بیزنس کوچ
کار آفرینی, کسب و کار

۵ علامتی که نشان می دهند به یک بیزنس کوچ نیاز دارید

[تعداد: 3    میانگین: 4.3/5]

اداره کردن یک کسب و کار مانند این است که در شهر بازی، سوار ترن هوایی شوید. یک روز، روزتان پربار است و همه چیز برای کسب و کارتان عالی به نظر می رسد، و روز بعد احساس می کنید همه چیز از کنترل خارج شده و در حال سقوط هستید. این وضعیت برای بسیاری از مالکان کسب و کار رخ می دهد و لحظه ای فرا می رسد که می گویند: «مطمئن نیستم باید بعد از این چه کاری انجام دهم».
استخدام یک بیزنس کوچ، بینش بی طرفانه ای برای شما فراهم می کند تا درک کنید چگونه کسب و کارتان را بهتر اداره کنید، فروش را افزایش داده و مهارت های خود را به عنوان مدیر عامل ارتقاء دهید. در این مقاله قصد داریم به پنج علامتی اشاره کنیم که نشان می دهند زمان استخدام یک بیزنس کوچ خبره برای شما و کسب و کارتان فرا رسیده است.

۱- احساس می کنید دچار دست پاچگی شده و در حال غرق شدن هستید.

نشانه روشن چنین وضعیتی این است که مرتباً با خود فکر می کنید که آخرین بار چه زمانی به تعطیلات رفتید یا به موقع شرکت را ترک کرده و به خانه رفته اید. در این صورت باید این سوال دشوار را از خود بپرسید که آیا کارهایی که به صورت روزمره انجام می دهید، شما را به سوی اهدافتان سوق می دهند، یا خیر. مالکین کسب و کار غالباً پی می برند که بیش از حد برای امور غیر سازنده زمان صرف می کنند، حتی اگر آن امور در لحظه انجام پربار و سازنده به نظر برسند.
یک بیزنس کوچ ماهر به وظایف روزانه شما و نحوه انجام آن ها، بی طرفانه می نگرد و تعیین می کند که کدام وظایف باید به دیگران محول شوند و چگونه می توانید کارهایی را که باید تحت نظارت شما باقی بمانند، به طرز اثربخشی اجرا کنید.

۲- هیچ مسیر روشنی پیش روی خود نمی بینید.

این مساله می تواند بر جنبه های زیادی از کسب و کار شما دلالت کند. آیا موارد زیر به نظرتان آشنا هستند؟
• در درک نقش خود به عنوان مدیر عامل با مشکل مواجه شده اید.
• نمی دانید وظایف روزانه شما چه هستند.
• طی چندین هفته، مسیر کسب و کارتان بارها تغییر می کند.
• مجموعه شفافی از اولویت ها یا برنامه هایتان را مکتوب نکرده اید.
مدیران عامل، مخصوصاً مدیران عامل شرکت هایی که شخصاً آنها را تاسیس کرده اند، معمولاً همه کاره بوده و در تمام بخش های کسب و کار دخالت می کنند، و هنگامی که قدمی به عقب برمی دارند تا به هدایت شرکت بپردازند، باید با دشواری این عادت خود را کنار بگذارند. مدیران عامل استارت آپ ها اغلب زمان خود را صرف انجام وظایفی می کنند که به راحتی قابل واگذاری به کارمندان سطح پایین تر است.
بیزنس کوچ می تواند به شما کمک کند نقش ها و مسئولیت های خود به عنوان مدیر عامل را تعیین کنید. نوشتن مسئولیت ها در ارتباط با اهداف استراتژیک کسب و کارتان به شما کمک می کند فعالیت های خود را مستقیماً با نتیجه ای که بر اساس اهدافتان می خواهید به دست آورید، متصل کنید. بیزنس کوچ همچنین می تواند به شما کمک کند از تمایلات ناگهانی و قدرتمند خود برای انجام تمام کارهای شرکت صرفنظر کنید.

۳- می خواهید مهارت های جدیدی در خود پروش دهید.

خواه برای مهارهای های رهبری ذاتی خود ستایش شده باشید، یا بدانید که درباره توانایی هدایت یک شرکت دچار عدم اعتماد به نفس هستید، می توانید راه هایی جهت بهبود شرایط خود بیابید. داشتن مهارت های رهبری قدرتمند برای اداره شرکت، به ارتقای فرهنگ و افزایش موفقیت شرکت شما کمک خواهد نمود.
رهبری نباید تنها مهارتی باشید که می خواهید به عنوان مالک کسب و کار، در خود پرورش و توسعه دهید. چنانچه می خواهید کسب و کارتان برتر از سایرین باشد، باید مهارت های مذاکره، مالی و تکنولوژی های جدید را نیز کسب کنید.
وقتی به دنبال بیزنس کوچی برای کمک به توسعه مهارت های جدید خود می گردید، باید به درستی تحقیق کنید تا کوچ مناسب خود را بیابید. اگر در پی کسب مهارت های نرم هستید، مانند رهبری یا مذاکره، باید کوچی پیدا کنید که صحبت کردن با او برایتان آسان و خوشایند باشد و بتوانید به راحتی درباره مسایل خود با او به گفتگو بنشینید و احساس امنیت کنید. هنگام جستجوی کوچی برای کمک به شما در کسب مهارت های سخت، مانند یادگیری یک تکنولوژی جدید، باید از مشتری های قبلی کوچ بخواهید که نظر خود را در این باره به شما بگویند تا ببینید مهارت های آنان تا چه حد با کمک آن کوچ پیشرفت کرده است.

۴- در بن بست گیر افتاده اید.

آیا برای رشد و توسعه کسب و کارتان دچار دودلی و تردید هستید؟ حتی اگر روحیه کارآفرینی جاه طلبانه و بلندپروازانه ای دارید، باز هم ایجاد وقفه در امور و عملیات شرکت می تواند تصمیم ترسناکی و دشواری باشد. به جای این که گرفتار بن بست شوید، استخدام یک بیزنس کوچ می تواند مشاوره های عالی برای شما فراهم کند و با خلق ایده های جدید و پیاده سازی یک برنامه استراتژیک، باعث رشد و توسعه موفقیت آمیز کسب و کار شما گردد. با کمک چنین شخصی، به چشم انداز و اعتماد به نفسی جدید برای برنامه ریزی و اجرای استراتژی های خود دست می یابید.

۵- باید از نظر شخصی، بیشتر پاسخگو باشید.

شاید اهداف شخصی و اهداف کسب و کارتان را نوشته اید، اما به نظر می رسد که نمی توانید آن ها را محقق کنید. پیش از این که با خود بگویید «این اهداف بیش از حد بزرگ هستند»، باید از خود بپرسید که آیا واقعاً خود را مجبور می کنید که هر آنچه در توان دارید، برای تحقق آن نیازها انجام دهید.
شکستن عهدها و قول هایی که به خود داده اید، بسیار آسان است. به جای این که از همسر یا دوستان خود بخواهید تا شما را در برابر اهداف کاریتان پاسخگو نگاه دارند، و خطر آسیب رساندن به روابط خود با این افراد را نیز به جان بخرید، باید از یک بیزنس کوچ درخواست کمک کنید و به او پاسخگو باشید. این فرد نه تنها در حل مشکلات، یار و رفیق شما خواهد بود، بلکه می تواند بی طرفانه به کارهای شما نگریسته و به شما بگوید که در چه موقعیت هایی زمان و تلاش خود را به هدر می دهید.
نتیجه گیری
با وجود این که جوابی قطعی در پاسخ به این مساله که چه زمانی باید دست به استخدام یک بیزنس کوچ بزنید، وجود ندارد، معیاری خوب برای این که بدانید زمان این کار فرا رسیده، وقتی است که به خود می گویید: «نمی دانم باید بعد از این چه کاری انجام دهم».
تحقیق صورت گرفته توسط فدراسیون بین المللی کوچینگ نشان می دهد که ۷۰ درصد مالکین کسب و کارهای کوچکی که از خدمات یک بیزنس کوچ استفاده کرده اند، شاهد افزایش عملکرد کاری بوده اند، ۸۶ درصد شاهد بازگشت سرمایه خود بوده اند، و ۹۹ درصد کارآفرینان از تصمیم خود برای استخدام یک بیزنس کوچ بسیار راضی و خرسند بوده اند.
نکته مهم این است که به موقع و زودهنگام از کمک یک بیزنس کوچ استفاده کنید. حتی ابرقهرمان ها هم به تنهایی کارهای خود را انجام نمی دهند. انسان ها به همکاری و مشاوره یکدیگر نیاز دارند با بتوانند جهان را به تسخیر خود درآورند.

نویسنده تیم تولید محتوا

مطالعه شریف بزرگ‌ترین سایت آموزش آنلاین در حوزه‌های مدیریت فردی، مهارت‌های فوق ضروری تندخوانی، تقویت حافظه، آموزش زبان انگلیسی، روش مطالعه، تمرکز… از سال ۱۳۹۰ فعالیت می‌کند و افتخار همکاری با مجموعه ارزشمند جهاد دانشگاهی صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی شریف، نهاد کتابخانه‌های کل کشور، شهرداری تهران و صدها مجموعه دانشگاهی را در رزومه خو د دارد.

مطالب مرتبط با این موضوع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *