۱۲کلید طلایی فروشندگان موفق(۱)

فروش موفق، هدف اصلی تمامی کسب‌و‌کارهاست. اما چگونه می‌توان به حداکثرمیزان فروش رسید؟ برای رسیدن به موفقیت فروش، نکات و تکنیک‌هایی وجود دارد که دانستن و اجرای آنها خالی از لطف نیست. نکات و تکنیک‌هایی که حاصل تجربه‌ی افراد موفق در حوزه‌ی تجارت و عامل اصلی موفقیتِ صاحبان کسب و کارهای برتر بوده است. در اینجا قصد داریم ۱۲ مورد از تکنیک‌های فروش موفق  را در دو بخش معرفی کنیم؛ تکنیک‌هایی که برای همه قابل اجرا هستند و فروش موفق و سودآوری بیشتر را برای کسب‌و‌کار شما به ارمغان می‌آورند. اگر از تکنیک های این نوشتار در راستای فروش موفق  بهره بردید،مطالعه “۱۲کلید طلایی فروشندگان موفق(۲)” را فراموش نکنید.

۱٫ در سلام کردن به مشتری پیشقدم باشید.

سلام اولین کلمه در شروع یک ارتباط است.لذا سعی کنید با پیش قدمی در سلام،به ایجاد یک رابطه احترام آمیز بین خود و مشتری کمک کنید.سلام کردن آن هم با صدای بلند اولین کلید طلایی یک فروشنده موفق است و سرآغاز یک فروش موفق تر میباشد.

۲٫ به گفتن عبارات محترمانه عادت کنید.

نوع بیان شما و جملاتی که به کار میبرید در برگیرنده توجه و احترام شما به مشتری می باشد.پس برای فروش موفق سعی کنید به گفتن جملات محترمانه عادت کنید.کافی ست چند روزی تمرین کنید.بعد از مدتی خودبخود ملکه ذهن شما میشود و به آسانی بر زبانتان جاری میشود.

۳٫ با هر نوع از مشتریان رفتار مناسب با آنها داشته باشید.

برای تحقق فروش موفق با مشتری سالمند که دارای شرایط خاصی هستند رفتار مناسب با شرایطشان داشته باشید،بی حوصلگی و عدم درک شرایط آنان موجب رنچیده شدن شان میشود.ممکن است حافظه خوبی نداشته باشند،یا گوششان سنگبن باشدو…در مجموع باید بدانید سالمندان ممکن است وقت بیشتری را از شما بگیرند.
فروشنده موفق باید بداند که رفتار با مشتری کودک،ریزه کاری های خود را دارد.اولاًبه بهانه اینکه کودک است از احترام و توجه به او غفلت نکنید.اگر میخواهید در آینده مشتریان بیشتری داشته باشید به مشتریان کودک امروز توجه کنید آنها مشتریان بزرگتر فردا هستند،از طرفی شاید والدینشان آنها را پیش شما فرستاده باشند.
شما زمانی یک فروشنده موفق هستید که توانایی رفتار منطقی با مشتری معترض و عصبانی را داشته باشید.اگر این مشتریان بتوانند شما را عصبانی کنند و شما نیز متقابلاً با بی احترامی با آنها جروبحث کنید بدانید که نتیجه مطلوبی نخواهید گرفت.

با هر نوع از مشتریان رفتار مناسب با آنها داشته باشید.

شاید تابحال با مشتری که در خرید بیش از حد معمول دچار دقت و یا به نوعی وسواس است مواجه شده باشید،در برخورد با مشتری سردرگم  همانند یک مشاور برخورد کنیدو او را در رسیدند به یک انتخاب درست کمک کنید.در نتیجه اعتماد مشتری به شما بیشتر میشود و شما را به عنوان یک فروشنده موفق به خاطر می سپارد و شما میتوانید این مشتری زا برای مدت طولانی حفظ کنید.

اگرچه هیچکس حوصله هم صحبتی با آدمهای پرحرف را ندارد،اما اصول مشتری مداری اقتضاء میکندکه شما مشتری پرحرف را مزاحم تلقی نکنید.اما هرگاه احساس کردید در خصوص موضوعات دیگری حرف می زند،با ظرافت خاصی او را به جنس و خرید برگردانید و مثل یک فروشنده موفق به او بفهمانید که در موقعیتی نیستید که بتوانید به جرفهای او گوش دهید.
برخی مشتریان همواره سعی میکند بیش از حد معمول چانه بزنند و تخفیف بگیرند،مشتری قیمت شکن ممکن است با چانه زنی وقت زیادی از شما بگیرد،بهترین روش در برخورد با این مشتریان،این است که با قاطعیت قیمت جنس یا خدمات را برایشان توجیه کنید.

۴٫ قدرت تحمل خود را بالا ببرید.

شما به عنوان یک فروشنده موفق باید بدانید که مشتریان شما انسانهایی با اخلاق،عقاید و رفتارهای متفاوت هستند.اگر قرار باشد شما در مقابل هر حرف و یا رفتار آنها که مطابق عقیده و سلیقه تان نیست موضع بگیرید،اینگونه مشتریان زیادی را از دست خواهید داد.

پیشنهادات مختلف مشتری را گیج نکنید.
۵٫ با پیشنهادات مختلف مشتری را گیج نکنید.

راهنمایی مشتری امری پسندیده است و امکان فروش موفق را فراهم میکند،اما اگر به صورتی باشد که مشتری را دچار سردرگمی کند،ممکت است اصلاً خریدی صورت نگیرد.

۶٫ در زمان انتخاب و خرید و خروج مشتری خوش کلام باشید.

سلام؛خیلی خوش آمدید ,امیدوارم خرید خوبی داشته باشید.
انتخابتان عالی بود؛تبریک میگویم.
خیلی خوش آمدید؛امیدوارم بازهم شما را ببینم.

 

فروشنده موفق همیشه به دنبال مشتری جدید است و به سلیقه مشتری توجه دارد. او برای دستیابی به فروش موفق دوستان بازاریاب زیادی دارد و با آنها مشورت میکند و کماکان از آنها یاد میگیرد، از همه مهمتر میداند که باید با سایر رقبا رفتار مناسبی داشته باشد وپیش از رقابت با آنها رفاقت کند؛ اینگونه است که از اصول کار آنها نیز بی خبر نمی ماند…

۷٫ تبلیغات را فراموش نکنید.

تبلیغات یک راه میانبر برای فروش موفق است.تبلیغاتی تاثیر گذار خواهد بود که هم پیام مناسب داشته باشد و هم رسانه مناسب آن را انتقال دهد.

۸٫ جنس را به مشتری تحمیل نکنید.

به مشتری حق انتخاب و فرصت تصمیم گیری بدهید.مشتری نباید احساس کند که تحت فشار است و باید سریع تصمیم بگیرد.

۹٫ به پرسشهای مشتری جواب یک کلمه ای ندهید.

به سوالات مشتری با حوصله و احترام پاسخ دهید،اگر مشتری از شما بپرسد فلان جنس را دارید و شما با یک کلمه “نه” پاسخ او را بدهید،احساس می کند که ارزشی نزد شما ندارد و شما آدم کم حوصله و بداخلاقی هستید.

۱۰٫ به مشتری احساس برنده بودن بدهید.

هیچگاه نباید مشتری احساس کند که بازنده است،چرا که اگر در یک معامله مشتری احساس بازنده بودن بکند،احتمال کمی دارد که باز به فروشگاه برگردد.یک فروشنده موفق مشتری را دور نمیکند.

 

فروشنده موفق همیشه خوش رو و خوش اخلاق است و ظاهری آراسته ، موجه و موقر دارد.

 

۱۱٫ برای مناسبتهای ملی و مذهبی اهمیت قائل باشید.

مناسبتهای ملی و مذهبی در فرهنگ عمومی ما دارای جایگاه خاصی هستند و رعایت حرمت و جایگاه این مناسبتها،مورد توجه همگان است. تخفیفات مرتبط با این مناسبت ها فروش موفق را در پیش خواهد داشت از آنها غافل نشوید.

۱۲٫ خداحافظی خوبی داشته باشید.

به یاد داشته باشیدکه خداحافظی نیز به اندازه سلام کردن مهم است.لدا چه مشتری خرید کرده باشد و چه نکرده باشد،برای شما بهتر است که با لحن مناسب و چهره ای متبسم از او خداحافظی کنید.چراکه با این کار احتمال بازگشت او به مغازه شما بیشتر میشود.برای اینکه فروشنده خوبی باشید باید بدانید که هیچ مشتری احساس خوبی نسبت به فروشنده ای که فقط به فروش فکر میکند و حتی حاضر نیست جواب خداحافظی مشتری را بدهد ؛ ندارد.لذا با خداحافظی خوب ،در پایان هم احساس خوبی برای مشتری ایجاد کنید.

خداحافظی خوبی داشته باشید.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 2   میانگین:  5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *