌یاری برای ارتقاء، توسعه و یادگیری مهارت‌های جدید، یافتن موفقیت فردی، دستیابی به اهداف و مدیریت تغییر زندگی و چالش‌های فردی است.

کوچینگ معمولاً به دیدگاه‌ها، رفتارها، مهارت‌ها و دانش و همچنین اهداف و انگیزه‌های شغلی می‌پردازد و همچنین روی توسعه جسمی و فکری نیز متمرکز است. هر کوچ می‌تواند توسط افراد یا سازمان خاصی استخدام شود. درواقع کوچ‌ها افراد یا سازمان‌ها را در جهت رسیدن به اهداف یاری می‌کنند.

باور کوچینگ بر این است که افراد بهترین مسیر را خودشان می‌توانند تشخیص دهند و غالباً پاسخ مشکلات افراد، نزد خود آن‌ها است. ازاین‌رو در پروسه کوچینگ انتخاب‌کننده و پیش برنده جلسه خود مراجعه‌کننده است و کوچ او فقط نقش یک تسهیلگر را بازی می‌کند.

مدیریت تیم با ابزار کوچینگ می تواند موفقیت آن را تضمین کند. در کوچینگ، به افراد مستقیماً آموزشی داده نمی‌شود، بلکه فرد طی پروسه جلسات کوچینگ، به کمک کوچ، خودش به آگاهی‌هایی درباره خود دست می‌یابد.

جلب است بدانید که کوچینگ تنها در یک زمینه و به یک روش انجام نمی‌پذیرد. کوچینگ می‌تواند موقعیت‌های متفاوتی را در بربگیرد به‌عنوان‌مثال، کوچینگ در سازمان‌ها، در کنار آموزش و منتورینگ و …، کوچینگ خارج از سازمان‌ها، مانند کوچینگ فردی که معمولاً توسط کُوچ‌های حرفه‌ای انجام می‌شود.

همچنین کوچینگ ازلحاظ درجات رسمی بودن و ساختار می‌تواند متفاوت باشد، برای مثال، کوچینگ می‌تواند خیلی غیررسمی و دارای ساختار بسیار آزاد باشد و یا رسمی و دارای ساختار سنگین و جدی باشد، یا ترکیبی از هر دو.

کوچینگ فردی

کوچینگ فردی (Personal Coaching) نوعی فرآیند یادگیری است. یک کوچ فردی ممکن است از پرس‌وجو، بازخورد، درخواست و بحث کردن برای کمک به مراجعه‌کننده خود برای اهداف رشد، کسب‌وکار یا ارتباطات بهره بگیرید، استراتژی‌ها و روابط را توسعه دهد و برنامه اقدامات عملی برای رسیدن به این اهداف را طرح‌ریزی کند. یک کوچ جایگاهی را برای مراجعه‌کننده به وجود می‌آورد که در آن او با تحت نظر گرفتن مراحل پیشرفت مراجعه‌کننده و اقدامات عملی، او را پاسخگو می‌داند.

آن‌ها با کمک یکدیگر برنامه‌ای را طراحی و تنظیم می‌کنند که به بهترین وجهی نیازهای مراجعه‌کننده را برطرف کند. یک کوچ فردی مانند آینه‌ای انسانی در برابر مراجع عمل می‌کند و این کار را از طریق به اشتراک گذاشتن چشم‌اندازهای بیرونی و بدون جانب‌داری درباره آنچه در مراجعه‌کننده می‌بیند، انجام می‌دهد.

کوچ فردی ممکن است دیدگاه خاصی را آموزش دهد و مهارت‌های خاصی را برای رسیدن به اهداف در اختیار مراجعه‌کننده قرار دهد. کوچ فردی درنهایت مراجعه‌کننده را تشویق می‌کند تا برای دست یافتن به اهداف و نقاط مهم جشن بگیرد.

جان وایتمور یکی از برجسته‌ترین متخصصان مربی‌گری و کسی که سال‌ها به این کار اشتغال داشته و دارد مربی‌گری را این‌طور تعریف می‌کند، گشودن قفل استعداد فرد برای به حداکثر رساندن عملکرد او افراد با موضوعات و درگیری‌های ذهنی مختلف به کوچ مراجعه می‌کنند مثل‌ اینکه از جایی که الآن هستند یا موقعیتی که دارند راضی نیستند، چالش انتخاب دارند، یا درصدد پیدا کردن مسیر و اهداف خود هستند.

کوچینگ و توسعه مهارت های فردی می تواند از موضوعات پر اهمیت باشد که جای مانور بسیاری دارد.

کوچینگ فردی

کوچینگ فردی

مراجعان مسئول دستاوردها و موفقیت‌های خود هستند. مراجعه‌کننده دست به عمل می‌زند و ممکن است کوچ به او کمک کند اما این کار به این معنا نیست که کوچ به‌جای مراجعه‌کننده کاری را انجام می‌دهد بنابراین کوچ نه می‌تواند و نه وعده‌ای می‌دهد که مراجعه‌کننده اقدام خاصی انجام دهد یا به اهداف خاصی دست پیدا کند.

کوچینگ فردی، درمان یا مشاوره نیست این موارد تفاوت‌های بارز زیادی با یکدیگر دارند و ممکن است بتوانند در کنار یکدیگر قرار بگیرند اما مطمئناً باهم مرزهای مشخصی دارند. کوچینگ فردی، محدودیت‌های مراجعه‌کننده را تشخیص می‌دهد و ممکن است او را به سایر خدمات موردنیاز ارجاع دهد.

کوچینگ فردی درباره باز کردن قفل توانایی‌های بالقوه افراد و رساندن آن‌ها به حداکثر بهره‌وری و رسیدن به تغییرات مثبت است. کوچینگ فردی روشی است که در آن کوچ و مراجعه‌کننده گفتگویی را بر پایه اعتماد شکل می‌دهند با این فرض که فرد مراجعه‌کننده همه پاسخ‌ها را در دل خود دارد و کوچ فقط کاری انجام می‌دهد که مراجعه‌کننده بتواند به پاسخ‌های خود دسترسی داشته باشد.

کوچینگ فردی از مدل‌ها و تکنیک‌های تغییر معتبری استفاده می‌کند تا به فرد کمک کند نیازهای خود را ارزیابی کند، انگیزه‌های خود بازشناسی و صلاحیت‌ها و مهارت‌های موردنظر خود را توسعه دهد و از این طریق عملکرد و کار آیی خود را ارتقا دهد.

کوچینگ فردی دارای اصولی است که در چارچوب آن عمل می‌کند. درواقع کوچینگ فردی یک کاتالیزور به‌حساب می‌آید و افراد، گروه‌ها و سازمان‌ها را قادر می‌کند تا توانایی‌های بالقوه خود را به بالفعل تبدیل کنند.

همچنین تمرکز کوچینگ فردی روی فردی است که کوچ می‌شود به‌جای آنکه به دنبال وظیفه‌ای باشد که باید انجام شود. کوچینگ فردی یک فرآیند برای ایجاد تغییر و تحول است. نقش کوچینگ در موفقیت فردی و سازمانی را دست کم نگیرید.

گری همل می‌گوید: بهترین راه برای ساختن سازمانی که برازنده آینده باشد، ساختن سازمانی است که برازنده انسان باشد.

انواع کوچینگ

 • کوچینگ کسب‌وکار

کوچینگ کسب‌وکار همواره در حوزه کار فردی یا گروهی برای دستیابی به اهداف سازمانی انجام می‌شود.

 • کوچینگ مدیران اجرایی

کوچینگ فردبه‌فرد بیش‌ازپیش به‌عنوان روشی برای ارتقای مدیران اجرایی سازمان‌ها در توسعه مهارت‌های جدید، بهبود عملکرد، غلبه بر انحراف از مسیر اصلی فعالیت و کسب آمادگی برای پیشرفت مورداستفاده قرار می‌گیرد. این نوع از کوچینگ این خدمات را در سطح اجرایی ارائه کرده و با اهداف سازمان گره‌خورده است و معمولاً منجر به بهبود در نتایج کسب‌وکار می‌شود.

کوچینگ مدیران اجرایی معمولاً توسط کُوچ‌هایی انجام می‌شود که خارج از سازمان هستند و بابت خدمات آن‌ها طی یک دوره و تعداد جلسات درخواستی توافق شده است.

 • کوچینگ فردی/ زندگی

کوچ زندگی/فردی به افراد کمک می‌کند تا به آگاهی دست‌یافته و اهداف و اولویت‌های فردی خود را شناسایی کنند، تفکرات، احساسات و انتخاب‌های خود را بهتر بشناسند و برای تغییر زندگی‌شان، دستیابی به اهدافشان و احساس رضایت‌مندی بیشتر گام‌های مناسب بردارند.

 • کوچینگ شغلی

کوچ شغلی به افراد کمک می‌کند تا بدانند از شغل و حرفه خود چه می‌خواهند و سپس برای انتخاب گام‌های مناسب در دستیابی به اهداف شغلی هم‌راستا با دیگر بخش‌های زندگی‌شان تصمیم بگیرند.

 • کوچینگ گروهی

کوچ‌های گروهی با افراد به‌صورت گروهی کار می‌کنند. کانون اصلی این کوچینگ از توسعه رهبری تا توسعه شغلی، مواجهه با استرس تا تیم سازی متغیر است. کوچینگ گروهی مزایای کوچینگ فردی را با منابع گروهی ترکیب می‌کند.

به‌این‌ترتیب، افراد از یکدیگر یاد می‌گیرند و تعاملات در چارچوب گروه شکل می‌گیرد.

 • کوچینگ عملکرد

کوچ‌های عملکرد به کارمندان در همه سطوح کمک می‌کنند تا الزامات شغلی، شایستگی‌های لازم برای دستیابی به آن الزامات، شکاف میان عملکرد فعلی و عملکرد مطلوب و فرصت‌های بهبود عملکرد خود را بشناسند.

سپس با کارمندان، روسای آن‌ها و دیگران در محل کارشان همکاری می‌کنند تا کارمندان با آگاهی از شکاف‌های عملکردی موجود، برنامه‌های اقدام برای توسعه حرفه‌ای خود را تدارک ببینند.

 • کوچینگِ رهبران جدید

کُوچ‌های افرادی که به‌تازگی در نقش‌های رهبری منصوب یا استخدام‌شده‌اند به آن‌ها کمک می‌کنند سوار کشتی شوند.

هدف از این نوع کوچینگ شفاف‌سازی درباره مؤلفه‌های کلیدی رهبری، مهم‌ترین مسئولیت‌های نقش جدید او، اهدافی که باید در ماه اول بعد از انتصاب به آن‌ها دست یابد و روش‌های یکپارچه‌سازی و هماهنگی تیم‌های تحت رهبری با کل سازمان است.

تمرکز اصلی این نوع کوچینگ کمک به رهبر جدید برای برقراری ارتباط با اهداف کسب‌وکار و دستیابی به آن‌هاست.

 • کوچینگ رابطه

کوچینگ و بازسازی رابطه

کوچینگ رابطه

کوچ رابطه به دو یا چند نفر کمک می‌کند تا تعاملات تازه‌ای بسازند، تعاملات خود را تغییر دهند، یا آن‌ها را بهبود بخشند. این نوع کوچینگ می‌تواند در بستر حرفه‌ای، فردی یا هر شرایط دیگری باشد.

 • کوچینگ توسعه‌ای

در اینجا کوچ با سازمان‌ها همکاری می‌کند تا افرادی که برای آینده سازمان کلیدی هستند یا بخشی از برنامه موفقیت سازمان محسوب می‌شوند به نهایت پتانسیل خود دست پیدا کنند.

در اینجا، تمرکز کوچینگ شامل ارزیابی، توسعه شایستگی، برنامه‌ریزی حمایتی و اجرای پروژه‌های استراتژیک است. کوچینگ توسعه ای و کوچینگ سازمانی یکی از پرفایده ترین کوچینگ هاست.

 • کوچینگ برنامه‌ریزی توسعه فردی/ حرفه‌ای

سازمان‌هایی که از ارزیابی یا فرایندهای بازخورد ۳۶۰ درجه استفاده می‌کنند معمولاً کُوچ‌ها را استخدام می‌کنند تا به کارمندان کمک کنند نتایج ارزیابی‌ها و بازخورد خود را تفسیر کنند.

به‌علاوه، کُوچ‌ها روی افراد کار می‌کنند تا تصمیمات شغلی اتخاذ کنند و بر اساس بازخوردها، نتایج ارزیابی و دیگر داده‌های مربوطه برنامه‌های توسعه حرفه‌ای آماده کنند.

 • کوچینگ رفتاری هدفمند

کُوچ‌هایی که کوچینگ رفتاری هدفمند ارائه می‌کنند به افراد کمک می‌کنند تا رفتارها یا عادات خاصی را تغییر داده یا روش‌های جدید و کارآمدی برای کار و تعامل با دیگر پیدا کنند.

این نوع کوچینگ به افرادی کمک می‌کند که در شغل فعلی خود بسیار موفق هستند و یا می‌خواهند مسئولیت‌های تازه‌ای بپذیرند که نیازمند تغییر در برخی رفتارهاست.

 • کوچینگ میراث

کوچ میراث به رهبرانی کمک می‌کند که در نقش کلیدی خود به بازنشستگی نزدیک می‌شوند و می‌خواهند درباره میراثی که پشت سر خواهند گذاشت تصمیم بگیرند.

به‌علاوه، این کُوچ درباره نقش رهبری و خروج از آن نیز یاری می‌دهد.

 • کوچینگ جانشینی

کوچ جانشینی به ارزیابی کاندیدهای احتمالی برای پست‌های مدیریت ارشد و آماده‌سازی آن‌ها برای ارتقای شغلی در نقش‌های بالاتر کمک می‌کند.

این نوع کوچینگ در هر سارمانی که شاهد رشد یا جابجایی کارمندان در رده‌های رهبری باشد استفاده می‌شود و به‌خصوص در کسب‌وکارهای خانوادگی برای حفظ اداره شرکت بسیار مفید خواهد بود.

ازآنجاکه ارزیابی غالباً بخشی ازاین‌روش مداخله‌ای است، تعیین شفاف انتظارات و قواعد بازی برای حفظ محرمانه ماندن اطلاعات بسیار ضروری است. همچنین لازم است برخی از شرکت‌ها برای ارزیابی و کوچینگ از افراد جداگانه‌ای استفاده کنند.

 • کوچینگ ثروت

ثروت بیش از آنکه گرایشی شناخته‌شده در عرصه تخصص‌های کوچینگ باشد، کلمه‌ای است که به‌تازگی پا به دنیای کوچینگ گذاشته و بیش از هر چیز بر اساس تغییر نگرش‌ها نسبت به ثروت، درآمد و پول کار می‌کند.

کوچینگ ثروت سابقه زیادی در عرصه تخصص‌های کوچینگ ندارد و ما در عوض با زمینه‌هایی همچون کوچینگ کسب‌وکار (Business Coaching) یا کوچینگ عملکرد (‌Performance Coach) روبه‌رو هستیم که این تخصص‌ها به ما کمک می‌کنند تا سطح عملکرد خود نسبت به بخش‌های درآمدزای زندگی را بالابرده و سپس از این طریق بتوانیم وضعیت مالی خود را ارتقا دهیم.

کوچینگ ثروت عملاً همان کاری را می‌کند که هر کوچینگ حرفه‌ای و باصلاحیت دیگری در هر زمینه‌ای که شما مایل باشید، انجام می‌دهد.

این شما هستید که تعریف خود از ثروت، دارایی و احساس متمول بودن را تعریف می‌کنید و می‌خواهید که به اهدافی که خود تعریف کرده‌اید، برسید. یک کوچ واقعی به شما کمک می‌کند تا با کشف دنیای درونی‌تان به هدف‌هایتان دست پیدا کنید.

 • کوچینگ مهارت‌های ارتباطی/ مهارت ارائه

این نوع کوچینگ به افراد کمک می‌کند تا به خودآگاهی دراین‌باره دست پیدا کنند که دیگران چه ادراکی نسبت به آن‌ها دارند و چرا این ادراک را نسبت به آن‌ها دارند.

در این کوچینگ، مراجعان روش‌های جدیدی تعامل با دیگران را یاد می‌گیرند. استفاده از ضبط ویدئویی همراه با بازخورد به مراجعان کمک می‌کند.

تا خود را از همان چشم‌اندازی ببینند که دیگران می‌بینند. کُوچ به آن‌ها کمک می‌کند تا نحوه برقراری ارتباط را تغییر داده و با تغییر در واژه‌ها، نحوه بیان واژه‌ها (فن بیان) و زبان بدن برای انتقال مؤثرتر پیام‌هایشان بر دیگران تأثیر بگذارند.

کوچینگ مهارت‌های ارتباطی/ مهارت ارائه

کوچینگ مهارت‌های ارتباطی/ مهارت ارائه

 • کوچینگ تیم

یک یا چند کُوچ تیمی با رهبر و اعضای یک تیم کار می‌کنند تا مأموریت، چشم‌انداز، استراتژی و قواعد تعهد به یکدیگر و مشارکت را تعیین کنند. رهبر و اعضای تیم را می‌توان به‌صورت انفرادی کُوچ کرد تا جلسات تیمی و دیگر تعاملات تسهیل شوند، کار آیی گروه به‌عنوان یک تیم با عملکرد بالا تثبیت شود و اهداف تیمی به دست آیند.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 1   میانگین:  5/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *