کوچینگ فردی چه مراحلی دارد؟

کوچینگ فردی

اگر بخواهیم کوچینگ فردی را به صورت خلاصه تعریف کنیم، باید بگوییم که کوچینگ فردی به ارتباط دو طرفه با یک مربی یا کوچ گفته می‌شود که در این ارتباط، کوچ به فرد کمک می‌کند تا به اهداف خود برسد. 

کوچ به شما کمک می‌کند تا با شناسایی استعدادها و مهارت‌های خود و از طریق یک برنامه‌ریزی مناسب به اهداف خود برسید.

کوچ یا مربی، خود یک فرد با‌تجربه و موفق است که به شما کمک می‌کند تا با شناسایی استعدادها و مهارت‌های خود و از طریق یک برنامه‌ریزی مناسب به اهداف خود برسید. همچنین به فردی که به یک کوچ مراجعه می‌کند تا از کمک‌های او استفاده کند، کوچی می‌گویند. در این مطلب، مراحل کوچینگ فردی را بررسی می‌کنیم. 

۱- مشخص کردن روند کار

در جلسه اول کوچینگ فردی، کوچ و کوچی انتظارات خود را بیان می‌کنند و با مذاکره به یک توافق نهایی می‌رسند. کوچ به فرد کمک می‌کند تا مشکل خود را به صورت دقیق مشخص کند تا هر دو بدانند که در پایان این پروژه باید به چه چیزهایی برسند. 

۲- بررسی کارهای لازم

در مرحله بعد کوچ بررسی‌های اولیه را انجام می‌دهد و فاصله بین حالت فعلی فرد با حالت ایده‌آل او را مشخص می‌کند. این مرحله بسیار مهم است؛ زیرا اگر این فاصله و کارهای لازم برای رسیدن به هدف به درستی مشخص نشوند، فرد از کوچینگ فردی نتیجه‌ای نمی‌گیرد و فقط  پول و وقت خود را هزینه‌ می‌کند. 

۳- مشخص کردن چالش‌ها

در مسیر کوچینگ فردی و رسیدن فرد به موفقیت، چالش‌ها و فرصت‌های فراوانی وجود دارد که در این مرحله باید مشخص شوند. کوچ از بیرون به شما نگاه می‌کند و با بررسی همه‌جانبه موضوع و با استفاده از تجربه‌ خود می‌تواند به شما کمک کند. یکی از بهترین ابزارهای کوچ در این مرحله از کوچینگ فردی، ماتریس SWOT است. 

۴- برنامه‌ریزی

کوچ با استفاده از مهارت‌های خود، مشکل فرد را به یک مسئله تبدیل می‌کند و به او کمک می‌کند تا یک برنامه دقیق برای رسیدن به اهداف خود تنظیم کند. در این مرحله از کوچینگ فردی، کوچ کاری می‌کند که فرد از توانایی‌های خود استفاده کند و به اهداف خود برسد. 

۵- اندازه‌گیری میزان پیشرفت

کوچ در کنار فرد باقی می‌ماند؛ بر فعالیت او نظارت دارد و میزان پیشرفت او را اندازه‌گیری می‌کند. کوچ در این مرحله از کوچینگ فردی، دخالتی در کارهای فرد ندارد اما هر جا احساس کند فرد کارهای خود را به درستی انجام نمی‌دهد، رویه را تغییر می‌دهد. 

۶- انجام اقدامات اصلاحی

اگر برخی از برنامه‌ها و کارهای مشخص شده به هر دلیلی به نتیجه مطلوب نرسند، کوچ باید میزان انحراف از برنامه‌های تعیین شده و اقدامات اصلاحی لازم برای بازگشت به مسیر قبلی را مشخص کند. 

در مرحله آخر کوچینگ فردی، گزارشی از نتایج به دست آمده نوشته می‌شود.

۷- گزارش نهایی

در مرحله آخر کوچینگ فردی، گزارشی از کارهای انجام شده و نتایج به دست آمده نوشته می‌شود تا مشخص شود که کوچ و کوچی چه میزان از تعهدات خود را انجام داده‌اند و میزان رضایت هر دو طرف مشخص شود.

همچنین بخوانید :  کوچینگ فردی و آشنایی با انواع کوچینگ
به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 2   میانگین: 4/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *