راههای تقویت حافظه کوتاه مدت
تقویت حافظه

راههای تقویت حافظه کوتاه مدت چیست ؟

[تعداد: 5    میانگین: 2/5]

راههای تقویت حافظه کوتاه مدت چیست ؟ آیا حافظه کوتاه مدت قابل اعتماد است؟ چگونه به تثبیت آن بپردازیم؟ نحوه دسترسی به این حافظه چگونه است؟

وقتی مطلبی را برای اولین بار می شنویم، یادآوری آن کار آسانی است. اما وقتی مدت زمانی از آن می گذرد در یادآوری آن دچار مشکل می شویم. با توجه به میزان ماندگاری اطلاعات در حافظه آن را به دو نوع حافظه بلند مدت و کوتاه مدت تقسیم می کنیم؛ اما طبق مطالعات جدید نوع سومی از حافظه به نام حافظه حسی نیز وجود دارد. ممکن است گاهی از هز سه نوع حافظه استفاده کنید. اما معمولاً بر روی یکی از آنها متمرکز خواهید بود.

حافظه کوتاه مدت چیست؟

همانطور که از اسم آن پیداست ظرفیت کمی دارد و پس از پر شدن در صورت ورود اطلاعات جدید، اطلاعات قدیمی را پاک می کند. حافظه کوتاه مدت بصورت موقت به دخیره اطلاعات می پردازد. در واقع این حافظه تنها ظرفیت هفت قطعه را دارد. مانند یک رمز ۷ رقمی یا شماره تلفن ۷ رقمی. اکثر افراد نیز بطور متوسط می توانند تنها همان ۷ تکه اطلاعات را در هر مرتبه بخاطر سپارند که به آن قانون طلایی حافظه کوتاه مدت می گویند. در زبان لاتین به آن ( Short-Term Memory ) یا به اختصار S.T.M می گویند.

چگونه به تقویت حافظه کوتاه مدت خود کمک کنیم؟

چگونه به تقویت حافظه کوتاه مدت خود کمک کنیم؟

راهکارهای زیادی برای تقویت حافظه کوتاه مدت وجود دارند که در زیر به اختصار به آنها اشاره می کنیم:

۱- تنها بر روی یک کار متمرکز شوید!

انجام همزمان چندکار می تواند باعث درگیری زیادی در شما و در نهایت موجب فراموشی چیزهای بسیار ساده ای شوند. اگر چند کار را همزمان انجام دهید احتمال اینکه فقط یکی از آنها را بصورت کامل انجام دهید بسار کم است. پس در هز زمان فقط روی یک کار تمرکز کنید.

این مقاله را نیز از دست ندهید:  چگونه سریع‌تر از آنچه تصور می‌کنیم به یادآوریم؟

۲- محدودیت ذهن خود را بشناسید!

از پر کردن حافظه کوتاه مدت خود با اطلاعات بی ارزش و غیر مفید به شدت پرهیز کنید.

۳- کارها را تقسیم کنید!

با تقسیم کارها به کارهای کوچک تر از فراموشی آن جلوگیری کنید. اطلاعات را به بخش های کوچک تقسیم کنید جوری که یادآوری آن را ساده کند. مثلاً برای به یادآوردن این شماره ۴۶۵۲۳۷۸۰۰ آن را بصورت  ۸۰۰-۲۳۷-۴۶۵ به حافظه کوتاه مدت خود بسپارید. بدین ترتیب نحوه دسترسی به آن نیز آسان تر خواهد بود.

۴- قهوه بنوشید!

مصرف کافئین برای مدت کوتاهی موجب افزایش سطح هوشیاری مغز و تقویت حافظه کوتاه مدت می شود.

نویسنده تیم تولید محتوا

مطالعه شریف بزرگ‌ترین سایت آموزش آنلاین در حوزه‌های مدیریت فردی، مهارت‌های فوق ضروری تندخوانی، تقویت حافظه، آموزش زبان انگلیسی، روش مطالعه، تمرکز… از سال ۱۳۹۰ فعالیت می‌کند و افتخار همکاری با مجموعه ارزشمند جهاد دانشگاهی صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی شریف، نهاد کتابخانه‌های کل کشور، شهرداری تهران و صدها مجموعه دانشگاهی را در رزومه خو د دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *