۹ تست تندخوانی (سرعت خواندن شما چقدر است؟)

قطعا برای همه ما در زندگی روزمره خود یک لیست بلند و بالایی از کتاب‌های نخوانده وجود دارد که زمان کافی برای خواندن آن‌ها نداریم یا به دلیل سرعت کم در مطالعه کتاب تصمیم گرفته‌ایم تا این کتاب را کنار بگذاریم. اما امروزه راه و روش‌های بسیاری معرفی شده است که از این روش‌ها با نام آموزش تندخوانی یاد می‌شود. با استفاده از این آموزش تندخوانی می‌توان توسط یک تست سرعت مطالعه یا تست سرعت تندخوانی محاسبه سرعت تندخوانی را به آسانی انجام داد. پیش از آنکه اقدام به یادگیری آموزش تندخوانی نمایید باید ابتدا تست سرعت مطالعه بدهید و سرعت خود را محک بزنید و سپس اقدام به تقویت سرعت تندخوانی نمایید.

تست سرعت خواندن

بالاترین رتبه تست سرعت خواندن در دنیا به کشور آمریکا تعلق گرفته است. زیرا طبق تحقیقاتی که انجام شده است برخی افراد در کشور آمریکا می‌توانند ۳۸۵۰ کلمه در یک دقیقه را بخوانند و این یعنی قدرت قوی در تندخوانی. با توجه به آماری که در دسترس ما هست در کشور ایران تست سرعت مغز جهت تندخوانی ۱۵۰ تا ۲۵۰ کلمه در یک دقیقه است. البته ناگفته نماند در تست سرعت عملکرد مغز فقط تندخواندن شرط نیست بلکه باید این سرعت به همراه درک مطلب اتفاق بیفتد.

جالب است بدانید با توجه به تست سرعت تندخوانی  که در بین دانشجویان گرفته شد، دانشجویان ایرانی به ۲۰۰ کلمه در یک دقیقه، در دانشجویان کشور آمریکا به ۷۰۰ کلمه در یک دقیقه و در دانشجویان کشور ژاپن به بیش از ۱۰۰۰ کلمه در یک دقیقه تسلط دیده شد. بیل گیتس روزی بیان کرد اگر می‌توانست یک قدرت مافوق داشته باشد این بود که بتواند سرعت تندخوانی خود را بالا ببرد.

شیوه کار در آموزش تند خوانی رایگان چگونه است؟

سین آدام فردی است که در سرعت مطالعه توانسته رتبه اول را در دنیا به خود اختصاص دهد. سین آدام توانایی خواندن ۳۸۵۰ کلمه در یک دقیقه را دارد. قطعا محاسبه سرعت مطالعه در شما رابطه بسیار زیادی با سرعت مغز شما دارد. همچنین سرعت تحلیل و درک مطالب نیز به سرعت مغز وابستگی کامل دارد. با ما همراه باشید تا مرحله به مرحله آموزش تندخوانی رایگان را برای‌تان شرح دهیم.

قطعا محاسبه سرعت مطالعه در شما رابطه بسیار زیادی با سرعت مغز شما دارد. همچنین سرعت تحلیل و درک مطالب نیز به سرعت مغز شما وابستگی کامل دارد. سین آدام فردی است که رتبه اول دنیا جهت تند خوانی را با ۳۸۵۰ کلمه در یک دقیقه به خود اختصاص داده است.

در ادامه این مقاله مطالب طبق سر فصل زیر به شما ارائه می‌گردد:

 • شیوه کار در آموزش تندخوانی رایگان چگونه است؟
 • کمی با تمرین‌های لازم برای افزایش سرعت تندخوانی آشنا شوید.
 • معرفی سایت‌هایی که می‌توان در آن‌ها تست سرعت تندخوانی داد.

شیوه کار در آموزش تندخوانی رایگان چگونه است؟

شیوه کار در شروع آموزش تندخوانی بدین‌ صورت است که:

۱- ابتدا شما باید سرعت مطالعه و تندخوانی خود را محاسبه کنید.

۲-  سپس یک تکنیک را می‌آموزید.

۳- پس از این مرحله نوبت آن است که تکنیک یاد گرفته شده را با سرعت فعلی خود ترکیب کنید و بعد از آن خود را مورد آزمایش قرار دهید تا متوجه شوید چه میزان از مطلبی که با تکنیک جدید خوانده‌اید را درک کرده‌اید؟

تفاوت تندخوانی و درک مطلب

پس حواستان باشد که مراحل بالا، سه مرحله کاملا از هم جدا هستند و نباید آن‌ها را با یک‌دیگر ترکیب کرد.

در حالت کلی کسی که می‌خواهد سرعت مطالعه خود را افزایش بدهد باید ۳ برابر بیشتر از سرعتی که انتظار دارد به آن برسد را در نظر بگیرد و طبق آن تمرین را آغاز کند. به طور مثال اگر شما تست سرعت ذهن را انجام داده‌اید و به نتیجه ۳۰۰ کلمه در یک دقیقه رسیده‌اید و در نظر دارید سرعت تندخوانی خود را به ۹۰۰ کلمه در یک دقیقه برسانید باید تکنیک تندخوانی ذهن‌تان را برای تقریبا ۱۸۰۰ کلمه در یک دقیقه یا ۶ صفحه در یک دقیقه تنظیم کنید و سپس تمرین کنید.

 اگر با همین روالی که بیان کردیم پیش بروید می‌توانید ۲ تکنیک اصلی در تندخوانی را پوشش دهید:

۱- تعیین ریتم خواندن خود و ردیابی متن موردنظر

۲- گسترش ادراکی

 • سرعت پایه خواندن خود را تعیین کنید.

برای آنکه سرعت مطالعه خود را تخمین بزنید یک کتاب بردارید، باز کنید و تعداد لغات در ۵ خط  از کتاب را بشمارید. عددی که به دست آمد را بر عدد ۵ تقسیم نمایید. با این روش میانگین تعداد لغات موجود در هر خط را به دست می‌آورید.

به طور مثال ۷۰ لغت در ۵ خط وجود دارد. ۷۰ را تقسیم بر ۵ کرده و عدد ۱۴ به‌دست می‌آید. پس به صورت میانگین در هر خط ۱۴ کلمه موجود است.

پس از شماردن تعداد لغات موجود در ۵ خط حال نوبت آن است که تعداد خط‌های موجود در صفحه را بشمارید و بر عدد ۵ تقسیم کنید تا میانگین تعداد خط‌های موجود در یک صفحه را به دست آورید. پس از آنکه این عملیات را انجام دادید نوبت آن رسیده است که تعداد خط موجود در یک صفحه را در عدد میانگین لغات موجود در یک خط ضرب کنید تا میانگین تعداد لغات موجود در یک صفحه به راحتی به دست آید.

تست سرعت خواندن

به طور مثال ۱۵۴ خط را بر ۵ صفحه تقسیم کرده تا عدد  ۳۰٫۸  بدست آید که شما می‌توانید به سمت بالا گرد کنید. یعنی تقریبا ۳۱ عدد خط در یک  صفحه وجود دارد. ۳۱ را در عدد ۱۴ ضرب کنید تا عدد ۴۳۴ به دست آید که مجموع لغات موجود در یک صفحه است.

کمی با تمرین‌های لازم برای افزایش سرعت تندخوانی آشنا شوید.

برای آن که سرعت تندخوانی خود را افزایش دهید باید تمرینات لازم را انجام داده تا موفقیت از آن شما شود. همان‌طور که پیش‌تر بیان کردیم سرعت خواندن شما باید به همراه درک یک مطلب باشد. در بخش پایین رازهایی که به کمک و با تمرین آن‌ها می‌توانید سرعت تندخواندن خود را افزایش دهید را آموزش می‌دهیم.

 • تمرین اول: سعی کنید ده هزار کلمه را در یک دقیقه بخوانید.

برخی از متخصصان چشم مانند جناب کیت راینر که متخصص حرکات چشمی است معتقد است خواندن بیش از ۵۰۰ کلمه در یک دقیقه تقریبا امری غیرممکن است؛ زیرا درک و پردازش اطلاعات دیداری از طریق حرکات فیزیکی چشم دارای محدودیت است. این در حالی است که افراد متخصص تندخوانی اعتقاد دارند اگر شما بتوانید چندین خط را در یک دقیقه در ذهن و مغز خود پردازش کنید می‌توانید به راحتی این قانون را نقض کرده و محدودیت را از بین ببرید.

 اسکات یانگ یک متخصص چشم است که اعتقاد دارد از بین بردن این دو محدودیت کاری غیرممکن است و ۲ دلیل دارد:

۱- محدوده چشم انسان فقط می‌تواند جزئیات چیزی را مشاهده کند که از یک اینچ فراتر نرود. این بدین معنی است که چشم انسان به صورت نقطه‌ای قادر به مشاهده و درک اطلاعات است. این برعکس یک دوربین عکاسی است که می‌تواند میلیون‌ها نقطه و اطلاعات را در یک لحظه ثبت کند. با توجه به مورد فوق یک جسم واحد را چشم انسان به سرعت و به صورت نقطه‌وار آن را پیمایش می‌کند و سپس یک تصویر کلی را در ذهن فرد می‌سازد. به همین دلیل در زمان خواندن مطلب و درک آن وابستگی مشخصی بین سرعت فیزیکی و سرعت تغییرات چشمی از یک کلمه به کلمه دیگر دارد.

سرعت مطالعه شما چقدر است؟

۲- حافظه انسان توانایی آن را دارد که ۳ تا ۵ موضوع را در یک زمان پردازش کند. بنابراین خواندن چند خط به دلیل محدودیت پردازش در ذهن تقریبا امری دشوار و غیرممکن است.

شما با استفاده از تمرین خواندن ۱۰ هزار کلمه در یک دقیقه می‌توانید مرز و محدودیتی که متخصصین چشم بیان کردند را نقض کنید.

 • تمرین دوم: از دست صدای درونی ( Sub vocalization) خود خلاص شوید.

منظور از صدای درونی همان صدایی است که ما در زمان خواندن یک کلمه در ذهن خود آن را می‌شنویم. متخصصان تندخوانی اعتقاد دارند برای افزایش سرعت تندخوانی باید از دست صدای درونی خلاص شد. البته اسکات یانگ معتقد است هنگامی که صدای درونی را حذف می‌کنید سرعت خواندن شما افزایش می‌یابد اما یک فایده مهم را در شما از بین می‌برد و آن هم درک مطلب است. تفاوت مطالعه با صدای درونی و صدای واقعی در این است که با صدای درونی می‌توانید مطالب را سریع‌تر بخوانید. صدای درونی از اهمیت بالایی برخوردار است تا این حد که سازمان فضایی ناسا برای کنترل سفینه فضایی خود از صدای درونی بهره برده است.

جالب است بدانید فردی که از صدای درونی استفاده می‌کند و به کلمات فکر می‌کند یا در سکوت خود صحبت می‌کند شما قادر به شنیدن صدای واقعی او نیستید اما زبان و تارهای صوتی این سیگنال‌ها را از طرف مغز دریافت می‌کنند. در واقع استفاده از صدای درونی برای درک هرچه بهتر مطالب است و سرعت تندخوانی شما را افزایش نمی‌دهد.

صدای درونی

اسکات یانگ معتقد است هنگامی که صدای درونی را حذف می‌کنید سرعت خواندن شما افزایش می‌یابد اما یک فایده مهم را در شما از بین می‌برد و آن هم درک مطلب است. در واقع استفاده از صدای درونی برای درک هرچه بهتر مطالب است که سرعت تندخوانی شما را کاهش میدهد.

 • تمرین سوم: درک مطلب را با تندخوانی اشتباه نگیرید.

برخی فرض می‌کنند برای تمرین تندخوانی می‌توانند کتاب درسی یا مطلبی که نیاز به درک مطلب دارد را بخوانند. اما باید بگوییم بزرگ‌ترین اشتباه در تندخوانی خواندن کتاب و مطالبی است که نیاز به درک مطلب دارد. زمانی که شما تندخوانی می‌کنید درک مطلب از دیگر خارج می‌شود. پس کتاب‌هایی که نیاز درک مطلب ندارد را برای تندخوانی انتخاب کنید. برای تمرین تندخوانی بهتر است به دنبال یک کلمه بین کلمات موجود در یک خط بپردازید. فاصله چشم شما باید تا کتابی که تندخوانی را روی آن تمرین می‌کنید حداقل ۴۰ سانتی‌متر باشد. همچنین شرایط اتاقی که برای مطالعه و تمرین انتخاب کرده‌اید باید بهترین شرایط را داشته باشد و از خستگی شما جلوگیری کند. خستگی در مطالعه باعث کند شدن سرعت شما نیز می‌شود.

بزرگترین اشتباه در تمرین تندخوانی استفاده از کتاب‌های است که نیاز به درک مطلب دارند. بهترین تمرین برای تندخوانی پیدا کردن یک کلمه در یک خط است.

 • تمرین چهارم: برای تقویت تندخوانی از نشانگرها استفاده کنید.

شما با استفاده از نشانگرها می‌توانید تندخوانی خود را تقویت کنید و نشانگر یکی از بهترین ابزار برای تندخوانی است. چشم‌های انسان به طور مداوم در حال حرکت و چرخش است و نشانگر یا یک چیز ثابت می‌تواند نگاه شما را متمرکز کند. اگر تا به حال از نشانگر استفاده نکرده‌اید باید دقت داشته باشید برای آنکه تندخوانی خود را با نشانگر تقویت کنید زمان نیاز دارید تا نگاه خود را روی یک شی ثابت متمرکز کنید. در نهایت سرعت دید خود را با سرعت نشانگر یکی کنید.

نشانگر کتاب

 • تمرین پنجم: آن چه را می‌خوانید دوست داشته باشید و به آن عشق بورزید.

بهترین تمرین برای تندخوانی و تست قدرت مغز، خواندن مطالب در رابطه با موضوعاتی است که به آن‌ها بسیار علاقه دارید. به هیچ عنوان فردی وجود ندارد که متنی را تند بخواند که به آن علاقه‌ای ندارد. پس عشق ورزیدن به متن یک تمرین بسیار عالی خواهد بود. در صورتی که با خواندن کتابی که مورد علاقه شما نیست می‌خواهید تندخوانی را تمرین کنید باید بگویم کار بسیار بیهوده را پیش گرفته‌اید و فقط در حال هدر دادن زمان خود هستید.

معرفی سایت‌هایی که می‌توان در آن‌ها تست سرعت تندخوانی داد.

شما می‌توانید به راحتی در سایت‌های زیر تست تندخوانی آنلاین و تست قدرت حافظه بدهید تا نتیجه تمرین‌هایی که بالاتر بیان کردیم را مشاهده کنید.

 1. http://www.freereadingtest.com/
 2. http://www.readingsoft.com/
 3. https://www.myreadspeed.com/
 4. http://www.americanspeedreading.com/test/

در مقاله بالا تمرین‌هایی جهت افزایش سرعت تندخوانی به شما معرفی شد که شامل موارد زیر می‌شود:

تمرین اول: سعی کنید ده هزار کلمه را در یک دقیقه بخوانید.

تمرین دوم: از دست صدای درونی ( Subvocalization) خود خلاص شوید.

تمرین سوم: درک مطلب را با تندخوانی اشتباه نگیرید.

تمرین چهارم: برای تقویت تندخوانی از نشانگرها استفاده کنید.

تمرین پنجم: آن چه را می‌خوانید دوست داشته باشید و به آن عشق بورزید.

آنچه را میخوانید دوست بدارید

بهتر است جهت افزایش سرعت تمرین را فراموش نکنید؛ زیرا فقط با تمرین کردن می‌توانید سرعت خود را افزایش دهید. در ادامه مقاله برخی از سایت‌های با زبان انگلیسی به شما معرفی شد که در آن به صورت آنلاین می‌توانید تندخوانی خود را تست کنید.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 7   میانگین: 4.4/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *