تعریف کوچینگ
کوچینگ

کوچینگ و مهارت‌های آن

[تعداد: 2    میانگین: 5/5]

این روزها واژه کوچینگ زیاد به گوشتان خورده است و حتی شاید تبلیغات دوره‌های آموزشی آن را در برخی نقاط و مؤسسات دیده باشید.

اگر واژه کوچ (coach) یا کوچینگ (coaching) را در واژه‌نامه‌های فارسی جستجو کنید مسلماً به نتیجه دلخواهتان دست پیدا نخواهید کرد اما اگر انگلیسی این واژه یعنی COACH یا COACHING را جستجو کنید به صفحاتی بر خواهید خورد که داستان‌هایی زیبایی را برایتان توضیح می‌دهند.

در این مقاله تاریخچه کوچینگ را برایتان شرح خواهیم داد و علاوه بر آن شمارا نسبت به اهداف و مزایای کوچینگ و آموزش مهارت کوچینگ که در مؤسسات معتبر برگزار می‌شود، آگاه خواهیم کرد.

مطالبی را که برای شما در نظر گرفته‌ایم به‌این‌ترتیب خدمت شما ارائه می‌شوند:

  • کوچینگ از کجا آمده است؟
  • تعریف کوچینگ
  • مزایای کوچینگ
  • کوچینگ زندگی
  • چه کسانی از کوچینگ زندگی بهره می‌برند؟
  • آموزش مهارت کوچینگ

کوچینگ از کجا آمده است؟

کلمه کوتاه کوچ، داستان بلندی در خود دارد که این داستان از روستایی در شمال غربی مجارستان بانام کاکس (KOCS) شروع می‌شود، روستایی که به خاطر یک نوآوری مشهور شد و این اختراع در زمان خود دنیا را تغییر داد.

روستای کاکس در قرن پانزدهم میلادی از طریق ساختن چرخ و حمل کالا بین وین و بوداپست معاش خود را می‌گذراند. در همین احوال یک سازنده درشکه که نام و نشانی از آن در دست نیست، کالسکه‌هایی را طراحی و ایجاد کرد که نسبت به سایر کالسکه‌های آن زمان هم بزرگ‌تر و هم راحت‌تر بودند.

این کالسکه‌ها بانام کالسکه‌های کاکس شناخته شدند و این کلمه بعدها به کوچ در زبان انگلیسی تغییر شکل داد. قرن شانزدهم میلادی دیگر این کالسکه‌ها کاملاً مشهور بودند و در سراسر اروپا از آن‌ها استفاده می‌شد.

این کلمه در آلمانی با کلمه Kutsche، در فرانسه با کلمه Coche و در انگلیسی بانام Coach به کار رفت. اکنون همه کلمات مشابهی که در زبان انگلیسی برای موتورها یا سایر وسایل نقلیه استفاده می‌شود، ریشه در این کلمه دارد.

کوچ در دنیای مدرن استعاره‌ای از همان کوچ به معنای کالسکه است. دانشجویان و دانش‌آموزان در دهه سوم قرن هجدهم میلادی از کلمه کوچ برای معلمان سرخانه استفاده می‌کردند، کوچ‌هایی که آن‌ها را برای امتحان‌ها آماده می‌ساختند. این اصطلاح ازآن‌جهت رایج شد که معلمان سرخانه، دانش‌آموزان و دانشجویان را با سرعت و سهولت بیشتری به‌سوی موفق شدن در امتحانات پیش می‌بردند.


استفاده از کوچ‌ها یا مربیان ورزشی در دهه هشتم قرن هجدهم باب شد. شاید امروزه برای ما کوچ‌ها یا مربیان ورزشی افرادی باشند که بیش از آن‌که یادآور راحتی رسیدن به مقصد باشند، دائماً دستورات و اصلاحات را فریاد می‌زنند اما در آن زمان آن‌ها نیز مقدمات پیروزی ورزشکاران را فراهم می‌آوردند.

تاریخ افرادی که امروزه کوچ خوانده می‌شوند، شاید به لحاظ تاریخی به جوامع اولیه بازگردد اما کوچینگ در دوران مدرن ابتدا بیشتر در حوزه هنر و ورزش کاربرد داشت و به‌تدریج به حوزه‌های دیگر وارد شد و افرادی که در حوزه‌های مدیریت یا مالی و موفقیت بودند از آن بهره بردند کوچ‌ها به افرادی کمک می‌کردند که به لحاظ احساسی و روانی کاملاً سالم بودند اما به کسی احتیاج داشتند که با کمک او به زندگی‌شان سروسامان بیشتری بدهند و به اهدافشان دست یابند.

این استفاده‌ها به‌تدریج به حرفه‌ای شکل داد که ما از آن به کوچینگ یاد می‌کنیم.

تعریف کوچینگ

در تعریف رسمی، کوچینگ یک همکاری و مشارکت بین کوچ و مراجع است؛ که در طی آن، مراجع با استفاده از تفکر عمیق و خلاقیت خود، توانایی‌های شخصی و حرفه‌ای خود را افزایش می‌دهد.

کوچ خواستار ایجاد یک ارتباط مؤثر با فردی است که می‌خواهد با او کار کند یعنی یک زیربنای بسیار محکم است. این شامل رازداری، امنیت، احساس اعتماد و اطمینان است و این عوامل سبب می‌شوند تا فرد بتواند به‌راحتی با کوچ خود ارتباط برقرار کند و تمام مشکلات و دغدغه‌اش را بدون هیچ واهمه‌ای بیان کند و به خودش اجازه دهد حرف‌هایی را بزند که با بقیه مطرح نمی‌کند.

ایجاد این جو، خود یک مهارت است که این امنیت و اعتماد را به وجود می‌آورد.

سؤالی مطرح می‌شود که کوچ‌های حرف‌هایی، طبق یک چهارچوب خاص و یک اصول اخلاقی مشخص، چه کسانی هستند؟

چگونه این اتفاقات را رقم می‌زنند؟

در اینجا اصول اخلاقی می‌گوید، کوچ مانند یک آیینه شفافی عمل می‌کند که اگر واقعیتی را می‌بیند، آن را جلوی شما می‌گذارد تا خودتان آن را ببینید.

این آیینه هیچ‌گونه قضاوتی برای شما نمی‌کند اما اگر قضاوت کند، این آیینه چندان آیینه شفافی نیست. اگر شما این آیینه را قبول ندارید، ما شمارا قبول داریم و میگوییم شاید این آیینه درست نبوده برای همین یک آیینه دیگر مقابلتان قرار می‌دهیم.

کوچینگ کمک می‌کند تا افراد را توسعه دهید و راهکارهایی را ایجاد می‌کند تا بتوانید بهترین راه‌حل را برای مسئله ایجادشده پیدا کنید. کوچینگ حتی می‌تواند برای حل مسئله به شما کمک کند. کوچینگ دستاوردهای متفاوتی دارد.

کوچینگ برخلاف روان‌درمانی بر روی گذشته، کاستی‌ها و اختلالات روانی تمرکز نمی‌کند بلکه کوچینگ را می‌توان راهکاری مناسب برای کسانی دانست که به دنبال تغییرات مثبت و عمیق در زندگی حال و آینده خود هستند. کوچینگ بر پایه امکانات و توانمندی‌هایی که هم‌اکنون در دسترس فرد است به بهبود زندگی در زمان حال و آینده می‌پردازد.

مزایای کوچینگ

کوچینگ نصیحت کردن نیست:

بااینکه به نظر می‌رسد کوچینگ ساده و راحت است اما ما پیشنهاد می‌کنیم که کوچینگ را با چیزهایی که نیست بشناسید (مشاوره، آموزش و نصیحت کردن)

گوش دادن فعالانه:

درصد کمی از مردم عمیقاً گوش می‌دهند. اغلب در مکالمات مردم به چیزی فکر می‌کنند که وقتی نوبت خودشان می‌رسد می‌خواهند بگویند. به‌عنوان یک کوچ شما نیاز دارید گوش دادن عمیق و فعالانه خودتان را گسترش دهید.

کوچینگ به معنای رشد و دانش و هدایت

سؤالات قدرتمند:

سؤال اساس و بنیاد کوچینگ است. وقتی خوب انجام شود، مهارتی می‌شود که همه زمینه‌های کوچینگ، از کوچ زندگی تا حرفه‌ای را می‌تواند متمایز کند.

قضاوت نکردن:

ما اغلب اوقات در قضاوت هستیم. قضاوت طبیعی و در بعضی‌اوقات ضروری است؛ اما در کوچینگ شما نیاز دارید که یاد بگیرید تا قضاوت را کم و کمتر کنید؛ و به‌طور کامل مراجعتان را طوری که هست ببینید و نه طوری که شما فکر می‌کنید باید باشد.

خلق قدم‌ها:

عمل کردن همیشه در مورد انجام دادن چیزها نیست، می‌تواند خواندن باشد، می‌تواند صحبت کردن باکسی باشد یا حتی فکر کردن. هر چیزی که مراجع شما را از جایی که هست به‌جایی که باید باشد، برساند.

همچنین کوچینگ به‌جای مطرح کردن نظرات جدید ایده‌ها را از ذهن افراد بیرون می‌کشد و به‌جای تحمیل عقاید راهکارهای ذهنی شخص را پرورش می‌دهد، به‌جای رهنمون دادن، وی را به تفکر وا می‌دارد.

کوچینگ وابسته به واکنش فرد، قابل‌انعطاف و کارآمد است، نه اینکه تجویدی و دستوری باشد. در این روش از قضاوت خودداری می‌شود و به افراد کمک می‌شود تا درزمینه‌های گوناگونی رشد و پیشرفت داشته باشند.

کوچینگ زندگی

لازم است بدانید که کوچینگ در حوزه‌های مختلفی عمل می‌کند، مثل،

در این مقاله سعی در آشنایی شما با کوچینگ زندگی داریم.

کوچینگ زندگی قصد دارد با جهت‌دهی صحیح به افراد کمک کند تا به اهداف خود در زندگی شخصی و یا کسب‌وکار خود برسند، شبیه همان کاری که کوچ ورزشی با ورزشکار انجام می‌دهد  اگرچه روش‌های مورداستفاده کوچ‌های زندگی و فردی تفاوت‌هایی دارد.

ممکن است به نظر برسد که مفهوم رجوع به کوچ غیرورزشی موضوعی است که بسیاری از مردم اطلاعات چندانی درباره آن ندارند اما هرچه بیشتر در مورد آن فکر کنید، بیشتر متوجه می‌شوید که افراد سال‌ها است برای کمک و راهنمایی به دوستان و خانواده مراجعه می‌کنند.

کوچینگ زندگی تنها توسعه این روش قدیمی است. بیشتر ما هنگامی‌که با شرایط خاصی مانند تصمیم‌گیری‌های کلیدی یا مشکلات مواجه می‌شویم به دوستی مراجعه می‌کنیم که ازنظر ما فردی عاقل است؛ اما ممکن است دوستان ما همیشه جوابی برای ارائه نداشته باشند یا شاید جواب کافی برای ارائه مشاوره مناسب درباره آن شرایط نداشته باشند.

اینجا، جایی است که کوچینگ زندگی نقش مهمی ایفا می‌کند، به افراد کمک می‌کند تا بتوانند زندگی خود را از دیدگاه‌های مختلف ببینند و برای حرکت به جلو اعتمادبه‌نفس بیشتری کسب کنند.

بسیاری از ما بافکر کردن به کوچ زندگی به یاد دیدن روانشناس و نشستن روی مبل راحتی مشاوره می‌افتیم درحالی‌که روانشناس دارد از ما سؤالاتی درباره احساساتمان می‌پرسد اما همراه شدن با یک کوچ در واقعیت چنین چیزی نیست.

مطابق آمارهای کوچینگ زندگی، قسمت اعظم جلسات کوچینگ زندگی به‌جای حضوری به شکل مجازی یا تلفنی برگزار می‌شوند و این مسئله خود به‌تنهایی می‌تواند دلیلی باشد که افراد در این زندگی پرشتاب ترجیح می‌دهند با یک کوچ کار کنند.

کوچ زندگی از روانشناسان مجزا هستند آن‌ها به‌جای آنکه احساسات و عواطف را در زندگی شما در نظر بگیرند بیشتر به دنبال اهداف شما در زندگی هستند و اینکه شما در مسیر درستی برای رسیدن به آن‌ها قرار داشته باشید.

کوچینگ زندگی نوعی مشاوره است که به افراد در حل مشکلات و دستیابی به آرزوهای خود کمک می‌کند. کوچینگ زندگی نوعی مشاوره است که از مجموعه‌ای از جلسات فردی بعضی‌ اوقات از طریق تلفن یا حتی از طریق پست الکترونیکی و همچنین جلسات رو در رو استفاده می‌کند تا به افراد در حل مشکلات و دستیابی به آرزوهای خود کمک کند.

آمارهای مربوط به کوچ زندگی حاکی از آن است که دوسوم افرادی که با کوچ‌ها کار می‌کنند نسبت به‌پیش از جلسات کوچینگ خود از آگاهی بیشتری نسبت به خود برخوردار می‌شوند و این شاید بهترین خروجی باشد که می‌توانید از یک جلسه کوچینگ به دست آورید.

کوچینگ زندگی این کار را از طریق تعدادی از رشته‌ها شامل جامعه‌شناسی، روانشناسی و اشکال مختلف مشاوره انجام می‌دهد.

درحالی‌که کوچینگ زندگی اغلب با دنیای کسب‌وکار ارتباط پیدا می‌کند، کوچ‌هایی نیز هستند که با افراد و زندگی شخصی آن‌ها سروکار دارند تا به آن‌ها برای کشف علل اساسی مشکلاتشان و همچنین دست یافتن به راه‌های موفقیتشان کمک کنند.

در اغلب موارد، فعالیت در این نوع شخصی از کوچینگ زندگی به شکل رودررو صورت می‌پذیرد. هدف کوچینگ زندگی، کمک به افراد در شکستن الگوهای باور منفی خود، اقدام قاطعانه و تعیین اهداف مشخصی برای دستیابی به آنچه چیزی است که آن‌ها از زندگی می‌خواهند.

بیشتر کوچ‌ها کارشناسان آموزش‌دیده‌ای هستند و  بسیاری نیز درزمینه‌هایی مانند روابط، استرس، رشد شخصی، کسب‌وکار، مشاغل، انگیزه، امور مالی، خلاقیت و خانواده  و بسیاری موارد دیگر تخصص دارند.

کوچینگ زندگی درمانی معجزه‌آسا برای مشکلات مردم نیست  به‌ویژه اگر فرد به امکان حذف شکاف بین آنچه هست و می‌خواهد باشد، نپردازد. همچنین کوچینگ زندگی راه‌حلی برای افرادی با مشکلات عمیق و ریشه‌ای مانند افسردگی نیست، زیرا این افراد نیازمند کمک و درمان تخصصی هستند.

چه کسانی از کوچینگ زندگی بهره می‌برند؟

زنان:

جای تعجب نیست که آمارهای کوچینگ زندگی نشان می‌دهد که دوسوم از افرادی که به‌سوی استفاده از کوچینگ زندگی تمایل پیدا می‌کنند، زنان هستند. این امر احتمالاً به این خاطر رخ می‌دهد که زنان بیشتر از مردان به کمک گرفتن برای حل مشکلاتشان گرایش دارند.

میان‌سالان:

یکی دیگر از واقعیت‌ها در این زمینه این است که بیشتر افرادی که از کوچینگ زندگی کمک می‌گیرند در اوایل دهه چهل زندگی خود به سرمی‌برند، شاید این مسئله به این خاطر باشد که آن‌ها در حال تجربه بحران میان‌سالی خود هستند.

به‌هرحال اگر چنین باشد، بسیاری از ما آن‌قدر حساس هستیم که بخواهیم برای گذر از این تغییرات و احساسات از فرد دیگری کمک بگیریم.

علاقه‌مندان به مدیریت زمان:

همیشه به نظر می‌رسد که ما زمان کافی طی روز نداریم و کوچ زندگی می‌تواند به ما کمک کند تا آن‌ها را اولویت‌بندی کنیم و بدانیم که چه وظایفی ضروری و کدام غیرضروری هستند درنتیجه مدیریت زمان خود را افزایش می‌دهیم.

آموزش مهارت کوچینگ

کوچینگ می‌تواند به‌صورت حضوری و غیرحضوری (آنلاین، فیلم، کتاب‌های آموزشی و…) انجام شود. دوره‌های کوچینگ به شیوه فردی و گروهی و با بهره‌گیری از نوین‌ترین شیوه‌های روان‌شناسی مثبت نگر برگزار می‌گردند.

ما بر این باوریم که هر انسانی درراه زندگی خود به کوچینگ نیازمند است. پیشنهاد می‌کنیم اگر به دنبال بهبود سبک زندگی و خودشکوفایی هستید مربی یا کوچ حرفه‌ای را در کنار خود داشته باشید.

دوره  آموزش کوچینگ، با در برگرفتن طیف وسیع و جامعی از مباحث تئوری و عملی کوچینگ، این موقعیت ویژه را برای مخاطبین و علاقه‌مند خود فراهم می‌آورد تا در چندین حوزه، کسب مهارت کنند و یا مهارت‌های فعلی خود را ارتقاء بخشند.

دوره‌های آموزش کوچینگ مخصوص کسانی است که آمادگی تغییر رادارند و می‌خواهند رشد کنند و همین‌طور می‌خواهند در رشد دیگران هم نقش داشته باشند.

یکی از مؤسسات معتبری که درزمینه آموزش کوچینگ فعالیت دارد، مرکز آموزش‌های پیشرفته و کاربردی مطالعه شریف است. در این مرکز شما می‌توانید با ثبت‌نام کوچینگ، در دوره‌های حضوری و غیرحضوری شرکت کنید و همچنین با خرید کتاب و بسته‌های آموزشی از حرفه کوچینگ اطلاع پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *