پیشرفت در کارها از طریق یادگیری مادام العمر

پیشرفت در کارها از طریق یادگیری مادام العمر

یادگیری مادام العمر که به آن یادگیری مداوم یا یادگیری مستمر نیز گفته می‌شود، یک مفهوم چند بعدی است که هم به معنای یادگیری در تمام دوران زندگی و هم به معنای یادگیری در زمینه‌های زندگی فردی و اجتماعی از جمله خانواده، اجتماع، مدرسه و… است.

در این مقاله به بررسی مفهوم یادگیری مادام العمر و دلایل آن می‌پردازیم. سرفصل‌های عنوان‌شده در این مطلب عبارت‌اند از: 

  • تعریف یادگیری مادام العمر
  • دلایل یادگیری مادام العمر

تعریف یادگیری مادام العمر

همان‌طور که گفتیم، یادگیری مادام العمر به معنای یادگیری در تمام دوران زندگی و در تمام زمینه‌های زندگی فردی و اجتماعی است. در این نوع یادگیری به جای آنکه فرد در یک دوره از زندگی خود مطلبی را یاد بگیرد و در بقیه دوران زندگی از آن استفاده کند، تمرکز بر این است که فرد در تمام دوران زندگی در حال یادگیری باشد تا بتواند با تغییرات زندگی همراه باشد و در هر دوره، زندگی خوبی را برای خود فراهم کند. 

یادگیری مادام العمر ابزارهای زیادی دارد که یکی از آن‌ها، استفاده از فناوری ارتباطات و اطلاعات یا ICT در یادگیری است. این ابزار به مردم کمک می‌کند تا بتوانند دانش و اطلاعات خود را از طریق شبکه‌سازی و تعامل با همه مردم دنیا افزایش دهند و راهی برای کسب درآمد پیدا کنند. 

هنری فورد درباره اهمیت یادگیری می‌گوید: «فرقی نمی‌کند ۲۰ ساله هستید یا ۸۰ ساله؛ هر کس آموختن را متوقف کند پیر خواهد شد و هر کس پیوسته بیاموزد، جوان خواهد ماند.»

امروزه افراد موفق کسانی هستند که بیش از رقبای خود اطلاعات دارند.

دلایل یادگیری مادام العمر

ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که بر پایه دانش و اطلاعات استوار است. امروزه افراد موفق کسانی هستند که بیش از رقبای خود اطلاعات دارند. یکی از مهم‌ترین مسئولیت‌های شما ادامه دادن کار خود و جلو زدن از سایرین با کسب مداوم اطلاعات و ایده‌های جدید است.

امروزه، میزان دانش در هر زمینه‌ای، هر سه سال و حتی در مواردی هر دو سال ۲ برابر می‌شود. این بدین معنی است که باید دانش خود را طبق یک برنامه منظم ۲ برابر کنید تا بتوانید زندگی خوبی داشته باشید. سرعت تغییرات در جهان بسیار شگفت‌آور شده است. جهان با سرعتی باورنکردنی در حال تغییر و پیشرفت است. هر حوزه‌ای را که بررسی کنید، از حجم اطلاعات موجود و افزوده شدن اطلاعات جدید کاملا مبهوت خواهید شد. طبق آمارهای معتبر، تا سال ۲۰۲۰ سرعت تغییرات جهان ۴۴ بار سریع‌تر از امروز می‌شود.

حال برای همگام شدن با این سرعت چه‌کاری باید انجام دهید؟ برای داشتن درآمد بیشتر، باید بیشتر یاد بگیرید. با دانسته‌های کنونی خود، میزان درآمد شما به‌اندازه‌ای است که اکنون به دست می‌آورید. اگر می‌خواهید در آینده درآمد بیشتری داشته باشید، باید دانش و مهارت‌های جدیدی را بیاموزید و طبق آن‌ها عمل کنید. اگر می‌خواهید در زمینه کاری خود بهترین باشید، باید بهای آن را با خواندن، گوش دادن، یادگیری، رشد و شرکت در کلاس‌های مرتبط بپردازید. دنیای بیرون، همواره انعکاسی از دنیای درون ماست؛ اگر می‌خواهید دنیای بیرونی را بهبود ببخشید، باید از دنیای درون خود شروع کنید.

همچنین بخوانید :  پیشرفت در کارها از طریق فانتوم

افراد زیادی علاقه‌ای به آموزش و یادگیری ندارند؛ زیرا در دوران تحصیل در مدرسه و دانشگاه، تجربه خوبی از یادگیری برای آن‌ها ایجاد نشده است. به همین علت افرادی کمی هستند که در دوران زندگی خود به صورت آزاد و غیر‌رسمی به یادگیری دانش و مهارت‌های مختلف می‌پردازند؛ اما دلایل زیادی وجود دارند که ثابت می‌کنند باید در تمام دوران زندگی و در تمام زمینه‌ها به دنبال یادگیری باشیم. در ادامه این دلایل را بررسی می‌کنیم. 

دلایل یادگیری مادام العمر

۱- مقابله با زندگی یکنواخت

اگر در یک دوره از زندگی مهارتی را یاد بگیرید و در تمام عمر خود آن کار را انجام دهید، قطعا زندگی یکنواخت می‌شود و این یکنواختی تاثیر منفی روی سلامت روح شما خواهد داشت. برای مقابله با این یکنواختی، باید به دنبال یادگیری مادام العمر باشید. 

شرکت در سمینارهای مختلف، تماشای ویدیوهای آموزشی و… علاوه بر اینکه یکنواخت بودن زندگی را از بین می‌برد، باعث افزایش مهارت و دانش شما می‌شود؛ در نتیجه شغل شما ارتقا می‌یابد و زندگی بهتری خواهید داشت. 

۲- افزایش اعتماد‌ به‌ نفس

همان‌طور که گفتیم با یادگیری مادام العمر می‌توانید مهار‌ت‌ها و دانش خود را افزایش دهید. این افزایش مهارت باعث افزایش اعتماد‌به‌نفس در شغل و دیگر جنبه‌های زندگی می‌شود. برای مثال زمانی که شما اطلاعات خود را در جنبه‌های مختلف افزایش می‌دهید، می‌توانید به سوالات کودک خود پاسخ دهید و این باعث افزایش اعتماد‌به‌نفس و شادی شما در زندگی می‌شود. 

۳- جلب احترام دیگران

وقتی شما اطلاعات زیادی در زمینه‌های مختلف داشته باشید، می‌توانید به دیگران کمک کنید یا برای مثال در برخی کارها به آن‌ها مشاوره دهید. همچنین یادگیری مادام العمر باعث می‌شود که در زندگی به موفقیت‌های بزرگ و زیادی برسید و همه افراد به چشم یک آدم بزرگ و موفق به شما نگاه کنند. این موضوع جایگاه شما را بین اعضای خانواده و اجتماع بالا می‌برد و همه احترام خاصی برای شما قائل می‌شوند. 

۴- منطبق شدن با تغییرات زندگی

در دنیای امروز سرعت رشد تکنولوژی و سرعت ایجاد تغییرات بزرگ در سبک زندگی بسیار زیاد است. هر روز ابزار جدیدی برای بهبود زندگی افراد ایجاد می‌شود که کار کردن با برخی از آن‌ها نیاز به داشتن کمی اطلاعات درباره آن تکنولوژی دارد. 

فردی که در زندگی به دنبال یادگیری مادام العمر نباشد، در مدت زمان کوتاهی سطح اطلاعاتش پایین می‌آید و احتمال اینکه نتواند خود را با تغییرات وفق دهد زیاد می‌شود. عدم هماهنگی با تغییرات زندگی، باعث کاهش رضایت شما از زندگی و کاهش سطح رفاه شما در زندگی می‌شود. 

۵- به دست آوردن توانایی حل مشکلات

فردی که یادگیری مادام العمر دارد، قطعا اطلاعات زیادی دارد و می‌تواند برای هر مشکلی یک راه‌حل کارآمد پیدا کند. همچنین این فرد به دلیل مطالعه زیاد، قدرت تحلیل  و استدلال خوبی به دست می‌آورد و می‌تواند از زوایای مختلفی به یک موضوع نگاه کند. این قدرت فوق‌العاده باعث می‌شود که به راحتی مشکلات مختلف را حل کند و از هر مشکل، یک فرصت برای رشد زندگی خود یا سازمانی که در آن کار می‌کند پیدا کنند. 

فردی که توانایی‌های زیاد و دانش به‌روزی دارد، همیشه فرصت‌ شغلی بیشتری نسبت به فردی دارد که یک توانایی رو به افول دارد.

۶- افزایش سطح درآمد

بسیار واضح است که فردی که توانایی‌های زیاد و دانش به‌روزی دارد، همیشه فرصت‌ شغلی بیشتری نسبت به فردی دارد که یک توانایی رو به افول دارد. این افراد همواره می‌توانند کار خوبی برای خود پیدا کنند و درآمد بهتری نسبت به اکثر افراد جامعه داشته باشند. این موضوع می‌تواند یک انگیزه قوی برای همه افراد باشد تا به دنبال یادگیری مادام العمر بروند. اگر یادگیری را برای خود لذت‌بخش کنید و انگیزه قوی برای خود ایجاد کنید، یادگیری مادام العمر برای شما راحت‌تر می‌شود. 

۷- افزایش فعالیت مغز

می‌دانید که مغز یک عضله است و مانند تمام عضلات دیگر بدن برای اینکه سالم بماند و فعالیت خوبی داشته باشد باید ورزش کند. ورزش ذهن، فکر کردن است و هرچه‌قدر کارهای بیشتر و متنوع‌تری انجام دهد، قدرت و توانایی آن بیشتر می‌شود. یکی از بهترین راه‌های افزایش فعالیت مغز، یادگیری است. یادگیری مادام العمر باعث می‌شود که مغز همواره در حال تجزیه و تحلیل باشد و توانایی خود را افزایش دهد. این موضوع از بروز بیماری‌هایی مانند آلزایمر نیز جلوگیری می‌کند. 

نتیجه‌گیری

یادگیری مادام العمر یک مفهوم چند بعدی است که هم به معنای یادگیری در تمام دوران زندگی و هم به معنای یادگیری در زمینه‌های زندگی فردی و اجتماعی از جمله خانواده، اجتماع، مدرسه و… است. در این نوع یادگیری به جای آنکه فرد در یک دوره از زندگی خود مطلبی را یاد بگیرد و در بقیه دوران زندگی از آن استفاده کند، تمرکز بر این است که فرد در تمام دوران زندگی در حال یادگیری باشد تا بتواند با تغییرات زندگی همراه باشد و در هر دوره، زندگی خوبی را برای خود فراهم کند. 

در این مقاله دلایل یادگیری مادام العمر را بررسی کردیم تا به اهمیت این مفهوم پی ببرید و سعی کنید این مفهوم را در زندگی خود ایجاد کنید تا همواره از زندگی خود راضی باشید. 

همچنین بخوانید :  با این 17 راهکار مهارت یادگیری خود را بهبود دهید!
به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 1   میانگین: 5/5]

یک پاسخ به “پیشرفت در کارها از طریق یادگیری مادام العمر”

  1. ندا نائینی گفت:

    با تشکر از مقالات بسیار ارزشمندتون
    من کلاس تندخوانی را هم شرکت کرده ام واقعاً برام مفید بود . این مقالات هم در کنار مطالب قبل که در کلاس یادگیرفتم پیشرفت من را چند برابر کرده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *