۱۵ چیزی که ترک آن‌ها باعث شادی می‌شود!

در این مطلب به پانزده موردی اشاره می­‌کنیم که اگر انجام آن‌ها را در زندگی خود متوقف کنید، زندگی‌­تان بسیار آسان‌­تر و شادتر خواهد شد. ما به چیزهای زیادی می‌چسبیم که درد، استرس و عذاب زیادی برای‌مان ایجاد می­‌کنند و به جای رها کردن آن چیزها و ساختن یک زندگی بدون استرس و شاد برای خود، به آن‌ها وفادار می‌مانیم.

از امروز تمام چیزهایی را که به ما کمک نمی‌کنند رها کرده و تغییر را در آغوش می­‌گیریم. آماده‌­اید؟ بیایید شروع کنیم:

۱- لازم نیست همیشه حق با شما باشد!

بسیاری از ما نمی‌­توانیم تحمل کنیم که اشتباه کرده باشیم و می‌­خواهیم همیشه حق با ما باشد؛ حتی به قیمت پایان دادن به روابط عالی یا ایجاد استرس و درد زیاد برای خود و دیگران. اما واقعا ارزش ندارد. هرگاه احساس ضرورت می­‌کنید که خود را وسط دعوایی بیندازید تا اثبات کنید حق با چه کسی است، این سوال را از خود بپرسید: “ترجیح می­‌دهم حق با من باشد یا ترجیح می‌­دهم مهربان باشم؟

۲- از کنترل کردن دست بردارید!

باید عادت خود به کنترل همیشگی هر چیزی که برای شما و در اطراف‌تان رخ می‌­دهد را ترک کنید؛ شرایط، وقایع، مردم و غیره. خواه انسان­‌های مورد علاقه شما باشند، خواه همکاران‌تان یا فقط غریبه­‌هایی که در خیابان با آنان روبه‌رو می‌­شوید. بگذارید همان گونه که هستند، باشند. اجازه دهید همه چیزها و تمام افراد همان گونه باشند که هستند و سپس خواهید دید که چه احساس بهتری خواهید داشت.

۳- دست از سرزنش کردن بردارید!

باید دست از سرزنش کردن دیگران به خاطر چیزهایی که دارید یا ندارید و آن چه که احساس می‌­کنید یا نمی­‌کنید بردارید. شروع به قبول مسئولیت زندگی خود کنید.

۴- مکالمه درونی ذهن‌تان را که تمایل به شکست شما دارد، خاموش کنید!

چه تعداد از مردم به دلیل ذهنیت منفی، مسموم و تکراری که در جهت شکست آن­‌ها عمل می­‌کند، خود را آزار می­‌دهند؟ نباید هرچیزی را که ذهن‌تان می­‌گوید باور کنید، مخصوصا اگر منفی و در راستای شکست شما باشد. شما خیلی بهتر از آن هستید.

“اگر از ذهن به درستی استفاده شود، ابزاری عالی خواهد بود اما در صورت استفاده نادرست، بسیار مخرب می‌­شود.”
اکهارت توله

۵- به افکار محدودکننده خود خاتمه دهید!

خود را از افکار محدودکننده درباره این که چه کارهایی می­‌توانید انجام دهید یا نمی­‌توانید و چه چیزهایی انجام شدنی هستند یا خیر، رها کنید. از این لحظه به افکار محدودکننده خود اجازه ندهید شما را در مکان نامناسب نگاه دارند. بال­‌های‌تان را باز کنید و پرواز کنید!

۶- دست از شکایت کردن بردارید!

باید نیاز دائمی خود به شکایت کردن از خیلی چیزها را به فراموشی بسپارید؛ مثلا مردم، شرایط و اتفاقاتی که شما را ناراضی، ناراحت و افسرده می­‌کنند. هیچکس نمی‌تواند شما را ناراحت کند، هیچ وضعیتی نمی­‌تواند شما را ناراحت یا بدبخت کند مگر اینکه خودتان اجازه دهید. شرایط نمی­‌توانند این احساسات را در شما ایجاد کنند بلکه نحوه نگرش شما به مسئله باعث آن می­‌شود. هرگز قدرت تفکر مثبت را دست کم نگیرید.

۷- از لذت انتقاد کردن چشم‌­پوشی کنید!

نیاز به انتقاد از چیزها، اتفاقات یا مردمی که با شما متفاوت هستند را رها کنید. ما همگی متفاوت هستیم اما در عین حال با یک‌دیگر یکسان هستیم. همه ما می­‌خواهیم خوشحال باشیم، دوست داشته باشیم و دوست داشته شویم و درک شویم. همه ما به دنبال چیزی هستیم و آرزوهایی داریم.

۱۵ چیزی که ترکشان باعث شادی می‌شود!

۸- در پی تاثیرگذاری بر دیگران نباشید!

از این پس نباید برای جلب نظر دیگران تلاش کنید چیزی باشید که نیستید. این کار جواب نمی‌­دهد. به محض اینکه از تلاش برای تظاهر به چیزی که نیستید دست بردارید، لحظه‌­ای که تمام نقاب­‌های‌تان را بردارید، زمانی که خود واقعی­تان را پذیرفته و در آغوش بگیرید، خواهید دید که بدون هیچ تلاشی مردم جذب شما می­‌گردند.

۹- دست از مقاومت کردن در برابر تغییر بردارید!

تغییر چیز خوبی است. تغییر به شما کمک می­ کند از نقطه A به نقطه B بروید. تغییر به شما کمک می­‌کند در زندگی خود و اطرافیان‌تان بهبود ایجاد کنید. تغییرات را در آغوش بگیرید و در برابر آن‌­ها مقاومت نکنید.

۱۰- دست از برچسب زدن بردارید!

دیگر به چیزها، مردم یا اتفاقاتی که درک نمی­‌کنید برچسب عجیب و غریب یا متفاوت نزنید و سعی کنید به تدریج ذهن خود را باز کنید. ذهن فقط هنگامی که باز باشد، کار می‌کند.

“بالاترین حالت جهالت وقتی است که چیزی را رد می­‌کنید که هیچ چیز درباره آن نمی­‌دانید.”
وین دایر

۱۱- ترس­‌های‌تان را به دست فراموشی بسپارید!

ترس توهمی بیش نیست و وجود ندارد؛ بلکه توسط شما ساخته شده و در ذهن شماست. درون خود را درست کنید و بیرون در جای درست خود قرار خواهد گرفت.

“تنها چیزی که باید از آن بترسیم، خود ترس است.”
فرانکلین دی. روزولت

۱۲- از بهانه گرفتن دست بردارید!

به بهانه‌­های‌تان بگویید وسایل‌شان را جمع کنند و آن‌­ها را اخراج کنید. دیگر به آن‌­ها نیاز ندارید. بسیاری از اوقات خود را با بهانه­‌های متعدد محدود می­‌کنیم. به جای رشد کردن و بهبود خود و زندگی‌مان، با دروغ گفتن به خود، با استفاده از انواع بهانه­‌ها درجا می‌­زنیم. بهانه‌­هایی که ۹۹ درصد اوقات حتی واقعی نیز نیستند.

۱۳- گذشته را فراموش کنید!

این کار سخت است، مخصوصا وقتی که گذشته خیلی بهتر از اکنون به نظر می­‌آید و آینده بسیار ترسناک به نظر می­‌رسد، اما باید این حقیقت را در نظر بگیرید که لحظه حال تمام چیزی است که دارید و خواهید داشت. گذشته‌ای که اکنون مشتاقش هستید و آرزویش را دارید، وقتی که در لحظه حال قرار داشت مورد بی‌اعتنایی شما قرار گرفته بود.

دست از فریب دادن خود بردارید. در هر کاری که انجام می­‌دهید حضور داشته باشید و از زندگی لذت ببرید. زندگی یک سفر است، نه یک مقصد. چشم‌انداز روشنی از آینده داشته باشید، خود را آماده کنید، اما همواره در زمان حال حضور داشته باشید.

۱۴- خود را از وابستگی­‌ها آزاد کنید!

درک این مفهوم برای اکثر مردم بسیار سخت است اما چیز غیرممکنی نیست. با گذشت زمان و تمرین، بهتر و بهتر می­‌شوید. لحظه‌ای که خود را از قید همه چیز آزاد کنید (این کار به معنی دوست نداشتن آن چیزها نیست زیرا عشق و وابستگی هیچ ارتباطی با هم ندارند. وابستگی از ترس نشات می­‌گیرد، در حالی که عشق واقعی خالص، مهربان و از خود گذشته است، جایی که عشق حضور دارد، جایی برای ترس وجود ندارد و به همین دلیل نیز وابستگی و عشق نمی­‌توانند به‌طور همزمان وجود داشته باشند) بسیار ملایم، بردبار، مهربان و آرام می‌­شوید. به جایی می‌­رسید که بدون هیچ تلاشی می‌­توانید همه چیز را درک کنید. حالتی که در قالب کلمات نمی‌گنجد.

۱۵- براساس توقعات دیگران زندگی نکنید!

عده زیادی از مردم به زندگی­‌ای تن داده‌­اند که به آنان تعلق ندارد. آن‌­ها به گونه‌­ای زندگی می­‌کنند که دیگران فکر می­‌کنند برایشان مناسب است، والدین‌شان، دوستان‌شان، دشمنان‌شان، معلم­‌های‌شان، دولت و مطبوعات فکر می‌کنند برای‌شان مناسب است.

این دسته از انسان‌­ها ندای درون خود را نادیده می‌­گیرند. آنقدر مشغول راضی کردن دیگران و زندگی براساس توقعات آنان هستند که کنترل زندگی خود را از دست می‌دهند. فراموش می‌­کنند چه چیزی آنان را خوشحال می­‌کند، چه چیزی می­‌خواهند و به چه چیزی نیاز دارند. سرانجام نیز خود را فراموش می­‌کنند.

شما فقط یک بار زندگی می­‌کنید؛ پس همین الان باید آن را زندگی کنید، صاحب آن باشید و اجازه ندهید عقیده دیگران شما را از راه‌تان منحرف کند.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 20   میانگین: 3.9/5]

10 پاسخ به “۱۵ چیزی که ترک آن‌ها باعث شادی می‌شود!”

 1. فاطمه رمضانپور مهنه گفت:

  خیلی خب بود خسته باشید

 2. امیر گفت:

  هرکس که چیزی به من بیاموزد مرا بنده خود کرده است.

  متشکرم ارباب 🙂

 3. Narges گفت:

  مطلب بسیار خوبی بود ممنون ، عمل کردن بهش اراده ،قدرت و توانایی زیادی میخواد دلم میخواد بتونم انجامش بدم ، امیدوارم بتونم

 4. Narges گفت:

  ممنون ، مطلب بسیار خوبی بود و عمل کردن بهش کاری خیلی دشوار ، که اراده ای بالا میخواد ، امیدوارم بتونم انجامش بدم ، همیشه زندگیم طوری بوده که دلم میخواسته مورد تایید دیگران باشه و فکر میکنم این موضوع شادیو ازم گرفته ، باید سعی کنم فقط برای خودم زندگی کنم نه دیگران

 5. Hocein.shz گفت:

  واقعا مطالب مفیدی بود

 6. مهراب گفت:

  خسته نباشید مفید بود. اما آیا این مطلب ایران رو هم شامل میشه؟ من که بعید میدونم

  • تیم پشتیبان و کوچینگ مطالعه شریف گفت:

   دوست خوب مطالعه شریف سلام
   تمام این تغییرات درونی است و تک تک انسان ها می توانند بدون توجه به موقعیت یا شرایط زندگی شان ، آن ها را اجرا کنند.
   شاید کمی سخت باشد ، ولی قطعا شدنی است
   موفق تر باشید.

 7. مهدیس گفت:

  ممنونم عالی بود

  • تیم پشتیبان و کوچینگ مطالعه شریف گفت:

   دوست خوب مطالعه شریف سلام
   قطعا شما لایق بهترین ها هستید
   موفق تر باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *