۲۰ ترفند افزایش خلاقیت

افزایش خلاقیت

گاهی‌اوقات افرادی را می‌بینید که به طور ذاتی خلاق و ایده‌ پرداز هستند و به شکل خاصی در کارهای خود نوآوری دارند؛ اگر شما احساس می‌کنید فرد خلاقی نیستید به این معنا نیست که هیچگاه نمی‌توانید فرد خلاقی باشید. اگر بخواهید می‌توانید با پرورش برخی مهارت‌های درون خود، به خلاقیت بالایی برسید؛ زیرا طبق تحقیقات خلاقیت تنها یک مهارت ذاتی نیست، بلکه با تمرین و ممارست می‌توان آن را افزایش داد. خلاقیت مهارتی است که برای رشد، نیاز به تمرین زیاد دارد. ما در این مقاله به تاثیرات خلاقیت و راه‌های تقویت آن‌ می‌پردازیم؛ اگر می‌خواهید این مهارت را درون خود تقویت کنید با ما همراه باشید.

سرفصل‌های عنوان‌شده در این مقاله عبارت‌اند از:

  • خلاقیت
  • تاثیر خلاقیت در زندگی فردی
  • ترفندهای افزایش خلاقیت

خلاقیت

خلاقیت یا Creativity به معنای داشتن ویژگی‌های خلاقانه‌ و مبتکرانه به منظور ارائه راه‌حل برای مشکلات است. برای مثال زمانی که هنری فورد از خلاقیت خود استفاده کرد و اتومبیل را ساخت، بقیه مردم تنها به این فکر بودند که اسب‌های سریع‌تری داشته باشند.

تاثیر خلاقیت در زندگی فردی

داشتن خلاقیت و پرورش آن تاثیر زیادی در موفقیت و سلامت روحی افراد دارد. در ادامه این مقاله به چند مورد از تاثیرات خلاقیت در زندگی افراد اشاره می‌کنیم. خلاقیت باعث می‌شود که:

۱- چشم‌انداز دقیق‌تری از آینده داشته باشید

برخی از افراد تلاش می‌کنند که در زندگی خود فرد خلاقی باشند؛ برای مثال مسیر جدیدی را برای رسیدن به محل کار خود پیدا می‌کنند، در آشپزی از مواد تنوع استفاده می‌کنند، شیرینی‌‌های مختلف می‌پزند، جدول حل می‌کنند و غیره. این افراد با نقاش‌ها، موسیقی‌دانان و هنرمندان ویژگی‌های مشترکی مانند کنجکاوی، انگیزه، فکر و ذهن باز، مثبت‌اندیشی، استقامت و پشتکار دارند. افرادی که در کارهای خود خلاقیت دارند، کمتر به قضاوت دیگران می‌پردازند و انعطاف‌پذیری بیشتری هنگام مشکلات دارند؛ بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که بین خلاقیت و سلامت روانی رابطه مستقیمی وجود دارد. 

با جست‌وجو برای کشف میزان خلاقیت خود می‌توانید چشم‌انداز بهتری از آینده خود داشته باشید. اگر می‌خواهید خلاقیت خود را افزایش دهید، بهترین کار این است که اعتماد به‌ نفس بالایی داشته باشید. اعتماد به‌ نفس بالا کمک می‌کند تا با خلاقیت و بدون ترس، راه‌های جدید برای حل مسئله پیدا کنید. برای این کار می‌توانید از تکنیک‌های افزایش اعتماد به‌ نفس استفاده کنید.

خلاقیت باعث ایجاد فرصت‌های بهتر در زندگی می‌شود.

۲- فرصت‌های بیشتری به دست آورید

افرادی که مهارت‌ خلاقانه زیادی دارند، یاد می‌گیرند که چگونه مشکلات زندگی را به فرصت تبدیل کنند و بدون ترس، از راه‌حل‌های مختلف برای حل مسئله استفاده کنند. این افراد نسبت به دیگران ذهن بازتری دارند؛ به همین علت فرصت‌های بیشتری را می‌بینند. برای مثال اگر فردی شغل خود را که مدت زیادی نیز در آن فعالیت می‌کند از دست دهد بسیار ناراحت و افسرده می‌شود، اما اگر فرد خلاقی باشد در کوتاه‌ترین زمان احساسات خود را مدیریت می‌کند و با استفاده از مهارت‌هایی که به دست آورده است به موقعیت‌های بهتری در زمینه شغلی خود می‌رسد.

اگر زندگی یکنواخت و کسل‌کننده‌ای دارید، برای رها شدن از این وضعیت تلاش کنید و به دنبال چیزهای مثبت باشید؛ زیرا با این کار فرصت‌های زیادی به دست می‌آورید. سپس برای استفاده از فرصت‌ها با گام‌های کوچک شروع کنید؛ زیرا تغییرات کوچک اما پایدار باعث موفقیت بیشتر شما می‌شود.

افزایش خلاقیت

۳- از راه‌حل‌های مختلف استفاده کنید

خلاقیت یعنی بتوانیم از راه‌حل‌های مختلف برای حل مسئله استفاده کنیم. ممکن است بسیاری از راه‌ حل‌هایی که پیدا کرده‌ایم، روش خوبی برای حل مسئله نباشد؛ اما در نهایت می‌توانیم به نتایج خوبی برسیم. ادیسون می‌گوید: «من شکست نخورده‌ام؛ فقط ۱۰ هزار راه یافتم که به نتیجه نرسیدند.» افراد خلاق همواره راه‌‌ حل‌ها را تغییر می‌دهند و آن‌ قدر این کار را ادامه می‌دهند تا به روش دلخواه خود برسند. اگر از امتحان کردن کارهای جدید بترسید؛ یعنی خلاقیت درونی خود را سرکوب کرده‌اید. سعی کنید احتیاط را کنار بگذارید و از عواملی که باعث ایجاد مانع در ذهن شما می‌شوند عبور کنید.  

همچنین بخوانید: «خلاقیت چیست؟| ۷ روش عالی+پرورش خلاقیت»

ترفندهای افزایش خلاقیت

شما نمی‌توانید بدون تلاش بنشینید و منتظر بمانید تا یک روش خلاقانه به شما الهام شود؛ با این کار انگیزه خود را از دست می‌دهید و از انجام فعالیت‌های خود دلسرد می‌شوید. شما باید به دنبال فعالیت‌هایی باشید که خلاقیت را در شما شکوفا می‌کنند و برای شما الهام‌ بخش هستند. در ادامه مقاله به بررسی برخی ترفندها برای افزایش خلاقیت می‌پردازیم.

۱- قدم بزنید

طبق تحقیقات،‌ فعالیت‌های جسمانی به خصوص قدم زدن باعث تقویت مهارت‌های شناختی و حفظ آن‌ها می‌شود. افراد زمانی که در حال قدم زدن هستند خلاقیت ذهنی و تمرکز بیشتری نسبت به زمانی که نشسته‌اند پیدا می‌کنند و فکر و ذهن آن‌ها بازتر می‌شود. اگر پشت میز کار خود نشسته‌اید و هر چه تلاش می‌کنید هیچ ایده‌ای به ذهن شما نمی‌رسد، از جای خود بلند شوید و کمی قدم بزنید؛ با این کار ممکن است ایده خلاقانه‌ای برای حل مسئله پیدا کنید.

۲- برای خود پاداش در نظر بگیرید

اگر برای انجام کاری به دنبال یک ایده هستید اما چیزی به ذهن شما نمی‌رسد، برای خود پاداش در نظر بگیرید؛ زیرا این کار باعث می‌شود اشتیاق شما برای تفکر، بیشتر شود. توجه داشته باشید که پاداش خیلی بزرگی برای خود انتخاب نکنید؛ زیرا طبق «اثر توجیه بیش‌‌ از حد» در نظر گرفتن پاداش بزرگ ممکن است به مرور زمان باعث کاهش انگیزه و خلاقیت افراد شود. 

۳- مدت زمانی را برای استراحت اختصاص دهید

زمانی که تلاش زیادی می‌کنید اما هیچ ایده‌ای به ذهن شما نمی‌رسد، بهتر است مدت زمان کوتاهی دست از کار بکشید و استراحت کنید. طبق تحقیقات با قرار دادن مدت زمان کوتاهی فاصله، بین خود و مشکلی که دارید؛ کمک زیادی برای حل مشکل خود می‌کنید. محققان دریافته‌اند زمانی که افراد مشکل را دورتر از موقعیت حال خود می‌بینند، به راه‌های خلاقانه بیشتری می‌رسند.

۴- سعی کنید در محیط الهام‌بخش قرار بگیرید

روانشناسان معتقدند که قرار گرفتن در محیط الهام‌بخش، نقش زیادی در ایجاد خلاقیت دارد. برای این کار می‌توانید از وسیله‌های الهام‌بخش استفاده کنید، زیرا این کار به شما انگیزه می‌دهد و می‌توانید خلاقانه فکر کنید؛ برای مثال یه دست‌ نوشته از یک کارآفرین بزرگ می‌تواند برای برخی از افراد الهام‌ بخش باشد. بهتر است از این وسیله‌ها در محیط کار خود استفاده کنید. همچنین قرار گرفتن در برخی از موقعیت‌های خاص مانند شرکت در یک رویداد یا ملاقات با یک فرد موفق و خلاق نیز باعث افزایش خلاقیت می‌شوند.

کمبودهای فرد در دوران افسردگی باعث خلاقیت‌های بزرگ می‌شوند.

۵- در دوران افسردگی خیال‌پردازی کنید

طبق تحقیقات زمانی که فرد در دوران افسردگی قرار می‌گیرد؛ سیگنال‌هایی که نشان‌دهنده کمبود هستند، به مغز او می‌روند و باعث می‌شوند که مغز برای پر کردن این کمبود، تفکر خلاقانه را تقویت کند. اگر در این دوران قرار گرفتید، با تمرکز و خیال‌پردازی می‌توانید به ایده‌های خوبی برسید.

افزایش خلاقیت

۶- احساساتی عمل کنید

طبق تحقیقات،‌ علاوه بر احساسات خوب و مثبت، احساسات بد و منفی نیز باعث ایجاد تفکر خلاقانه می‌شوند. این مسئله به معنای این نیست که حتما برای خود احساس بد ایجاد کنید؛ بلکه سعی کنید در مواقعی که حال بدی دارید نیز از آن به عنوان یک نیروی مولد استفاده کنید و به کارهای خلاقانه بپردازید.

۷- از رنگ آبی استفاده کنید

طبق تحقیقات استفاده کردن از رنگ آبی باعث ایجاد حس اعتماد و آرامش در افراد می‌شود؛ همچنین باعث باز شدن ذهن شما می‌شود و به شما کمک می‌کند تا با آرامش، به جست‌وجو راه‌حل و انجام کارهای خلاقانه بپردازید.

۸- مدیتیشن کنید

طبق برخی تحقیقات استفاده از مدیتیشن می‌تواند باعث افزایش خلاقیت شود. با استفاده از مدیتیشن رفتارهای پرخاشگرانه افراد کاهش پیدا می‌کند؛ به جای آن کنترل افراد روی احساسات و افکار خود زیاد می‌شود و تمرکز بیشتری برای پیدا کردن راه‌حل‌های مختلف به دست می‌آورند. 

۹- ترس‌های خود را روی کاغذ بنویسید

برنامه‌ ریزی برای کارهای روزمره کار بسیار خوبی است. بهتر است در برنامه روزانه خود، زمانی را برای نوشتن استرس‌ها و عواملی که شما را نگران می‌کنند اختصاص دهید. این کار علاوه بر اینکه استرس‌های شما را کاهش می‌دهد، باعث می‌شود تا ذهن بازتری برای خلاقیت داشته باشید؛ زیرا کاهش فشارهای روحی و روانی به شما کمک می‌کند تا ذهن خلاق‌تری داشته باشید.

۱۰- در کلاس‌های آموزشی شرکت کنید

با شرکت کردن در کلاس‌های آموزشی مورد‌علاقه خود مانند آشپزی، موسیقی،‌ نقاشی و… قدرت تجزیه‌وتحلیل مغز شما بیشتر می‌شود و علاوه بر کسب مهارت در حرفه دلخواه خود، خلاقیت زیادی نیز در آن حوزه به دست می‌آورید. همچنین این کلاس‌ها باعث می‌شوند تا نقاط ضعف و قوت خود را پیدا کنید و با یاد گرفتن از اساتید و دوستان خود، انگیزه و خلاقیت خود را افزایش دهید. نقد و ارائه نظرات درباره کارهایی که هم‌کلاسی‌های شما انجام داده‌اند نیز دید شما را نسبت به موضوع باز‌تر می‌کند و باعث می‌شود ایده‌های جدیدی به ذهن شما برسد.

ورزش کردن باعث استراحت ذهنی می‌شود و تفکر خلاقانه را پرورش می‌دهد.

۱۱- ورزش کنید

با فشار آوردن بیش‌ از‌ حد به مغز خود نمی‌توانید به ایده‌های خلاقانه برسید. اگر مدت زمانی را به ورزش کردن اختصاص دهید متوجه می‌شوید که ذهن شما آرام‌ تر می‌شود و می‌توانید ایده‌های خلاقانه‌ تری برای حل مشکلات خود داشته باشید. در حین ورزش نیز به ایده‌های جدید فکر کنید؛ زیرا این کار یک استراحت ذهنی است که به طور غیرمستقیم شما را در مسیر خلاقیت قرار می‌دهد.

۱۲- سفر کنید

سفر کردن به مناطق مختلف باعث می‌شود چیزهای جدیدی ببینید، با فرهنگ‌های مختلف آشنا شوید و تجربه‌های جدیدی به دست آورید؛ در نتیجه خلاقیت زیادی برای حل مسئله‌های مختلف به دست خواهید آورد.

۱۳- با دیگران ارتباط برقرار کنید

طبق تحقیقات،‌ همکاری و برقراری ارتباط با دیگران باعث افزایش خلاقیت می‌شود. با این کار درس‌های جدیدی از افراد دیگر یاد می‌گیرید و با کامل کردن ایده‌های آن‌ها می‌توانید به ایده‌های خلاقانه‌تری برسید.

۱۵- هنگام کار به موسیقی گوش دهید

طبق تحقیقات زمانی که فرد به موسیقی گوش می‌دهد فشارهای روحی و روانی او کم می‌شود. گوش دادن به موسیقی در کاهش استرس و افزایش تمرکز موثر است و باعث می‌شود خلاقیت بیشتری در انجام کارها داشته باشید.

افزایش خلاقیت به کمک موسیقی

۱۶- زمان کوتاهی را نیز برای خنده و شادی اختصاص دهید

خنده و شادی باعث می‌شود که منبع الهام قوی‌تری برای خلاقیت داشته باشید. خواندن مطالب طنز و خنده‌دار باعث می‌شود روحیه بگیرید و آرامش بیشتری داشته باشید؛ در نتیجه ذهن بازتر و خلاقیت بیشتری داشته باشید.

۱۷- با افراد خلاق معاشرت کنید

یکی از راه‌های افزایش خلاقیت معاشرت با افراد خلاق است. زمانی که با افراد خلاق معاشرت می‌کنید، عادت‌های جدید و خلاقانه در شما شکل می‌گیرد و باعث می‌شود در موارد مختلف زندگی موفق‌تر عمل کنید. زمانی که در گروه افراد خلاق قرار می‌گیرید، از ایده‌ها و نظرات آن‌ها ایده می‌گیرید و حس رقابت در شما شکل می‌گیرد که باعث افزایش خلاقیت در شما می‌شود.

۱۸- زیاد مطالعه کنید

برای اینکه بتوانید ذهن خود را پرورش دهید باید به آن تمرین دهید؛ مطالعه کردن بهترین تمرین برای ذهن است. با مطالعه افکار انسان‌های موفق در طول زندگی، متوجه می‌شوید که چگونه این افراد ذهن خود را برای افزایش خلاقیت پرورش داده‌اند. 

۱۹- در حیطه کاری خود فعالیت کنید

زمانی که ذهن شما در زمینه کاری که در آن تجربه نیز دارید فعالیت کند، احتمال رسیدن به ایده‌های خلاقانه در آن حوزه بیشتر می‌شود. اگر می‌خواهید در رشته‌های دیگر فعالیت کنید بهتر است از یک فرد با تجربه در آن زمینه کمک بگیرید. 

۲۰- ایده‌های خود را یادداشت کنید

همیشه یک دفترچه یادداشت به همراه داشته باشید و در هر زمانی هر ایده‌ای به ذهن شما رسید، در دفترچه خود یادداشت کنید تا آن را  فراموش نکنید. زمانی که افکار شما در جایی ثبت شوند، شما به راحتی به آن‌ها دسترسی خواهید‌ داشت. اگر برخی از آن‌ها برای شما بی‌فایده بود نیز می‌توانید آن‌ها را حذف کنید. حتی عمل نوشتن یا تایپ کردن نیز می‌تواند در افزایش خلاقیت نقش زیادی داشته باشد.

نتیجه‌گیری

ما در این مقاله به تعریف خلاقیت، تاثیر آن بر زندگی و ترفندهایی برای افزایش خلاقیت پرداختیم. همان‌طور که گفتیم، همه افراد می‌توانند با پرورش برخی مهارت‌های درونی خود، به خلاقیت بالایی برسند؛ زیرا طبق تحقیقات خلاقیت تنها یک مهارت ذاتی نیست، بلکه با تمرین و ممارست می‌توان آن را افزایش داد. شما هم با استفاده از ترفندهایی که در این مقاله ذکر کردیم، می‌توانید خلاقیت خود را افزایش دهید و به رشد و توسعه فردی در زندگی برسید. 

همچنین بخوانید: «۲۳ تکنیک کاربردی برای افزایش خلاقیت + پیشرفته»

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 1   میانگین: 1/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *