تقویت حوزه دید
تندخوانی و مهارت مطالعه

روشهای افزایش حوزه دید

[تعداد: 7    میانگین: 4.3/5]

در هربارپلک زدن چه مقدار از فضای اطرافتان را می توانید ببینید. در هنگام مطالعه چطور؟ آیا می دانید تمریناتی در این زمینه وجود دارد که می توانید حوزه ی دیدتان را افزایش دهید؟

روشهای افزایش حوزه دید را می توان در چند مورد خلاصه کرد. در ابتدا  می توانید با تمرین ستاره دریایی یا گاما شروع کنید. در یک برگه ی A3 یک گاما و یا ستاره ی دریایی پنج پر  بزرگ بکشید . روزی سه بار چشمانتان را روی خطوط آن بچرخانید. این کار به مرور زمان باعث تقویت عضلات چشم شده و حوزه دیدتان را افزایش می دهد.

تمرین خط بردن بر روی کتاب نیز می تواند مفید باشد. کتابی داستانی را انتخاب کنید و انگشت خود را زیر خطوط حرکت دهید. هدف این تمرین تنها هماهنگی چشم و دست است و نیازی به درک مطلب ندارید.حتی می توانید کتاب را برعکس بگیرید. بهتر است از نشانگر استفاده نمایید.

فراموش نکنید هنگام مطالعه درست بنشینید.  زاویه ی ۱۲۰ درجه روی صندلی مناسب است.یعنی باید کمی لم دهید.این زاویه باعث می شود راحت باشید و به مهره های کمرتان فشار وارد نشود. کج نشستن، لم دادن و یا خوابیدن در هنگام مطالعه سرعت یادگیری ،تمرکز و درک مطلب شما را پایین می آورد.

پس از اینکه تمرین درک مطلب را انجام دادید این بار در مدت زمان کوتاه به دنبال کلماتی خاص در هر صفحه بگردید. این مورد هم یکی از روشهای افزایش حوزه دید می باشد. می توانید از یکی از دوستانتان در این زمینه کمک بگیرید. از او بخواهید کلمه ای را در یک صفحه مشخص کند و شما در مدت زمان چند ثانیه آن کلمه را پیدا کنید.به تدریج مدت زمان این کار را کاهش دهید.

فراموش نکنید تمرین را زمانی آغاز کنید که استراحت کرده باشید و با ذهن و چشمان خسته هرگز شروع نکنید. بهترین زمان انجام تمرینات صبح ها می باشد.

تمرین بعدی خط بردن یک بار از بالا به پایین صفحه و یک بار از پایین به بالا می باشد.

تمرین دیگر نگاه کردن به صفحه به صورت مورب است. از گوشه ی سمت راست شروع کرده به پایین بروید و بعد برعکس.

کاملترین تمرین در این زمینه خط بردن به همراه درک مطلب است. ابتدا بهتر است سرعت مطالعه خود را حساب کنید. زمان بگیرید و یک صفحه را بخوانید و تلاش کنید با سرعت تمرکز و درک مطلب همراه باشد. به تدریجا زمان اولیه کم کنید و دوباره شروع به خواندن نمایید. این کار به تدریج باعث افزایش حوزه دید شما می شود.

مهمترین روشهای افزایش حوزه دید را برایتان بازگو کردیم. شما به تدریج و با انجام تمرینات می توانید به مهارت تندخوانی نیز مسلط شوید. در واقع همه ی این تمرینات پیش زمینه ی مهارت تندخوانی می‌باشد. این مهارت از جنگ جهانی دوم کشف شد.تجربه در جنگ به انسان آموخت که می توان قابلیت چشم و مغز را افزایش داد. جریان از این قرار بود که خلبانان نمی توانستند سوژه را ببینند. سرعت بالای اجسام و مهارت پایین درک و تحلیل ذهن و چشم باعث این نقصان شده بود. دستگاهی را طراحی کردند که کارش این بود ،تصاویر را به خلبان نشان می داد و خلبان هم تصاویر را به خوبی می دید و بایستی تشخیص می داد که تصویر چیست؟ اوایل تصاویر را به صورت آرام و با سرعت کم نمایش می دادند ، تصاویری مثل ، کامیون ، چادر ، ساختمان و….. و رفته رفته با گذشتن هر مرتبه سرعت را افزایش دادند تا جایی که در اثر تمرین بر روی این کار همان خلبان توانستند با سرعت زیاد، تصاویر را تشخیص دهند و چیستی آن را درک کنند.

در همان زمان یک چشم پزشک فرانسوی به ذهنش خطور کرد که اگر این کار در مورد کلمات هم انجام شود ما با سرعت بالاتری کلمات را تشخیص می دهیم، یعنی کلمات را با سرعت بیشتری از مقابل چشم عبور دهند و یا چشم با سرعت بیشتری از روی کلمات عبور کند که با این عمل و تکرار آن چشم ما سرعت دید بالا تری خواهد داشت و ذهن هم در اثر تمرین ادراک بیشتری خواهد داشت و بدین شکل مبحث تند خوانی از هاروارد شروع و در سراسر دنیا بحث آموزش تند خوانی گسترش یافت.

در عصری که با اطلاعات فراوانی روبرو هستیم،کندخوانی یک ضعف به شمار می رود. از جمله معایب دیگر آن عدم تمرکز، خستگی چشم و ذهن  می باشد. پش بهتر است با به کارگیری روشهای افزایش حوزه دید به مهارت تندخوانی نیز  مسلط شویم تا بتوانیم کتاب های بیشتری در حوزه ی تحصیلی و یا حوزه های مورد علاقه مان بخوانیم و به فرد مفیدتری در جامعه تبدیل شویم.

نویسنده تیم تولید محتوا

مطالعه شریف بزرگ‌ترین سایت آموزش آنلاین در حوزه‌های مدیریت فردی، مهارت‌های فوق ضروری تندخوانی، تقویت حافظه، آموزش زبان انگلیسی، روش مطالعه، تمرکز… از سال ۱۳۹۰ فعالیت می‌کند و افتخار همکاری با مجموعه ارزشمند جهاد دانشگاهی صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی شریف، نهاد کتابخانه‌های کل کشور، شهرداری تهران و صدها مجموعه دانشگاهی را در رزومه خو د دارد.

مطالب مرتبط با این موضوع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *