مغز انسان چگونه کار می‌کند؟

مغز انسان چگونه کار می‌کند؟ با اینکه وزنی تقریبا برابر با ۱٫۵ کیلوگرم دارد، تمام قسمت‌های بدن شما را بدون نقص اداره می‌کند. مغز انسان این کار بزرگ را با کمک ۱۰۰ بیلیون سلول انجام می‌دهد! اگر شما هم متعجب شده‌اید که چطور عضو به این کوچکی کار به این بزرگی را انجام می‌دهد، در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

مغز انسان چگونه این کار بزرگ را می‌کند؟

یونانیان و رومیان باستان معتقد بودند که مغز انسان مخلوطی از بلغم و خون و صفرا و سودا است و هرگونه اختلال در وضعیت این ۴ ماده منجر به بیماری می‌شود و به این ترتیب است که بیماری‌های روحی و روانی اتفاق می‌افتند. این باور تا قرن ۱۹ وجود داشت اما تحقیقات پزشکی مدرن پرده از راز کارکرد مغز برداشتند.

دانشمندان امروزی با درک بهتر کارکرد مغز انسان کشفیات جالبی را انجام داده‌اند و امروز ما به کمک این تحقیقات می‌توانیم مغز انسان را به ۴ بخش تقسیم کنیم.

فینیس گیج ۲۵ ساله در سپتامبر ۱۸۴۸ وقتی که داشت به راه آهن (محل کار) خود می‌رفت حتی فکرش را هم نمی‌کرد که قرار است در تاریخ پزشکی و روانپزشکی جاودان شود!

در آن روز تاریخ ساز بر اثر یک انفجار در راه آهن، میله‌ آهنی بلندی روی سر او افتاد. این میله از بالای سر او وارد شد و از گونه‌اش خارج شد. با کمال تعجب فینیس بعد از این حادثه زنده ماند و به فعالیت‌های روزمره‌اش مانند راه رفتن و معاشرت با دوستان به طور کاملا طبیعی پرداخت، اما شخصیتش دچار تغییرات زیادی شده بود و به سختی عصبانیتش را کنترل می‌کرد. در حالی‌که قبل از این حادثه همه او را به عنوان فرد بسیار خوش اخلاقی می‌شناختند.

میله آهنی در سر فینیس گیج

فینیس گیج – مطالعه شریف

آسیب دیدگی مغز فینیس استفاده‌های بسیاری در روانشناسی و پزشکی داشت. با مشاهده مسیر عبور میله آهنی در سر او پزشکان و روان‌شناسان توانستند ارتباط میان بخش‌های مختلف مغز و عملکرد روزمره را دریابند.

۴ بخش اصلی مغز انسان

برای پاسخ به این پرسش که مغز انسان چگونه کار می‌کند، باید ابتدا با بخش‌هایی از مغر آشنا شویم. بخش‌های جلو و پیشانی مغز انسان به شخصیت او مرتبط‌اند. در مغز فینیس این بخش پیشانی بیشترین آسیب را دیده بود و تغییر شخصیتش بیشتر به خاطر همین مسئله بود. قسمت‌های دیگر مربوط به مهارت‌های حرکتی و زبان است، که در مغز فینیس این قسمت‌ها سالم مانده بود.

بخش های اصلی مغز انسان

۴ بخش اصلی مغز انسان

بخش پیشانی مغز

این بخش در جلو مغز ما قرار گرفته و بزرگترین قسمت مغز را تشکیل می‌دهد. یکی از عملکردهای اصلی و مهم بخش پیشانی برنامه‌ریزی و اداره اطلاعات ورودی است.

مثلا هنگامی که می‌خواهید برای یک مهمانی برنامه‌ریزی کنید و غذا تدارک ببینید، بخش پیشانی شما در ابن کار نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند.

این بخش مغز در رفتارها و احساسات عادی هم سودمند است، همچنین مرکز لذت مغز نامیده می‌شود، زیرا به پاداش و خوشی وصل است.

این بخش مغز معمولا بعد از ۲۰ سالگی شروع به رشد می‌کند و به همین دلیل است که اینقدر مشکل است، یک کودک را قانع کنیم تا دست از لج بازی بردارد و یا یک نوجوان را از لذت‌های کوتاه مدت غافل کرده و چشمش را به اهداف و لذت‌های بلند مدت بدوزیم.

چرا که برای تمام این رفتارهای بالغانه نیاز به برنامه‎‌ریزی، در نظر گرفتن نتایج و سپس تغییر رفتار است.

بخش استخوان آهیانه در مغز انسان

بخش دیوار مغز که به دو قسمت راست و چپ تقسیم می‌شود و در یکپارچه‌سازی اطلاعاتی که از منابع مختلف به دست می‌آیند مانند اطلاعات حسی و تصویری بسیار مهم است.

بخش گیج‌گاه

این قسمت خانه‌ پردازش زبان است و بعضی قسمت‌های بخش گیج‌گاهی مسئول اطلاعات تصویری و تشخیص اشیا هستند. همچنین گیج‌گاه در بخش‌هایی به حافظه بلند مدت نیز متصل است.

بخش اکسیپیتال مغز

این بخش کوچک‌ترین بخش از ۴ بخش مغز است و در پشت سر ما قرار دارد، محل ذخیره تصاویر و هر نوع ورودی و اطلاعات تصویری، درک حرکت و کشف رنگ‌هاست.

بخش‌های مغز به صورت جداگانه فعالیت نمی‌کنند و پیوسته درحال همکاری با یک‌دیگر هستند. اما گاهی اوقات تمام بخش‌ها با یک‌دیگر خوب کار نمی‌کند برای اینکه مثالی در این مورد زده باشم، افراد مبتلا به بیش فعالی را در نظر بگیرید؛ قسمت‌هایی از پیشانی این افراد که مسئول برنامه‌ریزی و کنترل رفتار هستند، کم کار هستند و بخش‌هایی دیگر که مسئول رفتارهای فعال است، پر کار هستند. مجموعه اجزای کم کار و پرکار باعث اختلال بیش‌فعالی و رفتار تکانشی می‌شود. اگر علاقمند هستید بدانید چگونه مغز خود را تقویت کنیم با ما همراه باشید و مقالات ما را مطالعه کنید.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 27   میانگین:  4/5]

یک پاسخ به “مغز انسان چگونه کار می‌کند؟”

  1. مشایخ گفت:

    سلام
    ممنون از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *