افزایش حوزه دید چشم: ۵ عامل کاربردی در افزایش حوزه دید

چشم انسان ساز و کار پیچیده‌ای دارد و بینایی که یکی از مهم‌ترین حواس ماست، وظیفه‌ چشم است. یکی از مهارت‌های ضروری که مرتبط با چشمان ما است، افزایش حوزه‌ دید است. با افزایش حوزه دید چشم می‌توانیم محیط را بهتر ببینیم و بیشتر مطالعه کنیم.

آشنایی با حوزه دید

مرکز بینایی در پس سر قرار دارد. تصاویری که چشم انسان می‌بیند، توسط شبکیه رمزگشایی می‌شود؛ به‌طور فوق‌العاده‌ای به عصب بینایی فرستاده می‌شوند و به ناحیه‌ «لب پس‌سری» منتقل می‌شود. محل آن برخلاف تصور نه در پشت چشم بلکه در پشت سر قرار دارد. این لب پس‌سری مغز است که عمل خواندن را انجام می‌دهد و چشم‌هایمان را هدایت می‌کند. ما با تقویت حوزه دید چشم می‌توانیم بیشتر از یک نیم‌دایره را در اطرافمان تشخیص دهیم.

ساختمان چشم شبیه یک کره است. در قسمت جلوی این کره یک پنجره‌ شفاف به نام قرنیه وجود دارد؛ نور از محیط خارج‌ شده و وارد قرنیه می‌شود و پس از عبور از مردمک به عدسی می‌رسد. عدسی نور را به‌صورت دقیق روی شبکیه متمرکز می‌کند تا تصویر واضحی روی شبکیه ایجاد شود. چشم از دو بخش اجزای فرعی چشم و کره‌ چشم به وجود آمده است.

پنج عامل کاربردی در افزایش حوزه دید چشم به شرح زیر است:

عامل اول:

احساسات نیز در بینایی ما موثر است. وقتی به کسی یا چیزی می‌نگریم که به آن علاقه‌مندیم مردمک چشم بزرگ‌تر می‌شود و حتی روی حوزه‌ دید ما تاثیر می‌گذارد. پس بهتر است به کارهایی بپردازید که به آن علاقه دارید و کتاب‌هایی را بخوانید که دوست دارید.

چشم روح دارد و علاقه و احساس را می‌فهمد و آن منتقل می‌کند. چشمان پنجره‌ روح هستند؛ پس به کارهایی بپردازید که به آن‌ها علاقه دارید و با افراد موفق در حوزه‌ مورد‌علاقه خود وقت بگذرانید تا مانند آن‌ها موفق شوید.

عامل دوم:

تمرکز و حوزه‌ دید بسیار به هم مرتبط هستند. برای اینکه بتوانیم چیزی را ببینیم باید تمرکز داشته باشیم. برای افزایش تمرکز بهتر است غذاهای مفید مصرف کنید. غذاهای حاوی امگا۳ بخورید و ورزش‌های یوگا انجام دهید. در ضمن سعی کنید چک کردن موبایل و تماشای تلویزیون را به ساعت‌های خاصی موکول نمایید. تا جایی که می‌توانید از موازی کاری بپرهیزید.

عامل سوم:

لطفا در اولین فرصت به یک‌ چشم پزشک مراجعه نمایید تا از میزان سلامت چشمان خود اطلاع پیدا نمایید. شاید هنگام مطالعه یا کار با کامپیوتر و حتی برای کارهای روزانه به عینک احتیاج داشته باشید. این امر برای افزایش حوزه دید چشم جزء ضروریات است.

عامل چهارم:

تمرینات افزایش حوزه دید چشم را انجام دهید:

۱- تمرین ستاره دریایی

یک ستاره روی کاغذ A3 بکشید و روی دیوار اتاقتان بچسبانید. روی زوایای آن شماره بزنید و هر روز با چشمان خود چند بار از روی اضلاع حرکت کنید و کل شماره‌ها را ببینید. این تمرین را در روز چند بار انجام دهید تا بتوانید حوزه‌ دید بهتری داشته باشید.

۲- تمرین طبیعت

وقتی بیرون از منزل یا در طبیعت هستید در جای مناسبی بایستید و بدون اینکه گردنتان را تکان دهید چشمان خود را به چپ و راست بچرخانید؛ چه چیزهایی می‌بینید؟

عامل پنجم:

برای افزایش حوزه‌ دید چشم سعی کنید کتاب‌های زیادی را به‌خصوص در زمینه‌ کاری‌ و در زمینه‌ موردعلاقه‌ خود مطالعه کنید. با این کار به یک متخصص در آن زمینه تبدیل می‌شوید.

برای اینکه بتوانید کتاب‌های بیشتری بخوانید باید به مهارت تندخوانی مسلط شوید. در کشورهای پیشرفته مثل ژاپن، یادگیری مهارت تندخوانی جزء درس‌های بچه‌ها در مدرسه است. وقتی مهارت تندخوانی را بیاموزید گویی با یک تیر چند نشان زده‌اید؛ هم تمرکز شما افزایش می‌یابد و هم حوزه‌ دیدتان بیشتر می‌شود. مراقب چشمان خود باشید و با تقویت مهارت‌های مربوط به آن، قدمی در جهت رشد شخصی خود بردارید.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 2   میانگین:  4.5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *