یادگیری اسامی و به یادآوردن چهره‌ها

یکی از شکایت‌های رایج بسیاری از مردم این است که اسامی اشخاص را فراموش می‌کنند و سوال دیگری که اکثر افراد می‌پرسند این است که یادگیری اسامی و به یادآوردن چهره‌ها چگونه است؟ البته مشکلی در چهره‌ها وجود ندارد و این اسامی هستند که فراموش می‌شوند. تاکنون نشنیده‌ام کسی بگوید: «من نام تو را به خاطر دارم، اما چهره‌ات را نمی‌شناسم». دلیل آن هم بسیار ساده‌ است؛ ما همیشه اشیا و اشخاص را بهتر می‌بینیم، اما خوب نمی‌شنویم. ما همیشه چهره را می‌بینیم؛ اما اسم را می‌شنویم. برای کمک به اشخاص در به یادآوردن اسامی، روش‌های مختلفی در نظر گرفته شده است. بهترین کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که ارتباطی میان نام و چهره شخص به وجود آوریم. در شرایطی که همیشه چهره‌ها را بهخاطر می‌آوریم، می‌توانیم به کمک آن‌ها اسامی را هم به خاطر بیاوریم.

یادگیری اسامی و به یادآوردن چهره‌ها

یادگیری اسامی و به یادآوردن چهره‌ها

چرا باید اسامی و نام‌ها را به خاطر بیاوریم؟

چهره‌ها اسامی را به شما یادآوری می‌کنند و شنیدن اسامی دلیلی می‌شود تا چهره شخص موردنظر را در ذهنتان تصور کنید. وقتی شما فردی را یک‌ یا دو بار می‌بینید به احتمال زیاد برای همیشه چهره‌اش در خاطر شما می‌ماند؛ ولی ممکن است که اسم او را فراموش کنید. به همین دلیل است که باید کاری کنیم که چهره‌ها، اسامی را برای شما یادآوری کنند. همینطور وقتی اسم فردی در ذهن شما ثبت شد هر وقت آن نام را شنیدید به راحتی می‌توانید چهره او را تصور کنید. برای مثال ممکن است شما چهره‌‌ هنرپیشه‌ای را بارها و بارها در فیلم‌های مختلف دیده باشید و هر بار هم در تیتراژ آغازین فیلم اسم او را ملاحظه کرده‌ باشید. حالا به من بگویید که چهره‌ او برایتان ماندگارتر است یا نامش؟ به جرات می‌توانم بگویم که نام او و زمانی هم که نام او را کامل به خاطر سپردید هر زمان که اسمی از او برده شود کاملا چهره‌اش را مجسم می‌کنید. این مورد یکی از راه‌های یادگیری اسامی و به یادآوردن چهره‌ها است.

 

به یادآوردن اسامی بدون چهره‌ها

بسیاری از افرادی که اسامی را فراموش می‌کنند، در واقع آن‌ها را فراموش نمی‌کنند؛ بلکه این اسامی را اصلا به حافظه نمی‌سپارند و حتی در مواقعی آن‌ها را نمی‌شنوند. برای لحظه‌ای به این موضوع فکر کنید. در بسیاری از مواقع حتی نام او را نمی‌شنوید، بعد چگونه ممکن است آن را به خاطر آورید یا فراموش کنید؟ این مورد خود مسئله‌ آزاردهنده‌ای در یادگیری اسامی و به یادآوردن چهره‌ها است.

اولین قاعده برای به یادآوردن اسامی:

مطمئن شوید که وقتی با کسی برای اولین بار ملاقات می‌کنید، اسم او را کامل و واضح می‌شنوید. مردم از اینکه به نامشان توجه کنید خوشحال می‌شوند و بنابراین نباید از اینکه از کسی بخواهید اسمش را تکرار کند ناراحت شوید یا خجالت بکشید. بسیاری از افرادی که اسامی را به خاطر می‌سپارند در برخورد با اشخاص بارها و بارها اسم آن‌ها را تکرار می‌کنند. وقتی متوجه شدید که نام را درست شنیده‌اید، اگر اسم برایتان آشنا است یا این اسم شبیه اسم یکی از دوستان یا بستگان شماست یا قبلا هرگز آن را نشنیده‌ای، آن را تکرار کنید. اگر بتوانید اسم را تکرار کنید هم دیگران از رفتار شما استقبال می‌کنند و هم شما می‌توانید اسامی آن‌ها را بهتر به خاطر بسپارید حالا اگر ترتیبی بدهید که این اسم را ضمن صحبت چند بار تکرار کنید، راحت‌تر آن را در خاطر خود می‌سپارید. نمی‌گویم مرتب اسم طرف مقابل را تکرار کنید، اما گاه‌گاهی آن را به زبان بیاورید. به‌خصوص هنگام خداحافظی اسم او را تکرار نمایید.

یادگیری اسامی و به یادآوردن چهره‌ها

یادگیری اسامی و به یادآوردن چهره‌ها

اگر به این قواعد و قوانین ساده توجه کنید، یادگیری اسامی و به یادآوردن چهره‌ها برایتان بسیار راحت خواهد شد. تنها کاری که می‌کنید تمرکز روی نام به شکلی است که قبلا انجامنداده‌اید. استفاده از این مورد ۲۵ درصد از مشکل شما را کم می‌کند. همان‌طور که گفتیم بهترین راه به یادآوردن اسامی و چهره‌ها این است که هر اسم را با چهره مربوط بهخود تداعی کنید.  کار بسیار ساده‌ای است. اولین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که کاری کنید این اسم معنایی پیدا کند. 

درواقع اسامی در سه گروه و طبقه قرار می‌گیرند: 

۱-اسامی که خودشان معنایی دارند.

۲-اسامی که ممکن است هیچ معنایی نداشته باشند، اما شما را یاد یک‌چیز ملموس می‌اندازند.

۳- اسامی که هیچ معنایی ندارند.

در مورد گروه اول کمترین دردسر وجود دارد و شما به راحتی با تداعی معنای آن اسم می‌توانید به خاطرسپاری را انجام دهید. برای مثال فرض کنید فردی با شما جلسه دارد که اسمش آقای ساعتچی است. خب کاملا واضح است که ساعتچی به چه معنا است و سریعا تصوری از ساعت و کسی که ساعت می‌فروشد را در  ذهن مجسم می‌کنید؛ در این صورت دیگر نام او از خاطرتان نخواهد رفت.

گروه دوم اسامی هستند که معنایی ندارند ولی برای شما تداعی‌کننده خاطره‌ای از یک فرد یا یک چیز است. مثلا کلماتی مانند ریکا یا تاید را به خاطر بیاورید، این کلمات شاید برای ما اصلا معنی لغوی نداشته باشند؛ اما با شنیدنشان مایع ظرفشویی یا پودر لباسشویی در خاطرمان تداعی می‌شود.

در گروه سوم که مشکل اصلی بر سر اسامی بی‌معناست. در روز اسم‌های زیادی را می‌شونید که اصولا دارای معنای خاص نیستند. سیستمی که من آن را جایگزین کردن کلمات یا اندیشه‌ها می‌نامم، به شما امکان می‌دهد که هر اسمی را در ذهن خود تصویر کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که کلمه یا عبارتی را پیدا کنید که به اسمی که می‌خواهید آن را حفظ کنید نزدیک باشد. می‌توانید اسامی نامانوس و طولانی را به اجزای کوچک‌تری تقسیمکنید و آن‌ها را معنی‌دار کنید. مهم نیست که این اسامی وقتی این‌گونه شکسته می‌شوند، چقدر خنده‌دار به نظر می‌رسند. واقعیت این است که هر چه خنده‌دارتر به نظر برسند، بهتر است.

استفاده از نام درست برای چهره درست

مرحله اول کار را باهم پشت سر گذاشتیم و باهم اسم را معنی‌دار کردیم. حالا برای مرحله دوم باید رابطه‌ای میان نام و چهره به دست آورید. کافی است به چهره شخص دقت کنید و برای او ویژگی معینی را در نظر بگیرید. این ویژگی می‌تواند بسیار متنوع باشد: پیشانی‌ بلند، پیشانی کوتاه، بینی بزرگ، گوش‌های بزرگ، چین‌وچروک صورت، لب‌های پهن و توپر، لب‌های باریک، چشم‌های به هم نزدیک، جوش صورت، چانه بزرگ و  غیره. باید گفت که این‌یک موضوع فردی است و ممکن است دو نفر به یک چهره نگاه کنند و از آن برداشت‌های متفاوتی داشته باشند؛ اما هر بخشی از چهره که برای شما مهم و برجسته باشد، برای شناسایی فرد در مقاطع بعدی مورداستفاده قرار می‌گیرد. از این مهم‌تر، درحالی‌ که می‌خواهید مشخصه خاصی را برای آن چهره به دست آورید، همه‌چیز در مورد آن چهره در ذهنتان نقش می‌بندد.

یادگیری اسامی و به یادآوردن چهره‌ها

یادگیری اسامی و به یادآوردن چهره‌ها

وقتی درباره‌ ویژگی برجسته صورت تصمیم مشخصی گرفتید، سریع جایگزینی برای نام را با این ویژگی به شکلی ماندگار ارتباط بدهید. مثلا اگر طرف مقابل چشمانی به رنگ عسلی دارد در ذهن خود به وی لقب چشم عسلی را بدهید و بین این لقب و اسم او  ارتباطی پیدا کنید. البته مواردی که گفته شد باید تبدیل به عادت شوند و ارتباط مستقیمی با دایره لغات ذهن دارد. هرچه دایره لغات وسیع‌تر باشد، نهادینه شدن این عادت سریع‌تر صورت می‌گیرد و دایره لغات هم با مطالعه و یادگیری هر روزه،  گسترده می‌شود. در این رابطه می‌توانید مقاله «مطالعه صحیح راهی برای یادگیری بهتر» را مطالعه بفرمایید. توجه داشته باشید شیوه‌هایی که توضیح داده شد، وسیله‌ای برای دستیابی به هدف و شیوه‌هایی برای یادگیری اسامی و به یادآوردن چهره‌ها هستند که می‌توانید به راحتی از این روش‌ها استفاده کنید.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 2   میانگین:  5/5]

5 پاسخ به “یادگیری اسامی و به یادآوردن چهره‌ها”

 1. faridmoazen گفت:

  سلام.وقت بخیر.مطالب بسیار کاربردی و جذابی بود سپاس گذارم.

  • مدیر اجرایی مطالعه شریف گفت:

   سلام
   ممنون از شما که وقت گذاشتید و مطالعه فرمودید.

   پیروز باشید
   مطالعه شریف

 2. مريم زينلي گفت:

  مقاله جالبی بوداستادمحمدی عزیز/
  شخصامشتاق شدم خانم مریم باجلان راملاقات کنم ورازلبخندهمیشگی شان رابفهمم/موفق باشید

 3. با سلام وعرض خسته نباشید
  ممنون که دانسته هایتان را رایگان وبی منت در اختیار ما میگذارید
  خانم باجلان از شما هم خیلی تشکر میکنم امیدوارم که شاد باشید وموفق
  یا علی

  • مطالعه شریف گفت:

   با سلام و احترام خدمت شما
   ممنون از لطف شما
   امیدواریم مطالب برای شما مفید و کاربردی بوده باشد.

   با سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *