ظرفیت مغز انسان چقدر است؟
تقویت حافظه

ظرفیت مغز انسان چقدر است؟

[تعداد: 19    میانگین: 3.6/5]

چیزهایی که مردم عادی در مورد ظرفیت مغز انسان می‌گویند هیچ کدام پایه و اساس علمی ندارند. بیشتر این گفته‌ها در مورد ظرفیت مغز انسان را از همسایه، دوست یا همکارانشان شنیده‌اند و بدون اینکه در مورد پایه و اساس آن تحقیقی کرده باشند برای دیگران نیز تعریف می کنند.

آیا انسان واقعا فقط از ۱۰ درصد ظرفیت مغز خود استفاده می‌کند؟

باید بگوییم که هیچ مدرکی این گفته را تأیید نمی‌کند و هیچ تحقیق علمی تا به حال ثابت نکرده است که مردم تنها از بخش کوچکی از ظرفیت مغز خود استفاده می‌کنند. در ادامه سعی می‌کنیم با کمک راهکارهایی ثابت کنیم که این گفته فقط یک عبارت بی پایه و اساس است.

تکنیک‌های تصویربرداری از مغز به وضوح مشخص می‌کنند که انسان از تمام ظرفیت مغز خود استفاده می‌کند. اگرچه ممکن است برای یک عملیات ساده از قسمت‌های کوچکی از مغزمان استفاده کنیم اما برای عملیات پیچیده بخش‌های زیادی از مغزمان به طور همزمان درگیر فعالیت هستند.

درست مانند ماهیچه‌های بدن، مثلاً هنگام غذا خوردن ما فقط از ماهیچه‌هایی برای جویدن و بلعیدن استفاده می‌کنیم، درحالیکه این درست نیست که بگوییم ما همواره از ۱ درصد ماهیچه‌های بدنمان استفاده می‌کنیم به همین صورت نیز ما در طی روز از تمام بخش‌های مغزمان استفاده می‌کنیم.

دیدگاهی که معتقد است برای انجام عملیات خاصی فقط به ۱۰ درصد از مغز نیاز داریم دیدگاه کاملا اشتباهی است. به عنوان مثال زمانی که ما از دستگاه گوارش استفاده می‌کنیم آیا سایر‍‍ اندام‌ها مانند شش‌ها یا لوزالمعده حضور بیخودی دارند؟ خیر. به هنگام انجام یک فعالیت تمام اعضای بدن درگیر می‌شوند که این مساله برای مغز نیز به همین صورت است و ما از تمام ظرفیت مغز خود استفاده می‌کنیم.

همچنین برای رد این دیدگاه در نظر بگیرید که صدمات خفیف به مغز که حتی منجر به صدمات کمتر از ۱۰ درصدی می‌شوند چگونه عملکرد ما را مختل می‌کنند و فرد صدمه دیده مشکلات حرکتی، یا در به یاد آوری دوستان و نزدیکان و یا صحبت کردن پیدا خواهد کرد! بنابراین برای عملکرد موفق به تمام مغز نیاز است.

وزن مغز انسان تقریبا به اندازه ۱۴۰۰ گرم است که اگر ما از ۱۰ درصد آن استفاده کنیم یعنی از وزنی معادل ۱۴۰ گرم استفاده می‌کنیم که این میزان برابر با مغز گوسفند است. پس دفعه بعد که کسی به شما گفت ما فقط از ۱۰ درصد ظرفیت مغزمان استفاده می‌کنیم بگویید بععععع!

 

آیا با گذر زمان مغز انسان کوچک و کم ظرفیت می شود؟

پاسخ به این سوال بله است، اما  این کوچک شدن آنقدری که فکر می‌کنید نیست و تقویت مغز هم می‌تواند اوضاع را تغییر دهد. با افزایش سن در هر ۱۰ سال مغز در حدود ۲ درصد کوچک می‌شود. این کاهش در دوران بزگسالی شروع می‌شود اما بعید است قبل از ۶۰ سالگی متوجه آن شوید. این میزان کوچک شدن مغز کاملا طبیعی بوده که بیش از این منجر به جنون و یا آلزایمر خواهد شد.

عوامل موثر بر ظرفیت مغز

مغز انسان در گذر زمان

برای جلوگیری از کوچک شدن و کاهش ظرفیت مغز به این نکات توجه کنید:

  • الکل را کنار بگذارید

تحقیقات نشان داده‌اند که مصرف الکل کوچک شدن مغز انسان را سرعت می‌بخشد حتی در مورد کسانی که مصرف الکل کمی دارند نیز این میزان کوچکی مغز قابل مشاهده است. خانم‌ها مخصوصأ باید مراقبت‌های بیشتری انجام دهند چراکه این تاثیر در مورد خانم‌ها قوی‌تر است. چرا این اتفاق می‌افتد؟ چون الکل آب بافت‌های شما را می‌گیرد و زمانی که این اتفاق دائماً تکرار شود، حساس‌ترین بافت‌های بدن و به ویژه مغز انسان شروع به تحلیل رفتن می‌کنند.

  • راحت باشید

استرس هم می‌تواند مغز انسان را تحلیل دهد و به مرور از ظرفیت آن بکاهد. خصوصاً لایه جلویی مغز انسان از استرس بیشترین تاثیر را می پذیرد. استرس باعث دشواری تمرکز روی فعالیت‌های روزمره می‌شود و همینطور افراد در زمان استرس انعطاف پذیری روحی کمتری دارند. این به معنای این است که وقتی در زمان استرس با مسایل جدید مواجه می‌شوند برایشان سخت است تا این مسایل را با راه‌حل‌های خلاقانه حل کنند.

  • خود را آموزش دهید

حالا متوجه شدیم که کوچک شدن مغز طبیعی است اما انسان‌ها می توانند مغز خود را در سنین ۶۰ تا ۹۰ سالگی در مقابل کوچک شدن مقاوم کنند. چگونه؟ آن‌ها مغز خود را با یادگیری چیزهای جدید، فعال نگه می‌دارند. افرادی که برای کشف و آموختن چیزهای جدید وقت صرف می‌کنند درواقع به مغزشان پروتئین بیشتری می‌رسانند. در واقع با انجام فعالیت‌های فکری به مغزتان ورزش می‌دهید و آن را آماده نگه می‌دارید.

 

نویسنده تیم تولید محتوا

مطالعه شریف بزرگ‌ترین سایت آموزش آنلاین در حوزه‌های مدیریت فردی، مهارت‌های فوق ضروری تندخوانی، تقویت حافظه، آموزش زبان انگلیسی، روش مطالعه، تمرکز… از سال ۱۳۹۰ فعالیت می‌کند و افتخار همکاری با مجموعه ارزشمند جهاد دانشگاهی صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی شریف، نهاد کتابخانه‌های کل کشور، شهرداری تهران و صدها مجموعه دانشگاهی را در رزومه خو د دارد.

نظر شما درباره “ظرفیت مغز انسان چقدر است؟

  1. S گفت:

    با عرض سلام خدمت شما باید عرض کنم که این که ما ۱۰ درصد از مغزمونو استفاده میکنیم و این به اندازه ی یک گوسفند هستش در واقع باید به صورت واقع بینانه این رو هم درنظر بگیریم که مولکول دی ان ای که در هر سلول بدن انسان فعالیت میکنه درواقع اطلاعاتی از کل کتابهایی که تا بحال بشر به زبان های مختلف نوشته هم بیشتره خب وقتی در چنین جای کوچکی انقدر اطلاعات قابلیت ذخیره سازی و کنترل فعالیت های زیستی بدن امکان پذیره ما نباید این که ما تنها از ۱۰ درصد از مغزمونو استفاده میکنیم رو خیلی دور ببینیم تازه اینکه هیچ محدودیتی برای یادگیری و حفظ مطالب پیچیده و مختلف و در صورت تکرار با کم ترین میزان فراموشی میتونه وجود این اتاق های خالی و کم فعال مغز مارو نشون بده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *