سه تصمیمی که زندگی شما را تغییر خواهد داد

هیچ‌چیز بدتر از این نیست که فردی ثروتمند، همیشه خشمگین یا در حال شکایت و ابراز نارضایتی باشد؛ با آن‌که دلیلی واقعی برای این پدیده وجود ندارد، اما من هر روز با آن مواجه می‌شوم. خشم و رنجش مزمن از زندگی نامتعادل ناشی می‌شود و این‌که فرد انتظارات زیاد و قدرشناسی اندکی داشته باشد. بدون قدرشناسی و شکرگزاری بابت آن چه در حال حاضر هستید، هرگز نخواهید توانست موفقیت واقعی را بشناسید؛ پس چگونه می‌توان تعادل را به زندگی بازگرداند؟ اگر زندگی شما نامتعادل باشد، دستاوردهای جدید دقیقا چه معنایی دارد؟

من در طول سال‌های گذشته از این امتیاز برخوردار بوده‌ام که در تمامی گام‌های زندگی با برخی از قدرتمندترین مردان و زنان کشورم همراه باشم. در میان این افراد، طیفی از صاحبان کسب‌وکارهای کوچک گرفته تا بهترین سخنرانان انگیزشی و موفقیت فردی به چشم می‌خورد. در این تجارب طولانی و دقیق که از زندگی شمار زیادی از انسان‌های موفق به‌ دست‌ آمده است، دریافته‌ام که افراد با تصمیم‌گیری درباره سه مسئله حساس، کیفیت زندگی خود را به‌صورت اساسی بهبود خواهند بخشید. اگر شما این تصمیمات را به‌صورت ناخودآگاه گرفته باشید، احتمالا همانند بسیاری از مردم درنهایت با مشکلاتی چون استرس مالی، ناخشنودی عاطفی و حتی عدم تناسب‌ اندام مواجه می‌شوید اما اگر در مورد این سه مسئله تصمیم آگاهانه بگیرید، همین امروز می‌توانید زندگی خود را به‌طور کامل تغییر دهید.

موضوع توجه و تمرکز خود را به‌دقت انتخاب کنید

در هر لحظه، میلیون‌ها مسئله‌ وجود دارد که برای جلب‌ توجه و تمرکز شما با هم رقابت می‌کنند. شما می‌توانید بر اموری که در همین لحظه اتفاق می‌افتد و یا روی شرایط مطلوب آینده خود تمرکز کنید. تمرکز شما روی هر چیزی باشد، انرژی نیز به‌سوی همان چیز جریان خواهد یافت. به همین دلیل نحوه نگرش و رویکرد شما، زندگی شما را مشخص خواهد کرد. فکر کنید کدام‌ یک از بخش‌های زندگی‌تان به توجه بیشتری نیاز دارد و احتمالا از چه چیزی غافل شده‌اید. اطمینان دارم که در همین لحظه دارید به هر دو روی این سکه فکر می‌کنید؛ اما اگر در حال بررسی افکار روزمره و عادت‌های خود هستید، ببینید بیشتر زمان شما به درگیری و تفکر بر سر چه موضوعاتی سپری می‌شود؟

به‌جای آن‌که بر آن چه ندارید متمرکز شوید و به دیگرانی که این چیزها را دارند حسادت کنید، شاید بهتر باشد به داشته‌های خود توجه کنید؛ به‌ویژه آن‌هایی که هیچ ارتباطی به پول و شرایط مالی شما ندارد. سلامتی، خانواده، دوستان، فرصت‌ها و ذهنی سالم؛ این‌ها هیچ‌کدام ارزش قدرشناسی ندارند؟

ایجاد عادت قدرشناسی برای داشته‌ها می‌تواند شما را به سطح عاطفی و رفاهی بالاتری برساند و ثروت شما را نیز افزایش دهد؛ اما پرسش اصلی این است که آیا این قدرشناسی را با صرف زمان و از عمق ذهن، جسم، قلب و روح خود انجام می‌دهید؟ شادی، لذت و فراوانی در آن‌جا یافتنی است!

جنبه دیگری که تمرکز به آن زندگی شما را تغییر خواهد داد در پاسخ به این پرسش نهفته است: آیا اغلب بر آن چه در کنترل شما است توجه دارید یا آن چه خارج از کنترل است؟ اگر بیشتر توجه و تمرکز روزانه شما به امور خارج از کنترل‌تان معطوف است، استرس بیشتری در زندگی خواهید داشت. شما می‌توانید بسیاری از ابعاد زندگی خود را تحت کنترل داشته باشید اما اغلب از کنترل آن‌ها غافل می‌شوید و به‌جای کنترل این ابعاد، به امور و موضوعاتی تمرکز می‌کنید که خارج از کنترل شما است.

با استفاده از این الگوی توجه و تمرکز، مغز شما به‌سوی گرفتن تصمیم دیگری سوق می‌یابد.

زندگی شما در کل چه معنایی دارد؟

این‌که درباره زندگی خود چه احساسی دارید ارتباطی با واقع زندگی و شرایط مالی شما ندارد، بلکه کیفیت زندگی بیش از این‌ها به معنایی وابسته است که به این امور می‌دهید. در واقع رویکرد و نگاه شما به این مسائل است که به احساس شما درباره زندگی‌تان جهت می‌دهد. اغلب اوقات ممکن است از تأثیر ناخودآگاه معنا بخشی بر زندگی غافل باشید.

زمانی که چیزی اتفاق می‌افتد که زندگی شما را با اختلال مواجه می‌کند (موضوعاتی مانند تصادف، بیماری و از دست دادن سلامتی، مسائل شغلی و کاری) معمولا ‌آن را پایان راه می‌بینید یا آغاز مسیری جدید؟

اگر کسی در مقابل شما قرار بگیرد و با او درگیر شوید، آیا فکر می‌کنید که آن فرد در حال توهین به شماست یا باید از او چیزی یاد بگیرید؟

وقتی با مشکلی مواجه می‌شوید، فکر می‌کنید که خداوند در حال تنبیه شماست یا این‌که شما را به چالشی جدید فراخوانده است؟ یا این‌که حتی ممکن است این مشکل هدیه‌ای از سوی خداوند باشد؟

زندگی شما همان معنایی را دارد که شما به آن می‌دهید. با هر معنا بخشی احساس خاصی ایجاد می‌شود که این احساس و عواطف مرتبط با آن، در کیفیت زندگی شما تاثیر بسیاری دارد. من اغلب در طول سمینارها از مخاطبان می‌پرسم که «چند نفر را می‌شناسید که باوجود مصرف داروهای ضدافسردگی همچنان افسرده هستند؟» معمولا ۸۵ تا ۹۰ درصد از حاضرین دستان خود را بالا می‌برند؛ اما چطور چنین چیزی ممکن است؟ این داروها قاعدتا ‌باید در مردم احساس بهتری ایجاد کنند؛ اما اگر دقت کرده باشید، بسیاری از این داروها بر چسبی دارند مبنی بر این‌که بروز افکار مرتبط با خودکشی یکی از آثار جانبی مصرف این دارو است!

مشکل از این‌جا ناشی می‌شود که فردی که داروی ضدافسردگی مصرف می‌کند، اگر باز هم بر امور خارج از کنترل و چیزهایی که از دست‌ داده تمرکز داشته باشد، ناامیدی او چندان عجیب نخواهد بود. حال اگر به این ترکیب، جملات و عباراتی مانند «زندگی ارزش زیستن ندارد» را هم اضافه کنید، آنگاه هیچ داروی ضدافسردگی قادر نیست فرد را نجات دهد.

همچنین اگر همین شخص به معنای جدیدی از زندگی دست پیدا کند و دلیل زیستن را دریابد، یا باور داشته باشد که تمام داستان زندگی او معنایی دارد، آنگاه در برابر هر پیش‌ آمدی نیرومند و استوار باقی خواهد ماند. زمانی که افراد عادت توجه و تمرکز خود را تغییر می‌دهند و معنای تازه‌ای برای زندگی پیدا می‌کنند، هیچ حد و مرزی برای زندگی آن‌ها قابل‌تصور نیست. تغییر تمرکز و یافتن معنای جدید برای زندگی می‌تواند ظرف چند دقیقه ساختار بیوشیمیایی مغز فرد را نیز تغییر دهد.

به همین دلیل، همیشه به یاد داشته باشید که معنا معادل احساسات است و این احساسات و عواطف همان زندگی است. آگاهانه و هوشیار انتخاب کنید. معنای نیروبخشی را در هر رویداد بیابید؛ آن‌گاه می‌بینید که ثروت و شادکامی، در عمیق‌ترین شکل خود همین امروز از آن شما خواهد بود. زمانی که معنایی را در ذهن خود می‌آفرینید، این معنا به تولید احساسات منجر می‌شود و این احساس خاص، شما را به‌سوی سومین تصمیم سوق می‌دهد.

چه باید کرد؟

فعالیت‌های شما کاملا تحت تاثیر وضعیت احساسی شما است. طبیعی است هنگامی‌که عصبانی هستید، بسیار متفاوت از وضعیتی عمل خواهید کرد که احساس سرزندگی می‌کنید یا آن‌که خود را مظلوم می‌دانید.

به این دلیل، اگر می‌خواهید اعمال خود را در جهتی مناسب هدایت کنید، سریع‌ترین راه ممکن آن است که تمرکز خود را تغییر دهید و معنای نیروبخش‌تری برای امور پیدا کنید.

البته دو فرد عصبانی مانند یکدیگر عمل نمی‌کنند. افراد عصبانی‌ گاهی اوقات عقب می‌نشینند و گاهی حالت تهاجمی دارند. برخی افراد به‌سرعت خشم خود را نشان نمی‌دهند و بعضی دیگر آن را با خشونت و فریاد نشان می‌دهند. برخی نیز ممکن است خشم خود را سرکوب کنند تا در فرصتی مناسب که دست بالا را در رابطه داشته باشند، نفرت خود را ظاهر سازند. اما این الگوهای متفاوت رفتاری از کجا می‌آیند؟

افراد عموما رفتار خود را بر اساس الگویی شکل می‌دهند که از عزیزان یا افراد مورد احترام خود در خاطر دارند. از این‌ رو شما در واکنش‌های خود معمولا به راه‌هایی می‌روید که در سنین پایین‌تر بارها و بارها از اطرافیان خود دیده‌اید. اگر به این الگوهای رفتاری در زمان خشم، رنجش و یا احساس تنهایی آگاه باشید، می‌توانید آن‌ها را تغییر دهید.

حال که از سه تصمیم مهم زندگی آگاه شده‌اید، جستجو را برای یافتن پاسخ آن‌ها در تجارب خود آغاز کنید. تا می‌توانید مطالعه کنید، به شما قول می‌دهم که پس از بررسی تجارب خود درخواهید یافت افرادی با روابط عاطفی گرم، در نسبت با کسانی که در روابط خود در جنگ و نزاع دائمی به سر می‌برند، دیدگاه و رویکرد کاملا متفاوتی در قبال مسائل مختلف دارند.

نکاتی که گفته شد از نظر دانش و تکنولوژی اصلا پیچیده نیست. اگر به تفاوت رویکرد انسان‌ها در این سه تصمیم دقت کنید، راهی را خواهید یافت که به شما کمک می‌کند تغییر پیوسته و مثبتی را در تمام حوزه‌های زندگی خود ایجاد کنید. همین حالا شروع کنید!

برای دانلود این مقاله به صورت pdf روی همین متن کلیک کنید.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 9   میانگین: 3.9/5]

36 پاسخ به “سه تصمیمی که زندگی شما را تغییر خواهد داد”

 1. ehsan گفت:

  عالی بود…حس کردم آنتونی رابینز این مقاله رو نوشته!
  مرسی،سپاسگزارم از مقاله ی خوبتان…چه خوب که مطالب این چنین مفید و پرکاربرد رو برای اعضای سایت رایگان می گذارید……

 2. عاطفه گفت:

  باسلام
  از استاد ارجمند جناب اقای محمدی متشکرم. به عنوان شاگرد نکات کلیدی مطرح شده را چندین بار باید خواند و به آنها اندیشید و با برنامه ریزی به آن عمل نمود.
  شاید بیشترین ثروتی که یک فرد می تواند داشته باشد ، نه پول و نه شهرت و نه عوامل خارجی دیگر می تواند باشد چرا که ممکن است با یک باد پاییزی از میان برداشته شود وتکیه زدن به آنها و از دست دادن آن ، انسان را تا منتهای ناامیدی پیش ببرد.
  اعتماد و توکل به خدای مهربان، سلامت جسم و روح، داشتن خانواده ای سالم ، با نشاط و در کنار هم و همدل، قناعت، شکرگذاری، ثروتی بی پایان است. این داشته ها می توانند انگیزه های درونی لازم برای هر فردی برای ادامه زندگی و مواجه شدن با چالش های آن، با بهترین راه حل ممکن باشد.
  همکار جوانی داشتم که درصدد یافتن دختری بود که او برایش انگیزه های زندگیش را ایجاد کند. فراموش کرده بود که خودش باید سر منشاء آن باشد. از کوزه همان تراود که در اوست.
  مشکلات و ناملایمات زندگی در زندگی همه انسانها وجود دارد، مهم این است که با امید به خداوند به این سختی ها غلبه نموده و از حرکت باز نمانیم. حتی اگر حرکت لاک پشتی داریم ، بازهم دست ها را روی زانوی خود گذاشته و با “یا علی” بلند شویم و ادامه دهیم. توانایی های انسان برای پیداکردن راه حل یا ساخت راه، مثال زدنی است. از تجربه بزرگترها و سالمندان خانواده کمک گرفته و راه حل هایشان را امتحان کنیم. اولین اتفاقی که پس از عصبانیت و خشم اتفاق می افتد، آسیب رساندن به خود فرد است. تحریک پذیری خود را کنترل نماییم. شاید این راهی که می رویم به ترکستان باشد. همانطور که استاد فرموددند، قدرشناس باشیم و معنای زندگی را پیدا کنیم. خانواده و دوستان خوب که اگر به دقت انتخاب شده باشند همواره به دنبال پیشرفت و موفقیت شماهستند. از گنجهایی که در دلهای خانواده و دوستان وجود دارد غافل نشویم که پشتوانه هایی بی بدیل در زمان های حساس زندگی هستند.
  بازهم از استاد محمدی و همکارانشان متشکرم.

 3. سمانه گفت:

  با سلام .جناب استاد سعید محمدی از اینکه به تازگی به جمع شاگردانتان پیوستم بسیار خوشحال و مفتخرم. مثل دیگر مقالات عالی و راهگشا بود ممنون

 4. احسان گفت:

  سلام خیلی عالی بود و مفیدترین قسمت برای من فکر کردن به مسائلی بود که تحت اختیار داریم. متشکرم.

 5. vahid گفت:

  سلام و وقت بخیر
  ممنون جناب محمدی به خاطر این مطلب بسیار مفید
  به قول دوستمون منم ناخودآگاه یاد آنتونی رابینز افتادم
  امیدوارم در مورد اینجور موضوعات در آینده هم شاهد مطالب زیبای شما باشیم

 6. شهلا گفت:

  سلام به گروه پر انرژی مثبت مطالعه شریف
  مثل همیشه عالی
  الهی همه دوستان عاقبت بخیر بشن.
  سپاسگزارم

 7. نگار صالحی گفت:

  سلام براستاد عزیزم وتیم بزرگوار و پرتلاش مطالعه شریف،مطالبی که در سایت میگذارید یا برای اعضاءسایت ارسال میفرمایید به قاطع میشود گفت که نسبت به سایتهای مشابه دیگر از ارزش و محتوای بیشتری برخورداره و من به شخصه از زحمات شما عزیزان نهایت قدردانی دارم.

 8. حسن معماری گفت:

  با سلام و خدا قوت
  استاد ، مقاله عالی بود
  سپاسگذارم

 9. vafa گفت:

  با سلام و سپاس از شما
  ای کاش منبع این مطلب را هم می نوشتید.

 10. لیلا گفت:

  فوق العادست

 11. kazewe گفت:

  سلام وقت بخیر
  بسیار عالی بود با هر یک جمله باید کلی فکر میکردی و بعد ادامه مطالب رو می خواندی از اینکه با طرح سوال ها ما رو به خودمون اوردید بسیار جای قدر دانی و تشگر داره .
  موفق و موید باشید.

 12. رضا گفت:

  ممنون استاد. بسيار مفيد بود.

 13. سعيد گفت:

  با. سلام و آرزوي بهترين ها براي گروه مطالعه شريف
  بسيار عالي و تفكر برانگيز بود . ممنون كه به حاي خيال پروري در راه رسيدن به موفقيت ،مطالب علمي و كاربردي را اشاعه مي دهيد

 14. سمیرا رضاپور گفت:

  خوب بود.ممنون

 15. مسعود گفت:

  باسلام،ممنون استاد عزیز ، باور کنید خواندن این مقاله واقعا برای روح خسته من نسخه ای شفابخش بود

 16. asa گفت:

  فقط میتونم بگم خیلی عالی و مفید بود

 17. تهجدی گفت:

  باسلام و خسته نباشید
  مقاله ای عالی و پر مغز بود
  امیدوارم تندرست باشید با این نگاه زیبا

 18. صنم گفت:

  خیلی عالی بود، امیدوارم این زحمات شما رو بتونم به کار بگیرم!
  موفق باشید!

 19. fariba گفت:

  thanku soooooo much

 20. مهدی گفت:

  با سلام .ممنون از مطالب خوبتان

 21. saeid گفت:

  بسیار بسیار مفید بود …
  متشکرم

 22. محمد رضا صایری گفت:

  بسیارعالی بود و به همه عزیزانی که در این مجموعه زحمت میکشن خسته نباشی میگم .

  • مریم باجلان گفت:

   دوست خوب مطالعه شریف جناب آقای صابری عزیز
   ممنون از لطف شما
   امیدواریم که همواره پر از انرژی مثبت باشید.

   مطالعه شریف

 23. محمد گفت:

  کتاب “چگونه به اینجا رسیدم” را مطالعه کنید.

 24. ناصر گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  واقعا عالی و مفید بود مطالبتون

 25. طاهری گفت:

  با سلام و عرض احترام
  بابت مطالب بسیار مفید و عالیتون از شما کمال تشکر را دارم و تمام تلاشم بر این است که روزانه این موارد را در زندگی شخصی خود به کار بندم.
  با تشکر فراوان

 26. پونه گفت:

  با سلام ممنون از مطالب مفیدتون اما تمام این مباحثتون رو وقتی قبول دارم که آدم حداقل امکانات رو برای پیشرفت داشته باشه تا بعد بتونه فکر کنه به پیشرفت و کیفیت زندگی و آنچه شما مدنظرتون هست در این مقاله، وقتی شما هیچ پولی نداشته باشید که ایده هاتونو عملی کنید دیگه چه تفاوتی داره نگرشتون به زندگی چیه! شما به فردی فکر کنید که علی رغم همه تلاشش (تلاش اصولی و سماجت و صبر)برای پیدا کردن کار، ادامه تحصیل، و … به هیچ نتیجه ای نرسیده این فرد چطور میتونه به “آنچه خارج از کنترل است” فکر نکنه؟!

  • مریم باجلان گفت:

   دوست خوب مطالعه شریف پونه عزیزم
   از شما متشکریم که اینقدر با دقت این مقاله را مطالعه فرمودید.
   در مورد نظرتان باید بگویم که وقتی در ذهن شما ایده‌ای رشد می‌کند یعنی حداکثر امکانات را در اختیار داری. و مهم‌ترین عامل برای پیشرفت داشتن ایده است.
   خیلی از افراد هستند که امکانات دارند،پول فراوان دارند ولی ایده ندارند.
   شرکت‌ها و موسسه‌های معتبری را می‌شناسم که برای ایده‌های خوب و خلاقانه بهای بالایی می‌پردازند.
   کافی است با یکی از این شرکت‌ها وارد مذاکره و همکاری شوید.
   اگر ایده‌هایتان را پرورش دهید قطعاً راهی برای عملی کردن آنها خواهید یافت.

   همواره پر انرژی باشید

   مطالعه شریف

 27. فتانه بدخش گفت:

  تشکراغای محمدی ازمصالب مفیدوتاثیرگذارتان سلامت باشید

 28. سارا گفت:

  سپاسگزارم

 29. فاطمه حاجی حیدری گفت:

  با سلام به گروه مطالعه شریف ، چهارمین سال است که به دانشگاه پیام نور راه پیدا کردم و این در حالی است که بعد از ۲۴ سال ودر آستانه ۴۰ سالگی وارد دبیرستان شدم و سال اول را با موفقیت گذراندم و همین موجب شد تا رشته تجربی را انتخاب کنم ،اولین نوه من چهار ساله بود و سال دوم دبیرستان من سه نوه دیگر پیدا کردم که با فاصله کمی از یکدیگر دختران و عروسم آوردند و از سال دوم وقت کمتری داشتم به خاطر همین پیش دانشگاهی را با فاصله زمانی حدود ده سال طی کردم که شاید اگر فراغ بیشتری داشتم باید لیسانس میگرفتم ،دوباره با آغاز دانشگاه دخترم که فوق میخواند فرزند سوم را به دنیا آورد …تصمیم گرفته بودم که دانشگاه نروم و در منزل به مطالعه بپردازم که به طرز کاملا اتفاقی با مطالعه شریف آشنا شدم و امید دوباره ای به من دست داد …که با ادامه رشته که مهندسی اقتصاد کشاورزی میباشد به تحصیل مشغول هستم ..از اهتمام شما جهت انتقال دانش بسیار متشکرم …شما هم سن فرزند من هستید ….و از خداوند خیر دنیا و آخرت را برای شما خواستارم …

  • مطالعه شریف گفت:

   سرکارخانم حاجی حیدری سلام
   وقتتون بخیر
   از لطف شما سپاسگزاریم.
   آفرین به همت و پشتکار شما. انشاالله همیشه موفق و سلامت باشید.

   با سپاس
   تیم مطالعه شریف

 30. آرش گفت:

  سلام استاد محمدی
  خواهشمندم نظرتون رو قاطع و محکم و با صداقت راجب عکس خوانی ذهنی بگید.
  بعضی از سایت ها آموزش عکس خوانی به شدت تندخوانی را می کوبند و تندخوانی را یک روش منسوخ شده می دانند.و مدعی اند که یه کتتب۳۰۰صفحه ای را می توانید در عرض ۱ساعت بخوانید. لطفا نظرتون رو راجب این متد بیان کنید

  • تیم پشتیبان و کوچینگ مطالعه شریف گفت:

   دوست خوب مطالعه شریف سلام
   یقین بدانید اگر این متد برای اکثر افراد، کاربردی بود و نتیجه ای حتی در حد تندخوانی داشت، موسسه مطالعه شریف پیشتاز برگزاری این دوره بود.
   موفق تر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *