افزایش حوزه دید: ۴ مرحله برای افزایش قطعی حوزه دید

آیا تا حالا برایتان پیش آمده که متنی را بخوانید، اما متوجه نشوید چه می‌خوانید؟ یا یک‌ مرتبه ببینید به آخر صفحه رسیدید، اما حواستان جای دیگری بوده و متوجه نشدید چه خوانده‌اید؟ در این دوره‌ که اطراف ما پر از عوامل حواس‌پرتی مثل موبایل و تلویزیون است، بارها برای همه‌ ما پیش آمده است که متنی را بخوانیم اما حواسمان جای دیگری باشد. برای اینکه بتوانیم در افزایش حوزه دید خود قدمی برداریم باید در مرحله‌ اول بتوانیم تمرکز حواس داشته باشیم و سپس تمرینات افزایش حوزه دید را انجام دهیم تا بتوانیم با یاد گرفتن مهارت تندخوانی در کنار آن، کتاب‌های بیشتری بخوانیم و به تخصص و مهارت در رشته‌ خودمان برسیم. حوزه‌ دید، همان شعاع دید هر فرد است و در مطالعه به تعداد کلماتی گفته می‌شود که در هر مکث خوانده می‌شود.

همه‌ این عوامل زنجیروار به هم متصل هستند و در جامعه‌ای که افراد آن مهارت‌های مطالعه بهتر را بیاموزند و کتاب‌های بیشتری بخوانند، می‌توان منتظر پیشرفت در آن جامعه بود.

مراحل زنجیره‌ای در افزایش حوزه‌ دید

مرحله‌ اول: در این مرحله لازم است کاغذ و قلم بردارید و در مورد خودتان مطالبی بنویسید؛ برای مثال بنویسید نوع تغذیه‌تان چیست و برای افزایش حوزه‌ دید چه‌ کارهایی می‌توان کرد؟

در قسمت بعد حوزه‌ دید فعلی‌تان را آزمایش کنید. به منتهی‌الیه سمت چپ و راست خود نگاه کنید و بدون اینکه سرتان را بچرخانید ببینید که کلمات را تا چه مقدار می‌توانید ببینید؟ یادداشت کنید که چه شیئی را می‌بینید و آیا تار است یا واضح؟

مرحله‌ دوم: سلامت جسم و روح برای افزایش حوزه‌ دید مهم است. باید تغذیه‌ مناسب داشته باشید و از غذاها و خوراکی‌های سالم و ارگانیک به‌خصوص مواد غذایی حاوی مواد معدنی و ویتامین‌ها غافل نشوید. میوه و سبزیجات تازه و انواع مغزها به سلامتی مغز و چشم کمک می‌کنند که اجزای اصلی حوزه‌ دید هستند. مصرف ماهی، گردو و کنجد را در برنامه‌ غذایی خود بگنجانید. مصرف میوه دو بار در روز حتی‌الامکان قبل از نهار و قبل از شام توصیه می‌شود و در میان وعده‌ها حتما از انواع مغزها به‌اندازه استفاده کنید؛ برای مثال ۷ تا ۱۰ عدد از چند نوع مغز در روز. ورزش‌های سبک و یوگا به تمرکز حواس بسیار کمک می‌کنند.

مرحله سوم: در این مرحله حتما به یک‌ چشم‌پزشک مراجعه نمایید تا از سلامت چشمان خود مطمئن شوید و در صورت لزوم هنگام مطالعه از عینک استفاده نمایید.

مرحله‌ چهارم: در این مرحله تمرینات حوزه‌ دید را انجام دهید. این تمرین‌ها عبارت‌اند از: 

۱- تمرین ستاره دریایی

یک ستاره روی کاغذ A3 بکشید و روی دیوار اتاقتان بچسبانید. روی زوایای آن شماره بزنید و هر روز با چشمان خود چند بار از روی اضلاع حرکت کنید و کل شماره‌ها را نظاره کنید. این تمرین را در روز چند بار انجام دهید تا بتوانید حوزه‌ دید بهتری داشته باشید.

۲- تمرین طبیعت

وقتی بیرون از منزل یا در طبیعت هستید در جای مناسبی بایستید و بدون اینکه گردنتان را تکان دهید، چشمان خود را به چپ و راست بچرخانید؛ چه چیزهایی می‌بینید؟ با افزایش حوزه‌ی دید و تمرین تمرکز می‌توانید عبارت‌خوانی را فرا بگیرید که جزئی از مهارت تندخوانی است و به‌وسیله آموختن این مهارت‌ها می‌توانید کتاب‌های بیشتری را بخوانید و در حوزه‌ خود متخصص شوید.

با مطالعه روزانه کتاب در حوزه‌های مورد علاقه و تخصصی خودتان می‌توانید به یک متخصص و صاحب‌نظر تبدیل شوید و گامی در جهت پیشرفت جامعه بردارید.

حوزه دید - تندخوانی

حوزه دید – تندخوانی

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 2   میانگین:  4/5]

2 پاسخ به “افزایش حوزه دید: ۴ مرحله برای افزایش قطعی حوزه دید”

  1. mahsa sahragard گفت:

    سلام .ممنونم از مقاله های خوبتان .مقاله ها خیلی خلاصه بود ای کاش کمی توضیحات کاملتربود .در هر صورت متشکرم

  2. مهدیه گفت:

    ممنون ، در حد نیم خط بود خلی خیلی خلاصه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *