مدیریت زمان
آموزش, رشد فردی و موفقیت

۷ راهکار کاربردی برای مدیریت زمان

[تعداد: 4    میانگین: 4/5]

به دست آوردن مهارت سازمان‌دهی و مدیریت زمان برای به دست آوردن هرگونه موفقیتی، یک اصل ضروری و بسیار مهم است. چگونه زمان را گذراندن، کاملاً به انتخاب شما بستگی دارد. با وقت‌کشی فقط زمان مناسب برای انجام کارهایتان را از دست می‌دهید و ناگهان با حجم عظیمی از کارهای تلنبار شده مواجه می‌شوید. می‌توانید موجب افزایش بهره‌وری شوید و به‌آسانی به‌سوی اهدافتان گام بردارید، فقط کافی است کاری که می‌خواهید انجام دهید و زمان انجام آن را مدیریت کنید و استفاده‌ی بهینه از زمان داشته باشید.
بااین‌حال انتخاب بسیاری از مردم “وقت‌کشی” است. چرا باوجود اینکه در جامعه‌ی امروز ، تقریباًهمه‌ی مردم اهمیت مدیریت زمان را می‌دانند اما بازهم تصمیم به‌وقت کشی می‌گیرند؟ تنها یک جواب قانع‌کننده وجود دارد: ترس
درست متوجه شدید ترسیدن مهم‌ترین دلیل وقت‌کشی است. این ترس می‌تواند ترس از به هدف نرسیدن و نافرجام ماندن باشد که ما را از شروع کردن بازمی‌دارد و یا می‌تواند ترس از انجام یک کار سخت و دلهره‌آور باشد و هم‌چنین می‌تواند ترس از قرار گرفتن در یک موقعیت خاص باشد. برای همین ترجیح می‌دهید سرتان را باکارهای تصادفی گرم‌کنید و خودتان را گول بزنید. اما خوب میدانید که باید خودتان را به‌زودی برای مواجهه با ترستان آماده کنید. هر چه زمانش را عقب بی اندازید کار را برای خودتان سخت‌تر کرده‌اید.

در اینجا به معرفی ۷ راهکار مؤثر برای جلوگیری از وقت‌کشی و استفاده بهینه از زمان می‌پردازیم تا باانگیزه‌ی بیشتری به انجام کارهایتان بپردازید.

 1. ابتدا کارهای سخت را انجام دهید.
 2. یک لیست کاری برای خود تهیه کنید.
 3. زنگ تفریح داشته باشید.
 4. وقت‌کشی را متوقف کنید.
 5. فردا هرگز نمی‌آید، امروز آن را انجام دهید.
 6. همه‌چیز را سازمان‌دهی کنید.
 7. هدفتان را مشخص کنید.

۱) ابتدا کارهای سخت را انجام دهید

در کتاب قورباغه را قورت بده، مهم‌ترین کار، انجام سخت‌ترین کار عنوان‌شده است. ابتدا بنشینید و درجه سختی کارهای خود را مشخص کنید و سپس اول‌ازهمه به سراغ سخت‌ترینشان بروید. با انجام این کار طنابی را که دور گردنتان حلق‌آویز شده را باز می‌کنید و متوجه می‌شوید که ادامه‌ی مسیر آسان‌تر شده است. برای انجام سخت‌ترین کار، نظم و ثبات قدم لازم است. اما این کار خیلی زود برایتان عادی شده و به‌صورت یک عادت درمی‌آید. گاهی اوقات شما باید آنچه را که حس می‌کنید کنار بگذارید و فقط شروع کنید، یعنی به‌نوعی احساسات را کنار بگذارید. هیچ‌کس از انجام یک کار سخت خوشش نمی‌آید، اما افرادی موفق می‌شوند که کارهای سخت را به‌خوبی انجام دهند.

۲) یک لیست کاری برای خود تهیه کنید.

ایجاد یک لیست شمارا در مدیریت زمان بسیار راهنمایی خواهد کرد. باید زمان کارهایتان را متناسب با میزان سختی آن‌ها تنظیم کنید. برای مثال یکی از بهترین زمان‌ها برای انجام کارهای سخت اول صبح است. ذهن شما در بالاترین وضعیت عملکرد خود قرار دارد و بدنتان پر از انرژی مفید می‌باشد.
و یا ظهر، بعد از نهار انگیزه‌ی بسیار زیادی برای انجام پروژه‌های سخت در شما وجود خواهد داشت.
هنگامی‌که زمان انجام کارهای دشوارتان را در لیست تعیین کردید، می‌توانید یک برنامه‌ی مناسب برای کل روز خود بنویسید و با عمل کردن به آن استفاده بهینه از زمان داشته باشید. سعی کنید بعد از در نظر گرفتن درجه سختی، میزان اهمت و فوری بودن کارها را در نظر بگیرید و بر اساس آن برنامه‌ریزی کنید. نوشتن لیست کاری یک روش مؤثر برای بالا بردن مهارت مدیریت زمان شما به‌حساب می‌آید که بسیار به‌صرفه جویی در وقت نیز، کمک می‌کند.

بهتر است هنگام نوشتن زیر سه سوا زیر را در نظر بگیرید:

 • امروز چه‌کارهایی را باید انجام دهی؟
 • چه‌کارهای را می‌توانی بعداً انجام دهی؟
 • چه‌کارهایی فقط مختص به امروز است و انجام ندادنشان باعث ضرر می‌شود؟

حالا که می‌دانید کارهای دشوارتان چه زمانی قرار است انجام شود، به نظر نمی‌رسد که ادامه‌ی فهرستتان دشوار باشد.

۳)زنگ تفریح داشته باشید.

زمانی را برای استراحت دادن به ذهن و بدنتان اختصاص دهید. بهترین تایم ممکن برای استراحت بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه است. این‌گونه بهره‌وری از جسم و فکرتان بالا می‌برید و همچنین می‌توانید مطمئن باشید که از ادامه‌ی کار بازنمی‌مانید و همه‌چیز رابین راه رها نمی‌کنید. ایجاد خستگی مفرط می‌تواند عامل بازدارنده‌ی مهمی به شمار بیاید. بهتر است در تایم استراحتتان ذهنتان را به‌جایی دور از کاری که مشغول انجامش هستید ببرید. راحت‌ترین کار این است که چشمانتان را ببندید و به لحظه‌ای دیگر سفر کنید. اگر نمی‌خواهید این کار را انجام دهید می‌توانید با همکارانتان درباره‌ی مسائل غیر مرتبط صحبت کنید. فقط مطمئن شوید که چرخه‌ی کارهایتان را به هم نریزید و آن را قطع نکنید.

۴) وقت‌کشی را متوقف کنید.

جلوگیری از وقت کشی

هنگامی‌که زمان را می‌کشید، فرصت‌های خود را برای انجام کارهای بیشتر می‌کشید. انسان‌های موفق هرروز بیشتر از هر ساعت و هرلحظه‌شان استفاده می‌کنند. باید بدانید که چه چیزهایی هرروز مانع از انجام کارهایتان می‌شود، آن را شناسایی کنید و از بین ببرید. این کار درست مانند آفت کشی میماند.
این را به خاطر بسپارید که مدیریت زمان یک عادت است که می توانید آن را یاد بگیرید.

 

دست از کشتن زمان بردارید، وگرنه زمان شما را میکشد

 

۵) فردا هرگز نمی آید، آن را امروز انجام بده.

هر کاری را به‌محض اینکه زمان مناسبش فرارسید انجام دهید و آن را به بعداً موکول نکنید. از دست دادن زمان مناسب و به تعویق انداختن کارها فقط باعث از دست رفتن فرصت‌های مناسب و جایگزین شدن کارهای غیرضروری می‌شود. این‌گونه است که شما به‌روز مرگی دچار می‌شوید و هرروز به‌جای برداشتن یک‌قدم به جلو، پس می‌روید.
این را بدانید که روزمرگی قاتل همه‌چیز است، خود را از دست این قاتل نجات دهید.

سازماندهی زمان کارها

۶) کارهایتان را سازمان‌دهی کنید.

نظم و سازمان‌دهی، مدیریت زمان و میزان بهره‌وری را افزایش می‌دهد. هرچه بی‌نظم باشید، بیشتر زمانتان صرف جست‌وجو می‌شود و لحظات را از دست می‌دهید. همه‌چیز را مرتب کرده و در جای خود قرار دهید. اسناد و وسایلتان را دسته‌بندی کنید و هر چیز را در جای خود قرار دهید. این‌گونه به استفاده بهینه از زمان خود بسیار کمک کرده و بهره‌وری بیشتری خواهید داشت.

۷) هدف خود را مشخص کنید.

طرح کلی و یا هدف شما، به شما کمک خواهد کرد که یک برنامه‌ریزی برای رسیدن به اهداف خود داشته باشید. بعد از تعیین هدف، آنچه شما نیاز دارید، یک برنامه‌ریزی دقیق برای رسیدن به اهداف بلندمدت و کوتاه‌مدتان است تا بتوانید وظایف، کارها و پروژه‌هایتان را اولویت‌بندی کنید و به‌هیچ‌عنوان از مسیر اصلی هدفتان خارج نشوید و به بی‌راهه نروید. مدیریت زمان جاده رسیدن به هدف را هموارتر می‌کند.

باید این را همواره بدانیم که زمان روبه‌جلو درحرکت است و فرصت برای هیچ‌گونه برگشتی وجود ندارد. در دنیای سنگ‌ها برای تبدیل‌شدن به الماس، بیش از هر چیزی به زمان نیاز است. این‌گونه شاید کمی ارزش زمان را درک کنید. دیر یا زود متوجه می‌شوید که تنها چیزی که بیش از هر چیزی لازم دارید زمان است، اما از آن به بدترین نحو استفاده می‌کنید.

مطالب مرتبط با این موضوع

نظر شما درباره “۷ راهکار کاربردی برای مدیریت زمان

 1. محمد خوشدوني گفت:

  بسیار عالی عقلایی و مدبرانه
  بسیار خوشحالم که استاد و دوستی گرانقدر همچون شما دارم موفق و پیروز باشید.

 2. Bahareh Behrooz گفت:

  عالی. ممنون از مقاله مفیدتون.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *