۱۲کلید طلایی فروشندگان موفق(۲)

امروز شما صاحب هر شغل و حرفه‌ای که هستید، فرقی نمی‌کند صاحب یک سوپرمارکت بزرگ در مرکز شهر باشید یا در یک خیاط‌ خانه کوچک لباس بدوزید، فروشنده یک فروشگاه بزرگ اجناس مارک‌دار باشید یا حتی گوشه خیابان لبو بفروشید؛ هر کاری که انجام می‌دهید باید بتوانید با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید و به فروش موفق دست پیدا کنید. درواقع باید بلد باشید حرف بزنید یا بهتر اینکه «باید قادر باشید خوب و درست ارتباط برقرار کنید». شاید سخت‌ترین بخش ارتباط چگونگی شروع آن با مردمانی است که هرروز با آن‌ها روبه‌رو هستیم و این همان هنر حرف زدن و جذب دیگران است. برای اینکه فروشنده موفقی باشید در ادامه ۱۲ راهکار به شما پیشنهاد می‌شود که قبلا در نوشتار دیگری با عنوان ۱۲کلید طلایی فروشندگان موفق(۱)” بخش اول آن ارائه‌ شده است:

 • نظم کاری معینی داشته باشید

ساعت کاری مشخصی داشته باشید تا مشتریان به‌ راحتی در آن ساعات به شما مراجعه کنند. اگر ساعت کاری مشخصی ندارید، مطمئن باشید مشتریان زیادی را از دست‌ داده‌اید و می‌دهید. برای فروش موفق متناسب با نوع کسب‌وکارتان ساعات کاری مشخصی داشته باشید.

 • کیفیت کسب‌وکار خود را بالا ببرید

بالا بردن سطح کیفیت، یکی از اصولی است که برای فروش موفق همواره باید آن توجه داشته باشید. چرا که هم مورد توجه مشتریان است و هم شما را درصحنه رقابت با رقبای بازار نگه می‌دارد.

کیفیت کسب و کار خود را بالا ببرید.

 • از تبلیغات اغراق‌آمیز پرهیز کنید

تبلیغات شیوه‌ای مناسب و لازم برای جلب مشتری و فروش موفق است اما اگر اصول آن رعایت نشود ممکن است نتیجه عکس داشته باشد و کسب‌وکار شما را از رونق بیندازد.

تبلیغات اغراق آمیز، تخفیف‌های بیش از حد و چشم‌گیر و فریب دادن مشتری روش‌هایی است که شاید شما در جذب مشتری موفق باشید اما در فروش موفق نخواهید بود. چرا که با تبلیغات توخالی و اغراق آمیز، موجبات سلب اعتماد مشتری را فراهم می‌کنید و مشتری حاضر نخواهد بود برای بار دیگر فریب تبلیغات شما را بخورد.

 • اهل جسارت و ریسک‌پذیر باشید

هر فروشنده موفق، علاوه بر رونق کسب‌وکار به فکر توسعه و پیشرفت کاری نیز است اما باید گفت که لازمه توسعه و پیشرفت، داشتن روحیه جسارت و ریسک‌پذیری است. فروشندگانی که به بهانه‌هایی چون احتمال ضرر، نداشتن مشتری لازم و … روحیه جسارت و ریسک‌پذیری را ندارند، همواره در یک سطح می‌ماند و هیچ‌گاه فروش موفق را تجربه نخواهند کرد و خود به خود از عرصه رقابت در بازار حذف می‌شوند.

 • از مشتریان قدیمی خود غافل نشوید

برای فروش موفق باید بدانید که اگرچه جذب مشتری جدید کار خوب و لازمی است اما اگر مشتری قدیمی تصور کند که اهمیت خود را نزد شما از دست‌ داده است دیگر به شما مراجعه نمی‌کند. بهتر است اگر مدتی از مشتریان قدیمی بی‌خبر مانده‌اید با آن‌ها تماس بگیرید و یا با استفاده از سیستم پیامکی جویای احوال آن‌ها شوید.

 • از قوانین مربوط به کسب‌وکار خود مطلع باشید

برای دستیابی به فروش موفق و برای اینکه فروشنده موفق و حرفه‌ای باشید، ضروری است که نسبت به قوانین مربوط به کسب‌وکار خود اطلاعات کافی داشته باشید. در هر جامعه‌ای اصناف نیز دارای سازمان‌دهی قانونی خاص خود می‌باشند و برای هر نوع کسب‌وکار، قوانین و ضوابط خاصی وضع‌ شده است که عدم رعایت آن، موجب تعزیر و جریمه برای کسب‌وکارتان می‌شود.

از قوانین مربوط به کسب و کار خود مطلع باشید.

 • اهل تخفیف دادن باشید

یکی از شیوه‌های جذب مشتری که هر فروشنده موفقی از آن باخبر است، تخفیف دادن است. با تخفیف دادن ولو به مبلغ ناچیز نسبت به مشتریان جدید، آن‌ها را ترغیب می‌کنید تا برای دفعات بعد نیز به شما مراجعه کنند و با تخفیف قائل شدن برای دیگر مشتریان آن‌ها را هم به خرید از خودتان پایبند نگه می‌دارید.

گران‌فروشی ممنوع: همواره به درصد سود متعارف بازار بسنده کنید، کافی‌ست که مشتری یک‌بار و آن هم فقط یک جنس را گران‌تر از جاهای دیگر از شما بخرد، در این‌صورت همواره به شما به عنوان یک گران‌فروش نگاه می‌کند.

کم‌فروشی ممنوع: کم‌فروشی یکی از آفت‌های فروش است و موجب کم شدن اعتبار شما نزد مشتریان می‌شود. با کم‌فروشی احساس می‌کند او را فریب داده‌اید و معامله سودمندی انجام نداده است.

 • خود را جای مشتری بگذارید

یکی از راه‌های شناخت برخورد صحیح و مناسب با مشتری، این است که خود را جای مشتری بگذارید. در این صورت احساسات او را درک می‌کنید و همان برخوردی که خود از یک فروشنده انتظار دارید نسبت به مشتریان انجام می‌دهید. احترام، توجه و عرضه جنس خوب باقیمت مناسب همه آن چیزی است که مشتری از یک فروشنده موفق می‌خواهد.

 • از مشتریان تلفنی خود غافل نشوید

در فروش تلفنی ممکن است مشتریان سابق با شما قطع رابطه کرده باشند و دیگر از شما خرید نکنند. برای اینکه دوباره آن‌ها را به خرید و همکاری تشویق کنید، باید ابتدا علت این قطع رابطه را متوجه شوید. کافی است گوشی را بردارید و با آن‌ها تماس بگیرید و در مواجهه با گفته‌های مشتری بگویید:”حق با شماست ولی خیلی وقت است که این مشکل را حل کرده‌ایم؛ باعث افتخار است که دوباره در خدمت شما باشیم.”

از مشتریان تلفنی خود غافل نشوید.

 • نسیه بدهید و ندهید!!

فروشنده موفق همواره می‌داند نقد از نسیه بهتر است اما در بعضی موارد چاره‌ای جز نسیه دادن نیست. بعضی مشتریان شما حقوق‌بگیر هستند و توان پرداخت نقدی آن‌ها کم است. لذا نمی‌شود انتظار داشت که همه مشتریان دست به نقد باشند پس” به‌اندازه معینی نسیه بدهید” و “به مشتریانی که اعتبار کافی دارند نسیه بدهید.” و مهم‌تر اینکه “در ثبت نسیه‌ها راهکارهای معینی داشته باشید.”

 • از حساب‌ و کتاب غافل نشوید

فروشنده موفق نسبت به‌حساب و کتاب کسب‌وکار خود بی‌تفاوت نیست، چرا که بدون داشتن حساب‌ و کتاب،برنامه‌ریزی دقیق و مناسب کاری امکان‌پذیر نیست.

 • اهل پس گرفتن جنس باشید

جنس فروخته‌شده پس گرفته نمی‌شود. این شعار غلطی است فروشنده موفق باید بداند اولا مشتری جنس را برای استفاده کردن می‌خرد نه پس آوردن. پس لزومی به نوشتن این عبارت نیست؛ چرا که مشتری با دیدن آن احساس خوبی پیدا نمی‌کند و تصور می‌کند شما آدم یک‌دنده‌ای هستید.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 3   میانگین: 3.7/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *