7 تمرین افزایش حافظه فوق العاده موثر!
بازی تقویت حافظه, تقویت حافظه

۷ تمرین افزایش حافظه فوق العاده موثر!

[تعداد: 30    میانگین: 3.3/5]

مغز انسان یک دستگاه ذخیره سازی ارگانیک است که با درایوهای دیجیتال مقایسه می شود. بنا بر عقیده محققان، مغز بشر می تواند تا ۲٫۵ پتابایت اطلاعات را در خود ذخیره کند که تقریبا معادل سه میلیون ساعت برنامه تلویزیونی است. البته بازیابی تمام این اطلاعات مقوله ای کاملا مجزا است. حافظه انسان نیاز به تمرین های مداومی دارد که آن را قوی کرده و سرعت فرآیند بازیابی اطلاعات را بالا ببرد. هنگامی که یک تمرین افزایش حافظه را بصورت مداوم و روزانه انجام می دهید، نه تنها به تقویت حافظه خود کمک می کنید، بلکه باعث ایجاد حالت روحی مثبت تری در خود می شوید، از میزان استرستان کاسته می شود، تمرکز خود را بهبود می بخشید، انگیزه و بازدهی شما زیاد می شود، هوش، خلاقیت و انعطاف پذیری شما افزایش می یابد، تفکر و زمان عکس العملتان سریع تر می شود، اعتماد به نفس بیشتری کسب می کنید و حتی قوه بینایی و شنوایی شما نیز در اثر چنین تمریناتی افزایش می یابد.

در ادامه این مطلب تعدادی بازی و تمرین افزایش حافظه به شما معرفی خواهیم کرد که به راحتی قابل انجام بوده و به کرات ثابت شده که در سلامت فکری و شناختی انسان ها موثر هستند.

۱- بازی چمدان

اگر علاقمند به بازی و فعالیت های گروهی هستید، می توانید با دوستانتان دور یک میز نشسته و بازی حافظه چمدان را انجام دهید. بازی بدین ترتیب شروع می شود که نفر اول می گوید در حال بستن چمدانی با یک آیتم در داخل آن است. نفر بعدی نیز همین مطلب را تکرار کرده و یک آیتم دیگر به چمدان اضافه می کند و بازی ادامه می یابد. هرگاه یکی از بازیکنان یکی از آیتم های داخل چمدان را فراموش کند و آن را از قلم بیندازد، از بازی حذف می شود تا نهایتا یک نفر برنده بازی شود.

۲- بازی شطرنج

بازی شطرنج یکی از چالشی ترین بازی های فکری و یک تمرین افزایش حافظه بی نظیر است. البته بازیکنان تازه کار اغلب برای تحلیل روند بازی و تعیین حرکت بعدی از حافظه کوتاه مدت خود کمک می گیرند اما بازیکنان با تجربه تر استراتژی های خود را به حافظه بلند مدت سپرده و از بازی شطرنج به منظور نگاهداری اطلاعات در درازمدت استفاده می کنند.

۳- بازی تمرکز با ورق

تعدادی از ورق ها را به پشت روی میز بچینید. هر بار دو ورق را برگردانده و سعی کنید ورق های مشابه را با یکدیگر ست کنید. برای سخت تر کردن این بازی می توانید از روش اسپاگتی نیز استفاده کنید. به جای این که ورق ها را به صورت مرتب و ردیفی روی میز بچینید، آن ها را به صورت در هم و آشفته قرار دهید. بدین صورت یادآوری مکان ورق ها سخت تر می شود و حافظه شما مجبور به فعالیت بیشتری خواهد شد.

۴- عوض کردن دست ها

اگر راست دست هستید، سعی کنید از دست چپ خود برای انجام کارهایی مانند مسواک زدن، غذا خوردن و کار کردن با ماوس کامپیوتر استفاده کنید. استفاده از دست دیگر برای انجام کارها منجر به فعالیت مغزی بیشتر می شود. این کار ممکن است در ابتدا برایتان دشوار باشد و به همین علت است که ورزش بسیار خوبی برای مغز است.

۵- غذا خوردن با چاپ استیک

این کار باعث می شود آگاهانه و با تمرکز غذا بخورید که برای مغز، گوارش و مصرف کالری بسیار مفید است. اگر این کار را قبل از این هم می توانستید به خوبی انجام دهید، این بار از دست مخالفتان استفاده کنید.

۶- برخی کارها را با چشمان بسته انجام دهید

سعی کنید بعضی کارهای بدون خطر را با چشمان بسته انجام دهید، مثلا دوش گرفتن، شستن موها یا شستن لباس هایتان. این تمرین افزایش حافظه باعث می شود مغز از مسیرهای عصبی جدید استفاده نماید که منجر به بهبود تمرکز و حافظه شما خواهد شد.

۷- از مسیرهای جدید برای رفتن به مقصدتان استفاده کنید

وقتی از مسیرهای همیشگی و تکراری به مقصدتان می روید، مغز شما در حالت اتوپایلوت قرار می گیرد و برانگیخته نمی شود اما استفاده از یک مسیر نا آشنا باعث فعال شدن کورتکس می شود. گفته می شود بیل گیتس بنیان گذار شرکت مایکروسافت هر روز برای برگشتن از محل کار به خانه از یک مسیر جدید استفاده می کرده تا باعث تحریک مغز خود شود. لازم نیست برای این کار حتما با ماشین رانندگی کنید. می توانید هر وقت مشغول پیاده روی یا دوچرخه سواری هستید یا حتی از وسایل نقلیه عمومی استفاده می کنید، از مسیرهای جدید به مقصدتان بروید.

نویسنده تیم تولید محتوا

مطالعه شریف بزرگ‌ترین سایت آموزش آنلاین در حوزه‌های مدیریت فردی، مهارت‌های فوق ضروری تندخوانی، تقویت حافظه، آموزش زبان انگلیسی، روش مطالعه، تمرکز… از سال ۱۳۹۰ فعالیت می‌کند و افتخار همکاری با مجموعه ارزشمند جهاد دانشگاهی صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی شریف، نهاد کتابخانه‌های کل کشور، شهرداری تهران و صدها مجموعه دانشگاهی را در رزومه خو د دارد.

مطالب مرتبط با این موضوع

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *