۶ کلید اصلی موفقیت چیست؟

آیا دوست دارید موفق شوید؟ خب این که جوابش مشخص است؛ همه می‌خواهند موفق شوند. بله همه ما دوست داریم به رشد فردی و موفقیت برسیم. ما در مورد موفقیت فکر می‌کنیم، سرگذشت افراد موفق را می‌خوانیم، آرزو می‌کنیم که روزی ما نیز مثل آن‌ها شویم و حتی خیال‌پردازی خود را گسترش داده و به این فکر می‌کنیم که روزی کتاب مسیر موفقیت خود ما نوشته و چاپ شود. موفقیت از دیدگاه هر شخص و با توجه به علایق و شرایط زندگی‌ او معنای متفاوتی دارد. موفقیت به معانی متفاوتی دارد و فقط به پول و مادیات محدود نمی‌شود. داشتن روابط سالم و خوب، گذراندن امتحان و گرفتن نمرات خوب، داشتن شغل پردرآمد، پرورش و یادگیری مهارت‌های مختلف، تغییر در محل زندگی و … همه به معنای موفقیت هستند. اگر بخواهیم واژه موفقیت را در چند کلمه خلاصه کنیم می‌توانیم بگوییم موفقیت به معنای دستاورد و نتیجه مثبت است.

موفقیت فقط برای افراد خاص نیست و همه افراد می‌توانند در زندگی خود موفق باشند. برای موفق شدن ابتدا باید مثبت فکر کنید و اعتماد به‌ نفس داشته باشید؛ زیرا همه انسان‌های موفق نگاه مثبتی به زندگی دارند و همیشه برای رسیدن به اهداف خود تلاش می‌کنند. راه‌های رسیدن به موفقیت را می‌توان یاد گرفت؛ در این راه چالش‌های زیادی وجود دارد که ممکن است شما را ناامید کند، اما نباید اجازه دهید که این ناامیدی‌ها شما را از ادامه راه باز دارد.

پیش از هر چیز، کلید موفقیت را آماده کنید.
الکساندر گرهام‌بل

 

کلید موفقیت چیست؟ در این مقاله به ۶ کلید اصلی برای به دست آوردن موفقیت و دستاورد مثبت اشاره خواهیم کرد که به ترتیب زیر به شما ارائه می‌شود:

 • کلید اول: هدف روشن
 • کلید دوم: مطالعه هدف
 • کلید سوم: صبر
 • کلید چهارم: ایستادگی و استقامت
 • کلید پنجم: انگیزه
 • کلید ششم: اعتمادبه‌نفس و ایمان به خود

کلید اول: هدف روشن

اولین کلید موفقیت، داشتن یک هدف روشن و واضح است. شما نیاز دارید بدانید که دقیقا چه چیزی می‌خواهید؛ اگر در این مورد دچار ابهام شوید و ندانید آنچه می‌خواهید چیست نمی‌توانید درست عمل کنید، در مسیر درست قرار بگیرید و حتی تصمیمات درستی بگیرید. هنگامی‌که هدفتان روشن است توانایی برنامه‌ ریزی دقیق پیدا می‌کنید و گام‌های بعدی خود را به‌راحتی پیش‌بینی می‌کنید.

برای رسیدن به اهداف باید برنامه‌ریزی داشته باشید. برنامه‌ریزی باعث می‌شود در زمان، انرژی و هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید. همچنین می‌توانید از ایجاد ابهام، سردرگمی و رفتن به مسیرهای اشتباه جلوگیری کنید. برنامه‌ریزی به شما کمک می‌کند که کارهای خود را اولویت‌بندی کنید، عملکرد بهتری داشته باشید و زودتر به اهداف خود برسید.

کلید دوم: مطالعه هدف

در ارتباط با هدفتان هر اطلاعاتی را که لازم دارید به دست بیاورید. این امر به شما کمک می‌کند که بهتر تصمیم بگیرید و ببینید که آیا واقعا می‌خواهید به آن دست پیدا کنید یا نه. گاهی‌ اوقات ما یک‌ چیزی را می‌خواهیم و فکر می‌کنیم که به رشد فردی ما کمک می‌کند؛ اما زمانی که در مورد آن مطالعه می‌کنیم و اطلاعاتی به دست می‌آوریم، نظرمان تغییر می‌کند. کسب اطلاعات در مورد هدفتان به شما اجازه می‌دهد که تمام جزئیات مربوط به آن را بدانید، کارهایی را که باید انجام دهید مشخص کنید، چیزهایی را که نیاز دارید یاد بگیرید و تغییراتی را که باید در روند زندگی‌تان برای رسیدن به هدفتان دهید برایتان روشن و مشخص شود.

کلید سوم: صبر

 کلید اصلی موفقیت صبر می باشد

یک درخت در یک شب رشد نمی‌کند و میوه نمی‌دهد؛ برای رشد نیاز به چیزهای زیادی دارد. نور کافی، آب، خاک مناسب و مهم‌تر از هر چیزی زمان است. ساختن یک کسب‌وکار زمان زیادی لازم دارد، برای اینکه به یک مدیر موفق تبدیل شوید نیاز به زمان‌ دارید. راننده خوب شدن، شناگر ماهری بودن و روان صحبت کردن به یک‌ زبان دیگر با یک شب خوابیدن و صبح بلند شدن اتفاق نمی‌افتد. در واقع، موفقیت محصول صبوری فرد است. اگر به نتایج فوری دست پیدا نکنید ممکن است صبرتان را از دست بدهید و از ادامه راه پشیمان شوید. ممکن است در مسیر خود با موانعی روبه‌رو شوید یا مشکلاتی به وجود بیاید که انتظارش را نداشته باشید؛ اما شما علی‌رغم سختی‌ها، مشکلات و تاخیرها باید صبور باشید و به راهتان ادامه دهید.

همچنین بخوانید :  راه‌های موفقیت شغلی

کلید چهارم: ایستادگی و استقامت

صبر و استقامت دو برادر جدا نشدنی‌اند. هر جا و هر زمان که صبر باشد، مقاومت نیز هست. اکثر افراد به دلیل عدم ایستادگی نمی‌توانند آنچه را که شروع کرده‌اند به پایان برسانند. فقط به این فکر کنید که در صورت استقامت چه چیزهایی را می‌توانید به دست آورید. فردی به دنبال طلا بود و بعد از شناسایی محل طلا، شروع به حفاری کرد؛ اما درست زمانی که فاصله‌ای تا رسیدن به طلا نداشت صبر خود را از دست داد و کار را رها کرد و رفت. پس از او شخصی همان محل حفاری‌شده را دید و درست بعد از حفر چند سانتیمتر از خاک به طلاها دست پیدا کرد. این همان داستان زندگی است، شما باید پایداری کنید و فکر دست کشیدن از تلاش را از سر بیرون کنید.

برای رسیدن به موفقیت باید ایستادگی و پشتکار داشته باشید. رسیدن به هر هدف سختی‌های خاص خود را دارد؛ حتی ممکن است در راه رسیدن به هدف بارها خسته و ناامید شوید و شکست بخورید. سختی‌ها و مشکلات در این زمان باعث می‌شوند که از رسیدن به اهداف خود منصرف شوید؛ اما شما باید بتوانید در برابر مشکلات مقاومت کنید و نشان دهید که برای رسیدن به اهداف خود ثابت قدم هستید.

استیون هاوکینگ، فیزیکدان و دانشمند برجسته انگلیسی، درباره این موضوع می‌گوید: «استعداد، از نمکی که در سفره قرار دارد گران تر است و چیزی که باعث تمایز افراد با استعداد و افراد موفق می‌شود، میزان تلاش آن‌ها است.»

افراد موفق و ناموفق خیلی در توانایی‌های خود متفاوت نیستند. آن‌ها در خواستن و تلاش برای به دست آوردن با یکدیگر متفاوت هستند.
جان ماکسول

کلید پنجم: انگیزه

کلید اصلی موفقیت : انگیزه

این کلید نیز برادر سوم کلیدهای پیشین، یعنی صبر و استقامت است. هر جا که انگیزه باشد صبر و استقامت هم همان‌جا است. انگیزه، همت و تمایل لازم برای رسیدن به موفقیت را مهیا می‌کند. انگیزه شما چگونه تقویت می‌شود؟ مدام اهمیت دستیابی به هدف را برای خودتان تکرار کنید؛ این موضوع به افزایش انگیزه شما کمک می‌کند. تکرار جملات تاکیدی و مثبت و همچنین مطالعه درباره افراد موفق نیز می‌تواند به شما انگیزه بیشتری دهد. سعی کنید خود را در لحظه دستیابی به هدف تصور کنید تا انگیزه شما برای واقعی کردن این رویا دوچندان شود.

پژوهشگران معتقدند که انگیزه باعث می‌شود افراد میل و انرژی زیادی برای رسیدن به اهداف خود داشته باشند. در حقیقت شما زمانی که انگیزه داشته باشید به سوی هدف خود حرکت می‌کنید و زمانی که آن را نداشته باشید حرکت برای شما سخت می‌شود.

بسیاری از افراد به اشتباه باور دارند که برای موفقیت ابتدا باید انگیزه زیادی داشته باشند تا کارهای خود را شروع کنند؛ در حالیکه برای به دست آوردن انگیزه باید قدم کوچکی در راه رسیدن به اهداف بردارند. این کار باعث می‌شود افراد انرژی لازم برای قدم‌های بعد را به دست آورند.

کلید ششم: اعتماد به‌ نفس و ایمان به خود

چه‌قدر از خودتان مطمئن هستید تا چیزی را که در زندگی می‌خواهید به دست آورید؟ اگر شما از عزت‌نفس کافی برخوردار نباشید دست‌ به‌کارهای جدید نمی‌زنید و ریسک نمی‌کنید. برای رسیدن به موفقیت شما باید به درجه خاصی از جسارت و شجاعت برسید تا بتوانید از حاشیه امن خود خارج شوید.

افرادی که اعتماد‌به‌نفس کافی ندارند، نگران هستند که حرف‌های آن‌ها درست نباشد؛ به همین علت همیشه سکوت می‌کنند. سکوت باعث می‌شود اعتمادبه‌نفس آن‌ها به مرور کمتر شود. این افراد در روابط روزانه و جلسات کاری زیاد صحبت نمی‌کنند و نظر نمی‌دهند حتی اگر نظر آن‌ها درست باشد. در صورتی که برای موفقیت باید ریسک‌ پذیر باشند، حتی اگر نظر آن‌ها مخالف نظر دیگران باشد. افراد موفق هیچ‌گاه به افکار دیگران نسبت به خود اهمیت نمی‌دهند. اگر به نگرش دیگران درباره خود توجه کنید، انگیزه شما برای رسیدن به اهداف کمتر می‌شود.

اگر خودباوری و اعتمادبه‌نفس داشته باشید، زمانی که اشتباه می‌کنید ناراحت نمی‌شوید؛ بلکه از اشتباهات خود درس می‌گیرید. اعتمادبه‌نفس باعث می‌شود شجاع باشید و قدرت ریسک‌ پذیری خود را افزایش دهید. بیشتر افراد موفق از شکست‌های خود درس گرفته‌اند و با توجه به تجربه‌ها و استعدادهای خود به موفقیت رسیده‌اند.

افراد موفقی که اعتماد‌به‌نفس بالایی دارند، به راحتی می‌توانند نظرات خود را بگویند و از آن‌ها دفاع کنند؛ به مواردی که از پیشرفت و موفقیت آن‌ها جلوگیری می کند «نه‌» می‌گویند؛ بر ترس‌های خود غلبه می‌کنند؛ خودشان را باور دارند و برای رسیدن به موفقیت تلاش زیادی می‌کنند.

این کلیدهایی که ما به شما معرفی کردیم در کنار هم دسته‌ کلید موفقیت را تشکیل می‌دهند و می‌توانند شما را به آنچه در زندگی می‌خواهید برسانند. به شما پیشنهاد می‌کنیم که این ۶ کلید موفقیت را برای یک هفته در زندگی خود پیاده کنید؛ سپس یک هفته دیگر نیز به تمرین خود ادامه دهید. با اهداف ساده و کوتاه‌مدت شروع کنید تا پس از انجام آن‌ها انگیزه و اطمینان بیشتری برای ادامه راه و رسیدن به موفقیت‌های بزرگ‌تر کسب کنید.

همچنین بخوانید :  ۵ تکنیک طلایی برای موفقیت در مراحل مختلف زندگی + راه های پولدار شدن
به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 4   میانگین:  3.5/5]

3 پاسخ به “۶ کلید اصلی موفقیت چیست؟”

 1. نوشيكا گفت:

  عالی بود

 2. ججو گفت:

  خوب بود مفید و مختصر

  • تیم پشتیبان و کوچینگ مطالعه شریف گفت:

   دوست خوب مطالعه شریف سلام
   ممنون از نظراتتون و خوشحالیم که برایتان مفید بودیم
   موفق تر باشید
   تیم پشتیبانی و کوچینگ مطالعه شریف

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *