۳ تکنیک موثر تقویت حافظه برای درس خواندن
تقویت حافظه

راه های تقویت حافظه برای درس خواندن : ۳ تکنیک فوق العاده موثر!

[تعداد: 93    میانگین: 3/5]

همه ی افراد در دوره ای از زندگی دغدغه ی درس خواندن دارند و همواره در پی رسیدن به راههای درست آن هستند. یکی از نکات مهم برای نتیجه ی خوب گرفتن، داشتن حافظه ای قوی می باشد که در ادامه  جدید ترین راه های تقویت حافظه برای درس خواندن معرفی می شود. علاوه بر استفاده از تکنیک های جدید باید به سلامت جسم و روح خود نیز توجه نمایید تا بتوانید نتایج خوبی کسب نمایید. در اول کار برای خود هدف گذاری و برنامه ریزی کنید و به خودتان انگیزه بدهید تا بتوانید درس را به نحو احسن بخوانید.

محیط مناسب

یکی از عوامل ابتدایی که در تقویت حافظه برای درس خواندن موثر است، محیطی است که شما در آن درس می خوانید. باید مکانی را انتخاب کنید که در آن راحت باشید و از اصوات و تصاویر مزاحم و عواملی که حواس را پرت می کنند دور بمانید مثل تلویزیون، موبایل، روزنامه و غیره.

تقویت حافظه برای درس خواندن

تقویت حافظه برای درس خواندن

محققان ثابت کرده اند که اگر گاهی جای ثابت درس خواندن خود  را عوض کنید می تواند بازدهی بالایی برایتان داشته باشد.

تغذیه ی مناسب

سعی کنید حتما صبحانه بخورید بخصوص در ساعات اولیه ی صبح و در آن از مواد مغذی استفاده کنید. خوردن مواد مختلف به فاصله های کم، استفاده زیاد از سردی جات مانند ماست ترش، دوغ، پنیر، گوشت گاو و… بر حافظه تاثیر منفی می گذارند.

خواب مناسب، استراحت، تغذیه مناسب و منظم، مزاج مرتب، مطالعه در زمان مناسب ( نه بلافاصله بعد از صرف غذا ) خوردن مقدار مناسبی از خرما یا کشمش، عسل و گردو به همراه پنیر، آجیل به مقدار کم، تنفس عمیق در هوای سالم و ورزش صبحگاهی، استفاده از شیر یا شیر کاکائو در صورت امکان، استراحت نیم ساعته در نزدیکی ظهر، بیدار ماندن بعد از نماز صبح یا بعد از طلوع آفتاب، خودداری از خواب نزدیک غروب آفتاب موجب نشاط و فعالیت مغز و طبیعتا تقویت حافظه برای درس خواندن می شود. استفاده از مقدار کمی زنجبیل در غذاها ( به جای ادویه دیگر یا همراه آنها نیز مفید است.

تقویت حافظه برای درس خواندن

تقویت حافظه برای درس خواندن

 برای تقویت حافظه، مصرف آنتی ‌‌اکسیدان‌ ها (مثل میوه‌ و سبزی ها) که از سلول‌های بدن دفاع و آنها را تغذیه می‌کند، پیشنهاد می شود.

اهمیت لسیتین بر تقویت حافظه ثابت شده است. لسیتین پیش ساز استیل کولین است و استیل کولین یکی از انتقال دهنده های عصبی اصلی مغز است. منابع غذایی لسیتین شامل عدسی، ذرت، شیر، زرده تخم مرغ، تخم آفتابگردان، جوانه گندم، بادام زمینی، آرد جو و سر، کبد (جگر) گوساله و… می باشد. ولی از همه بیشتر در لوبیای سویا یافت می شود. مقدار لسیتین موجود در لوبیای سویا بسیار بالاتر از لسیتین سایر مواد ذکر شده می باشد. در نتیجه مصرف سویا را اکیدا توصیه می کنیم.

عسل، خرما و پنیر، عسل، خرما و پنیر مواد غذایی بسیار خوبی هستند که می توانید صبح روز امتحان استفاده نمایید.

یغمبر اکرم صلی الله علیه وآله فرمودند:

“سه چیز قوه ی حافظه را افزایش داده و بیماری را از بین می برند: شیر، مسواک و قرائت قرآن.”

یادگیری مهارتهای جانبی تقویت حافظه برای درس خواندن

یکی از مهارتهایی که به تقویت حافظه برای درس خواندن کمک می کند ، مهارت تندخوانی می باشد که با یادگیری آن هم می توانید تمرکز بیشتری روی درس داشته باشید و هم با سرعت و کیفیت بالاتری درس بخوانید.

یادگیری و شنیدن موسیقی های خوب هم به تقویت حافظه کمک می کند.

تکنیکی موسوم به دکتر کاواشیما که در آن از شماره ی۱ تا ۱۲۰ به صورت واضح شروع به شمارش می کنید و زمان می گیرید و هر روز این کار را تکرار کنید تا زمان آن پایین تر بیاید و تمرکز شما افزایش یابد.

تکنیک هوک روش دیگری در تقویت حافظه برای درس خواندن است که در آن مطالب جدید را با نشانه و علامت گذاری به مطالب قدیمی تر وصل کنید.

می توانید از قانون ۳ هم در تقویت حافظه برای درس خواندن هم استفاده نمایید. طبق این قانون سه درس یا بخش مهم را شناسایی کرده و به ترتیب اولویت آنها را بخوانید.

پیاده روی و مدیتیشن هم در تقویت حافظه برای درس خواندن بسیار مفید می باشد.

این مقاله را نیز از دست ندهید:  ۴ روش برای آنکه قفل ذهن خود را بازکنید

مطالبی که ترتیبی و اسمی هست را به صورت داستانی می توانید وارد حافظه ی خود کرده و با تمرین و تکرار و تصویر سازی، وارد حافظه ی بلند مدت نمایید. در این حالت می توانید از نقشه ی ذهنی هم استفاده نمایید. در آخر مطالب را جمع بندی کرده و خلاصه نویسی نمایید تا بهتر بتوانید مرور کنید.

راه های تقویت حافظه برای درس خواندن

حتماً شاهد این مسئله بوده‌اید که برخی از افراد هنگام درس خواندن بارها و بارها مطالب را خوانده و مرور می‌کنند و انرژی خود را تمام و کمال برای درس خواندن می‌گذارند. اما هنگام امتحان و روز موعد نتیجه مطلوبی که دلخواه آن‌ها بوده است را نمی‌گیرند. ولی برخی از افراد هستند که مطالب را فقط برای یک بار مطالعه می‌کنند و انرژی و زمان کمتری برای درس خواندن می‌گذارند اما نتیجه بسیار عالی و دلخواهی کسب می‌کنند. با توجه به مقایسه این دو حالت باید بگوییم در درس خواندن کیفیت بسیار مهم‌تر از کمیت است. با این تفاسیر باید میزان کیفیت مطالعه را بهبود بخشید تا اینکه به دنبال دوره کردن چند کتاب باشید. اغلب مردم در یک دوره زمانی از زندگی خود دغدغه درس خواندن را دارند و همواره به دنبال رسیدن به راهی صحیح جهت انجام هر چه بهتر فعالیت درس خواندن هستند. یکی دیگر از نکات مهم برای به دست آوردن یک نتیجه خوب پس از کیفیت مطالعه شما، داشتن یک ویژگی مهم یعنی داشتن حافظه‌ای بسیار قوی است.

ما سعی داریم که در ادامه  مقاله به شما عزیزان جدیدترین راه‌های تقویت حافظه برای درس خواندن را معرفی کنیم. شما باید علاوه بر استفاده از تکنیک‌های جدید درس خواندن به سلامت جسم و روح خود نیز توجه  کافی را داشته باشید تا بتوانید نتایج بسیار عالی و دلچسبی را کسب نمایید.

خیلی مهم است که شما در ابتدای این راه مهم برای خود هدف گذاری و برنامه ریزی کنید سپس به خودتان انگیزه کافی بدهید تا بتوانید درس را به نحو احسن  و با کیفیت مطلوبی بخوانید.

راه‌های مختلفی جهت تقویت حافظه با صورت و توصیه‌های متفاوتی بیان شده است. اما شما اگر به صورت کلی بدانید که راه‌های تقویت حافظه چیست می‌توانید با تغییر کوچکی در سبک درس خواندن دنیای حافظه خود را تقویت و متفاوت کنید. این موارد نکات بسیار کوچک و کاربردی است که با تمرین در طولانی مدت اثرات خود را نمایان خواهد کرد و بسیار مفید واقع می‌شود. با ما همراه باشید تا راه‌های تقویت حافظه برای درس خواندن را به شما آموزش دهیم.

یک مطالعه خوب نیازمند یک کیفیت بسیار عالی است و کمیت نقش بسیار کمی در موفقیت شما در آن مطالعه دارد.

در ادامه این مقاله مطالب جهت مطالعه طبق سر فصل زیر به شما ارائه می‌شود:

 • با مهم‌ترین راه‌های تقویت حافظه برای درس خواندن آشنا شوید!

با مهم‌ترین راه‌های تقویت حافظه برای درس خواندن آشنا شوید!

در این بخش با مروری بر انواع راه‌هایی که برای تقویت حافظه برای درس خواندن تلقی می‌شود، یا به بیانِی دیگر راه‌های کمک به مغز شما، جهت به خاطر سپردنِ بسیار سریع و آسان‌ترِ اطلاعات و در نهایت، داشتنِ یک عملکرد بسیار بهتر در امتحانات، پرداخته خواهد شد.

 • محیط مناسب

یکی از راه‌های مناسب و  ابتدایی که در تقویت حافظه برای درس خواندن بسیار مؤثر واقع می‌شود ، محیطی است که شما در آن قرار دارید و  درس می‌خوانید. شما موظف هستید جهت سهولت در تقویت حافظه خود یک مکانی را انتخاب کنید که در آن مکان راحت باشید و از صداهای اضافه، تصاویر مزاحم و عواملی که حواس شما را پرت خواهد کرد دور بمانید. از عواملی که باعث حواس پرتی شما می‌شود می‌توان به تلویزیون، موبایل، روزنامه، لپ تاپ و غیره اشاره کرد. جالب است بدانید با توجه به تحقیقاتی که محققان انجام داده‌اند بهتر است جهت افزایش بازدهی بالا هر از گاهی جای ثابت درس خواندن خود را تغییر بدهید و در محیط جدیدی بنشینید.

با مهم‌ترین راه‌های تقویت حافظه برای درس خواندن آشنا شوید!

 • داشتن تغذیه مناسب بسیار اهمیت دارد.

یکی از مهمترین وعده‌های غذایی در طول شبانه روز صبحانه است. سعی کنید هیچ‌گاه وعده صبحانه را فراموش نکنید و صبحانه بخورید. مخصوصاً اگر صبحانه خود را  در ساعات اولیه صبح میل کنید  و در محتویات آن از مواد مغذی استفاده کنید تأثیر بیشتر خواهد بود. سعی کنید برای صبحانه مقدار مناسبی از خرما یا کشمش، عسل و گردو به همراه پنیر استفاده نمائید.متأسفانه استفاده از مواد خوراکی متفاوت در فاصله‌های زمانی کم اصلاً توصیه . زیرا تأثیر بسیا منفی بر حافظه شما می‌گذارد. و البته استفاده از مواد خوراکی سرد مانند ماست ترش، دوغ، پنیر، گوشت گاو و… برای تقویت حافظه شما بسیار مضر است. جهت تقویت هر چه بیشتر حافظه استفاده از مقداری زنجبیل در غذاها یا میوه آن در دمنوش‌هایتان به جای استفاده از  ادویه‌های  دیگر یا همراه آن‌ها بسیار مفید است.

این مقاله را نیز از دست ندهید:  خوراکی های تقویت حافظه | چی بخورم و چی نخورم؟

جهت تقویت حافظه، مصرف آنتی‌اکسیدان‌ها (مانند میوه‌ و سبزی‌ها) که از سلول‌های بدن انسان توانایی دفاع دارد و آن‌ها را تغذیه می‌کند، بسیار گزینه مناسبی است.طبق تحقیقاتی که در دسترس است اهمیت لسیتین بر تقویت حافظه ثابت شده است. لسیتین پیش ساز استیل کولین است و استیل کولین یکی از انتقال دهنده‌های عصبی اصلی مغز است. منابع غذایی که دارای لسیتین هستند  شامل عدس، ذرت، شیر، زرده تخم مرغ، تخم آفتابگردان، جوانه گندم، بادام زمینی، آرد جو و سر، کبد (جگر) گوساله و… است. ولی اگر به دنبال منبع لسیتین هستید توصیه می‌کنیم استفاده لوبیای سویا را فراموش نکنید. مقدار لسیتین موجود در لوبیای سویا بسیار بالاتر از لسیتین موجود در سایر مواد ذکر شده است. در نتیجه مصرف سویا را اکیداً از برنامه خود خارج نکنید.بهتر است گزینه تغذیه مناسب را هنگام امتحانات فراموش نکنید و خوردن موادی چون عسل، خرما و پنیر را در روز امتحان خود حتماً استفاده کنید. البته شیر نیز ماده بسیار مغذی برای تقویت حافظه است که استفاده زیاد از حد آن توصیه نمی‌شود و روزی یک الی دو لیوان مؤثر خواهد بود.

تغدیه مناسب داشتن

جهت تقویت هر چه بیشتر حافظه استفاده از مقداری زنجبیل در غذاها یا میوه آن در دمنوش‌هایتان به جای استفاده از  ادویه‌های  دیگر یا همراه آن‌ها بسیار مفید است. همچنین طبق تحقیقاتی که در دسترس است اهمیت لسیتین بر تقویت حافظه ثابت شده است. لسیتین پیش ساز استیل کولین است و استیل کولین یکی از انتقال دهنده‌های عصبی اصلی مغز است. 

 • قبل از امتحان خود کمی قدم بزنید.

طبق تحقیقاتی که انجام شده است ورزش کردن باعث می‌شود حافظه شما تقویت شود. دکتر چارک هیلمن از دانشگاه ایلینوی بیان کرده است که قدم زدن فرد به مدت ۲۰ دقیقه قبل از جلسه امتحان تأثیر بسیار عالی در عملکرد حافظه او خواهد داشت.

 • با صدای بلند درس خواندن را فراموش نکنید.

هنگام درس خواندن با صدای بلند ممکن است افرادی که از بیرون شما را می‌بینند در نگاه اول بگویند شما دیوانه هستید اما توصیه می‌کنیم درس خواندن با صدای بلند را به هیچ وجه فراموش نکنید. هنگامی که مطالب را با صدای بلند می‌خوانید حافظه شما بسیار راحت آن را در ذهن شما ماندگار می‌کند. البته این کار را محیط منزل انجام دهید و در کتابخانه یا محل کار این گزینه را تمرین نکنید. پس از اتمام این گزینه به معجزه این روش قطعاً ایمان خواهید آورد.

 • به خودتان پاداش بدهید.

بهترین و ساده‌ترین راه برای آنکه شما بتوانید انگیزه درس خواندن را در خود ایجاد کنید پاداش دادن به خود هنگام درک مطلب است. هنگام که شما برای درک مطلبی برای خود پاداشی قرار دهید قطعاً با روحیه و انگیزه بهتری به سمت انجام آن خواهید رفت. از پاداش‌های مفید خوراکی که به سلامتی شما ضرری نمی‌رساند استفاده کنید.

 • مطالبی را که یاد گرفته‌اید به دوستانتان آموزش بدهید.

یکی از بهترین راه‌هایی که شما می‌توانید متوجه شوید مطلبی را به خوبی یادگرفته و درک کرده‌اید امتحان خودتان در آموزش به دوستانتان است. در صورتی که کسی را برای توضیح و آموزش درس پیدا نکردید می‌توانید به عروسک‌های اتاق خود آن مطالب را بیاموزید و تأثیر فوق العاده آن بی بهره نمانید.

آموزش مطالب به دوستان

 • استفاده از نقشه ذهنی را اکیداً فراموش نکنید.

استفاده از نقشه ذهنی یا MIN MAP تأثیر بسیار شگفت انگیزی در تقویت حافظه سه گانه شما دارد. نقشه ذهنی در یک صفحه تصویری از تمام مطالبی که فرا گرفته‌اید را برایتان به ارمغان می‌آورد و نکات را در ذهن شما تداعی می‌کند. مطالبی که ترتیبی و اسمی هست را به صورت داستانی می‌توانید وارد حافظه‌ی خود کرده و با تمرین و تکرار و تصویر سازی، وارد حافظه ی بلند مدت نمایید.

 • فیلم‌های مستند و آموزشی مرتبط با موضوع درسی خود را مشاهده کنید.
این مقاله را نیز از دست ندهید:  تقویت حافظه با طب سنتی

فراموش نکنید مشاهده یک فیلم از موضوعی که آن رامیخواهید یاد بگیرید تأثیر بسیار زیادی در تقویت حافظه شما جهت نگهداری اطلاعات مربوط به آن خواهد گذاشت. تماشای مستند یا فیلم در رابطه با موضوع شما را کمک می‌کند تا جزئیات مطلب را نیز به خاطر بسپارید.

 • جویدن آدامس و استفاده از عطر جدید روشی بسیار جالب برای تقویت حافظه است.

شاید برای شما کمی غیر عادی باشد اما اگر هنگام درس خواندن از یک عطر جدید و عجیب استفاده کنید و از همان عطر ساعت قبل از امتحان استفاده کنید باعث یادآوری بسیار از مطالب یادگرفته شده می‌شوید. همچنین جویدن آدامس به طرز عجیب و غریب نیز می‌تواند حافظه شما را در بیاد آوری اطلاعات تقویت کند.

 • خواب کافی، خواب کافی و خواب کافی

به هیچ عنوان شب قبل از امتحان خود را بیدار نمانید. حتماً از قبل از امتحان خود حداقل ۶ ساعت خواب و استراحت کافی داشته باشید. هنگامی که شما می‌خوابید ، مغز شما اطلاعاتی را که در هنگام درس خواندن یاد گرفته‌اید، کاملاً جذب می‌کند. این راه برای به یاد سپردن فرمول‌های سخت ریاضی بسیار کاربردی است.خوابیدن باعث تقویت ذهن شما شده که این مورد در نوزادان ثابت شده است که خواب کافی در آن‌ها باعث تقویت مغزشان شده است. استراحت نیم ساعته در نزدیکی ظهر را فراموش نکنید. اما دقت داشته باشید هنگام غروب آفتاب اصلاً نخوابید. در آخر سعی کنید قبل از طلوع آفتاب یا نماز صبح اقدام به بیدار شدن نمایید که باعث نشاط و شادابی در شما شده و حافظه‌تان را تقویت می‌کند.پس از هر ۴۵ دقیقه درس خواندن باید یک استراحت کوتاه ۵ تا ۲۰ دقیقه‌ای داشته باشید. برنامه درسی و مطالعه خود را طوری قرار دهید که سر ۴۵ دقیقه یادگیری شما به پایان رسیده باشد و در اواسط مطلب نباشید.

خواب کافی

به هیچ عنوان شب قبل از امتحان خود را بیدار نمانید زیرا هنگامی که شما میخوابید ، مغز شما اطلاعاتی را که در هنگام درس خواندن یاد گرفته‌اید، کاملا جذب می‌کند. استراحت نیم ساعته در نزدیکی ظهر و عدم خوابیدن در نزدیکی غروب خورشید را فراموش نکنید. بهتر است قبل از طلوع آفتاب اقدام به بیدارشدن نمائید که باعث شادابی و تقویت حافظه میشود.

 • شماره‌ها را با حالت عجیب غریب بشمارید.

محققان ثابت کرده اند شمارش اعداد به صورت عجیب و غریب می‌تواند حافظه را بسیار راحت تقویت کند. به طور مثال از عدد ۵۰ به ۰ را ۴تا ۴ تا بشمارید. این عمل باعث می‌شود مغز شما درگیر فعالیت بادگیری و حساب و کتاب شود و همین باعث تقویت عملکرد حافظه می‌شود.

 • مهارت‌های جدید بیاموزید

شرکت کردن  در فعالیت‌هایی که  هدفمند و معنی دار هستند، سیستم عصبی شما را تحریک کرده، از اثرات بیماری ‌هایی که مربوط به استر است جلوگیری می کند، خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش داده  و حافظه شما را تقویت می‌کند.یکی از مهارت‌هایی که به تقویت حافظه برای درس خواندن کمک می‌کند ،مهارت تندخوانی است که با یادگیری آن می‌توانیدیادگیری و شنیدن موسیقی‌های خوب هم به تقویت حافظه کمک می‌کند.

حل تمرین و مطالعه

تکنیکی موسوم به دکتر کاواشیما که در آن از شماره ی۱ تا ۱۲۰ به صورت واضح شروع به شمارش می‌کنید و زمان می‌گیرید   هر روز این کار را تکرار کنید تا زمان آن پایین تر بیاید و تمرکز شما افزایش یابد.تکنیک هوک روش دیگری در تقویت حافظه برای درس خواندن است که در آن مطالب جدید را با نشانه و علامت گذاری به مطالب قدیمی تر وصل کنید.می توانید از مهارت قانون ۳ نیز در تقویت حافظه برای درس خواندن استفاده نمایید. طبق این قانون ۳ درس یا ۳ بخش مهم را تعیین کرده و به ترتیب اولویت آن‌ها را بخوانید.

قانون ۳ در تقویت حافظه شما بسیار تاثیر گذار است.  طبق این قانون ۳ درس یا ۳ بخش مهم را تعیین کرده و به ترتیب اولویت آن‌ها را بخوانید.

 • بسیار تمرین حل کرده و مطالعه کنید.

هیچ گاه نباید از تأثیر مثبت تمرین بسیار غافل بود. تمرین‌های مستمر و پاسخ به سوا لاتی که در امتحانات گذشته وجود داشته اند بسیار گزینه خوبی برای بازیابی اطلاعات در مغز شما خواهد بود. برای خود یک شرایط واقع‌گرایانه و مشابه شرایط اصلی امتحانی را ایجاد کنید و با استفاده از ابزارها و آزمون‌هایی که از سنوات گذشته موجود است، آموخته‌های خود را محک زده و آزمایش کنید.

نویسنده تیم تولید محتوا

مطالعه شریف بزرگ‌ترین سایت آموزش آنلاین در حوزه‌های مدیریت فردی، مهارت‌های فوق ضروری تندخوانی، تقویت حافظه، آموزش زبان انگلیسی، روش مطالعه، تمرکز… از سال ۱۳۹۰ فعالیت می‌کند و افتخار همکاری با مجموعه ارزشمند جهاد دانشگاهی صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی شریف، نهاد کتابخانه‌های کل کشور، شهرداری تهران و صدها مجموعه دانشگاهی را در رزومه خو د دارد.

مطالب مرتبط با این موضوع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *