۴ نکته برای افزایش تمرکز در مطالعه

در این مقاله قصد داریم به نکاتی که به افزایش تمرکز در مطالعه منجر می‌شوند، اشاره کنیم. داشتن تمرکز در مطالعه به دانش‌آموزان و دانشجویان کمک می‌کند تا نمرات بهتری کسب کنند. به‌طور کلی هر فردی که در محل کار یا هر جای دیگری مطلبی را با هر عنوانی مطالعه می‌کند، در صورت داشتن تمرکز در مطالعه می‌تواند بهترین نتیجه را از زمانی که صرف مطالعه می‌کند به دست آورد.

چنانچه شما جزء آن دسته از دانش‌آموزانی هستید که در بسیاری از دروس نمرات عالی می‌گیرید، اما حتی شنیدن اسم ریاضی حالتان را بد می‌کند و شب‌ها کابوس اعداد و فرمول‌های ریاضی را می‌بینید؛ این مطلب را تا انتها مطالعه کنید. احتمالا تا حالا به تمام کلاس‌های خارج از مدرسه مراجعه کرده‌اید، چندین معلم خصوصی عوض کرده‌اید و هر کتاب و جزوه‌ای که به دستتان رسیده مطالعه کرده‌اید؛ اما باز هم هیچ چیز مانع از احساس دلشوره و تهوع شما در شب امتحان نشده است.

اکنون وقت آن رسیده که دست از ترسیدن بردارید و با وحشت خود مبارزه کنید؛ اما چگونه؟ حتما می‌گویید گفتن این حرف بسیار ساده‌تر از عمل کردن به آن است. مسلما رسیدن به نتایج مثبت در زندگی نیازمند تلاش و صرف زمان و انرژی است؛ اما نتیجه حاصله ارزش تلاش‌هایتان را دارد. نکاتی که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم، منجر به تمرکز در مطالعه شده و پس از مدتی از نتایج حاصل شگفت زده خواهید شد.

۱- هر روز مدیتیشن (مراقبه) کنید

هرگاه احساس می‌کنید فشار درس‌هایتان بیش از حد ظرفیت شما شده است، مدیتیشن کنید. بیست دقیقه مراقبه در روز منجر به کارکرد بهتر سلول‌های مغز می‌شود و اگر به‌طور مرتب این کار را ادامه دهید، حجم ماده خاکستری مغزتان نیز افزایش خواهد یافت. بهترین زمان انجام مراقبه صبح‌ها پس از بیدار شدن یا شب‌ها پیش از خوابیدن است؛ اما می‌توانید در مدرسه یا حتی در پارک نیز با دوستان خود مراقبه کنید. انجام این کار با دوستان، منجر به افزایش حس رفاقتتان هم می‌شود! با انجام چند دقیقه مراقبه در طول روز، به راحتی بر وحشت ناشی از امتحانات غلبه خواهید کرد و به تمرکز در مطالعه و ذهنی آرام و شفاف دست خواهید یافت.

۲- خواب مناسب برابر با افزایش تمرکز

چت کردن‌ در ساعات پایانی شب و گردش‌های شبانه با دوستان ممکن است خیلی برایتان جذاب باشند؛ اما قطعا دشمن مغز، حافظه و تمرکز شما هستند. مغز احتیاج به خواب منظم دارد و هفت الی هشت ساعت خواب در طی شبانه‌روز برای سلامت مغز شما حیاتی است.

۳- به موضوع مورد مطالعه علاقه‌مند شوید تا نمرات خوبی کسب کنید

رازی که درباره این موضوع وجود دارد، این است که هر چیزی را که دوست داشته باشید، آن چیز هم شما را دوست خواهد داشت! پس اگر از درسی بدتان می‌آید، سعی کنید برای یک روز این احساس بد را کنار بگذارید. به ذهن خود بگویید: «امروز این درس را با عشق و علاقه مطالعه خواهم کرد». این کار را امتحان کنید و شاهد تفاوت به‌وجود آمده باشید. آیا وقتی می‌خواهید یک مسابقه فوتبال تماشا کنید یا یک فیلم جذاب ببینید، برای تمرکز کردن بر آن تلاش می‌کنید؟ مسلما خیر! تمرکز خود به خود به وجود می‌آید. این حقیقت در مورد درس‌های شما نیز وجود دارد. اگر درس‌هایتان را دوست داشته باشید، بسیار بهتر می‌توانید تمرکز کنید و آن‌ها را مطالعه کنید؛ در نتیجه نمرات بهتری هم خواهید گرفت.

۴- غذاهای سالم بخورید تا ذهنتان بی‌قرار و ناآرام نشود

هر غذایی که بخورید و هر چه که بنوشید، اثر خود را خیلی سریع بر ذهن و بدن شما نشان خواهد داد. شیرینی، شکلات، بستنی و سایر خوردنی‌های مضر بسیار وسوسه‌انگیز هستند، اما باعث ناآرامی ذهن و سستی بدنتان می‌شوند؛ در نتیجه ذهن شما در هر جایی به جز کتاب‌ها و درس‌هایتان پرسه خواهد زد. پس خوراکی‌های خود را به دقت انتخاب کنید. از خوراکی‌های پر ادویه یا پر از شکر اجتناب کنید و از میزان خوراکی‌های سرخ‌شده و مضر نیز کم کنید. از میوه‌ها، سبزیجات تازه، آب‌میوه تازه و طبیعی و سالاد بیشتری در رژیم غذایی خود استفاده کنید.

۲ پاسخ به “۴ نکته برای افزایش تمرکز در مطالعه”

  1. سمانه گفت:

    با تشکر از مطالب مفیدتون
    کنجکاوم بدانم آقای سعید محمدی هم وقت دارند که مراقبه کنند
    واگر مراقبه میکنند چه نوع مراقبه ایست

  2. آموزش وردپرس گفت:

    نکات بسیتر خوب و عالی متذکر شدید سپاسگزارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *