گسترش حوزه دید
تندخوانی, تندخوانی و مهارت مطالعه

گسترش حوزه دید با ۶ تمرین فوق العاده!

[تعداد: 47    میانگین: 3.2/5]

در هر مکث و یا به عبارت دیگر در هر بار پلک زدن، چه مقدار از فضای اطرافتان را می توانید ببینید؟ در هنگام مطالعه چطور؟ آیا می دانید تمریناتی برای گسترش حوزه دید وجود دارد؟

گسترش حوزه دید بسیار اهمیت دارد و پیش زمینه برای انجام برخی کارهای مهم مانند: رانندگی ،مطالعه و حتی راه رفتن می باشد. در کشورهای اروپایی از جمله انگلستان برای اخذ گواهینامه رانندگی میدان بینایی و یا حوزه دید افراد مورد آزمایش قرار می گیرد. همچنین اگر بخواهید مطالعه ی مفید و موثری داشته باشید بهتر است به مهارت تندخوانی تسلط پیدا کنید، که از جمله مهارت های هزاره جدید است.

به دل طبیعت بروید و حوزه دید خود را آزمایش کنید. بدون حرکت دادن سر، چه مقدار از فضای اطرافتان را می توانید ببینید؟

گسترش حوزه دید با انجام تمریناتی که در ادامه گفته می شود امکان پذیر است. البته پس از آنکه حوزه دید شما به سطح مطلوبی رسید بایستی پیوسته مطالعه کنید تا این مهارت در وجود شما نهادینه شود و مانند همه ی مهارت های دیگر مثل خواندن و نوشتن و رانندگی هرگز فراموش نشود.

تمرین اول:

در ابتدا  می توانید با تمرین ستاره دریایی یا گاما شروع کنید. در یک برگه ی A3 یک گاما و یا ستاره ی دریایی بزرگ بکشید. روزی سه بار چشمانتان را روی خطوط آن بچرخانید. این کار به مرور زمان باعث تقویت عضلات چشم شده و موجب گسترش حوزه دید می شود.

تمرین دوم:

کلماتی را در یک صفحه بنویسید و به تدریج فاصله ی آنها را از هم زیاد کنید. هر روز سعی کنید کل کلمات را با فاصله ی بیشتر و تنها با تکان دادن چشمان و بدون حرکت سر ببینید.

تمرین سوم:

خط بردن بر روی کتاب نیز می تواند مفید باشد. کتابی داستانی را انتخاب کنید و انگشت خود را زیر خطوط حرکت دهید. هدف این تمرین تنها هماهنگی چشم و دست است و نیازی به درک مطلب ندارید. حتی می توانید کتاب را برعکس بگیرید. از نشانگر نیز می توایند استفاده نمایید.

نکته ی مهم

فراموش نکنید هنگام مطالعه درست بنشینید. با زاویه ی ۱۲۰ درجه روی صندلی بنشینید. یعنی باید کمی لم دهید. این زاویه باعث می شود راحت باشید و به مهره های کمرتان فشار وارد نشود. کج نسشتن، لم دادن و یا خوابیدن در هنگام مطالعه سرعت یادگیری، تمرکز و درک مطلب شما را پایین می آورد.

تمرین چهارم:

پس از اینکه تمرین درک مطلب را انجام دادید، این بار در مدت زمان کوتاه به دنبال کلماتی خاص در هر صفحه بگردید. این مورد هم یکی از روشهای گسترش حوزه دید می باشد. می توانید از یکی از دوستانتان در این زمینه کمک بگیرید. از او بخواهید کلمه ای را در یک صفحه مشخص کند و شما در مدت زمان چند ثانیه آن کلمه را پیدا کنید. به تدریج مدت زمان این کار را کاهش دهید.

نکته ی مهم:

فراموش نکنید تمرین را زمانی آغاز کنید که استراحت کرده باشید و با ذهن و چشمان خسته هرگز شروع نکنید. بهترین زمان انجام تمرینات صبح ها می باشد.

تمرین پنجم:

تمرین بعدی خط بردن یک بار از بالا به پایین صفحه و یک بار از پایین به بالا می باشد.

تمرین بعدی نگاه کردن به صفحه به صورت مورب است. از گوشه ی سمت راست شروع کرده به پایین بروید و بعد برعکس.

تمرین ششم:

کاملترین تمرین در این زمینه خط بردن به همراه درک مطلب است. ابتدا بهتر است سرعت مطالعه خود را حساب کنید. زمان بگیرید و یک صفحه را بخوانید و تلاش کنید با سرعت تمرکز و درک مطلب همراه باشد. به تدریجا زمان اولیه کم کنید و دوباره شروع به خواندن نمایید. این کار به تدریج باعث گسترش حوزه دید شما می شود.

مهمترین روشهای گسترش حوزه دید را برایتان بازگو کردیم. شما به تدریج و با انجام تمرینات می توانید به مهارت تندخوانی نیز مسلط شوید. از جمله پیش نیازهای تندخوانی، گسترش حوزه دید می باشد. مقدار مکثی که روی هر کلمه یا عبارت را باید به تدریج کم کنیم تا بتوانیم به یک تندخوان تبدیل شویم.

در عصری که با اطلاعات فراوانی روبرو هستیم، کندخوانی یک ضعف به شمار می رود. از جمله معایب دیگر آن عدم تمرکز، خستگی چشم و ذهن می باشد. پس بهتر است با به کارگیری روشهای افزایش حوزه دید، به مهارت تندخوانی نیز مسلط شویم تا بتوانیم کتاب های بیشتری در حوزه ی تحصیلی و یا حوزه های مورد علاقه مان بخوانیم و به فرد مفیدتری در جامعه تبدیل شویم.

نویسنده تیم تولید محتوا

مطالعه شریف بزرگ‌ترین سایت آموزش آنلاین در حوزه‌های مدیریت فردی، مهارت‌های فوق ضروری تندخوانی، تقویت حافظه، آموزش زبان انگلیسی، روش مطالعه، تمرکز… از سال ۱۳۹۰ فعالیت می‌کند و افتخار همکاری با مجموعه ارزشمند جهاد دانشگاهی صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی شریف، نهاد کتابخانه‌های کل کشور، شهرداری تهران و صدها مجموعه دانشگاهی را در رزومه خو د دارد.

مطالب مرتبط با این موضوع

نظر شما درباره “گسترش حوزه دید با ۶ تمرین فوق العاده!

  1. نوشادی گفت:

    خوب ممنون ایمیل ندارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *