۱۰ راه‌حل عملی برای رفع مشکل عدم تمرکز

گاهی افراد ساعت‌ها پشت میز کار خود نشسته اما نمی‌توانند کار را تمام کنند. بارها صفحه را باز و بسته می‌کنند و به خاطر نمی‌آورند که قرار بوده چه کارهایی انجام دهند یا سرعت انجام کارهای‌شان بسیار کند است. بعضی اوقات چند کلمه نوشته، مدت‌ها در فکر فرو می‌روند و بعد از مدتی به خودشان آمده و به کارشان ادامه می‌دهند.

جلوگیری از حواس‌پرتی کار آسانی نیست. مسلما انجام کارهای بدون وقفه خسته‌کننده بوده و تمرکز بالایی را می‌طلبد. هیچ‌گاه در دوران مدرسه به دانش‌آموزان در مورد چگونگی تمرکز و عدم حواس‌پرتی آموزش داده نشده و توانایی تمرکز مورد قیاس قرار نگرفته است.

اصول و قوانینی برای عدم حواس‌پرتی وجود دارد که با رعایت آن‌ها به راحتی می‌توان کارها را با سرعت بیشتری انجام داد. یکی از راه‌های افزایش تمرکز حواس دوری از افکار ناامیدکننده، کسل‌کننده و غیرمنطقی است. معمولا بلندپروازی‌های غیرواقعی یا تمرکز بر چیزهای دست نیافتنی منجر به حواس‌پرتی و در فکر فرورفتن طولانی می‌شوند. برنامه‌ریزی برای انجام کارها نیز موثر بوده و به ذهن جهت می‌دهد.

در ادامه ۱۰ روش برای کنترل حواس ذکر شده که بسیار کارآمد هستند.

  •  ۱۰ راه‌حل عملی برای رفع مشکل عدم تمرکز
  •  راه جلوگیری از حواس‌پرتی در هنگام درس خواندن

۱۰ راه‌حل عملی برای رفع عدم تمرکز

۱- تعیین هدف

بهتر است برای مشکل عدم تمرکز حواس برای هر کار یک هدف مشخص تعیین شود و در طی مسیر به چگونگی انجام آن فکر کرد. هر فرد باید با توجه به اهداف خود بتواند به جایگاه دلخواه خود در زندگی برسد. برای هر مقصدی باید هدف تعیین کرد. هدف را می‌توان به چند مقطع زمانی تقسیم کرد. مثلا نوشتن مطلبی را در سه زمان مشخص در روز انجام داد که تمرکز در آن ساعات بیشتر است.

گاهی هدفی که تعیین می‌شود بزرگ‌تر از سطح توانایی‌های فرد است. هدف‌های بزرگ را باید با شیوه‌ای اصولی و در قسمت‌های مختلف انجام داد. گاهی برخی افراد در ساعات پایانی و بعضی دیگر در صبح زود تمرکز برای انجام کارها را دارند. فرد باید مکان و ساعت مناسب برای انجام کار را پیدا کند.

هدف به فرد انگیزه می‌دهد و نیروی لازم برای فعالیت را فراهم می‌کند. برنامه‌ریزی باعث می‌شود راه رسیدن به اهداف هموار شود. اندیشیدن درباره موضوع و تخیل کردن در مورد آن اهداف را نمایان‌تر می‌کند. برای دستیابی به اهداف باید راه نظم در فعالیت‌ها و افکار را پیدا کرد. برای رسیدن به هدف در هنگام انجام کار نباید به عوامل خارجی فکر کرد. تعیین کردن جایزه برای اتمام کار یکی از راه‌های رسیدن به هدف و طی کردن آسان مسیر است.

هدف یکی از مسائل مهم پیش برنده زندگی است. فردی که در زندگی خود هدف ندارد دلیل انجام خیلی کارها را نمی‌داند و ترجیح می‌دهد که به مسائل حاشیه‌ای فکر کند. هدف به زندگی برنامه می‌دهد.

۲- اکسیژن رسانی

یکی از عوامل حواس‌پرتی و عدم تمرکز حواس، گرسنگی و کمبود اکسیژن است. مغز برای عملکرد مناسب نیاز به تغذیه مناسب و اکسیژن مطلوب دارد. تنفس عمیق میزان اکسیژن رسانی به مغز را افزایش می‌دهد.

فرد در صورت استرس و ناراحتی به دلیل نفس کشیدن‌های کوتاه مانع از رسیدن مقدار کافی اکسیژن به مغز می‌شود. یکی از راه‌های مناسب برای بالا بردن اکسیژن انجام ورزش‌های هوازی و کششی است. ورزش علاوه بر تامین اکسیژن مورد نیاز میزان فراموش‌کاری را کاهش داده و بر شادی فرد می‌افزاید. یک پیاده روی چند دقیقه‌ای در محیط کار ذهن را شفاف و دقیق می‌سازد.

یکی دیگر از راه‌های تقویت مغز خوردن کافئین است. کافئین به مغز هوشیاری می‌بخشد و قند مورد نیاز را تامین می‌کنند. درصورتی که هیچ کدام از این راه‌ها عملی نبود، استفاده از هوای آزاد و قرار گرفتن در محیط طبیعت اکسیژن مورد نیاز را تامین می‌کند.

مدیتیشن نیز تمرکز در عمل را بالا می‌برد. این روش احساسات را کنترل کرده و استرس را کاهش می‌دهد.

مدیتیشن برای تمرکز حواس

۳- تغییر موقعیت

گاهی لازم است برای جلوگیری از حواس‌پرتی محیط کار را عوض کرد. عادت مغز به محیط همیشگی، حواس‌پرتی را بالا می‌برد؛ زیرا بین افکار و مکان همیشگی ارتباط برقرار می‌کند. عوض کردن محیط در هنگام استراحت یا میل کردن غذا یکی از راه‌های جلوگیری از حواس‌پرتی است.

به این ترتیب علاوه بر تمرکز حواس می‌توان فرآیند مغز را برای کارهای مختلف زمان‌بندی کرد. یک استراحت کوتاه در میان کار موقعیتی مناسب را فراهم می‌سازد.

۴- کنترل عوامل محیطی

نوتیفیکیشن برنامه‌های مختلف یکی از عوامل حواس‌پرتی است. گاهی برخی برنامه‌ها به طور مداوم اطلاعیه‌هایی را ارسال می‌کنند که فرد را برای خواندن آن وسوسه می‌کنند. گاهی برخی از این پیام‌ها بسیار ناراحت کننده و استرس‌زا هستند. بهتر است در هنگام کار نوتیفیکیشن غیرضروری خاموش شود و یا موبایل در حالت سایلنت قرار گیرد.

همچنین برخی شبکه‌های مجازی به قدری جذاب هستند که فرد را به خود معتاد می‌کنند. به این منظور لازم است برخی سایت‌ها را بلاک کرد یا در هنگام کار، گوشی را در مکانی دیگر قرار داد. محیط مانیتور تاحد ممکن باید از عوامل خارجی دور باشد تا حواس را پرت نکند.

گاهی فرد در حین کار نگاهی به پشت پنل کاری انداخته و به فکر برخی کارهای عقب افتاده‌اش می‌افتد. یکی از راه‌های بسیار مفید، تمام صفحه کردن محیط کار است به‌طوری که عوامل دیگر در آن دیده نشود. موبایل یکی از مزاحم‌های اصلی مطالعه و کار است. برخی افراد تصور می‌کنند موبایل‌شان به روند کاری آن‌ها صدمه نمی‌زند ولی این وسیله یکی از عوامل جدی مشکل عدم تمرکز حواس به شمار می‌رود.

طبق تحقیقات امروزه حواس‌پرتی بیشتر از قبل شده است. بسیاری از محققان وسایل ارتباطی را علت حواس‌پرتی می‌دانند. بهتر است برای پاسخگویی به پیام و زنگ‌ها زمانی را در نظر گرفت تا تمرکز حواس کاهش نیابد.

موبایل‌ها و برنامه‌های ارتباط جمعی تمرکز حواس را از افراد گرفته‌اند. افراد دائما تمایل دارند که به گوشی همراه خود سر بزنند و پیام دوستان یا میزان واکنش آن‌ها به عکس‌ها را بخوانند. برای جلوگیری از حواس‌پرتی لازم است ساعاتی از تلفن همراه دوری کرد.

 

نوتیفیکیشن موبایل و سایر دستگاه ها باعث عدم تمرکز است

۵- گوش دادن به موسیقی

در برخی محیط‌های شلوغ کاری، بهترین حالت برای داشتن تمرکز بالا، گوش سپردن به موسیقی است. صدای صحبت همکاران با یک‌دیگر، برخورد وسایل و صدای تایپ کردن تمرکز افراد را بهم می‌ریزد. از این رو بهتر است برای داشتن تمرکز، هدفون در گوش گذاشته و از صداهای محیط به دور ماند. در این شرایط علاوه بر دوری از سر و صدا، افراد دیگر را متوجه می‌سازد که نباید در هنگام کار حواس سایرین را پرت کنند. پخش یک موسیقی آرام، راندمان کاری را بالا می‌برد.

بالا بردن راندمان و افزایش تمرکز با موسیقی

۶- مکتوب کردن عوامل حواس پرتی

گاهی فرد چنان در افکارش خود غوطه‌ور می‌شود که از کار اصلی خود باز می‌ماند. قرار دادن یک دفترچه در کنار خود و نوشتن افکاری که بر ذهن می‌آید به فرد فرصتی می‌دهد که بدون فراموشی بتواند در ساعات بعدی به فکر کردن خود بپردازد.

این کار خیال فرد را آسوده می‌سازد که می‌تواند در زمانی دیگر به راحتی در مورد آنچه به ذهنش می‌آید فکر کند. لازم است به این نکته توجه شود که برای همه مشکلاتی وجود دارد. برای فکر کردن به موضوعات بهتر است ساعتی را معین کرد برای مثال در راه بازگشت به خانه افکار نوشته شده را مطالعه کرده و به آن‌ها فکر کرد.

این کار فرد را مطمئن می‌سازد که وقت لازم برای فکر کردن به افکار خود را دارد. اگر افکار مزاحم با مسائل منطقی سنجیده شوند به مرور زمان به باطل بودن آن‌ها پی برده می‌شود و از تکرار آن جلوگیری به عمل می‌آید.

مکتوب کردن عوامل حواس پرتی

۷- تقسیم کردن فعالیت‌ها به بخش کوچک‌تر

هرچه قدر کاری که انتخاب می‌شود بزرگ باشد احتمال به پایان رساندن آن کمتر می‌شود. از این رو باید در حین انجام کار هدف را به قسمت‌های کوچک‌تر تقسیم کرد و هر قسمت را با تمرکز انجام داد. هرچه کار عقب بیفتد احتمال حواس‌پرتی در انجام آن بیشتر می‌شود.

تعویق انداختن فعالیت‌ها عزم و اراده را کم می‌کند. هر مقدار تلاش برای رسیدن به هدف بیشتر شود ذهن خسته‌تر می‌شود. انجام دادن سریع کارها و کوچک کردن آن به ذهن فرصت برنامه‌ریزی و ایجاد انگیزه می‌دهد.

یکی از راه‌های تقسیم‌بندی رویاپردازی است. فرد باید بتواند خود را درحال انجام آن کار ببیند. معمولا قهرمانان دو از این روش استفاده می‌کنند. مراحل مسابقه را به طور معکوس مجسم می‌کنند. این افراد ابتدا خود را تصور می‌کنند که برنده شده سپس تلاش‌های خود در میانه راه را تجسم می‌کنند.

پروژه‌های بزرگ در طی زمان دچار خطا و اشتباه می‌شوند و تاخیر را به دنبال دارند. کارهای کوچک وظایف را ساده کرده و رسیدگی را آسان‌تر می‌کند. انجام کارها در یک تیم به تقسیم‌بندی وظایف یاری می‌رساند.

زمانی که فرد با انبوهی از کارها مواجه می‌شود دچار استرس شده و عدم تمرکز حواس به سراغش می‌آید. کوچک کردن کارها و قراردادن مسائل مرتبط باهم در یک لیست آرامش و تمرکز را فراهم می‌کند.

 

کارهای خود را با برنامه به قسمت های کوچکتر تقسیم کنید تا تمرکز بیشتری داشته باشید

۸- کاهش استرس

استرس ترشح هورمون‌هایی همچون نوآدرنالین که به گیرنده‌ها در مدار کنترل شناختی مغز متصل می‌شوند را افزایش می‌دهد و حفظ کردن مطالب در مغز را با سختی همراه می‌سازد. یوگا یکی از راه‌های کنترل اضطراب و استرس است. اندیشیدن به افکار مثبت و شمارش تنفس ذهن را از انرژی‌های منفی خالی می‌سازد. کارشناسان معتقدند انجام تمرینات تنفسی کوتاه مدت تمرکز حواس را بالا می‌برد و توجه را جلب می‌سازد.

ورزش ۲۰ دقیقه‌ای صبح گاهی به‌طور کلی استرس را از بین می‌برد و فرد را با انگیزه بالایی در جهت تحقق اهداف هدایت می‌کند. استفاده از موبایل و خواندن اخبار منفی استرس را افزایش می‌دهد. صحبت با افرادی که دائم از معضلات سخن می‌گویند و نکات منفی زندگی را مرور می‌کنند، علاوه بر ایجاد استرس، حواس‌پرتی ایجاد می‌کند.

انجام کارها در ساعات فشرده یکی از راه‌های تسلط بر تمرکز حواس است. فرد هنگامی که باید کارها را در ساعات کوتاه انجام دهد برای آن‌ها برنامه ریزی کرده و سعی می‌کند به تمامی آن‌ها رسیدگی کند از این رو پیشبردن چندین کار طبق برنامه در یک زمان کوتاه ذهن را از فکر کردن به مسائل استرس زا دور می‌کند. لیست‌ها هر چه به یک‌دیگر مرتبط‌تر باشند با تمرکز بالاتری انجام می‌شوند. انجام کارهایی نامرتبط فکر را مشوش می‌سازد.

۹- داشتن خواب کافی

کمبود خواب، عملکرد ذهن را با مشکلاتی همراه می‌سازد و توانایی فرد برای مقابله با عوامل درونی و بیرونی را کاهش می‌دهد. خواب برای تقویت حافظه و یادآوری مسائل اهمیت دارد. یک چرت کوتاه در بین برنامه‌های کاری مغز را به جریان می‌اندازد و از کاهش تمرکز حواس جلوگیری می‌کند.

در هنگام خواب اطلاعات جدید پردازش می‌شوند پس نباید با افکار مخرب روند خواب را با اشکال همراه ساخت. فردی که دچار خواب آلودگی است به سختی می‌تواند بر کارهایی که ملزم بر انجام آن‌ها است تمرکز کند. خواب مناسب در شب و داشتن یک چرت ۲۰ دقیقه‌ای در روز بهترین شکل استراحت است.

داشتن خواب کافی افزایش تمرکز را بالا میبرد

۱۰- بالا بردن انگیزه

نظم و انضباط مکمل انگیزه هستند. فرد باید برای رسیدن به اهداف خود انگیزه داشته باشد. فردی که تنها به دلیل داشتن نظم فردی و از روی وظیفه کاری را انجام می‌دهد به ندرت ممکن است به موفقیت دست یابد. انگیزه یکی از عوامل هدایت‌کننده فرد به سوی اهداف است.

برای دستیابی به خواسته‌ها باید قدم‌ها را بر اساس دانش برداشت. مطالعه در هر کاری باعث پیشرفت می‌شود. وقتی در مورد کاری مطالعه کافی وجود داشته باشد به دلیل تسلط بر موضوع و عدم استرس، کارها به خوبی پیش رفته و فرد به خود ایمان می‌آورد که می‌تواند برنامه‌ریزی صحیح داشته باشد تا امور را به درستی انجام دهد.

تلاش مکرر انگیزه را تخریب می‌کند. مطالعه فنون برانگیختن انگیزه‌ها را به فرد می‌آموزد. علاقه داشتن به موضوع ناخودآگاه در فرد ایجاد انگیزه می‌کند و او را به سمت دانستن بیشتر سوق می‌دهد.

راه جلوگیری از حواس‌پرتی در هنگام درس خواندن

یکی از راه‌های تمرکز بر درس، به فاصله خواندن آن و خالی کردن ذهن از مسائل غیرضروری است. همچنین ارتباط دروس با مسائل پیشین و دسته‌بندی کردن آن‌ها به سادگی ذهن را به فعالیت و تمرکز بر آن وامی‌دارد.

یکی از عوامل حواس‌پرتی خستگی زیاد است. خسته بودن یادگیری را به تاخیر می‌اندازد و فرد را ناچار به فکر کردن درمورد علل به وجود آمدن خستگی می‌کند. علاقه داشتن به یادگیری خود عاملی برای تمرکز حواس است. زمانی که فرد به موضوعی علاقه نشان دهد، مطلب را با جدیت پیگیری می‌کند و افکار منفی را از خود دور می‌سازد.

عدم تمرکز در درس خواندن قابل رفع است

حواس‌پرتی یکی از عوامل مخرب در پیشبرد اهداف است. با چند فنون ساده مانند خواب کافی، اکسیژن رسانی به مغز، انجام فعالیت‌های ورزشی، نوشتن افکار، کاهش استرس و بالابردن انگیزه می‌توان به تمرکز حواس رسید.

معمولا افرادی که برای انجام کارهای خود هدفی در نظر نمی‌گیرند و برای آن برنامه‌ریزی نمی‌کنند به سختی راه را طی کرده و در میانه مسیر دچار استرس و حواس‌پرتی می‌شوند. مطالعه به فرد کمک می‌کند که بر موضوع تسلط یافته و اعتماد به نفس خود را افزایش دهد.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 1   میانگین: 5/5]

یک پاسخ به “۱۰ راه‌حل عملی برای رفع مشکل عدم تمرکز”

  1. جواد گفت:

    سلام دوستان خوبم ممون بابت مطالب خوب و سرجمع شده تنها چیزی که به چشم می خورد کوچک بودن فونت نوشته هست که اگر بتونید درستش کنید خیلی هم عالی می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *