برای تقویت حافظه چه بخوریم ؟

آیا می دانید برای تقویت حافظه باید چه غذاهایی بخوریم و چه کارهایی را انجام دهیم؟ تاثیر موادغذایی ارزشمند بر روی روند مغز چیست؟ آیا خوشحالی نیز باعث بهبود فعالیت مغز و تقویت حافظه می شود؟ با انجام چه روش هایی می توانیم به بهبود حافظه خود کمک کنیم ؟

همانظور که در مقاله های قبل اشاره شد، حافظه نوعی فعالیت ذهنی است و شامل سه فرآیند رمزگردانی، ذخیره و بازیابی اطلاعات می باشد و بطور کلی به دو نوع بلندمدت و کوتاه مدت تقسیم می شود؛ که بصورت های مختلفی از قبیل: حافظه بینایی،شنوایی، حرکتی، لامسه، چشایی و بویایی می توان از آن استفاده کرد.

بعضی ها بطور ذاتی دارای قدرتی غیرعادی برای حفظ کردن مطالب هستند. حافظه هیج دو انسانی شبیه هم نیست چون هر یک از روش های خاصی براث حفظ کردن مطالب و به یادآوردن آن استفاده می کنند.

برای تقویت حافظه چه غذاهایی بخوریم؟

برای تقویت حافظه بهتر است از غذاهایی استفاده کنیم که از ارزش غذایی بالایی برخوردارند تا علاوه بر تامین انرژی و نیاز بدن موجب بالارفتن سطح هوشیاری مغز ما نیز بشوند. در زیر به چند نمونه از این موادعذایی با ارزش، بصورت کلی اشاره می کنیم:

  1. مغزدانه ها : بدلیل اینکه سرشار از انواع آنتی اکسیدان ها هستند و می توانند از زوال عقل، پیری زودرس و ابتلا به انواع سرطان پیش گیری کنند به شدت توصیه می شوند.
    از مغر دانه ها می توان به: فندق ( مصرف ۲۵ تا ۳۰ گرم از آن بصورت روزانه بدلیل داشتن اسید اولئیک مفید است ). گردو ( بدلیل داشتن امگا ۳ فروان موجب دریت عمل کردن مغز و سلامت قلب می شود. بصورت روزانه حداقل ۴ مغز گردو مصرف شود ). پسته ( مقدار فراوان آهن موجود در آن و توانایی بالای بدن در جذب باعث معرفی این خوراکی در درمان فقر آهن و محرک رشد سلول های مغزی می شود ). بادام ( دارای مقدار زیادی چربی از نوع غیر اشباع که موجب کاهش خطر حملات قلبی، جلوگیری از آلزایمر و تقویت حافظه می شود )
  2. مواد غذایی سرشار از پروتئین: مواد غذایی سرشار از پروتئین مانند تخم مرغ، ماست، پنیر، نان سبوس دار و شیر باعث بهبود عملکرد مغز و تقویت حافظه می شود.
  3. ویتامین C فراوان: آب پرتقال و سایر مرکبات دارای ویتامین C علاوه بر اشتها آور بودن می تواند به بهبود عملکرد مغز کمک کنند و بهترین نوشیدنی برای شروع یک روز پر انرژی باشند!
  4. نوشیدن آب به مقدار کافی: در طول روز با نوشیدن مقدار کافی آب به افزایش تمرکز مغز خود کمک کنید.
  5. کربوهیدارت ها: به گفته محققین استرالیایی مواد دارای کربوهیدرات مانند سیب زمینی باعث تقویت حافظه می شوند.
  6. ماهی ها: ماهی ها یکی دیگر از موادغذایی پر ارزش می باشند که باغث رشد سریع سلول های مغزی می شوند و در نتیجه با تقویت عملکرد مغز موجب افزایش تمرکز در طول روز می شوند.
برای تقویت حافظه چه کارهایی بکنیم؟

برای تقویت حافظه چه کارهایی بکنیم؟

برای تقویت حافظه چه کارهایی بکنیم؟

حافظه یکی از بزرگترین رازهای زندگی است. روان شناسان به دنبال پیدا کردن محل استقرار حافظه در مغز می گردند. هر چه جلوتر برویم این کار پیچیده تر می شود، برای بهبود عملکرد مغز و تقویت حافظه علاوه بر مصرف موادغذایی ارزشمند باید از مغزمان نیز کار بکشیم! روش ها و تمرین های زیادی وجود دارد که به ما کمک می کنند تا همیشه مغز سالم و فعالی داشته باشیم. ما به چند روش کاربردی تر اشاره می کنیم. از میان روش های زیر می توانید هر کدام را که دوست داشتید انتخاب کنید و آن را تمرین کنید؛ اگر هم از چند روش استفاده کنید، قطعاً نتیجه مطلوب تری خواهید گرفت:

الف) بدنبال روش های تازه برای انجام کارها بگردید!

اگر یک کار را بارها و بارها تنها از یک روش انجام دهید به مرور به یک فرآیند کسل کننده تبدیل خواهد شد و موجب کاهش انگیزه شما می شود. پس بدنبال کارهای جدید با روش های تازه باشید. مثلاً می توانید روند انجام کار را به مراحل کوچک تر تقسیم کنید و برای هر مرحله یک هدف کوتاه مدت در نظر بگیرید. رسیدن به این اهداف کوچک موجب تقویت انگیزه در شما می شود.

نتیجه: این تغییر کوچک و تقویت انگیزه در شما باعث می شود مغزتان بهتر کار کند و شما خوشحال و مصمم تر به مسیر خود ادامه دهید.

ب) حداقل ۱۰ دقیقه در روز ورزش کنید!

آنچه بعد از ورزش حاصل می شود حس خوب و دلپذیر است که می توان آنرا ناشی از عملکرد درست ضربات قلب، پمپاژ خون، فعالیت درست و به موقع سلول های عصبی و … دانست.

نتیجه: بسیاری از پزشکان اثر ورزش کردن را معادل تاثیر داروهای ضد افسردگی می دانند.

ج) استفاده همزمان از حواس پنجگانه!

با قرارگرفتن در شرایطی که بیش از یک حواس ما تحریک می شود، مغزمان را فعال نگه داریم. مثلاً می توانیم کتاب بخوانیم، آشپزی کنیم، به سینما برویم و غیره.

نتیجه: هر چه حواس ما بیشتر تحریک شود فعالیت مغز هم برای تفسیر اطلاعات بیشتر خواهد شد.

د) سعی کنید همیشه شاد باشید! 

افکار منفی علاوه بر ناراحتی انرژی شما را می گیرند و شما را خسته تر می کنند. هرکس بسته به موقعیت و شرایط زندگی خود با چالش هایی درگیر است اما فکر کردن مداوم به این مشکلات تاثیر منفی بر روند مغز شما خواهد گذاشت.

نتیجه: مطالعات نشان داده اند شوخی کردن بدلیل فعال کردن بخشی از سلول های مغزی که در درک شوخی درگیر می شوند و دستور فرمان خنده در ایجاد خوشحالی نقش دارند و به تقویت مغز شما کمک می کنند.

 

در این مقاله سعی کردیم بطور خلاصه و مفید به راههایی برای افزایش تقویت حافظه بپردازیم. امیدواریم که مفید واقع شود!

 

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *