افزایش حوزه دید چشم
تندخوانی, تندخوانی و مهارت مطالعه

افزایش حوزه دید چشم : ۵ عامل کاربردی در افزایش حوزه دید

[تعداد: 7    میانگین: 4.1/5]

چشم انسان ساز و کار پیچیده‌ای دارد و بینایی که از مهم‌ترین حواس ماست، وظیفه‌ی چشم می‌باشد. یکی از مهارت‌های ضروری که مرتبط با چشمان ماست، افزایش حوزه‌ی دید است. با افزایش حوزه دید چشم می‌توانیم محیط را بهتر ببینیم و بیشتر مطالعه کنیم.

آشنایی با حوزه دید

مرکز بینایی در پس سر قرار دارد. به‌طوری‌که تصاویری که چشم انسان می‌بیند، توسط شبکیه رمزگشایی می‌شود به‌طور فوق‌العاده‌ای به عصب بینایی فرستاده می‌شوند و به ناحیه‌ی “لب پس‌سری” منتقل می‌شود . محل آن برخلاف تصور نه در پشت چشم بلکه در پشت سر قرار دارد. این لب پس‌سری مغز است که عمل خواندن را انجام می‌دهد و چشم‌هایمان را هدایت می‌کند و ما با تقویت حوزه دید چشم می‌توانیم بیشتر از یک نیم‌دایره را در اطرافمان تشخیص دهیم.

ساختمان چشم شبیه یک کره است. در قسمت جلوی این کره یک پنجره‌ی شفاف به نام قرنیه وجود دارد. نور از محیط خارج‌شده و وارد قرنیه می‌شود. پس از عبور از مردمک به عدسی می‌رسد. عدسی نور را به‌صورت دقیق روی شبکیه متمرکز می‌کند تا تصویر واضحی بر روی شبکیه ایجاد شود. چشم از دو بخش اجزای فرعی چشم و کره‌ی چشم به وجود آمده است.

پنج عامل کاربردی در افزایش حوزه دید چشم به شرح زیر است:

عامل اول:

احساسات نیز در بینایی ما موثر است. وقتی به کسی یا چیزی می‌نگریم که به آن علاقه‌مندیم مردمک چشم بزرگ‌تر می‌شود و حتی بر روی حوزه‌ی دید ما تأثیر می‌گذارد. پس بهتر است به کارهایی بپردازید که به علاقه داریم و کتاب‌هایی را بخوانید که موردپسند است.

چشم روح دارد. چشم علاقه و احساس را می‌فهمد و منتقل می‌کند. چشمان پنجره‌ی روح هستند. پس به کارهایی بپردازید که علاقه‌مندید و با افراد موفق در حوزه‌ی موردعلاقه وقت بگذرانید تا مانند آن‌ها موفق شوید.

عامل دوم:

تمرکز و حوزه‌ی دید بسیار به هم مرتبط هستند. برای اینکه بتوانیم چیزی را ببینیم باید تمرکز داشته باشیم. برای افزایش تمرکز بهتر است غذاهای مفید مصرف کنید. غذاهای حاوی امگا۳ و ورزش‌های یوگا انجام دهید. در ضمن سعی کنید چک کردن موبایل و تماشای تلویزیون را به ساعات خاصی موکول نمایید. تا جایی که می‌توانید از موازی کاری بپرهیزید.

عامل سوم:

لطفاً در اولین فرصت به یک‌چشم پزشک مراجعه نمایید تا از میزان سلامت چشمتان اطلاع پیدا نمایید. شاید هنگام مطالعه و یا کار با کامپیوتر و یا حتی روزانه به عینک احتیاج داشته باشید. این امر برای افزایش حوزه دید چشم جزو ضروریات است.

عامل چهارم:

تمرینات افزایش حوزه دید چشم را انجام دهید:

۱) تمرین ستاره دریایی

یک ستاره بر روی کاغذ A3 بکشید و روی دیوار اتاقتان بچسبانید. روی زوایای آن شماره بزنید و هرروز با چشمان خود چند بار از روی اضلاع حرکت کرده و کل شماره‌ها را نظاره کنید. این تمرین را در روز چند بار انجام دهید تا بتوانید حوزه‌ی دید بهتری داشته باشید.

۲) تمرین طبیعت

وقتی بیرون از منزل و یا در طبیعت هستید در جای مناسبی بایستید و بدون اینکه گردنتان را تکان دهید چشمان خود را به چپ و راست بچرخانید. چه چیزهایی می‌بینید؟

عامل پنجم:

برای افزایش حوزه‌ی دید چشم سعی کنید کتاب زیاد بخوانید. بخصوص کتاب‌هایی در زمینه‌ی کاری‌تان و همچنین در زمینه‌ی کار موردعلاقه‌تان. با این کار به یک متخصص در آن زمینه تبدیل می‌شوید.

برای اینکه بتوانید کتاب‌های بیشتری بخوانید می‌بایست به مهارت تندخوانی مسلط شوید. در کشورهای پیشرفته مثل ژاپن، یادگیری مهارت تندخوانی جزو دروس بچه‌ها در مدرسه می‌باشد. وقتی مهارت تندخوانی را بیاموزید گویی با یک تیر چند نشان زده‌اید. هم تمرکز شما افزایش می‌یابد و هم حوزه‌ی دیدتان بیشتر می‌شود.

مراقب چشمانمان باشیم و با تقویت مهارت‌های مربوط به آن قدمی در جهت رشد شخص خود برداریم.

نویسنده تیم تولید محتوا

مطالعه شریف بزرگ‌ترین سایت آموزش آنلاین در حوزه‌های مدیریت فردی، مهارت‌های فوق ضروری تندخوانی، تقویت حافظه، آموزش زبان انگلیسی، روش مطالعه، تمرکز… از سال ۱۳۹۰ فعالیت می‌کند و افتخار همکاری با مجموعه ارزشمند جهاد دانشگاهی صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی شریف، نهاد کتابخانه‌های کل کشور، شهرداری تهران و صدها مجموعه دانشگاهی را در رزومه خو د دارد.

مطالب مرتبط با این موضوع

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *