کوچینگ کسب و کار چیست؟

آنچه که باید در مورد کوچینگ کسب و کار بدانید

کوچینگ کسب و کار
اگر شما یک کسب و کار کوچک داشته باشید یا این که به فکر تاسیس یک کسب و کار بین المللی باشید، در هر دو حالت نباید از مزایای کوچینگ کسب و کار غافل شوید. راه اندازی یک کسب و کار اغلب به عنوان کاری فردی تلقی می گردد، با این وجود، مانند اکثر موارد زندگی، داشتن یک مربی باتجربه که بتوانید به او تکیه کنید، بسیار ضروری است. کوچینگ کسب و کار، با ارزش ترین منبع برای صاحبان کسب و کار به حساب می آید.
بیشتر صاحبان کسب و کارها به دنبال مشاوره در حوزه ای هستند که بشود با کمترین میزان تخصیص منابع، بیشترین رشد را برای شرکت خود به ارمغان بیاورند. مسلما تعداد بسیار زیادی مقاله و کتاب در این حوزه وجود دارد که به راحتی در دسترس هستند اما نکته مهم اینجاست که هر کسب و کار برای خود منحصر به فرد است و توصیه های عمومی به سختی می توانند در کسب و کار شما موثر واقع گردند. خوشبختانه امروزه خدمت ویژه ای برای کسب و کارها وجود دارد که صاحبان کسب و کارها می توانند به راحتی توصیه های مختص به کسب و کار خود را دریافت کنند و به آنها را در اجرای این توصیه ها کمک و همراهی شود، و آن چیزی نیست جز کوچینگ کسب و کار.
برای درک بهتر موضوع چیستی کوچینگ کسب و کار مقاله ی پیش رو را بخوانید تا طی سرفصل های جامع زیر شما را با این موضوع بیشتر آشنا کنیم:

 • کوچینگ کسب و کار چیست؟
 • کوچینگ کسب و کار چه کاری را انجام می دهد؟
 • کوچینگ کسب و کار چگونه به ما کمک می کند؟
 • سوالات متداول در زمینه کوچینگ کسب و کار

کوچینگ کسب و کار چیست؟

افرادی که کار کوچینگ کسب و کار را انجام می دهند عموما افراد کارآفرین یا صاحبان باتجربه ی کسب و کارها هستند که قصد دارند تا دانش و تجربه خود را در راه رشد و توسعه ی دیگر کسب و کارها به کار ببرند. در حالی که امروزه اطلاعات و توصیه های بسیاری در فضای مجازی برای شما و کسب و کارتان وجود دارد اما باید بدانید که بیشتر آنها عمومی بوده و برای مورد خاص کسب و کار شما شاید عملی نباشد. اما با کوچینگ کسب و کار شما می توانید به صورت اختصاصی مشاوره و توصیه دریافت کنید و در نهایت از نتیجه کوچینگ کسب و کار، لذت ببرید و رشد کسب و کار خود را بیش از پیش مشاهده نمایید.

با کوچینگ کسب و کار شما می توانید به صورت اختصاصی مشاوره و توصیه دریافت کنید و در نهایت از نتیجه کوچینگ کسب و کار، لذت ببرید و رشد کسب و کار خود را بیش از پیش مشاهده نمایید.

هنگامی که فردی بخواهد آموختن پیانو را آغاز کند، بسیار آسان تر است که یک استاد پیانو را پیدا کند و او نواختن را به وی آموزش دهد تا اینکه خود فرد به صورت خودآموز اقدام به آموختن نوازندگی پیانو نماید. به همین ترتیب اگر یک ورزشکار بخواهد که مهارت های خود را بهبود بخشد، بهترین کاری که می تواند انجام دهد پیوستن به یک تیمی است که یک مربی حرفه ای دارد. این یک حقیقت است که سریعترین راه برای رسیدن به موفقیت در کسب و کارها، سود بردن از کوچینگ کسب و کار است.
افرادی که خدمت کوچینگ کسب و کار را به صاحبان کسب و کارها ارائه می دهند، معمولا کارآفرینان متخصصی هستند که می دانند چه چیزی برای موفقیت در کسب و کار لازم است. در ازای مقدار مشخصی هزینه، کوچینگ کسب و کار به صاحبان کسب و کارها و مدیران کمک می کند تا اهداف خود را تعیین کنند، چشم انداز کسب و کار خود را بهتر ببینند و با جایگذاری این اهداف و چشم اندازها در جای درست، به رشد و توسعه ی کسب و کار خود کمک کنند. اگر برای صاحبان کسب و کارها مشکلات و یا سوالاتی پیش بیاید، کوچینگ کسب و کار به آنها کمک خواهد کرد تا به بهترین شیوه ممکن، آنها را حل کنند تا مشکلات کسب و کار مانع از پیشروی در مسیر رشد و توسعه کسب و کار مورد نظر نگردد.

کوچینگ کسب و کار چگونه به ما کمک می کند

استفاده از کوچینگ کسب و کار، به مانند داشتن یک شریک باتجربه در کسب و کار است و ارزش آن بسیار زیاد است به گونه ای که نمی توان قیمت خاصی را برای آن در نظر گرفت. اگر کسب و کار شما در حال دست و پنجه نرم کردن با مشکلات باشد و یا اینکه قصد دارید که برند کسب و کار خود را به مرحله ی بالاتر و بهتری ببرید، بهترین راه، استفاده از کوچینگ کسب و کار حرفه ای است و در نهایت، نتیجه کوچینگ کسب و کار، شما را شگفت زده خواهد کرد.

استفاده از کوچینگ کسب و کار، به مانند داشتن یک شریک باتجربه در کسب و کار است.

کوچینگ کسب و کار چه کاری را انجام می دهد؟

کوچینگ کسب و کار به شما آموزش می دهد و شما را تمرین می دهد تا بتوانید در کسب و کار خود موفقیت را به دست آورید. همچنین با استفاده از کوچینگ کسب و کار، هرگونه سوال و مساله خاصی که برای شما پیش بیاید، در سریعترین زمان جواب داده خواهد شد. کوچینگ کسب و کار هرگونه اطلاعات برای موفقیت در کسب و کارتان را به شما می دهد. کوچینگ کسب و کار به مانند یک مربی به شما کمک می کند تا استعدادهای خود را تقویت کنید، اهداف خود را بشناسید، تصمیمات خود را هدایت نمایید و هر چیز دیگری که برای موفقیت شما و کسب و کارتان لازم باشد را انجام می دهد.
کوچینگ کسب و کار باعث توسعه مهارت ها می شود
کوچینگ کسب و کار، کار خود را با شناخت کسب و کار شما آغاز می کند. ابتدا سعی در شناخت برند کسب و کار شما دارد سپس ارزش برند را می سنجد، مشتریان هدف را شناسایی می کند و در نهایت چالش هایی که احتمال دارد با آن روبه رو شوید را شناسایی می کند. هنگامی که کوچینگ کسب و کار تمامی اطلاعات لازمه در مورد کسب و کار شما را پیدا کرد، سعی می کند چشم اندازی که شما برای کسب و کار خود متصور هستید را بیشتر درک کند و اهدافی که برای کسب و کار خود دارید را نیز، شناسایی نماید.
همان گونه که تمامی کسب و کارها منحصربه فرد هستند، چشم انداز صاحبان کسب و کارها نیز با هم تفاوت دارد. کوچینگ کسب و کار باید بداند که آیا شما می خواهید که کسب و کارتان به درآمد قابل ملاحظه ای برای شما و خانواده شما تبدیل شود و آیا می خواهید که یک شرکت چند میلیون دلاری داشته باشید یا نه.
سپس کوچینگ کسب و کار با شما کار می کند تا اهداف قابل دسترسی و سودمندی را برای تیم خود داشته باشید. این اهداف درست همان اهدافی هستند که شما برای دستیابی به موفقیت و رشد و سودآوری بیشتر در کسب و کار، به آنها نیازمندید. هنگامی که مجموعه ای از اهداف تعیین شد، کوچینگ کسب و کار به شما کمک می کند تا به آنها دست یابید. کوچینگ کسب و کار به شما کمک خواهد کرد تا مجموعه ای از استراتژی ها و برنامه های عملیاتی برای دستیابی یه اهدافی که برای کسب و کار خود در سر دارید را اجرا کنید و به شما مسیر درست برای رسیدن به این اهداف را خواهد گفت.
در تمام طول روند پیشِ رو، کوچینگ کسب و کار به مانند منبع ارزشمندی از اطلاعات و مشاوره تخصصی در کنار شما خواهد بود. راه اندازی یک کسب و کار در یک محیط رقابتی، خواه کوچک باشد یا بزرگ ، مانند پیدا کردن مسیر درست در تاریکی است. کوچینگ کسب و کار همان چراغی است که شما برای یافتن مسیر به آن نیاز دارید.

کوچینگ کسب و کار همان چراغی است که شما برای یافتن مسیر به آن نیاز دارید.

کوچینگ کسب و کار چگونه به ما کمک می کند؟

خدماتی که کوچینگ کسب و کار ارائه می دهد، کاملا چندمنظوره قابل استفاده می باشد. این بدان معنی است که اگر کسب و کار شما کوچک و محلی باشد یا اینکه بین المللی باشد، اگر قصد دارید کسب و کار دارای مشکل خود را احیا کنید یا اینکه قصد دارید کسب و کار موفق خود را موفق تر کنید، یک کوچینگ کسب و کار بااستعداد می تواند به شما کمک کند.
یک دیدگاه مشترک وجود دارد که می گوید کوچینگ کسب و کار تنها زمانی کاربرد دارد که کسب و کار شما درگیر با مشکلات است و وضعیت مبهمی دارد. در حالی که کمک به بازگشت آنها به مسیر درست، تنها یکی از وظایف کوچینگ کسب و کار است، در بسیاری از موقعیت های مختلف دیگر نیز کوچینگ کسب و کار فایده دارد و قابلیت کمک به صاحبان و مدیران کسب و کارها را دارد.
کوچینگ کسب و کار می تواند به صاحبان و مدیران کسب و کارها کمک کند تا یک کسب و کار را از صفر شروع کنند. کوچینگ کسب و کار به مدیران و صاحبان کسب و کارها مشاوره می دهد که بتوانند کسب و کار خود را راحت تر راه اندازی کنند. همچنین کوچینگ کسب و کار به آنها کمک می کند تا ماموریت و اهداف کسب و کار خود را بهتر بشناسند و راهبردهای کوتاه مدت و بلندمدت را برای دستیابی به اهداف مورد نظر، به کار ببرند.

راه اندازی کسب کار به کمک کوچینگ کسب و کار

به همین ترتیب کوچینگ کسب و کار می تواند به صاحبان کسب و کارهایی که به جاهای رفیعی در مراحل رشد کسب و کار خود رسیده اند، کمک کند و آنها را راهنمایی کند تا بدانند پله ی بعدی موفقیتی که باید آن را طی کنند، کدام است. با وجود بهبود عملکرد و رشد یک کسب و کار، کوچینگ کسب و کار می تواند با راحتتر کردن و تسهیل مشکلات پیشِ رویِ صاحبان کسب و کارها، به آنها کمک کند تا از کار خود بیشتر لذت ببرند و راحت تر آن را انجام دهند.در حالی که راه اندازی یک کسب و کار، یک کار بسیار هیجان انگیز و جذاب است، نباید فراموش شود که می تواند بسیار سخت و استرس زا نیز باشد. و این مساله وقتی نمود بیشتری پیدا می کند که شما بخواهید به تنهایی کل شرکت را اداره کنید و خودتان آن را راه اندازی کنید.
با این حال، هنگامیکه شما از کوچینگ کسب و کار سود می برید، شما کسی را در اختیار خواهید داشت که می تواند به شما کمک کند تا در مواجهه با چالش هایی که به ناچار با آن مواجه می شوید، به عنوان منبعی از تجربه و تخصص در کنار شما باشد و شما بتوانید در شرایط سخت، خیلی راحت به او اعتماد کنید و به او تکیه کنید. به این ترتیب کوچینگ کسب و کار می تواند که زندگی و کار صاحبان کسب و کارها را بسیار راحت تر از قبل نماید و از استرس آنها به شدت بکاهد. طبیعتا نتیجه کوچینگ کسب و کار، چیزی فراتر از آن چیزی است که متصور می شوید.

نتیجه کوچینگ کسب و کار، چیزی فراتر از آن چیزی است که متصور می شوید.

سوالات متداول در زمینه کوچینگ کسب و کار

صاحبان کسب و کارهایی که قصد دارند تا از کوچینگ کسب و کار استفاده کنند، معمولا سوالاتی زیادی در این زمینه دارند. در حالی که در این متن به بسیاری از سوالات صاحبان کسب و کار در مورد کوچینگ کسب و کار جواب داده شده است، اما در اینجا چند پرسش متداول در این زمینه را باز هم مطرح می کنیم و به آنها پاسخ خواهیم داد.

سوالات متداول در رابطه با کوچینگ کسب و کار

سوال: اولین جلسه کوچینگ کسب و کار چگونه است؟

پاسخ: در اولین جلسه کوچینگ کسب وکار، مربی قصد دارد تا از شما و کسب و کار شما اطلاعات دقیقی را به دست بیاورد تا بتوانند مشاوره ها و توصیه های خود را به صورت اختصاصی و ویژه برای کسب و کار شما آماده کند. طبیعی است که در جلسه اول سوالات زیادی در مورد شما و کسب و کار شما پرسیده شود.
شما می تواند انتظار یک رابطه دوستانه و یک بحث لذت بخش در مورد کسب و کارتان را داشته باشید که توصیه های اختصاصی و هوشمند مربی، می تواند نتیجه کوچینگ کسب و کار گردد. مشاوره تخصصی کوچینگ کسب و کار در مورد اهدافی که باید به آن دست پیدا کنید و چگونگی دستیابی به این اهداف، می تواند از دیگر مباحثی باشد که در این جلسه مطرح خواهد شد.

سوال: آیا کوچینگ کسب و کار می تواند به رشد کسب و کار من کمک کند؟

پاسخ: همان طور که گفته شد، اگر هدف شما رشد باشد، کوچینگ کسب و کار مطمئنا می تواند با ایجاد استراتژی برای رشد کسب و کار شما، به کسب و کار شما کمک کند. با این حال، شرکت های در حال رشد تنها نتیجه کوچینگ کسب و کار نیستند. کوچینگ کسب و کار همچنین می تواند به شما کمک کند تا بیشتر کارآمد باشید، کار شما و راه اندازی کسب و کار را راحت تر می کند، و به شما کمک می کند تا به تمامی اهدافی که در کسب و کار خود دارید، دست پیدا کنید. کوچینگ کسب و کار شامل رشد کسب و کار هم می شود اما صرفا محدود به آن نیست.

سوال: آیا کسب و کارهای کوچک هم می توانند از کوچینگ کسب و کار بهره مند شوند؟

پاسخ: کسب و کارهای کوچک هم قطعا می توانند از کوچینگ کسب و کار بهره مند شوند، حتی بیشتر از کسب و کارهای بزرگتر. مساله این است که کسب و کارهای کوچک دسترسی و توان مالی برای استخدام کوچینگ کسب و کار حرفه ای ندارند تا بتوانند از آن بسیار بهره مند گردند. اما فراموش نکنید که هر هزینه ای برای کوچینگ کسب و کار انجام شود، در نهایت سبب می شود تا زودتر و بهتر به اهدافتان دست پیدا کنید.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 1   میانگین:  5/5]

2 پاسخ به “کوچینگ کسب و کار چیست؟”

 1. فرخنده فرنیا گفت:

  سلام احتراما ضمن ارزوی موفقیت برای شما خیلی دوست دارم در دوره اکادمی مدرسان شریف شرکت کنم. ولی توانای مالی برای شرکت ندارم ایا قسطی ماهی صد هزارتومان می توانم هزینه ها را پرداخت کنم من کلاس تندخوانی شرکت کردم خیلی راضی هستم فقط قسمت نقشه ذهنی اشکال دارم می توانی کمکم کنید.
  در ۹شهریور کنسیار شرکت کردم ایا می توانم حضوری در خصوص شرکت در دوره اکادمی مدرسان صبحت کنم باتشکر

  • تیم پشتیبانی مطالعه شریف گفت:

   سلام سرکار خانم فرنیا
   امیدوارم که حالتان عالی باشد. در روز کنسینار در این مورد با مشاورین مخصوص آکادمی مدرسان صحبت کنید. البته در مشاوره ثبت نام آکادمی هم این موضوعات کاملا با شما در میان گذاشته می شود.

   دوستدار تو
   تیم پشتیبانی مطالعه شریف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *