کوچینگ و مهارت‌های آن

این روزها واژه کوچینگ زیاد به گوشتان خورده است و حتی شاید تبلیغات دوره‌های آموزشی آن را در برخی نقاط و موسسات دیده باشید. اگر واژه کوچ (coach) یا کوچینگ (coaching) را در واژه‌نامه‌های فارسی جست‌وجو کنید، قطعا به نتیجه دلخواه خود دست پیدا نخواهید کرد؛ اما اگر انگلیسی این واژه یعنی COACH یا COACHING را جست‌وجو کنید به صفحاتی بر خواهید خورد که داستان‌هایی زیبایی را برایتان توضیح می‌دهند.

در این مقاله تاریخچه کوچینگ را برای شما شرح خواهیم داد و علاوه بر آن شما را نسبت به اهداف و مزایای کوچینگ و آموزش مهارت کوچینگ که در موسسات معتبر برگزار می‌شود، آگاه خواهیم کرد.

مطالبی را که برای شما در نظر گرفته‌ایم به‌این‌ترتیب خدمت شما ارائه می‌شوند:

  • کوچینگ از کجا آمده است؟
  • تعریف کوچینگ
  • ویژگی‌های کوچ
  • کوچینگ زندگی
  • چه کسانی از کوچینگ زندگی بهره می‌برند؟
  • آموزش مهارت کوچینگ

کوچینگ از کجا آمده است؟

کلمه کوتاه کوچ، داستان بلندی در خود دارد که این داستان از روستایی در شمال غربی مجارستان با نام کاکس (KOCS) شروع می‌شود؛ روستایی که به خاطر یک نوآوری مشهور شد و این اختراع در زمان خود دنیا را تغییر داد.

اهالی روستای کاکس در قرن پانزدهم میلادی از طریق ساختن چرخ و حمل کالا بین وین و بوداپست معاش خود را می‌گذراندند. در همین احوال یک سازنده درشکه که نام و نشانی از آن در دست نیست، کالسکه‌هایی را طراحی و ایجاد کرد که نسبت به سایر کالسکه‌های آن زمان هم بزرگ‌تر و هم راحت‌تر بودند.

این کالسکه‌ها بانام کالسکه‌های کاکس شناخته شدند و این کلمه بعدها در زبان انگلیسی به کوچ تغییر شکل داد. قرن شانزدهم میلادی دیگر این کالسکه‌ها کاملا مشهور بودند و در سراسر اروپا از آن‌ها استفاده می‌شد.

این کلمه در آلمانی با کلمه Kutsche، در فرانسه با کلمه Coche و در انگلیسی با نام Coach به کار رفت. اکنون همه کلمات مشابهی که در زبان انگلیسی برای موتورها یا سایر وسایل نقلیه استفاده می‌شود، ریشه در این کلمه دارد.

کوچ در دنیای مدرن استعاره‌ای از همان کوچ به معنای کالسکه است. دانشجویان و دانش‌آموزان در دهه سوم قرن هجدهم میلادی از کلمه کوچ برای معلمان خصوصی در منزل که آن‌ها را برای امتحان‌ها آماده می‌ساختند استفاده می‌کردند. این اصطلاح ازآن‌جهت رایج شد که معلمان سرخانه، دانش‌آموزان و دانشجویان را با سرعت و سهولت بیشتری به‌سوی موفق شدن در امتحانات پیش می‌بردند.

استفاده از کوچ‌ها یا مربیان ورزشی در دهه هشتم قرن هجدهم باب شد. شاید امروزه برای ما کوچ‌ها یا مربیان ورزشی افرادی باشند که بیش از آن‌که یادآور راحتی رسیدن به مقصد باشند، همواره دستورات و اصلاحات را فریاد می‌زنند؛ اما در آن زمان آن‌ها نیز مقدمات پیروزی ورزشکاران را فراهم می‌آوردند.

تاریخ افرادی که امروزه کوچ خوانده می‌شوند، شاید به لحاظ تاریخی به جوامع اولیه بازگردد؛ اما کوچینگ در دوران مدرن ابتدا بیشتر در حوزه هنر و ورزش کاربرد داشت و به‌تدریج به حوزه‌های دیگر وارد شد. کوچ‌ها به افرادی کمک می‌کردند که از لحاظ احساسی و روانی کاملا سالم بودند؛ اما به کسی احتیاج داشتند که با کمک او به زندگی‌شان سروسامان بیشتری بدهند و به اهدافشان برسند. این استفاده‌ها به‌تدریج، حرفه‌ای را ایجاد کرد که ما از آن به کوچینگ یاد می‌کنیم.

تعریف کوچینگ

در تعریف رسمی، کوچینگ یک همکاری و مشارکت بین کوچ و مراجعه‌کننده است؛ که در طی آن، فرد با استفاده از تفکر عمیق و خلاقیت خود، توانایی‌های شخصی و حرفه‌ای خود را افزایش می‌دهد.

کوچ خواستار ایجاد یک ارتباط موثر و زیربنای بسیار محکم با فردی است که می‌خواهد با او کار کند. این زیربنا شامل رازداری، امنیت، احساس اعتماد و اطمینان است و این عوامل سبب می‌شوند تا فرد بتواند به‌راحتی با کوچ خود ارتباط برقرار کند، تمام مشکلات و دغدغه‌اش را بدون هیچ واهمه‌ای بیان کند و به خودش اجازه دهد حرف‌هایی را بزند که با بقیه مطرح نمی‌کند. ایجاد این فضا، خود یک مهارت است که این امنیت و اعتماد را به وجود می‌آورد.

این سوال مطرح می‌شود که کوچ‌های حرفه‌ای، طبق یک چارچوب خاص و یک اصول اخلاقی مشخص، چه کسانی هستند؟ چگونه این اتفاقات را رقم می‌زنند؟ در اینجا اصول اخلاقی می‌گوید، کوچ مانند یک آیینه شفاف عمل می‌کند که اگر واقعیتی را ببیند، آن را جلوی شما می‌گذارد تا خودتان آن را ببینید. این آیینه هیچ‌گونه قضاوتی برای شما نمی‌کند. اگر شما آیینه خود را قبول ندارید، شاید این آیینه درست نبوده و برای همین ما یک آیینه دیگر مقابلتان قرار می‌دهیم.

 کوچینگ دستاوردهای متفاوتی دارد و کمک می‌کند تا افراد را توسعه دهید و راهکارهایی را ایجاد می‌کند تا بتوانید بهترین راه‌حل را برای مسائل خود پیدا کنید. کوچینگ حتی می‌تواند برای حل مسئله به شما کمک کند. کوچ برخلاف روان‌درمانگر، روی گذشته و اختلالات روانی تمرکز نمی‌کند؛ بلکه کوچ به دنبال ایجاد راهکاری مناسب برای تغییرات مثبت و عمیق در زندگی حال و آینده افراد است. کوچ بر پایه امکانات و توانمندی‌هایی که هم‌اکنون در دسترس فرد است، به بهبود زندگی او در زمان حال و آینده می‌پردازد.

ویژگی‌های کوچ

نصیحت نمی‌کند:

با اینکه به نظر می‌رسد کوچینگ ساده و راحت است؛ اما ما پیشنهاد می‌کنیم که کوچینگ را با چیزهایی که نیست بشناسید (مشاوره، آموزش و نصیحت کردن)

عمیقا به حرف‌های شما گوش می‌دهد:

درصد کمی از مردم عمیق گوش می‌دهند؛ اغلب افراد در مکالمات با دیگران به این فکر می‌کنند که وقتی نوبت خودشان می‌رسد چه پاسخی بدهند. به‌عنوان یک کوچ شما نیاز دارید گوش دادن عمیق و فعالانه خودتان را گسترش دهید.

کوچینگ به معنای رشد و دانش و هدایت

سوالات قدرتمند می‌پرسد:

سوال اساس و بنیاد کوچینگ است. وقتی خوب انجام شود، مهارتی می‌شود که همه زمینه‌های کوچینگ، از کوچ زندگی تا حرفه‌ای را می‌تواند متمایز کند.

قضاوت نمی‌کند:

ما اغلب اوقات در قضاوت هستیم. قضاوت طبیعی و در بعضی‌اوقات ضروری است؛ اما در کوچینگ شما نیاز دارید که یاد بگیرید تا قضاوت را کم و کمتر کنید و مراجعه‌کننده را طوری که هست ببینید، نه طوری که شما فکر می‌کنید باید باشد.

عمل می‌کند:

عمل کردن همیشه در مورد انجام دادن چیزها نیست؛ می‌تواند خواندن باشد، می‌تواند صحبت کردن با کسی یا حتی فکر کردن باشد. عمل هر چیزی است که مراجعه‌کننده شما را از جایی که هست به‌جایی که باید باشد، می‌رساند.

همچنین کوچینگ به‌جای مطرح کردن نظرات جدید، ایده‌ها را از ذهن افراد بیرون می‌کشد؛ به‌جای تحمیل عقاید، راهکارهای ذهنی شخص را پرورش می‌دهد و به‌جای رهنمون دادن، او را به تفکر وا می‌دارد.

کوچینگ وابسته به واکنش فرد، قابل‌انعطاف و کارآمد است؛ نه اینکه تجویدی و دستوری باشد. در این روش از قضاوت خودداری می‌شود و به افراد کمک می‌شود تا درزمینه‌های گوناگونی رشد و پیشرفت داشته باشند.

کوچینگ زندگی

کوچ در حوزه‌های مختلفی مانند کسب‌وکار، موفقیت، ثروت، زندگی و… به شما کمک می‌کند. در این بخش با کوچینگ زندگی آشنا می‌شویم.

یک کوچ در دوره کوچینگ زندگی قصد دارد تا با جهت‌دهی صحیح به افراد کمک کند که به اهداف خود در زندگی شخصی یا کسب‌وکار برسند؛ شبیه همان کاری که کوچ ورزشی با ورزشکار انجام می‌دهد. اگرچه روش‌های مورداستفاده کوچ‌های زندگی و فردی تفاوت‌هایی دارد.

ممکن است به نظر برسد که مفهوم رجوع به کوچ غیرورزشی موضوعی است که بسیاری از مردم اطلاعات چندانی درباره آن ندارند؛ اما هرچه بیشتر در مورد آن فکر کنید، بیشتر متوجه می‌شوید که افراد سال‌ها است برای کمک و راهنمایی به دوستان و خانواده مراجعه می‌کنند.

کوچینگ زندگی تنها توسعه این روش قدیمی است. بیشتر ما هنگامی‌که با شرایط خاصی مانند تصمیم‌گیری‌های کلیدی در مشکلات مواجه می‌شویم، به دوستی مراجعه می‌کنیم که از نظر ما فردی عاقل است؛ اما ممکن است دوستان ما همیشه جوابی برای ارائه نداشته باشند یا شاید جواب کافی برای ارائه مشاوره مناسب درباره آن شرایط نداشته باشند.

اینجا، جایی است که کوچینگ زندگی نقش مهمی ایفا می‌کند، به افراد کمک می‌کند تا بتوانند زندگی خود را از دیدگاه‌های مختلف ببینند و برای حرکت به جلو اعتمادبه‌نفس بیشتری کسب کنند. بسیاری از ما با فکر کردن به کوچ زندگی به یاد ملاقات با روانشناس، نشستن روی مبل راحتی مشاوره و پاسخ دادن به سوالات مشاوران درباره احساساتمان می‌افتیم؛ اما همراه شدن با یک کوچ در واقعیت چنین چیزی نیست.

مطابق آمارهای کوچینگ زندگی، قسمت اعظم جلسات کوچینگ زندگی به‌جای حضوری به شکل مجازی یا تلفنی برگزار می‌شوند و این مسئله خود به‌تنهایی می‌تواند دلیلی باشد که افراد در این زندگی پرشتاب ترجیح می‌دهند با یک کوچ کار کنند.

آمارهای مربوط به کوچ زندگی حاکی از آن است که دو سوم افرادی که با کوچ‌ها کار می‌کنند، بعد از جلسات کوچینگ خود آگاهی بیشتری نسبت به خود دارند و این شاید بهترین خروجی باشد که هر فرد می‌تواند از یک جلسه کوچینگ به دست آورد. کوچینگ زندگی این کار را از طریق تعدادی از رشته‌ها شامل جامعه‌شناسی، روانشناسی و اشکال مختلف مشاوره انجام می‌دهد.

درحالی‌که کوچینگ زندگی اغلب با دنیای کسب‌وکار ارتباط پیدا می‌کند، کوچ‌هایی نیز هستند که با افراد و زندگی شخصی آن‌ها سروکار دارند تا برای کشف علل اساسی مشکلات و دست یافتن به راه‌های موفقیت در زندگی  به آن‌ها کمک کنند.

هدف کوچینگ زندگی، کمک به افراد در شکستن الگوهای باور منفی خود، اقدام قاطعانه و تعیین اهداف مشخصی برای دستیابی به آن چیزی است که آن‌ها از زندگی می‌خواهند. بیشتر کوچ‌ها کارشناسان آموزش‌دیده‌ای هستند و  بسیاری از آن‌ها درزمینه‌هایی مانند روابط، استرس، رشد شخصی، کسب‌وکار، مشاغل، انگیزه، امور مالی، خلاقیت، خانواده و…  تخصص دارند.

کوچینگ زندگی درمانی معجزه‌آسا برای مشکلات مردم نیست؛ به‌ویژه اگر فرد برای حذف شکاف بین آنچه هست و آنچه می‌خواهد باشد، تلاش نکند. همچنین کوچینگ زندگی راه‌حلی برای افرادی با مشکلات عمیق و ریشه‌ای مانند افسردگی نیست؛ زیرا این افراد نیازمند کمک و درمان تخصصی هستند.

چه کسانی از کوچینگ زندگی بهره می‌برند؟

زنان:

جای تعجب نیست که آمارهای کوچینگ زندگی نشان می‌دهد که دو سوم از افرادی که به‌ استفاده از کوچینگ زندگی تمایل پیدا می‌کنند، زنان هستند. این امر احتمالا به این خاطر رخ می‌دهد که زنان بیشتر از مردان به کمک گرفتن برای حل مشکلاتشان گرایش دارند.

میان‌سالان:

یکی دیگر از واقعیت‌ها در این زمینه این است که بیشتر افرادی که از کوچینگ زندگی کمک می‌گیرند، در اوایل دهه چهل زندگی خود به سرمی‌برند. شاید این مسئله به این خاطر باشد که آن‌ها در حال تجربه بحران میان‌سالی خود هستند. به‌هرحال اگر چنین باشد، بسیاری از ما آن‌قدر حساس هستیم که بخواهیم برای گذر از این تغییرات و احساسات، از فرد دیگری کمک بگیریم.

علاقه‌مندان به مدیریت زمان:

همیشه به نظر می‌رسد که ما زمان کافی در روز نداریم و کوچ زندگی می‌تواند به ما کمک کند تا آن‌ها را اولویت‌بندی کنیم و بدانیم که چه وظایفی ضروری و چه وظایفی غیر‌ضروری هستند؛ در نتیجه مدیریت زمان خود را افزایش می‌دهیم.

آموزش مهارت کوچینگ

کوچینگ می‌تواند به‌صورت حضوری و غیرحضوری (آنلاین، فیلم، کتاب‌های آموزشی و…) انجام شود. دوره‌های کوچینگ به شیوه فردی و گروهی و با بهره‌گیری از نوین‌ترین شیوه‌های روان‌شناسی مثبت‌نگر برگزار می‌گردند.

ما بر این باوریم که هر انسانی در راه زندگی خود به کوچینگ نیازمند است. پیشنهاد می‌کنیم اگر به دنبال بهبود سبک زندگی و خودشکوفایی هستید، از یک مربی یا کوچ حرفه‌ای کمک بگیرید. دوره  آموزش کوچینگ با در برگرفتن طیف وسیع و جامعی از مباحث تئوری و عملی کوچینگ، این موقعیت ویژه را برای مخاطبین و علاقه‌مندان خود فراهم می‌آورد تا در چندین حوزه، مهارت کسب کنند یا مهارت‌های فعلی خود را ارتقاء بخشند.

دوره‌های آموزش کوچینگ مخصوص کسانی است که آمادگی تغییر دارند، می‌خواهند رشد کنند و همین‌طور می‌خواهند در رشد دیگران هم نقش داشته باشند. یکی از موسسات معتبری که در زمینه آموزش کوچینگ فعالیت دارد، مرکز آموزش‌های پیشرفته و کاربردی مطالعه شریف است. در این مرکز شما می‌توانید در دوره‌های حضوری و غیرحضوری کوچینگ شرکت کنید یا با خرید کتاب و بسته‌های آموزشی، از حرفه کوچینگ اطلاع پیدا کنید.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 4   میانگین:  4/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *