چگونه یک بیزنس کوچ ماهر و مناسب برای کسب‌وکارمان انتخاب کنیم؟

به شما تبریک می‌گوییم که جستجو برای یافتن یک بیزنس کوچ خبره و ماهر را آغاز کرده‌اید. احتمالا بیزنس کوچ‌های زیادی در دسترس شما قرار دارند، بنابراین اگر به روشنی بدانید که به دنبال چه ویژگی‌هایی در این شخص هستید، کمک شایانی به یافتن فرد مناسب خواهد نمود.

در اینجا قصد داریم نکاتی را جهت کمک به شما در این امر مطرح کنیم:

جستجوی خود را با سطح دانش آنان شروع کنید

بیزنس کوچینگ یک مهارت است و استاد شدن در آن نیاز به آموزش و تمرین زیادی دارد. از آنجایی که بیزنس کوچینگ، صنعتی کنترل شده و قاعده‌مند نیست، هر شخصی می‌تواند خود را کوچ بنامد. اگر فردی را انتخاب کنید که در یک مدرسه کوچینگ معتبر تحصیل کرده و از آن‌جا فارغ التحصیل شده باشد و به عنوان مشاور سال‌ها تجربه کاری داشته باشد، تضمین بیشتری وجود دارد که این فرد ماهر و بامعلومات باشد. بالاخره بخشی از پولی که به چنین فردی می‌پردازید، به این دلیل است که از مغز او استفاده کرده و از او یاد بگیرید.

با توجه به سایز کسب‌وکارتان، بیزنس کوچ مناسب را انتخاب کنید

بعضی از بیزنس کوچ ها در کوچینگ مدیران کسب‌وکارهایی با بیش از صد نفر پرسنل تخصص دارند، در حالی که بعضی از آن‌ها متخصص کوچینگ مالکان کسب‌وکارهای کوچک خویش فرما و کارآفرینان انفرادی هستند. رزومه کوچ‌های مورد نظر خود را با دقت مطالعه کنید و ببینید که آیا اطلاعاتی درباره سایز کسب‌وکار مشتریان خود ذکر کرده‌اند یا خیر.

فردی را انتخاب کنید که هم به عنوان کوچ و هم به عنوان مالک کسب‌وکار، دارای تجربه باشد

بررسی کنید که کوچ مورد نظر شما چه مدت به عنوان بیزنس کوچ یا مشاور مشغول به کار بوده است؟ چه مدت مالک کسب‌وکاری بوده است؟ در گذشته مالک چند کسب‌وکار بوده است؟ با چند مشتری و در چند صنعت مختلف کار کرده است؟ به دنبال شخصی با تجربه وسیع باشید تا بتواند شرایط منحصر به فرد شما را مدیریت کند.

مشاوری را برگزینید که هم دارای مهارت‌های تجاری باشد و هم مهارت‌های کوچینگ

کوچینگ درباره این است که شما خود را از جا کنده و رها کنید، دست به عمل بزنید، پتانسیل‌های خود را به کار گیرید و زمان خود را مدیریت کنید. مشاوره درباره ایده‌پردازی و طوفان مغزی و دریافت راهنمایی و مشورت است تا بتوانید یک مدل کسب‌وکار و بازاریابی مستحکم ایجاد کرده و یک برنامه عملیاتی قدرتمند را پیاده‌سازی کنید. به عنوان مالک یک کسب‌وکار، می‌دانید که داشتن مهارت‌های بازاریابی، استراتژی کسب‌وکار و مهارت‌های برنامه‌ریزی، و مدیریت زمان خوب تا چه میزان از اهمیت برخوردار است. اگر نیاز به کمک در مهارت تجاری خاصی دارید، اطمینان حاصل کنید که کوچ شما در آن زمینه متخصص است تا نه تنها بتواند شما را کوچ کند، بلکه بتواند شما را راهنمایی کرده و آموزش دهد. شما به شخصی با هر دو مهارت کوچینگ و مشاوره نیاز خواهید داشت.

رضایت‌نامه‌ها را بررسی کنید

آیا کوچ مورد نظر شما تجربه زیادی در کار کردن با مالکان کسب‌وکاری مانند شما و در صنعت شما دارد؟ مراقب رضایت‌نامه‌های بدون امضا باشید. به دنبال نام مشتری و شرکت او بگردید. در LinkedIn نیز می‌توانید رضایت‌نامه‌های او را بررسی کنید.

مهارت و خبرگی کوچ

آیا کوچ درباره موضوعات مختلف کسب‌وکار سخنرانی می‌کند، می‌نویسد و تدریس می‌کند؟ آیا متخصص معروفی در زمینه کاری خود است؟ آیا متخصص موضوعات کسب‌وکار مانند بازاریابی (سنتی و اینترنتی)، خدمات مشتریان، برنامه‌ریزی استراتژیک، برنامه‌ریزی مالی و … است؟

یادگیری مستمر

آیا کوچ علاوه بر یادگیری مهارت‌های کوچینگ جدید، به یادگیری مهارت‌های تجاری جدید نیز ادامه می‌دهد؟

برانگیختن بینش

آیا کوچ سوالات زیادی از شما می‌پرسد که باعث ایجاد لحظات درک و بینش و رشد برای شما می‌شوند؟ بخشی از شغل یک کوچ این است که به شما کمک کند خود را درک کنید، بفهمید که از کسب‌وکارتان چه می‌خواهید و چه انتظاری دارید و در چه زمان‌ها و شرایطی ممکن است موفقیت خود را خراب کنید.

ایجاد چالش

آیا کوچ شما را به چالش می‌کشد تا به قدرت‌ها و عظمت خود دست یابید و در برابر انجام کارهای‌تان پاسخگو باشید؟ یا این که به شما اجازه می‌دهد به چیزی کمتر از آن‌چه که می‌خواهید باشید، قناعت کنید؟

سایر پیشنهادها و کمک‌ها

علاوه بر کوچینگ، آیا کوچ محصولات یا خدمات دیگری مانند کتاب‌ها، برنامه‌های صوتی یا کلاس‌های آموزشی ارائه می‌کند؟

مشاوره رایگان

آیا کوچ یک مشاوره رایگان اولیه به شما ارائه می‌کند تا بتوانید یک‌دیگر را شناخته و بفهمید که آیا میان نیازهای شما و چیزهایی که او می‌تواند برای‌تان فراهم کند، تناسب خوبی وجود دارد؟

هماهنگی

پس از مشاوره اولیه، آیا احساس می‌کنید که شخصیت شما و کوچ با یک‌دیگر هماهنگی خوبی دارند؟ آیا پس از صحبت با او احساس مثبتی دارید و بانشاط و سرحال هستید یا برعکس؟ اگر شما شخص پرانرژی و فعالی هستید و کوچ فرد آرام و ساکتی است (یا برعکس)، برای کار کردن با یک‌دیگر مناسب هستید؟ آیا حس می‌کنید که می‌توانید به کوچ اعتماد کرده و به درک متقابل خوبی دست یابید؟ آیا از همراهی او لذت می‌برید؟ هر چه باشد، قرار است زمان زیادی را در آینده با یک‌دیگر صرف کنید.

با چه شخصی کار خواهید کرد؟

آیا قرار است مستقیما با کوچ اصلی کار کنید یا تیمی از کوچ‌ها وجود دارد که طی قراردادی فرعی برای کوچ اصلی کار می‌کنند؟ باید بدانید دقیقا با چه شخصی مشغول به کار خواهید شد تا در آینده با کوچی کار نکنید که قبلا هرگز با او صحبت نکرده‌اید یا اطلاعی درباره مهارت‌ها، دانش و تجربه او ندارید یا این که از نظر شخصیتی با یک‌دیگر تناسب ندارید.

در دسترس بودن

آیا زمانی که می‌خواهید و هر بار که می‌خواهید، کوچ برای کار کردن با شما در دسترس قرار دارد؟ بعضی از کوچ‌ها فقط در ساعات روز کار می‌کنند، در حالی که برخی دیگر تنها عصر هنگام و آخر هفته‌ها مشغول به کار هستند. آیا کوچ مابین جلسات تعیین شده برای شما، از طریق ایمیل قابل دسترسی است؟

حق الزحمه و برنامه‌ها

آیا کوچ با شما به روشنی درباره حق الزحمه خود صحبت می‌کند؟ آیا به وضوح می‌دانید در ازای پولی که می‌پردازید، چه خدماتی دریافت خواهید کرد؟

انتخاب کوچ مناسب منجر به یک رابطه سازنده و الهام بخش میان شما و کوچ خواهد شد. زمان کافی صرف کنید و با دقت همه چیز را بررسی کنید و مطمئن باشید که کوچ مناسب خود و کسب‌وکارتان را خواهید یافت.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 1   میانگین:  5/5]

2 پاسخ به “چگونه یک بیزنس کوچ ماهر و مناسب برای کسب‌وکارمان انتخاب کنیم؟”

  1. صادق افشاری گفت:

    سلام، واقعاً مقاله فوق العاده ایه. ممنون از زحمت تولید این محتوای ناب

  2. دكتر صالحى گفت:

    من به دنبال یک بیزنس کوچ هستم
    میتونید معرفى کنید بهم لطفا؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *