چگونه سرعت مطالعه را افزایش دهیم؟ آموزش جامع سرعت مطالعه

مطالعه یکی از توانایی‌های عمیق انسانی است که امروزه توجه زیادی به آن نمی‌شود. آماری که هر ساله از سرانه مطالعه کشورهای مختلف منتشر می‌شود نشان می‌دهد که تمایل افراد به مطالعه کاهش پیدا کرده است. حتی با وجود ظهور کتاب‌های الکترونیکی و صوتی تمایل به مطالعه افزایش پیدا نکرده است. در بین آمار مربوط به سرانه مطالعه، بخش عظیمی از مطالعه‌ای که صورت می‌گیرد شامل مطالب درسی می‌شود. در واقع کنکوری‌ها درصد بیشتری از افراد با مطالعه را تشکیل می‌دهند.

 

اهمیت مطالعه و افزایش سرعت

افزایش سرعت مطالعه برای دانشجویان و متقاضیان کنکور بسیار حائز اهمیت است. به‌ویژه متقاضیان کنکور ارشد و دکتری به دلیل داشتن مشغله‌های غیردرسی و زمان اندک نیاز بیشتر به‌سرعت بخشیدن به مطالعه خود دارند. در این مقاله سعی داریم راهکارهایی را که موجب افزایش سرعت درس خواندن می‌شوند را معرفی کنیم.

آنچه خواهید خواند در سر تیترهای زیر به شما ارائه می‌شود:

  • اهمیت افزایش سرعت مطالعه
  • راهکارهای افزایش سرعت مطالعه
  • ترک عادات اشتباه مطالعه 

 اهمیت افزایش سرعت مطالعه

ما انتظار داریم که همه‌چیز را سریع به دست بیاوریم اما اطلاعات جز این انتظارات ما نیست. به همین دلیل است که مردم بیشتر به سمت اسکرول و گشت‌وگذار در وب می‌روند تا سمت مطالعه کتاب. طبق آمار به‌دست‌ آمده حدود ۲۶ درصد جوانان آمریکایی در سال ۲۰۱۶ هیچ کتابی مطالعه نکرده‌اند. وقتی بدون تفکر مطلبی را اسکرول می‌کنیم یادگیری ما به‌اندازه مطالعه نخواهد بود. کسانی که طرفدار مطالعه هستند وقتی غرق یک کتاب می‌شوند استرس و اضطراب کمتری را تجربه می‌کنند. مطالعه نباید روند آهسته داشته باشد. اگر فکر می‌کنید که مطالعه زمان زیادی از شما می‌گیرد باید سرعت آن را بالا ببرید. اگر روش سریع خواندن را بلد باشید سرعت مطالعه را می‌توانید ۶ برابر کنید. وقتی سرعت مطالعه را بالا می‌برید اطلاعات بیشتری هم به دست می‌آورید. طبق تحقیقات یک جوان به‌طور میانگین می‌تواند ۳۰۰ کلمه در دقیقه بخواند اما حرفه‌ای‌ترها می‌توانند ۱۵۰۰ کلمه در دقیقه مطالعه کنند. فرض کنیم یک کتاب در حالت معمول ۱۰۰ هزار کلمه دارد و یک فرد عادی باید ۵٫۵ ساعت برای خواندن آن صرف کند اما فردی که سریع مطالعه می‌کند می‌تواند آن را در ۵۰ دقیقه تمام کند. پس می‌تواند روزانه یک کتاب بدون این‌که وقت زیادی از او بگیرد مطالعه کند. که در پایان سال به ۳۶۵ کتاب می‌رسد. درواقع، سرعت مطالعه یک مفهوم کلی است که دربرگیرنده زمان مورد نیاز برای خواندن یک مبحث درسی است. اینکه مطالعه بازده کافی را داشته یا خیر بحث دیگری است.

آقای Dennis Doyle یکی از اساتید کهنه‌کار و باسابقه آموزش فن مطالعه یکی از دانشگاه‌های معتبر جهان است. ایشان در زمینه مطالعه بهتر و سریع‌تر، یک مطلب کوتاه و جالب را در اینترنت قرار داده‌اند. در این مطلب کوتاه، از سرعت کتاب‌خوانی به‌عنوان یک عادت در میان مردم یاد شده که به چند روش می‌توان این عادت را تغییر داد. البته لازم به ذکر است که عادت مطالعه به‌راحتی فراموش نخواهد شد ولی پس از تمرین و ممارست به نتیجه قابل‌توجهی دست خواهید یافت. برای بالا بردن سرعت مطالعه تمرین لازم است. پس از همین حالا شروع به تمرین تکنیک‌هایی که در این مقاله شده است کنید.

راهکارهای افزایش سرعت مطالعه

معمولا وقتی کتابی را شروع به خواندن می‌کنیم فهرست مندرجات را نادیده می‌گیریم. فهرست مندرجات حکم نقشه کتاب را دارد. بدون شک هیچ‌کدام از شما بدون نقشه به سفر نمی‌روید. مطالعه بی‌هدف مثل سفر بدون توجه به علائم جاده‌هاست. درست است که بدون خواندن فهرست مندرجات هم می‌توان کتاب را مطالعه کرد اما احتمال این‌که تمرکزتان را از دست بدهید بیشتر است و برای پیدا کردن جواب سؤالاتی که خیلی راحت‌تر می‌توانید در این فهرست پیدا کنید وقت بیشتری صرف می‌کنید. اگر دنبال اطلاعات خاصی در کتاب باشید فهرست مندرجات به شما می‌گوید که کدام بخش به سوال شما مربوط است. بنابراین بخش‌هایی که مربوط به موضوع مورد نظرتان نیست را رد می‌کنید. استفاده از فهرست مندرجات در افزایش سرعت مطالعه کنکور می‌تواند بسیار مفید فایده باشد. همچنین توجه به نمودارها، جداول و سایر مندرجاتی که داخل کتاب به جهت خلاصه مطالب در اختیارتان قرار گرفته است بسیار مهم است.

باید بدانید که در خواندن مطالب به دنبال چه چیزی هستید. باید لذت حل معما و اکتشاف را درک کنید. برای افزایش سرعت درس خواندن برای کنکور باید همواره هدف اصلی خود که می‌تواند قبولی در کنکور باشد را مدنظر قرار دهید و لحظه‌ای از آن غافل نشوید.

وقتی باهدف می‌خوانید اطلاعات مرتبط را ارزیابی می‌کنید و مطالب غیرضروری را حذف می‌کنید. همچنین سعی کنید مطالب نزدیک به هم و مرتبط را در یک دوره زمانی مشخص بخوانید. این کار به فهم بیشتر مطالب کمک می‌کند.

همه کتاب‌ها یک سری منابع دارند. با خواندن آن‌ها می‌توانید پی ببرید که چگونه به نکات کلیدی کتاب شکل داده‌اند. این اطلاعات افکارتان را در هنگام مطالعه هدایت می‌کند. برای خواندن این منابع نیاز نیست که تمام جزئیاتش را مطالعه کنید. فقط کافی است نظریه کلی آن را بدانید. به خواندن مثل غذا خوردن فکر کنید. خوشمزه بودن غذا به این معنی نیست که حتما باید آن را کامل بخورید. وقتی سیر شدید باید خوردن را متوقف کنید. در مورد منابع کتاب‌ها هم همین‌طور است. همین‌که اطلاعات لازم را درباره محتوی کتاب به دست آوردید سراغ منبع دیگر بروید. درزمینه افزایش سرعت مطالعه کنکور از منابع برای فهم بهتر موضوعات استفاده کنید. اگر مطلبی را متوجه نمی‌شوید به منابع دیگری مراجعه کنید تا یادگیری مطلب برای‌تان آسان‌تر باشد.

راهکار های مختلفی برای افزایش سرعت مطالعه

بلند خواندن برای تقویت روان‌خوانی خوب است اما سرعت مطالعه را پایین می‌آورد.

بلند خواندن در مطالعه سریع لازم نیست. وقتی بلند می‌خوانیم ذهن‌مان تلاش بیشتری نسبت به زمانی که بی‌صدا می‌خوانیم می‌کند. وقتی بلند می‌خوانیم ذهن‌مان هم کلمات روی صفحات را می‌بیند و هم کلمات را می‌شنود و صدا تولید می‌کند.

برای درک مطالب نیاز نیست آن‌ها را بلند بخوانیم. این کار فقط سرعت مطالعه را کم می‌کند. حتی اگر بلند نخوانیم تکرار دوباره و چندباره موضوع در ذهنمان نیز از سرعت مطالعه می‌کاهد.

وقتی آهسته می‌خوانیم کلمات را به روش متفاوتی تحسین می‌کنیم. مطالعه سطر به سطر مثل این می‌ماند که بایستید و از گل‌های زیبای باغ با ذره‌بین لذت ببرید یا نیم ساعت برای ارزیابی یک اثر هنری که در مقابل‌تان است صرف کنید.

شاید فکر کنید که نیاز دارید عمیق‌تر و از نزدیک‌تر به موضوع نگاه کنید اما با این کار کلیت موضوع را از دست می‌دهید. در افزایش سرعت درس خواندن آهسته خواندن خیلی نمی‌تواند برای‌تان مثمرثمر واقع شود.

مطالعه سریع به شما این فرصت را می‌دهد که کلیت موضوع را ببینید. پس به‌جای این‌که روی گلبرگ‌های یک گل تمرکز کنید می‌توانید از کل باغ لذت ببرید. تکنیک مطالعه سریع به شما این امکان را می‌دهد. نه‌تنها اطلاعات بیشتر از کتاب به دست می‌آورید بلکه از خواندن کتاب لذت بیشتری هم می‌برید.

برای خواندن زمان‌بندی داشته باشید. مثلا برای خودتان تعیین کنید که در طی دو ساعت آینده باید فصل سه را کامل بخوانید. این عمل باعث می‌شود که ذهن شما به‌طور خودبه‌خود آماده این عمل شود و سرعت و هدفش را روی دو ساعته خواندن آن فصل خاص گذارد. این کار تا حد زیادی به بهبود سرعت شما کمک می‌کند. زمان مورد انتظار برای خواندن بخش خاصی از کتاب را قبل از شروع به خواندن یادداشت کنید و پس از اتمام، زمان تمام شده را یادداشت کنید و زمان پیش‌بینی شده با زمان واقعی را با هم مقایسه کنید.

نکات کلیدی و مهم متن را پیدا کنید و آن‌ها را به هم متصل کنید و بخوانید.

حدود هفتاد درصد یک متن را کلمات بی‌اهمیت و تکراری تشکیل می‌دهند. با خلاصه کردن متن سرعت خود را افزایش دهید. اصول خلاصه‌نویسی را بیاموزید و این تکنیک را همواره پیاده کنید.

محیط آرام و متناسب مطالعه را انتخاب کنید. در نظر داشته باشید که کدام قسمت از منزل‌تان آرامش بیشتری به شما می‌دهد و همان قسمت را برای مطالعه در نظر بگیرید. در مورد ساعات مطالعه هم بستگی به خودتان دارد.

هر فردی در ساعات خاصی از شبانه روز یادگیری بهتری دارند. برخی صبح‌ها یادگیری بهتری دارند و برخی در شب می‌توانند مطالعه کنند. این مورد از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

برای افزایش سرعت مطالعه کنکور نیازی به هلاک کردن خود ندارید. زنگ تفریح برای خود داشته باشید. پس از هر سی دقیقه مطالعه ۵ دقیقه استراحت کنید.

افزایش ساعت مطالعه نکته مهمی است. هر چه شما در طول یک روز مدت بیشتری با کتاب و دفتر سروکار داشته باشید، طبیعتا سرعت مطالعه شما بالاتر می‌رود. مورد علاقه بودن یا نبودن مبحث نیز نکته قابل‌توجهی است که در سرعت مطالعه تاثیرگذار است.

در نظر داشته باشید که سرعت مطالعه در افراد مختلف متفاوت است. بعضی از افراد یک کتاب رمان ۳۰۰ صفحه‌ای را در یک روز تمام می‌کنند و اگر از آن‌ها سوال شود حتی می‌توانند جزئی‌ترین وقایع آن کتاب را شرح دهند و برخی دیگر همان کتاب را پس از یک ماه هم هنوز نتوانستند تمام کنند.

در این زمینه از مقایسه خود با دیگران به‌ شدت پرهیز کنید. خودتان را نسبت به خودتان بسنجید و در جهت افزایش سرعت مطالعه، دقت کنید که نسبت به قبل چه میزان پیشرفت داشته‌اید.

دقت و تمرکز به شما می‌آموزد که اعمالی را قبل از شروع به مطالعه کتاب انجام دهید. شاید این اعمال دقایقی از وقت شما بگیرد ولی در عوض درک بهتری از مطالب آن کتاب نصیب‌تان خواهد شد. مشاهده سریع عناوین فصول مختلف کتاب، تصاویر و ساختار کلی کتاب از این دسته‌اند.

تدریس‌ها نشان داده که افراد در حین مطالعه، به جهت انتقال کلمات به مغز مکث‌هایی می‌کنند، این وقفه‌های کوچک در خواننده‌های خوب بسیار کمتر از خوانندگان ضعیف‌تر می‌باشد. این روش به شما می‌آموزد که چگونه از وقفه‌های حین مطالعه خود بکاهید.

خوانندگانی که سرعت آن‌ها پائین است یک کلمه یا جمله را چندین بار تکرار می‌نمایند. این عادت بد (دوباره و سه‌باره خوانی جملات) که تاثیر چندانی در درک بهتر مطالب ندارند باعث کاهش سرعت مطالعه می‌گردد. برای افزایش سرعت درس خواند مطمئنا مطالعه یک‌باره مطالب حتی با سرعت آرام، تاثیر بیشتری نسبت به مطالعه چندباره خوانی دارد. حتما با خود تمرین کنید که مطالب را اینگونه مطالعه کنید.

سرعت مطالعه خود را تغییر دهید. این روش به شما می‌آموزد که می‌بایست سرعت مطالعه شما به نسبت نوع متن موردن ظر تغییر کند. به‌عنوان‌ مثال سرعت مطالعه متن یک قرارداد مسلما بسیار پائین‌تر از سرعت مطالعه یک متن از روزنامه باید باشد.

برای ایجاد تعادل مناسب بین کمیت و کیفیت مطالعه، نباید نه آن‌قدر مطالعه جزئی و کند داشته باشید که حجم پیشروی مطالعه مطالب کم باشد و نه آن‌قدر استرس تمام کردن مطالب داشته باشید که سرسری مطالعه کنید. البته باید در نظر داشته باشید که افراد سخت‌کوش همواره بامطالعه زیاد کسب موفقیت می‌کنند.

روش‌هایی مطالعاتی خود را تصحیح کنید و برای بهبود آن تنها به حفظ کردن نپردازید. مطالب را از طریق حل مسئله یاد بگیرید از کلی خوانی شروع کنید و بعد به جزئی خوانی برسید.

برای خود محدوده زمانی مشخص کنید، تمرکز حواس داشته باشید. افکار مزاحم را روی برگه یادداشت کنید و کم‌کم آن‌ها را از ذهن خود حذف کنید. ذهنیت مثبت را هم نباید فراموش کرد و از تاثیر انرژی مثبت غافل نباشید.

ترک عادات اشتباه مطالعه

هنگام خواندن یک مطلب، جمله یا گروه کلمات را با دست یا خودکار نشان ندهید؛ زیرا باعث کندی حرکت چشم و کم شدن سرعت عمل مغز می‌شود.

سعی کنید با تکرار بلند یا تکرار در ذهن مطلب را نخوانید (البته کار سختی است) اما باید حداقل کمتر این کار را انجام دهید؛ زیرا ذهن مجبور می‌شود دو بار یک مطلب را دریافت کرده و آن را پردازش کند.

برای تغییر میدان چشم لازم نیست سرتان را تکان بدهید. چشم‌تان را حرکت بدهید کافی است.

میدان دید خود را گسترش بدهید. سعی کنید با هر نگاه کلمات بیشتری را در میدان دید خود بیاورید. با این کار سرعت بیشتری به خواندن خود می‌دهید.

از بین بردن عادت های غلط در مطالعه

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 18   میانگین:  4.2/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *