۱۲ راه ساده برای غلبه بر خشم

چه زمانی خشم به سراغ انسان می‌آید؟

هنگامی‌که شما ناراضی هستید و یا ناامید می‌شوید، و یا هنگامی‌که احساساتتان صدمه‌دیده است، عصبانی می‌شوید. هم‌چنین زمانی که برنامه‌هایتان به‌درستی پیش نرود و یا در برابر مخالفت و انتقاد دیگران قرار گیرید، حس خشم را تجربه خواهید کرد.

خشم هرگز به کسی کمک نمی‌کند، بلکه انرژی مثبتتان را از بین می‌برد و به شما صدمه می‌زند. روابطتان را خراب می‌کند و موجب از دست رفتن حرمت‌ها می‌شود. درواقع عصبانیت ضد منافع شما عمل می‌کند. این امکان وجود ندارد که همیشه بتوانید شرایط را کنترل کنید، اما می‌توانید واکنش درست و به‌جایی از خود نشان دهید و باید این موضوع را بدانید که:

 • هیچ لزومی ندارد که اجازه دهید دیگران کنترل ذهن و احساسات شمارا به دست بگیرند و روی آن‌ها تأثیر بگذارند.
 • این شما هستید که تعیین می‌کنید چه کسی می‌تواند برایتان تأثیرگذار باشد.
 • شما می‌توانید با تفکیک عقل و احساس، اجازه ندهید هر رویداد جزئی باعث ایجاد خشم و برانگیختن احساساتتان شود.

ما اغلب بر سر مسائل جزئی باعث رنجش و ناراحتی دیگران می‌شویم. برخی اظهارنظرها و یا اقدامات نامناسب، سخنان مبهم، استدلال‌های نادرست و یا خلق‌وخوی عصبی باعث ایجاد خشم در دیگران خواهد شد. باید بدانید که این‌گونه رفتارها کاملاً غیرضروری است وزندگی بدون آن‌ها مسلماً شادتر خواهد بود.

خشم یک واکنش منفی است و اگر شما مایل به پیشرفت در مسیر تکامل خود و یا رشد معنوی هستید، باید تا جایی که امکان دارد از آن اجتناب کنید. یادگیری مهارت به دست آوردن آرامش ذهن، یکی از بهترین و مؤثرترین روش‌های غلبه بر خشم و تمام احساسات منفی می‌باشد.

آرامش ذهن نه‌تنها به شما برای غلبه بر خشم کمک می‌کند، بلکه باعث کنترل اضطراب و تفکرات منفی می‌شود و به آرام بودن شما در موقعیت‌های دشوار کمک بسیاری خواهد کرد. آرامش ذهن نیازمند ایجاد نگرش تفکیک عقل و احساس است که برای اجتناب از خشم بسیار حیاتی است.

این نگرش شمارا از تفکر درباره‌ی آنچه مردم در موردتان فکر می‌کنند و می‌گویند، محافظت خواهد کرد. نگرش تفکیک به معنی بی‌تفاوتی و عدم حساسیت نسبت مسائل نیست، بلکه این نگرش به معنای کنترل عقل و افزایش قدرت درونی در برابر مسائل مختلف است که منجر به آرامش ذهن و باز شدن قفلهای ذهن می‌شود.

در ایجاد خشم عناصر مختلفی تأثیرگذارند که در ادامه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

عوامل به وجود آورنده‌ی خشم

 • بی‌اعتمادی: این حس زمانی ایجاد می‌شود که معتقدیم با ما ناعادلانه رفتار شده و ما سزاوار بیش از این‌ها هستیم.
 • از دست دادن: زمانی که احساس می‌کنیم چیزی را که به‌سختی به دست آورده‌ایم را ازدست‌داده‌ایم، مانند پول ، شغل و یا ماشین.
 • سرزنش: زمانی که دیگران و شرایط موجود را به خاطر ضرر رساندن به ما سرزنش می‌کنیم و حس می‌کنیم در حقمان بی‌عدالتی شده است.
 • درد: درد پاسخ جسم و بدن به هرگونه ضربه‌ی روحی و جسمی است که جریان انرژی طبیعی و وضعیت سلامتی ما را مختل می‌کند.
 • تمرکز: تمرکز کردن بر روی مسائلی که برای ما ناخوشایند هستند، باعث بزرگ جلوه نمودن این‌گونه مسائل شده که حس خشم را در درون ما تقویت می‌کند.

عوامل به وجود آورنده‌ی خشم

روش‌های مقابله باخشم

۱)کنترل خشم در همان لحظه‌ی شروع

همان لحظه که متوجه خشم خود می‌شوید آن را کنترل کنید. کنترل خشم در این زمان بسیار آسان‌تر است. هر چه بیشتر خشمگین شوید، منطقتان بیشتر از کار خواهد افتاد.

۲) نفس عمیق بکشید

۱۰ نفس عمیق بکشید و به این فکر کنید که اتفاقی نیفتاده است که نشود آن را کنترل کرد. به این شکل موقعیت را به دست خواهید گرفت.

۳) سکوت کنید

در حالتی که عصبانی هستید، صحبت نکنید. صحبت کردن با یک ذهن منفی، می‌تواند چالش‌ها و مشکلات بیشتری ایجاد کند. چند لحظه سکوت، باعث عقب افتادن شما نخواهد شد. قبل از صحبت کردن فکر کنید تا بعدازآن نیاز به عذرخواهی نداشته باشید. توصیه میکنم مقاله چگونه با افکار منفی مقابله کنید را بخوانید.

 

صحبت کردن هنگام عصبانیت مانند پرتاب کردن زغال‌سنگ‌های داغ است. اولین کسی که می‌سوزد، خود شما هستید.

۴) خودتان را از خودتان دور کنید!

شاید این راه‌حل به‌عنوان یک‌راه اجتناب و گریز از شرایط موجود به نظر برسد اما واقعیت این است که شما با تمرکز بر روی یک مسئله‌ی دیگر می‌توانید همه‌چیز را به‌وضوح ببینید زیرا خشم چشم شمارا بر روی بسیاری از مسائل خواهد بست.. بنابراین سعی کنید حواستان را از شرایط موجود پرت کنید و در این‌گونه مواقع به چیزی فکر کنید که موجب خوشحالی شما می‌شود. هنگامی‌که درگیری با احساساتتان حل‌وفصل شود شما می‌توانید به موقعیت آرامش خود بازگردید.

۵) لبخند بزنید

احساسات تابع اعمال ما هستند. هنگامی‌که شما لبخند را انتخاب کنید، احساساتتان نیز تحت تأثیر قرار خواهد گرفت و خشمتان فروکش خواهد کرد.

۶) دیگران را درک کنید

کسی را که باعث ایجاد خشم در شما شده است، درک کنید آنگاه شاید متوجه شوید که این مسئله یک سو تفاهم ساده بیش نبوده است و یا شاید پی ببرید که اگر شما در موقعیت آن شخص بودید شاید واکنش‌های به‌مراتب بدتری از خود نشان می‌دادید و یا اصلاً شاید به این نتیجه برسید که قضاوتتان اشتباه بوده و بتوانید آن را اصلاح کنید.

۷) روابط را فراموش نکنید

تأثیر خشم بر روی روابطتان را در نظر بگیرید و این را بدانید که نمی‌توان زمان را به عقب بازگرداند. پس بهتر است کارهایمان را باخشم انجام ندهیم زیرا همه‌چیز قابل جبران نیست. گاهی که عصبانی می‌شوید فقط کافی است به این بی اندیشید که هم‌اکنون خشمتان مهم‌تر است و یا روابطتان با دیگران.

۸) منطقتان را به‌کارگیرید

منطقی عمل کنید و نتیجه‌ی احتمالی عصبانیت را در نظر بگیرید. آیا واقعاً به شما کمک خواهد کرد؟ آیا وضعیت بهبود خواهد یافت و یا بدتر خواهد شد؟ دیدن نتیجه‌ی منفی تأثیرات خشم ممکن است موجب توقف خشم و مانع از ادامه‌ی آن بشود.

۹) مراقبه انجام دهید

مدیتیشن موجب تمرین ذهن شده و باعث کاهش سروصدا در فضای ذهنی، کاهش تعدد اندیشه‌ها و کشف خود واقعی می‌شود. صرف‌نظر از هر آنچه اتفاق می‌افتد باید بدانیم آنچه باقی می‌ماند، عشق و روابط نیکو با اطرافیانمان است که نسبت به هر چیزی ارجحیت دارد. پس باید ذهنمان را به‌گونه‌ای پرورش دهیم که در هر شرایطی این موضوع را در اولویت خود قرار دهد.

۱۰) نه به تفکرات منفی

تفکرات منفی را نه به زبان‌آوریم و نه به آن‌ها بی اندیشیم. زبان انسان و ناخودآگاهش رابطه‌ی مستقیمی با یکدیگر داشته و بر روی‌هم تأثیرگذارند. به‌جای استفاده از کلمات منفی از کلمات مثبت استفاده کنید. مثلاً به‌جای اینکه بگوئید ” من از جنگ بیزارم” بگوئید ” من خواستار صلح هستم”

۱۱) نوشیدن آب

یک لیوان آب بنوشید و از ۱ تا ۱۰ بشمارید. این کار تأثیر بسزایی بر کاهش خشم شما خواهد داشت. ایجاد هرگونه توقف در خشم باعث کم شدن شدت و میزان آن خواهد شد.

۱۲) همه حق‌دارند

این را در نظر بگیرید که به نظر هر کس حق با اوست. شما می‌توانید با دیگران مخالف باشید و نظرات متفاوتی داشته باشید اما باید هم چنان به دیپلماسی وفادار بمانید. این کار باعث کنترل احساسات شما و عدم ایجاد حس خشم می‌شود

شما می‌توانید از خشم خود در جهت رشد استفاده کنید. حس خشم همیشه هم بد نیست.

باید بتوانید از خشم خود مانند بنزین خودرو استفاده نمایید تا به جلو حرکت کنید و به جایگاه بهتر برسید. کسانی را که موجب ایجاد خشم در شما می‌شوند را به‌عنوان انگیزه‌ای برای پیشرفت خود در نظر بگیرید تا انرژی موردنیاز برای ادامه‌ی مسیر را به دست آورید.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 10   میانگین:  4.6/5]

4 پاسخ به “۱۲ راه ساده برای غلبه بر خشم”

 1. فاطمه رمضانپور مهنه گفت:

  خوب بود

 2. ناصر خوش عطر گفت:

  سپاس بسیار عالی بود

 3. هادی گفت:

  عالی بود
  زنده باد

 4. نرمین گفت:

  گفتنش راحته ولی عمل کردن واقعا سخته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *