4 بازی‌ تقویت حافظه برای کودکان

تقویت حافظه برای کودکان

بازی همیشه برای کودکان جذاب است؛ حال اگر بازی تقویت حافظه را جایگزین بازی‌های ساده و بدون کاربرد کنید می‌توانید از زمان بازی فرزندانتان برای تقویت حافظه آن‌ها استفاده کنید. تعداد زیادی بازی تقویت حافظه وجود دارد که به صورت رایگان در سایت‌های مختلف وجود دارند و می‌توانید آن‌ها را دانلود کنید. در این مطلب چند نمونه بازی تقویت حافظه را معرفی می‌کنیم. در اکثر بازی‌های فکری، فرد باید از حافظه خود استفاده کند؛ اما برخی از بازی‌ها به صورت مستقیم با حافظه در ارتباط‌ هستند و بازی تقویت حافظه محسوب می‌شوند. 

داستان‌سرایی یک بازی تقویت حافظه است که باعث می‌شود بتوانید برای موضوعات مختلف یک تصویر ذهنی ایجاد کنید.

۱- کودکان را تشویق به داستان‌سرایی کنید

برای اینکه اطلاعات در حافظه شما ثبت شوند باید از حافظه کوتاه‌ مدت به حافظه بلند‌مدت منتقل شوند. داستان‌سرایی یک بازی تقویت حافظه است که باعث می‌شود بتوانید برای موضوعات مختلف یک تصویر ذهنی ایجاد کنید و از طریق برقراری ارتباط بین موارد مختلف، بهتر آن‌ها را به خاطر بسپارید. 

این بازی تقویت حافظه را باید به صورت گروهی انجام دهید و خودتان هم در بازی با کودکان مشارکت کنید. برای این کار می‌توانید چند شی را روی میز قرار دهید و شروع به داستان‌سرایی درباره آن‌ها کنید. به صورت نوبتی یک جمله به داستان خود اضافه کنید. بعد از اتمام داستان، اشیا را جمع کنید و از کودک خود بخواهید که داستان را بازگو کند و نام اشیا را به خاطر بیاورد. 

۲- شکل‌های جفت را پیدا کنید

دومین بازی تقویت حافظه، بازی پیدا کردن شکل‌های جفت در یک صفحه است. حتما انواع مختلف این بازی با طراحی‌های متفاوت را از گذشته دیده‌اید. این بازی هم به صورت فیزیکی در فروشگاه‌های مختلف موجود است و هم نسخه‌ اپلیکیشن آن برای موبایل و کامپیوتر در سایت‌های مختلف وجود دارد. 

اگر سن کودک شما کم است و بازی کردن با گوشی یا کامپیوتر برای او ضرر دارد، می‌توانید از بازی‌های فیزیکی استفاده کنید؛ اما اگر بازی‌های الکترونیکی را ترجیح می‌دهید می‌توانید بازی تقویت حافظه مانند Memorie Mania را نصب کنید. در این بازی ابتدا یک صفحه پر از اشکال مختلف نمایش داده می‌شود و بعد از چند ثانیه ناپدید می‌شوند؛ شما باید با استفاده از حافظه خود جای شکل‌های جفت را پیدا کنید. هر چه‌ قدر سریع‌تر این کار را انجام دهید یعنی حافظه کوتاه‌مدت قوی‌تری دارید. 

در بازی تقویت حافظه چمدان، هر فرد یک وسیله برای سفر به چمدان اضافه می‌کند. 

۳- چمدان خود را ببندید

یک بازی تقویت حافظه جالب که بیشتر برای بازی کردن در جمع‌های بیش از سه نفر مناسب است، بازی چمدان است. در این بازی یک چمدان فرضی برای رفتن به سفر در‌نظر گرفته می‌شود و هر فرد باید یک وسیله داخل آن قرار دهد؛ همچنین باید تمام وسایل داخل چمدان را نام ببرد. این بازی را می‌توانید با داستان ترکیب کنید تا جذابیت بازی برای کودکان افزایش یابد. 

۴- بازی تقویت حافظه 

یک بازی تقویت حافظه، Brain Booster نام دارد. در این اپلیکیشن، چندین بازی فکری برای تقویت حافظه وجود دارد. کودکان با استفاده از موسیقی، اعداد، رنگ‌ها و شکل‌های مختلف در این بازی می‌توانند حافظه خود را تقویت کنند و از لحظات خود لذت ببرند. این بازی تقویت حافظه حتی برای بزرگسالان نیز مناسب است.

همچنین بخوانید :  چند بازی جذاب برای تقویت حافظه تصویری
به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 1   میانگین: 5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *