۱۰ روش عملی برای تقویت حافظه کوتاه مدت

حافظه کوتاه مدت مخزنی برای ذخیره اطلاعات آنی است که ممکن است در اثر عوامل محیطی یا ژنتیکی کاهش پیدا کند. خاطرات حسی طی روندی در حافظه کوتاه مدت ثبت شده , سپس به حافظه بلندمدت انتقال می‌یابند. مدت زمان ماندگاری این خاطرات در حافظه کوتاه مدت بین ۱۵ تا ۳۰ ثانیه است. شماره تلفنی که به صورت ذهنی ثبت می‌شود در حافظه کوتاه مدت ذخیره می‌شود. گاهی پس از گذشت چند سال ارقام دقیق یا معنی کلمات از یاد خواهند رفت. طبق تحقیقات این حافظه تنها ۴ داده را در زمان مشخص نگهداری می‌کند. تفاوت حافظه کوتاه مدت و بلند مدت در ظرفیت آن‌ها در نگهداری اطلاعات است. اگر فرآیند انتقال اطلاعات از حافظه کوتاه مدت به بلند مدت دچار اختلال شود، فراموشی به سراغ انسان می‌آید. حافظه کوتاه مدت تصمیم می‌گیرد که چه مطلبی ارزش نگه داشتن دارد و چه مطالبی باید حذف شوند. تمام جزییات یک ماجرا ارزش به خاطر سپرده شدن را ندارند. پاک کردن برخی جزییات مغز را از غرق شدن در افکار حفظ می‌کند. در حافظه کوتاه مدت اطلاعات به صورت کد در می‌آیند. حافظه کوتاه مدت در اثر عواملی همچون استرس، تنش‌های روحی، مشروبات الکلی و … ممکن است آسیب ببیند.

در این مقاله سعی شده با ارائه راهکارهایی به تقویت حافظه کوتاه مدت کمک کرد.

چگونه می‌توان حافظه کوتاه مدت را تقویت کرد؟

همزمان انجام دادن کارها: پس از ورود اطلاعات به صورت یکجا، مغز آن‌ها را به شکل انتخابی دسته‌بندی می‌کند. با ایجاد پیوند بین موضوع‌های مختلف می‌توان اطلاعات بیشتری را در ذهن ذخیره کرد. صرف زمانی برای ارتباط دادن موضوعات به یک‌دیگر باعث بالارفتن کارایی حافظه کوتاه مدت می‌شود. طبق تحقیقات برقرار کردن اطلاعات بین مطالب قبلی و جدید قدرت حافظه را در افزایش می‌دهد. این روش علاوه بر ثبت بهتر دریافتی‌های تازه، سبب نوشدن اطلاعات قدیمی می‌شود. اطلاعات جدید مانند حلقه‌ای به اطلاعات پیشین متصل می‌شوند.

Memory Improvement

رژیم غذایی: مغز برای داشتن کارایی بالاتر نیاز به مکمل دارد. خوردن غذاهای با ارزش بالا به‌جای مصرف مواد قندی به بهبود کارایی مغز کمک می‌کند. چند خوراکی تاثیرگذار در این روند شامل مواد زیر هستند:

  • شکلات تیره: بسیاری از محققان معتقد هستند که شکلات تیره علاوه بر سرکوب اشتها، کارایی مغز را افزایش می‌دهد. ترکیبات این شکلات جریان خون را در مغز بهبود می‌بخشد. همچنین شکلات از افسردگی جلوگیری کرده و از اختلالات ذهنی در سنین بالا می‌کاهد.
  • زردچوبه: مصرف کورکومین موجود در زردچوبه اثرات مطلوبی در بهبود حافظه می‌گذارد. بیماران مبتلا به آلزایمر با مصرف این ماده می‌توانند از علائم شدیدتر جلوگیری کنند. استفاده از کورکومین در زوال عقل، بی‌قراری و اضطراب نقشی بهبودپذیر ایجاد می‌کند.
  • قهوه: کافئین موجود در قهوه فرآیند پیری مغز را به تاخیر انداخته و موجب تقویت حافظه کوتاه مدت می‌شود. طبق یافته محققان انگلیسی مصرف یک فنجان قهوه در روز تمرکز را بالابرده و مهارت‌های ذهنی را بهبود می‌بخشد. زیاده روی در مصرف قهوه بی‌خوابی و کاهش تمرکز را به دنبال دارد.
  • توت: آنتی اکسیدان نهفته در توت از مغز در مقابل حملات رادیکالی محافظت می‌کند. خطر ابتلا به پارکینسون و آلزایمر با مصرف انواع توت‌ها کاهش می‌یابد. توت همچنین بر فرآیند ذهنی و فکری تاثیر دارد.

مصرف خوراکی‌ها تاثیر به‌سزایی در تقویت حافظه دارند. بهره‌گیری مرتب از یک رژیم غذایی بهبود زیادی در روند حافظه ایجاد خواهد کرد.

Memory-Improvement

  • زنجبیل: این ماده خوراکی از زوال عقل و کاهش حافظه کوتاه مدت پیشگیری می‌کند. به زنان سالمند توصیه می‌شود برای بهبود حافظه کوتاه مدت خود، زنجبیل مصرف کنند.
تکرار: اگر به خاطر سپردن شماره و نام افراد کار دشواری است؛ می‌توان این اطلاعات را با صدای بلند تکرار کرد. برای نهادینه شدن اطلاعات لازم است جزییات با تکنیک مرور و دوره کردن رمزگذاری شوند. خواندن کلمات کلیدی، مطالعه معنای کلمات و توجه به توضیح و توصیفات بیشتر، مطلب را کاملا در ذهن ثبت می‌کند. یکی از راه‌های تکرار مطالب، آموزش آموخته‌ها به دیگران است. اطلاعاتی که به تازگی وارد مغز شده‌اند می‌توانند در روند آموزش به درستی کدگذاری شوند. ضبط کردن صدا و پخش آن در زمان‌های مختلف، اطلاعات را تثبیت می‌کند.

Memory-Improvement

تقسیم اطلاعات: تکه کردن اطلاعات به قسمت‌های کوچک‌تر به یادماندن آن‌ها را آسان‌تر می‌کند. هر فرد برای تقسیم کردن اطلاعات روشی خاص را در نظر می‌گیرد. تقسیم شماره‌ای ۱۰رقمی به دو قسمت یا چند تکه، یادآوری‌اش را ممکن می‎‌سازد. رمزگذاری هر قسمت با توجه به دانسته‌های قبلی نیز راهی مناسب است. اطلاعات را می‌توان به دسته‌های مختلف تقسیم کرد. خلاصه‌نویسی نیز یکی دیگر از راه‌های ثبت اطلاعات است.
کنترل بیماری‌های نهفته: شایع‌ترین مشکلاتی که می‌توانند به کاهش حافظه منجر شوند اختلالات تیروئید، درد عضلات، فشار خون بالا، افسردگی، دیابت و سرطان است. برای پیداکردن بیماری‌های نهفته باید به پزشک مراجعه شود. برخی داروها بر روند یادگیری و تمرکز تاثیر می‌گذارند. قدم زدن و داشتن فعالیت بدنی در طبیعت یکی از راه‌های تمرین حافظه کوتاه مدت است. نگاه کردن به طبیعت نیز از ابتلا به افسردگی و کاهش حافظه جلوگیری می‌کند. افرادی که به دلیل مشکلات، از استراحت کافی امتناع می‌کنند زودتر حافظه خود را از دست می‌دهند. کارایی خوب مغز با خواب کافی ارتباط مستقیم دارد. برخی بیماری‌ها بر حافظه اثری سو دارند. بیماری‌ها باید پیش از آسیب رساندن به بدن شناخته شوند. داروهای خواب آور قدرت حافظه را پایین می‌آورند. مصرف مواد الکلی و اعتیادآور بر سلول‌های خاکستری مغز تاثیر گذاشته و کارایی آن‌ها را کاهش می‌دهد. مصرف زیاد برخی مواد سودآور نیز اثری مخرب بر ذهن دارد. گیاهان دارویی را باید با شناخت مصرف کرد. اثر گیاهان بر کارکرد مغز بیشتر از حد تصور است.

بسیاری از بیماری‌ها بر حافظه تاثیرگذار هستند که افراد اطلاعاتی از آن ندارند. گاهی با مصرف برخی داروها می‌توان حافظه را کنترل کرد.

Memory Improvement

تمرکز: یکی از مولفه‌های مهم تمرکز، حافظه است که باعث منتقل شدن اطلاعات از حافظه کوتاه مدت به بلند مدت می‌شود. داشتن آرامش بر کارایی حافظه تاثیر دارد. گوش سپردن به موسیقی توجه و آرامش را بالا می‌برد. موسیقی باید با سبک زندگی فرد هم‌خوانی داشته باشد. گاهی خود موسیقی به یادآوری برخی امور کمک می‌کند. می‌توان مطالب آموزنده را هنگام گوش دادن به یک آهنگ به حافظه سپرد. توالی و ترتیب مطالب نیز به افرایش یادگیری کمک می‌کند. استرس قاتل سلول‌های مغزی به شمار می‌رود. با کاهش استرس، تمرکز تا حد زیادی افرایش پیدا می‌کند. برخی امور مانند قراردادن محلی مشخص برای یادگیری، سکوت، رهایی از مشغله‌های ذهنی و خوراکی‌ها به افزایش تمرکز کمک می‌کنند. بازی‌های گوناگونی برای بالابردن تمرکز ایجاد شده‌اند. اسم فامیل یکی از قدیمی‌ترین بازی‌های سنتی است که بهبود حافظه کمک می‌کند. در راه رفتن به مقصد باید از پرت شدن حواس به مسائل گوناگون جلوگیری کرد تا مسیر به یاد بماند. فکر نکردن زیاد به آینده و اتفاقاتی که قرار است رخ بدهد تمرکز را افزایش می‌دهد.

Memory-Improvement

برنامه‌ریزی: روی هم انباشتن اطلاعات مشابه، کارایی حافظه را پایین می‌آورد. درس‌هایی که آموخته می‌شوند بهتر است به مرور و با برنامه‌ریزی در حافظه ثبت شوند. مطالعه مطالب طی جلسات، زمان کافی برای پردازش آن‌ها را به مغز می‌دهد. تغییر دادن سبک خواندن مطالب و یادآوری آن‌ها به صورت رندوم راهی برای تمرین حافظه کوتاه مدت است. اگر همیشه یادگیری در شب انجام می‌شد می‌توان آن را به ساعات اولیه روز انتقال داد. مطالبی که روز قبل خوانده شده‌اند باید پس از گذشت ۲۴ ساعت دوباره مرور شوند. روش درست مطالعه و داشتن برنامه‌ریزی منظم به تقویت حافظه کوتاه مدت کمک می‌کند. پیش از شروع هر کاری لازم است برنامه‌ریزی شود و ساعات دقیق انجام آن‌ها ذکر شود. نگاه کردن دوباره به برنامه‌ریزی، ناخودآگاه اطلاعات را طبق دسته‌بندی مشخص در مغز ثبت می‌کند.
استفاده از حس‌های مختلف: استفاده از حواس پنچ‌گانه یادگیری مطالب و به خاطر آوردن آن‌ها را آسان می‌کند. نگاه کردن به چشمان و پوشش کسی که برای اولین بار رویت می‌شود حواس بینایی را نیز درگیر می‌کند. یادآوری اسم و خاطره‌ای از فرد با به کارگیری دو حواس آسان‌تر است. هر چه بیشتر از حواص پنچ گانه استفاده شود حافظه کارایی بالاتری دارد. تصویرسازی ذهنی از مطلبی که خوانده می‌شود درک آن را راحت‌تر می‌کند. با تصویرسازی گویی مطلب در پیش چشمان در حال اتفاق است. شکل کشیدن به جای یادداشت موضوعات، حافظه تصویری را به کار می‌اندازد. برای یادآوری مسائل مهمی که ممکن است فراموش شوند می‌توان رمزگذاری کرد. تبدیل مطلب به شعر یا داستان آن را در ذهن ثبت می‌کند. مجسمه‌سازی و تصویرسازی روشی برای تمرین حافظه کوتاه مدت است. نمودار و جداول گاهی بیشتر سردرگمی ایجاد می‌کنند. خط کشیدن زیرمطالب یا هایلایت کردن آن‌ها به تقویت حافظه کوتاه مدت کمک می‌کند. خوردن نوشیدنی هنگام مطالعه مطلبی حواس را درگیر می‌کند. تجسم بوییدن گل، یادگیری درمورد آن را امکان‌پذیر می‌کند. برای درک هر مطلب می‌توان به حواس مختلف متکی شد و نشانه‌ای را در ذهن ثبت کرد. ممکن است آدرس یک چهارراه شبیه وسیله‌ای در خانه باشد، می‌توان این دو را به یک‌دیگر مرتبط نمود. گاهی درنظر گرفتن فردی برخی خاطرات یا اطلاعات را مرور می‌کند. بهترین راه تقویت حافظه به کاربردن اطلاعات تصویری است. حواس پنچ گانه کمک شایانی می‌کنند تا بر روی هرمطلب نشانه‌ای قابل فهم قرار داده شود.
Memory Improvement (6)
سریع صحبت کردن: سخن گفتن با سرعت بالا توانایی به خاطر سپردن را افزایش می‌دهد. سریع صحبت کردن بر حافظه کلامی تاثیری مثبت دارد. تکرار چندین باره اطلاعات با سرعت بالا توجه و تمرکز را درگیر می‌کند. پخش یک مطلب با دو صدای بم و زیر و تمایز دادن آن‌ها تمرین حافظه کوتاه مدت است. پخش همان مطلب با صداهای مختلف یا نوازندگان متفاوت نیز تمرین مناسبی است. یکی از راه‌های ثبت زبان‌های جدید همین روش تندآموزی است. سریع‌گویی از پرت شدن حواس جلوگیری می‌کند. دقت در فهم مطالبی که سریع بیان می‌شوند در تقویت حافظه کوتاه مدت تاثیر دارد. به گفته برخی افراد خواندن سریع شعر و روزنامه کارایی مغز را افزایش می‌دهد؛ زیرا پردازش حجم مطالب ارائه شده، مغز را درگیر می‌کند. می‌توان موزیکی که بارهای شنیده شده را با سرعت بیشتری تکرار کرد تا کارایی حافظه را سنجید.
افرادی که سریع صحبت می‌کنند از تمرکز بالایی برخوردار هستند؛ زیرا کلمات را بدون فکر در جای صحیح قرار می‌دهند. با قدرت سریع صحبت کردن می‌توان حافظه را تقویت کرد.
تقویت حافظه یکی از نکات مهمی است که افراد در طول زندگی خود باید به آن دقت کنند. راهکارهایی مانند رژیم غذایی سرشار از موادمغذی، همزمان انجام دادن کارها، تمرکز، داشتن فعالیت بدنی، تکرار، استفاده از حواس‌ مختلف و سریع صحبت کردن تمرین حافظه کوتاه مدت به شمار می‌روند. هر فرد باید به شرایط بدنی خود آگاه باشد و از کاهش حافظه خود جلوگیری کند. خاطرات با تصویرسازی بهتر در ذهن جای می‌گیرند. توت، قهوه، زنجبیل و شکلات تلخ از خوراکی‌های مناسب برای تقویت حافظه کوتاه مدت هستند.
به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 1   میانگین:  5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *