افزایش حوزه دید
تندخوانی, تندخوانی و مهارت مطالعه

افزایش حوزه دید : ۴ مرحله برای افزایش قطعی حوزه دید

[تعداد: 14    میانگین: 3.5/5]

آیا تا حالا برایتان پیش آمده متنی را بخوانید اما متوجه نشوید چه می‌خوانید؟ یا یک‌مرتبه ببینید به آخر صفحه رسیدید اما حواستان جای دیگر بوده و متوجه نشدید چه خوانده‌اید؟ برای همه‌ی ما در این دوره‌ای که دوروبرمان پر است از عوامل حواس‌پرتی مثل موبایل و تلویزیون بارها شده که متنی را می‌خوانیم اما حواسمان جای دیگری است. برای این‌که بتوانیم در افزایش حوزه ی دید خود قدمی برداریم باید در مرحله‌ی اول بتوانیم تمرکز حواس داشته باشیم و سپس تمرینات افزایش حوزه دید را انجام دهیم تا بتوانیم با یادگرفتن مهارت تندخوانی در کنار آن،کتاب‌های بیشتری بخوانیم و به تخصص و مهارت در رشته‌ی خودمان دست‌یابیم. حوزه‌ی دید همان شعاع دید هر فرد است و در مطالعه کردن تعداد کلماتی است که در هر مکث خوانده می‌شود.

همه‌ی این عوامل زنجیروار به هم متصل هستند و در جامعه‌ای که افرادش مهارت‌های بهتر مطالعه کردن را بیاموزند و در پی آن کتاب می‌خوانند می‌توان منتظر پیشرفت در آن جامعه بود.

مراحل زنجیره‌ای در افزایش حوزه‌ی دید:

مرحله‌ی اول: در این مرحله لازم است کاغذ و قلم بردارید و در مورد خودتان مطالبی بنویسید. مثلاً بنویسید نوع تغذیه‌تان چیست و برای افزایش حوزه‌ی دید چه‌کارهایی می‌توان کرد؟

در قسمت بعد حوزه‌ی دید فعلی‌تان را آزمایش کنید.به منتهی الیه سمت چپ و راست خود نگاه کنید بدون اینکه سرتان را بچرخانید.تا چه مقدار می‌توانید ببینید لطفاً یادداشت کنید چه شیئی را می‌بینید و آیا تار است یا واضح؟

مرحله‌ی دوم: سلامت جسم و روح  برای افزایش حوزه‌ی دید باید تغذیه‌ی مناسب داشت و از غذاها و خوراکی‌های سالم و ارگانیک بخصوص مواد غذایی حاوی مواد معدنی و ویتامین‌ها غافل نشد. میوه و سبزیجات تازه و انواع مغزها به سلامتی مغز و چشم کمک می‌کنند که اجزای اصلی حوزه‌ی دید هستند. مصرف ماهی،گردو و کنجد را در برنامه‌ی غذایی خود بگنجانید و مصرف میوه دو بار در روز حتی‌الامکان قبل از نهار و قبل از شام توصیه می‌شود و در میان وعده‌ها حتماً از انواع مغزها به‌اندازه استفاده کنید،ترجیحاً هفت‌تا ده عدد از چند نوع مغز در روز. ورزش‌های سبک و یوگا به تمرکز حواس بسیار کمک می‌کنند.

مرحله سوم: در این مرحله لطفاً برنامه‌ریزی نمایید که حتماً به یک‌ چشم‌پزشک مراجعه نمایید تا از سلامت چشمان خود مطمئن شوید و در صورت لزوم هنگام مطالعه از عینک استفاده نمایید.

مرحله‌ی چهارم: در این مرحله تمرینات حوزه‌ی دید را انجام دهید که شامل:

۱ .تمرین ستاره دریایی

 

یک ستاره بر روی کاغذ A3 بکشید و روی دیوار اتاقتان بچسبانید. روی زوایای آن شماره بزنید و هرروز با چشمان خود چند بار از روی اضلاع حرکت کرده و کل شماره‌ها را نظاره کنید.این تمرین را در روز چند بار انجام دهید تا بتوانید حوزه‌ی دید بهتری داشته باشید.

 

حوزه دید - ستاره دریایی

حوزه دید – ستاره دریایی

۲ .تمرین طبیعت

وقتی بیرون از منزل و یا در طبیعت هستید در جای مناسبی بایستید و بدون اینکه گردنتان را تکان دهید چشمان خود را به چپ و راست بچرخانید.چه چیزهایی می‌بینید؟

با افزایش حوزه‌ی دید و تمرین تمرکز می‌توانید عبارت خوانی را فرابگیرید که جزیی مهارت تندخوانی است و به‌وسیله آموختن این مهارت‌ها می‌توانید کتاب‌های بیشتری را خوانده و در حوزه‌ی خود متخصص شوید.

بامطالعه هرروزه کتاب در حوزه‌های موردعلاقه و تخصصی خودتان می‌توانید به یک متخصص و صاحب‌نظر تبدیل شوید و گامی در جهت پیشرفت جامعه بردارید.

حوزه دید - تندخوانی

حوزه دید – تندخوانی

نویسنده تیم تولید محتوا

مطالعه شریف بزرگ‌ترین سایت آموزش آنلاین در حوزه‌های مدیریت فردی، مهارت‌های فوق ضروری تندخوانی، تقویت حافظه، آموزش زبان انگلیسی، روش مطالعه، تمرکز… از سال ۱۳۹۰ فعالیت می‌کند و افتخار همکاری با مجموعه ارزشمند جهاد دانشگاهی صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی شریف، نهاد کتابخانه‌های کل کشور، شهرداری تهران و صدها مجموعه دانشگاهی را در رزومه خو د دارد.

مطالب مرتبط با این موضوع

نظر شما درباره “افزایش حوزه دید : ۴ مرحله برای افزایش قطعی حوزه دید

  1. مهدیه گفت:

    ممنون ، در حد نیم خط بود خلی خیلی خلاصه

  2. mahsa sahragard گفت:

    سلام .ممنونم از مقاله های خوبتان .مقاله ها خیلی خلاصه بود ای کاش کمی توضیحات کاملتربود .در هر صورت متشکرم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *