یادگیری تندخوانی و مهارت مطالعه با حذف 6 اشتباه رایج

یادگیری تندخوانی و مهارت مطالعه با حذف 6 اشتباه رایج

همه ما می‌دانیم که سرانه مطالعات در کشور ما بسیار پایین است. یکی از دلایل این موضوع، نداشتن وقت کافی برای مطالعه در زندگی‌های پرمشغله امروزی است. تکنیک تندخوانی و مهارت مطالعه، یکی از روش‌هایی است که به بالا بردن میزان مطالعه افراد کمک بسیار زیادی می‌کند. با استفاده از تکنیک تندخوانی و مهارت مطالعه می‌توانید در همان زمان‌هایی که در گذشته به مطالعه اختصاص می‌دادید، مطالب بیشتری را مطالعه کنید و همچنین درک بیشتری از آن‌ها داشته باشید. 

تندخوانی و مهارت مطالعه، علاوه بر اینکه برای مطالعه مطالب و کتاب‌های عمومی مفید است؛ برای دانش‌آموزان و دانشجویانی که قصد دارند در کنکور سراسری یا آزمون مهم و بزرگی مانند آزمون وکالت شرکت کنند بسیار مهم است. تندخوانی و مهارت مطالعه به آن‌ها کمک می‌کند که سرعت مطالعه و درک مطلب خود را افزایش دهند و بتوانند تا روز آزمون، درس‌های خود را چندین بار مرور کنند. 

افرادی که با تکنیک تندخوانی و مهارت مطالعه آشنایی ندارند، اشتباهات رایجی را هنگام مطالعه انجام می‌دهند که باعث کاهش سرعت مطالعه آن‌ها می‌شود. پس برای یادگیری این تکنیک ابتدا باید با این اشتباهات آشنا شوید و آن‌ها را از شیوه مطالعه خود حذف کنید. این اشتباهات عبارت‌اند از:

با حذف این اشتباهات، می‌توانید سرعت مطالعه خود را به میزان زیادی افزایش دهید. 

۱- تکرار در ذهن

اکثر افراد هنگام مطالعه یک متن، به صورت ناخودآگاه کلمات را در ذهن خود بیان می‌کنند. تکرار کلمات در ذهن، سرعت شما را بسیار کاهش می‌دهد؛ به همین علت اولین کاری که برای یادگیری تندخوانی و مهارت مطالعه باید انجام دهید، حذف بیان ذهنی کلمات است. زمانی که کلمات را در ذهن خود بیان می‌کنید، سرعت مطالعه شما همان سرعت حرف زدن شما می‌شود؛ یعنی می‌توانید در هر دقیقه تنها ۲۵۰ کلمه بخوانید. 

۲- خواندن کلمه به کلمه

وقتی متن را کلمه به کلمه مطالعه می‌کنید، روی کلمات تمرکز می‌کنید و به همین دلیل ممکن است که مفهوم کلی کلمات در کنار یکدیگر را درک نکنید. با یادگیری تکنیک تندخوانی و مهارت مطالعه، می‌توانید کلمات را به صورت گروهی بخوانید و به همین دلیل میزان درک مطلب شما به طور چشم‌گیری افزایش پیدا می‌کند. 

همچنین بخوانید :  ۹ تست تندخوانی (سرعت خواندن شما چقدر است؟)

۳- دنبال کردن با چشم

همه افراد برای مطالعه، چشم خود را روی سطرها حرکت می‌دهند. سعی کنید محدوده نگاه خود را گسترده کنید تا بتوانید با نگاه کردن به یک کلمه، چهار یا پنج کلمه اطراف آن را بخوانید و لازم نباشد که چشم خود را روی سطوح حرکت دهید. تمرین‌های مختلفی برای از بین بردن این اشتباه در دوره‌های تندخوانی و مهارت مطالعه به افراد آموزش داده می‌شود. 

۴- بازگشت به عقب

بسیاری از افراد هنگام مطالعه دوباره به عقب برمی‌گردند و بدون هیچ دلیلی برخی از کلمات را دوباره می‌خوانند. یکی از دلایل بازگشت به عقب، خواندن کلمه به کلمه متن است که باعث می‌شود مفهوم کلی در ذهن افراد ایجاد نشود.  برای جلوگیری از این کار ابتدا باید عادت اشتباه کلمه به کله خواندن را حذف کنید و سپس برای مطالعه از یک نشانگر کتاب استفاده کنید یا انگشت اشاره خود را روی خطوط بکشید تا از بازگشت به عقب جلوگیری کنید. 

۵- تمرکز 

یکی از نکات مهم در مطالعه، داشتن تمرکز است. زمانی که تمرکز داشته باشید سرعت مطالعه‌تان بیشتر می‌شود و چیزی حواس شما را پرت نمی‌کند. هنگام مطالعه سعی کنید در یک محیط آرام باشید و عوامل حواس‌ پرتی درونی و بیرونی را از خود دور کنید. 

با یادگیری تکنیک تندخوانی و مهارت مطالعه می‌توانید میزان مطالعه و درک مطلب خود را افزایش دهید.

نتیجه‌گیری

با یادگیری تکنیک تندخوانی و مهارت مطالعه می‌توانید میزان مطالعه و درک مطلب خود را افزایش دهید. تندخوانی و مهارت مطالعه، علاوه بر اینکه برای مطالعه مطالب و کتاب‌های عمومی مفید است؛ برای دانش‌آموزان و دانشجویانی که قصد دارند در کنکور سراسری یا آزمون مهم و بزرگی مانند آزمون وکالت شرکت کنند بسیار مهم است. برای یادگیری این تکنیک، ابتدا باید اشتباهاتی را که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم از عادت مطالعاتی خود حذف کنید.

همچنین بخوانید :  با افزایش سرعت مطالعه، درک مطلب هم افزایش پیدا می‌کند!
به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 5   میانگین: 4.6/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *