۱۸ ترفند شب امتحان! چطور در امتحان ۲۰ بگیریم!

با نزدیک شدن فصل امتحانات دغدغه‌ی والدین و دانش آموزان جهت آمادگی برای امتحانات بیش‌تر خواهد شد. جمله‌ی معروف “فردا امتحان دارم هیچی نخوندم” شاید به گوش خیلی از ما آشنا باشد اما اگر مطالعه و درس خواندن را تا قبل از شب امتحان به تعویق انداخته‌اید وحشت‌زده نباشید. اگرچه قادر نخواهید بود یک‌شبه مطالب را به حافظه بلندمدت خود بسپارید اما به کمک ترفندهای شب امتحان و برنامه‌ریزی درسی شب امتحان می‌توانید به‌اندازه گذراندن آزمون‌ها مطالب را بیاموزید و خود را برای امتحان آماده کنید.

جهت آمادگی برای یک آزمون سخت شب امتحان آخرین زمان شما برای یادگیری مطالب خواهد بود. قطعاً اگر از زمان‌هایی که پیش‌ازاین در اختیارتان بوده به‌ درستی استفاده نکرده باشید یادگیری مطالب در شب امتحان برای شما سخت‌تر خواهد بود. اکنون زمان بازنگری شما برای یادگیری مطالب و آمادگی برای آزمون به پایان رسیده و تنها کاری که باید انجام دهید این است که بر اعصاب خود مسلط بوده و اطمینان داشته باشید که برای حضور در سالن امتحان و پاسخ‌گویی به سؤالات آماده‌اید. بنابراین اگر همچنان این سؤال در ذهن شما تکرار می‌شود که چگونه امتحان را ۲۰ بگیریم؟ باید بگویم فرصت‌ها را از دست نداده و در اولین فرصت برای شب امتحان برنامه‌ریزی کنید.

تقویت حافظه در شب امتحان

در کنار برنامه‌ریزی باید راهکارهایی نیز برای تقویت حافظه در شب امتحان بیابید. بسیاری از والدین در خصوص نوع تغذیه و آمادگی هوشی و جسمی فرزندان خود نگران هستند و اغلب به دنبال خوراکی‌های مناسب شب امتحان سایت‌ها و منابع زیادی را زیرورو می‌کنند تا بتوانند انواع غذاهای تقویت حافظه برای امتحانات را بشناسند و شام شب امتحان را متناسب با آن برای فرزندانشان آماده کنند.

در این مقاله قصد داریم در مورد ترفندهای شب امتحان صحبت کنیم و به این سؤال معروف که چگونه امتحان را ۲۰ بگیریم پاسخ‌گوییم. همچنین در ادامه در خصوص انواع خوراکی‌های مناسب شب امتحان و نقش آن‌ها در تقویت حافظه صحبت خواهیم کرد. سرفصل‌های عنوان‌شده در این مقاله عبارت‌اند از:

 • چگونه امتحان را ۲۰ بگیریم؟
 • برنامه‌ریزی درسی شب امتحان
 • خوراکی‌های مناسب شب امتحان

چگونه امتحان را ۲۰ بگیریم؟

سال‌هاست که با نزدیک شدن فصل امتحانات جملات آشنای زیادی نظیر “فردا امتحان دارم هیچی نخوندم”، ” چگونه امتحان را ۲۰ بگیریم” به گوشمان خواهد خورد که ما را به تفکر وامی‌ دارد و تلاش داریم تا راه‌حلی برای پاسخ به آن بیابیم.

چگونه امتحان را 20 بگیریم؟

 اولین گام برای پاسخ به سؤال چگونه امتحان را ۲۰ بگیریم این است که با وسایل موردنیاز برای مطالعه نظیر مداد، برگه‌های یادداشت، نشانه گرها، جزوات، کتاب‌های راهنمای مطالعه، نمونه سؤالات آزمون و غیره در یک نقطه راحت بنشینید. یکی از ترفندهای شب امتحان این است که با سازمان‌دهی کارها شروع کنید بنابراین تمام منابعی که برای دریافت و یادگیری موضوع در اختیار دارید، بر اساس موضوع، ترتیب زمانی و یا روش‌های دیگر سازمان‌دهی کنید و به‌طور منظم آن‌ها را مطالعه کنید. شاید نیاز باشد که نکات مهم را با هایلایتر برجسته‌سازید. نکته‌ی مهم این است که روش‌های سازمان‌دهی افراد با یکدیگر متفاوت است فقط کافی است بین مفاهیم ارتباط برقرار کنید. شب قبل از آزمون باید پیش‌زمینه‌ی خوبی از موضوعات آزمون داشته باشید. هدف شما از مطالعه شب امتحان باید بررسی و به‌روزرسانی مفاهیم باشد. می‌توانید از کتاب‌های راهنمای تحصیلی برای فهم بهتر مفاهیم استفاده کنید در غیر این صورت بهتر است یادداشت‌ها و جزوات خود را اولویت‌بندی کنید. ابتدا نکات اصلی موضوعات را بررسی کرده و سپس روابط علت و معلولی درزمینه موضوع و سایر ایده‌هایی که می‌تواند بروی یک سؤال مطرح شود را موردبررسی قرار دهید. به این دلیل است که تأکید می‌شود به‌جای حفظ کردن مطالب سعی کنید که آن را بفهمید. هنگام مطالعه ۳۰ تا ۴۵ دقیقه بروی موضوع تمرکز کنید و سپس ۵ دقیقه به مغز خود استراحت دهید. آموزش مفاهیم و ایده‌ها به شخص دیگر می‌تواند در یادگیری بهتر شما مؤثر باشد. اگر می‌خواهید درک کنید که واقعاً مطلب را فراگرفته‌اید می‌توانید آن را به همکلاسی یا هر شخص دیگری که تمایل به همکاری دارد توضیح دهید. آموزش به شخص دیگر درک مفاهیم و برقراری ارتباط بین آن‌ها را برای شما ساده‌تر می‌سازد. زمانی که در پاسخ به سؤالی دچار مشکل شده‌اید آن را یادداشت کنید و مجدداً مورد مطالعه قرار دهید تا زمانی که به‌طور کامل آن را درک کنید. درنهایت یک یادداشت از مطالبی که آموخته‌اید آماده کرده تا قبل از امتحان بتوانید یک مرور کلی بر موضوعات داشته باشید.

یک قاعده خوب برای تقسیم‌بندی زمانی مطالعه این است که بعد از هر ۳۰ تا ۴۵ دقیقه مطالعه ۵ دقیقه استراحت داشته باشید.

همچنین داشتن خواب کافی شب قبل از امتحان می‌تواند یکی از اصلی‌ترین کلیدهای موفقیت شما در آزمون باشد. ممکن است وسوسه شوید که تمام شب قبل از امتحان را بیدار بمانید اما نداشتن خواب کافی در شب قبل امتحان عملکرد مغز را با مشکل مواجه کرده لذا نمی‌توانید اطلاعاتی که آموخته‌اید را فرابخوانید بنابراین سعی کنید  شب قبل از امتحان خواب راحت و کافی داشته باشید.

خواب کافی شب قبل از امتحان

جهت آمادگی در آزمون علاوه بر اینکه باید در خصوص نحوه مطالعه قبل از آزمون برنامه‌ریزی داشته باشید بهتر است به دنبال پاسخ به این سؤال که قبل از امتحان چی بخوریم باشید و لیست غذای مفید شب امتحان را نیز برای خود آماده کنید. خوردن یک وعده غذایی مغذی و آماده کردن چند میان وعده سالم این امکان را برای شما فراهم می‌سازد تا در صورت نیاز سوخت موردنیاز بدن خود را تأمین کنید. مغز و بدن با یکدیگر در ارتباط‌اند بنابراین قبل از اینکه مطالعه را آغاز کنید بهتر است از بدن خود مراقبت کنید. به حمام بروید، آب یا چای بخورید و از راحتی لباس خود اطمینان یابید. تمرکز و آرامش برای جدی بودن مطالعه بسیار مهم است لذا برای همراهی بدن با ذهن سعی کنید که نفس عمیق بکشید و یوگا انجام دهید. اساساً این آمادگی برای کمک به یادگیری نیست بلکه به شما کمک می‌کند تا از مطالعه منحرف نشوید. خوردن چند میان وعده سالم در طول مطالعه می‌تواند مفید باشد اما خوراکی‌ها را عاقلانه انتخاب کنید. غذای ایدئال چیزی نیست که قند و کربوهیدرات بیش‌تری داشته باشد چراکه منجر به سقوط ناگهانی انرژی خواهد شد. غذای مفید شب امتحان باید پروتئین بالایی داشته باشد، مرغ کبابی و تخم‌مرغ مواد غذایی حاوی پروتئین هستند. خوردن دمنوش برای شب امتحان مثل دمنوش حاوی چای سبز می‌تواند سبب آرامش ذهنی شود. شکلات تلخ نیز از خوراکی‌های مناسب شب امتحان است. قبل از رفتن به محل برگزاری امتحانات یک صبحانه مقوی و سالم بخورید و سپس نگاهی اجمالی به یادداشت‌های خود بیندازید.

برنامه‌ریزی درسی شب امتحان

 به همراه داشتن میان وعده‌های سالم نظیر آجیل و میوه خشک درزمانی که سر جلسه امتحان حاضر می‌شوید می‌تواند مانع از ضعف بدنی و افت قند در طول آزمون شود.

برنامه‌ریزی درسی شب امتحان

برنامه‌ریزی امتحانات نهایی برای دانش آموزان سال سوم دبیرستان بسیار حائز اهمیت است زیرا آن‌ها را برای رقابت بزرگی به نام کنکور آماده می‌سازد. به‌طورکلی تعیین هدف و برنامه‌ریزی برای رسیدن به آن پیمودن راه را برای ما آسان‌تر می‌سازد زیرا پیش بردن قدم‌به‌قدم کارها سبب می‌شود که زمان را در اختیار بگیریم و در انجام هرچه بهتر و به‌موقع کارها موفق‌تر عمل کنیم. با داشتن برنامه‌ریزی امتحانات نهایی می‌توانید قبل از هر چیز آرامش خود را حفظ کرده و با مطالعه به‌موقع اضطراب و نگرانی را از خود دور کنید. جهت برنامه‌ریزی درسی شب امتحان  می‌توانید از راهنمایی‌های زیر کمک بگیرید:

 1. از لحظه‌های خود عاقلانه استفاده کنید: قبل از شروع به خواندن بهتر است موضوعات را بررسی کرده و طرح و نقشه‌ای برای نحوه‌ی مطالعه‌ی خود ایجاد کنید. می‌توانید با رسم جداول و یا نمودارها به‌طور دقیق مشخص کنید که چه اهدافی دارید و برای رسیدن به آن‌ها به چه میزان مطالعه و زمان نیاز دارید. بنابراین اولین گام در مدیریت زمان تعیین هدف است. برای رسیدن به موفقیت لازم است که از زمان خود عاقلانه استفاده کنید. یادگیری قبل از خواب به‌طور قابل‌توجهی سبب تقویت حافظه و بهبود کارکرد آن خواهد شد بنابراین قبل از اینکه چراغ اتاق‌خوابتان را خاموش‌کنید چنددقیقه‌ای را صرف مرور مطالبی که آموخته‌اید کنید.
 2. داشتن اهداف واقع‌بینانه: با توجه به اینکه مهم‌ترین موضوع در برنامه‌ریزی درسی شب امتحان مدیریت زمان است بنابراین اگر زمان زیادی برای مطالعه ندارید و یا مطالب را روی‌هم تلنبار کرده‌اید لازم است محدودیت‌ها را در نظر گرفته و اهداف را واقع‌بینانه انتخاب کنید. در صورتی برنامه‌ریزی امتحانات نهایی، شما را به هدفتان نزدیک می‌سازد که زمان را از دست ندهید و مطالب را در طی زمان و به‌طور پیوسته بیاموزید.
 3. خوب یاد بگیرید: بخش مهمی از یادگیری مطالب درسی به گوش کردن دانش‌آموز سر کلاس بستگی دارد. بنابراین اگر تمام حواس خود را سر کلاس به موضع درس متمرکز کرده و در سؤال و جواب‌ها مشارکت داشته باشید قطعاً می‌توانید مطالب را سر کلاس بیاموزید، با این شیوه نیمی از مسیر یادگیری را پیموده‌اید.داشتن اهداف واقع‌بینانه
 4. قبل از حضور در کلاس خود را آماده کنید: یکی از مواردی که زمان برنامه‌ریزی امتحانات نهایی باید موردتوجه قرار گیرد پیش‌خوانی مطالب قبل از ارائه‌ی آن سر کلاس است. اگر بتوانید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه قبل از حضور در کلاس به‌مرور مطالبی که قرار است به شما آموزش داده شود اختصاص دهید، ذهنتان برای یادگیری مطالب جدید آماده می‌شود لذا می‌توانید مطالب را به‌خوبی درک کنید و به حافظه بسپارید.
 5. مرور مطالب در همان روز: برای یادگیری سریع و به خاطر سپردن موضوعات جدید باید آن‌ها را مرور کرده و نکات مهم و اصلی آن را یادداشت کنید. با این کار در زمان برنامه‌ریزی درسی شب امتحان فهرستی از یادداشت‌ها را در اختیار دارید که می‌توانید برای آمادگی و تمرکز ذهنی بیش‌تر از آن‌ها کمک بگیرید.
 6. خلاصه‌نویسی مطالب: برای موفقیت در امتحان نهایی می‌بایست برنامه‌ریزی امتحانات نهایی را موردتوجه قرار داده و با تنظیم وقت به‌طور مداوم به‌مرور مطالب بپردازید. زمان مرور مطالب نکات اصلی و مهم متن را بروی برگه‌های یادداشت بنویسید و خلاصه‌برداری کنید تا برای مرور مطالب در روز امتحان بتوانید از زمان خود به نحو بهینه استفاده کنید.خلاصه‌نویسی مطالب
 7. در نظر گرفتن مکان مناسب: یکی دیگر از مواردی که در برنامه‌ریزی درسی شب امتحان بسیار اهمیت داشته و باید موردتوجه قرار گیرد تعیین مکان مطالعه است. یک مکان مناسب برای مطالعه باید از نور و دمای کافی برخوردار بوده و همچنین از هرگونه سروصدایی به دور باشد. ایجاد یک جو مطالعاتی خوب تمرکز شما را در درس خواندن افزایش می‌دهد و یادگیری مطالب را برای شما لذت‌بخش‌تر خواهد کرد.
 8. به مغز خود استراحت دهید: همچنین قبل از ترک خانه و رفتن به محل برگزاری امتحان صبحانه میل کنید و نگاهی اجمالی به مطالب بیندازید اما زمانی که وارد محل امتحان شده خواندن را متوقف کرده و به مغز خود استراحت دهید. خواندن تا آخرین دقایق سبب خستگی مغز و حیران شدن آن خواهد شد. مطالعات نشان داده است افرادی که بعد از هر ۱ ساعت مطالعه ۱۰ دقیقه استراحت داشته‌اند عملکرد ذهنی‌شان افزایش‌یافته است زیرا مطالعه پیوسته سبب خستگی ذهن می‌شود.

خوراکی‌های مناسب شب امتحان

از آنجایی‌که میزان عملکرد مغز به میزان زیادی با سلامت جسمی در ارتباط است بنابراین تنظیم یک برنامه غذایی مناسب در روزهای امتحان می‌تواند سبب تقویت حافظه در شب امتحان شود و همچنین تمرکز در زمان مطالعه را افزایش دهد. خوراکی‌های مناسب شب امتحان اغلب مقوی بوده و نیاز بدن به منابع غذایی را تأمین می‌کنند، همچنین مانع از خواب‌آلودگی و کسالت ذهنی خواهند شد.

خوراکی‌های مناسب شب امتحان

آهن یک ماده مغذی است که سبب خون‌رسانی بهتر به مغز شده و در افزایش میزان فراگیری مؤثر خواهد بود. گوشت قرمز بدون چربی، جگر، عدس، انواع آجیل‌ها و غلات، و ماهی منبع غنی آهن هستند که به‌عنوان غذاهای تقویت حافظه برای امتحانات مورداستفاده قرار می‌گیرند. مواد غذایی حاوی ویتامین B مانند انواع نان سبوس‌دار، حبوبات به‌ویژه انواع لوبیا، تخم‌مرغ و سویا در کاهش و کنترل اضطراب شب امتحان مؤثر بوده لذا برای شام شب امتحان بسیار مناسب خواهند بود.ویتامین C از دیگر مواد موردنیاز بدن است که استفاده از آن خصوصاً در فصل امتحانات بسیار حائز اهمیت خواهد بود. ویتامین C سبب جذب بهتر آهن و درنتیجه افزایش خون‌رسانی به مغز می‌شود. در زیر برخی از خوراکی‌های مناسب شب امتحان معرفی‌شده‌اند:

گوجه‌سبز، توت‌فرنگی، سیب‌زمینی بخارپز، موز، سیب، هویج و گل‌کلم منبع غنی ویتامین C هستند که می‌توانند به‌عنوان غذای مفید شب امتحان مورداستفاده قرار گیرند.

 1. میوه‌ها: یکی از سوالاتی که برای دانش آموزان در زمان امتحانات مطرح می‌شود این است که موقع امتحانات چی بخوریم تا خواب‌آلودگی به سراغ ما نیاید. خستگی و خواب‌آلودگی سبب عدم تمرکز مغز در حین مطالعه شده و درس خواندن را برای دانش آموزان دشوار می‌سازد. میوه‌هایی نظیر پرتقال، نارنگی، کیوی، سیب و انواع توت‌ها ازجمله خوراکی‌های مناسب شب امتحان هستند که سبب طراوت و تازگی بدن شده و خستگی را از بدن خارج می‌کنند. میوه‌ای مثل موز نیز به دلیل پتاسیمی که دارد جهت تنظیم عملکرد اعصاب بسیار مناسب خواهد بود. همچنین موز سرشار از فیبر است و مانع از بروز یبوست در زمان امتحان(که اغلب به دلیل استرس ایجاد می­شود) خواهد شد.میوه مناسب شب امتحان
 2. لبنیات: پیش‌تر گفتیم که پروتئین‌ها و ویتامین‌های گروه B به افزایش تمرکز مغز کمک می‌کنند. انواع لبنیات نظیر شیر و ماست کم‌چرب منبع غنی این مواد مغذی هستند که استفاده از آن‌ها در وعده صبحانه یا نهار می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. همچنین لبنیات غنی‌شده با ویتامین D در طولانی‌مدت سبب بهبود عملکرد مغز و حافظه خواهند شد.
 3. جو دوسر: یک غذای مفید شب امتحان که حجم بالایی از ویتامین‌های گروه B، پتاسیم، روی و ویتامین E را در خود دارد جو دوسر است. این ماده مغذی در افزایش تمرکز و بهبود عملکرد مغز مؤثر است همچنین به دلیل سبوس فراوان هضم آن به‌کندی صورت گرفته لذا انرژی موردنیاز بدن در طول روز را تأمین می‌کند. بهتر است این ماده مغذی را در وعده غذایی قبل از ورود به جلسه امتحان مصرف نکنید زیرا این ماده نفاخ بوده و سبب تسهیل کارکرد روده­ها نیز می­شود.
 4. ماهی سالمون: یکی از مشکلات دانش آموزان در زمان امتحانات خواب‌آلودگی بعد از وعده نهار یا شام است. مصرف خوراکی‌های حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ یک انتخاب مناسب برای این افراد خواهد بود. امگا ۳ سبب کاهش خواب‌آلودگی و بهبود تمرکز مغز خواهد شد.
 5. سبزیجات برگ سبز: غذاهای تقویت حافظه برای امتحانات باید سرشار از آنتی‌اکسیدان، ویتامین و مواد معدنی باشند زیرا مغز جهت بهبود عملکرد خود نیاز به بازسازی دارد که از طریق خوراکی‌های مناسب شب امتحان می‌توان این انرژی و نشاط را به مغز برگرداند. سبزی‌های برگ سبز نظیر اسفناج، کلم بروکلی، ریحان و شاهی، جعفری و کاهو ازجمله سبزی‌های مفیدی هستند که در بازسازی و بهبود عملکرد مغز مؤثر خواهند بود.
 6. کنجد: یکی دیگر از خوراکی‌های مناسب شب امتحان کنجد است که حجم بالایی از پروتئین، امگا۳، امگا۶ و آنتی‌اکسیدان را در خود دارد.
 7. قهوه: جهت افزایش انرژی و تمرکز سر جلسه امتحان بهتر است در وعده صبحانه از مصرف قهوه غافل نشوید. قهوه به دلیل کافئین بالایی که دارد خستگی و خواب‌آلودگی را از بین خواهد برد. برای کسانی که تمایلی به مصرف قهوه ندارند چای سبز یک دمنوش برای شب امتحان است که خواصی مشابه قهوه داشته و در بهبود عملکرد مغز مؤثر است. دمنوش عسل و نعنا نوعی دیگر دمنوش برای شب امتحان است که برای افزایش هوشیاری مورداستفاده قرار می‌گیرد.

درمجموع می‌توان گفت که استراتژی‌ها و برنامه‌ریزی درسی شب امتحان موفقیت شما در امتحان را تعیین می‌کند. مطالعه پیوسته و مداوم به کمک جزوات، کتاب‌ها و یادداشت‌ها، استراحت بین هر مطالعه، مرور و تکرار مطالب، خلاصه‌نویسی، برنامه‌ریزی امتحانات نهایی، تغذیه مناسب و خواب کافی ازجمله ترفندهای شب امتحان هستند که شما را در رسیدن به موفقیت یاری خواهند کرد. برای تقویت حافظه در شب امتحان می‌توانید مصرف غذاهای تقویت حافظه برای امتحانات نظیر انواع سبزی‌ها و میوه‌ها، غلات، لبنیات، مغزها و ماهی سالمون را در برنامه غذایی خود قرار دهید.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 42   میانگین:  4.2/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *