۵ علامتی که نشان می‌دهند به یک بیزنس کوچ نیاز دارید

اداره کردن یک کسب‌وکار مانند این است که در شهربازی، سوار ترن هوایی شوید. یک روز، روزتان پربار است و همه چیز برای کسب‌وکارتان عالی به نظر می‌رسد و روز بعد احساس می‌کنید همه چیز از کنترل خارج شده و در حال سقوط هستید. این وضعیت برای بسیاری از مالکان کسب‌وکار رخ می‌دهد و لحظه‌ای فرا می‌رسد که می‌گویند: «مطمئن نیستم باید بعد از این چه کاری انجام دهم.»
استخدام یک بیزنس کوچ، بینش بی‌طرفانه‌ای برای شما فراهم می‌کند تا درک کنید چگونه کسب‌وکارتان را بهتر اداره کنید، فروش را افزایش داده و مهارت‌های خود را به عنوان مدیر عامل ارتقا دهید. در این مقاله قصد داریم به پنج علامتی اشاره کنیم که نشان می‌دهند زمان استخدام یک بیزنس کوچ خبره برای شما و کسب‌وکارتان فرا رسیده است:

۱- احساس می‌کنید دچار دست‌پاچگی شده و در حال غرق شدن هستید

نشانه روشن چنین وضعیتی این است که به‌طور مرتب با خود فکر می‌کنید که آخرین بار چه زمانی به تعطیلات رفتید یا به موقع شرکت را ترک کرده و به خانه رفته‌اید. در این صورت باید این سوال دشوار را از خود بپرسید که آیا کارهایی که به صورت روزمره انجام می‌دهید، شما را به سوی اهداف‌تان سوق می‌دهند یا خیر. مالکین کسب‌وکار غالبا پی می‌برند که بیش از حد برای امور غیرسازنده زمان صرف می‌کنند؛ حتی اگر آن امور در لحظه انجام پربار و سازنده به نظر برسند.
یک بیزنس کوچ ماهر به وظایف روزانه شما و نحوه انجام آن‌ها، بی‌طرفانه می‌نگرد و تعیین می‌کند که کدام وظایف باید به دیگران محول شوند و چگونه می‌توانید کارهایی را که باید تحت نظارت شما باقی بمانند، به‌طرز اثربخشی اجرا کنید.

۲- هیچ مسیر روشنی پیشروی خود نمی‌بینید

این مسئله می‌تواند بر جنبه‌های زیادی از کسب‌وکار شما دلالت کند. آیا موارد زیر به نظرتان آشنا هستند؟
• در درک نقش خود به عنوان مدیرعامل با مشکل مواجه شده‌اید.
• نمی‌دانید وظایف روزانه شما چه هستند.
• طی چندین هفته، مسیر کسب‌وکارتان بارها تغییر می‌کند.
• مجموعه شفافی از اولویت‌ها یا برنامه‌های‌تان را مکتوب نکرده‌اید.
مدیران عامل، مخصوصا مدیران عامل شرکت‌هایی که شخصا آن‌ها را تاسیس کرده‌اند، معمولا همه کاره بوده و در تمام بخش‌های کسب‌وکار دخالت می‌کنند و هنگامی که قدمی به عقب برمی‌دارند تا به هدایت شرکت بپردازند، باید با دشواری این عادت خود را کنار بگذارند. مدیران عامل استارتاپ‌ها اغلب زمان خود را صرف انجام وظایفی می‌کنند که به راحتی قابل واگذاری به کارمندان سطح پایین‌تر است.
بیزنس کوچ می‌تواند به شما کمک کند نقش‌ها و مسئولیت‌های خود به عنوان مدیرعامل را تعیین کنید. نوشتن مسئولیت‌ها در ارتباط با اهداف استراتژیک کسب‌وکارتان به شما کمک می‌کند فعالیت‌های خود را مستقیما با نتیجه‌ای که براساس اهداف‌تان می‌خواهید به دست آورید، متصل کنید. بیزنس کوچ همچنین می‌تواند به شما کمک کند از تمایلات ناگهانی و قدرتمند خود برای انجام تمام کارهای شرکت صرف نظر کنید.

۳- می‌خواهید مهارت‌های جدیدی در خود پروش دهید

خواه برای مهارهای رهبری ذاتی خود ستایش شده باشید، یا بدانید که درباره توانایی هدایت یک شرکت دچار عدم اعتماد به نفس هستید، می‌توانید راه‌هایی جهت بهبود شرایط خود بیابید. داشتن مهارت‌های رهبری قدرتمند برای اداره شرکت، به ارتقای فرهنگ و افزایش موفقیت شرکت شما کمک خواهد نمود.
رهبری نباید تنها مهارتی باشید که می‌خواهید به عنوان مالک کسب‌وکار، در خود پرورش و توسعه دهید. چنان‌چه می‌خواهید کسب‌وکارتان برتر از سایرین باشد، باید مهارت‌های مذاکره، مالی و تکنولوژی‌های جدید را نیز کسب کنید.
وقتی به دنبال بیزنس کوچی برای کمک به توسعه مهارت‌های جدید خود می‌گردید، باید به درستی تحقیق کنید تا کوچ مناسب خود را بیابید. اگر در پی کسب مهارت‌های نرم هستید، مانند رهبری یا مذاکره، باید کوچی پیدا کنید که صحبت کردن با او برای‌تان آسان و خوشایند باشد و بتوانید به راحتی درباره مسایل خود با او به گفت‌وگو بنشینید و احساس امنیت کنید. هنگام جستجوی کوچی برای کمک به شما در کسب مهارت‌های سخت، مانند یادگیری یک تکنولوژی جدید، باید از مشتری‌های قبلی کوچ بخواهید که نظر خود را در این باره به شما بگویند تا ببینید مهارت‌های آنان تا چه حد با کمک آن کوچ پیشرفت کرده است.

۴- در بن‌بست گیر افتاده‌اید

آیا برای رشد و توسعه کسب‌وکارتان دچار دودلی و تردید هستید؟ حتی اگر روحیه کارآفرینی جاه‌طلبانه و بلندپروازانه‌ای دارید، باز هم ایجاد وقفه در امور و عملیات شرکت می‌تواند تصمیم ترسناکی و دشواری باشد. به جای این که گرفتار بن‌بست شوید، استخدام یک بیزنس کوچ می‌تواند مشاوره‌های عالی برای شما فراهم کند و با خلق ایده‌های جدید و پیاده‌سازی یک برنامه استراتژیک، باعث رشد و توسعه موفقیت‌آمیز کسب‌وکار شما گردد. با کمک چنین شخصی، به چشم‌انداز و اعتماد به نفسی جدید برای برنامه‌ریزی و اجرای استراتژی‌های خود دست می‌یابید.

۵- باید از نظر شخصی، بیشتر پاسخگو باشید

شاید اهداف شخصی و اهداف کسب‌وکارتان را نوشته‌اید، اما به نظر می‌رسد که نمی‌توانید آن‌ها را محقق کنید. پیش از این که با خود بگویید «این اهداف بیش از حد بزرگ هستند»، باید از خود بپرسید که آیا واقعا خود را مجبور می‌کنید که هر آنچه در توان دارید، برای تحقق آن نیازها انجام دهید.
شکستن عهدها و قول‌هایی که به خود داده‌اید، بسیار آسان است. به جای این که از همسر یا دوستان خود بخواهید تا شما را در برابر اهداف کاری‌تان پاسخگو نگاه دارند و خطر آسیب رساندن به روابط خود با این افراد را نیز به جان بخرید، باید از یک بیزنس کوچ درخواست کمک کنید و به او پاسخگو باشید. این فرد نه تنها در حل مشکلات، یار و رفیق شما خواهد بود، بلکه می‌تواند بی‌طرفانه به کارهای شما نگریسته و به شما بگوید که در چه موقعیت‌هایی زمان و تلاش خود را به هدر می‌دهید.

نتیجه گیری

با وجود این که جوابی قطعی در پاسخ به این مسئله که چه زمانی باید دست به استخدام یک بیزنس کوچ بزنید، وجود ندارد، معیاری خوب برای این که بدانید زمان این کار فرا رسیده، وقتی است که به خود می گویید: «نمی دانم باید بعد از این چه کاری انجام دهم.»
تحقیق صورت گرفته توسط فدراسیون بین المللی کوچینگ نشان می‌دهد که ۷۰ درصد مالکین کسب‌وکارهای کوچکی که از خدمات یک بیزنس کوچ استفاده کرده‌اند، شاهد افزایش عملکرد کاری بوده‌اند، ۸۶ درصد شاهد بازگشت سرمایه خود بوده‌اند و ۹۹ درصد کارآفرینان از تصمیم خود برای استخدام یک بیزنس کوچ بسیار راضی و خرسند بوده‌اند.
نکته مهم این است که به موقع و زود هنگام از کمک یک بیزنس کوچ استفاده کنید. حتی ابرقهرمان‌ها هم به تنهایی کارهای خود را انجام نمی‌دهند. انسان‌ها به همکاری و مشاوره یک‌دیگر نیاز دارند با بتوانند جهان را به تسخیر خود درآورند.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 1   میانگین:  5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *